Star Trek: Picard

USA, (2020–2023), 25 h 2 min (Minutáž: 39–63 min)

Patrick Stewart, Michelle Hurd, Jeri Ryan, Alison Pill, Santiago Cabrera, Evan Evagora, Isa Briones, Brent Spiner, Jonathan Frakes, Orla Brady, Ed Speleers (více)

Star Trek: Picard představuje Sira Patricka Stewarta, který si zopakuje svou ikonickou roli Jeana-Luca Picarda, kterou hrál sedm řad v seriálu Star Trek: Nová generace. Nový seriál bude následovat tuto ikonickou postavu do další kapitoly jeho života. (Prime Video)

Diskuze

Jakkob

Mno on je ale trochu rozdíl mezi tím být fanoušek a "Trekkie na plný úvazek":)) můžu být fanoušek Marvelu a vidět jen pár filmů s tím, že ostatní mě nezajímají... pokud ale budu sebe označovat jako Marveláka každým coulem nebo na plný úvazek a podobně silná hesla a pak ještě na diskuzích probírat filmy, které by odkazovaly na něco co jsem neviděl a o čem bych psal stylem "meh, možná někdy až bude další karanténa a budu mít ještě míň co dělat", tak to už je opravdu na pováženou:) Krásný příklad tu uvedl SSE, vyjadřuješ se tu mj. k prime timeline, ale přitom jsi z ní viděl jen malý zlomek, není to trochu paradox?? Co ty o ní vlastně víš a jak můžeš sebevědomě tvrdit, že ji DIS či PIC v mnoha ohledech nepošlapává?;)

cyphercz

Co ty očekáváš nebo ne ne zcela irelevantní a nepodstatné, protože ty jsi ty a já jsem já. A ty a ani nikdo jiný naštěstí nerozhoduje o tom, co fanoušek má nebo nemá. O tom si každý rozhoduje sám podle svých měřítek a hodnot, neboť skutečně neexistuje žádná přesná definice "fanouška" a co všechno to obnáší... Takže tvůj názor že fanoušek musí vidět a znát všechno je sice fajn, ale pouze a jen jako tvůj názor, nikoli jako něco, co bys měl jakkoli diktovat ostatním, kteří to tak jako ty nastavené nemají. Opakuji že žádné univerzální pravidlo či pravidla pro definici fanouška neexistuje a každý je tak (a může být) právě takovým fanouškem, jakým chce být a nikdy nebude o nic víc a ani o nic míň, než jakýkoli jiný fan. A co se tvého příkladu s Marvelem týče - já osobně bych to vůbec neřešil. Pokud se někomu líbí jen něco a zbytek ne, a přesto se považuje za fanouška, tak ať. Já bych byl ten poslední, který by jeho fanouškovství jakkoli zpochybňoval či znevažoval, z důvodů které jsem již dříve zmínil. Jestli je to pro tebe problém a máš potřebu to zpochybňovat, tak klidně, ale who cares? Nejsi v tomhle ohledu žádný mluvčí pravdy - hovoříš jen sám za sebe a nejen proto se nemusím vůbec zamýšlet nad čímkoli, co jsem tu teď psal... Že se to tobě nepozdává je zcela nepodstatné ;)

Shakaar (hodnocení, recenze)

Ale to se tady probírá neustále a nic s tím člověk nenadělá, takže pokud to lidi baví, tento styl treku, ok nemám s tím problém. Problém mám trochu s tím, že se tvůrci v podstatě točí pořád do kolečka, nevidím zde určitý plán, jaké příběhy mají v plánu. Mě nestačí pouze fakt, že reflektují na současnou situaci ve společnosti, seriál musí být něco více, musí tam být zajímavé scifi prvky - a tím nemyslím že nahážou tam několik technologií založených na hologramech - to je pouze línost tvůrců nějak zajímavě inovativně něco vymyslet. A mám trochu obavu, že tito scénaristé toho nejsou schopni, nebo je tam příliš mnoho zásahů studia, které tyto věci nezajímají - což by byla ta horší varianta.

Eodeon

Jak si sám napsal, Discovery mělo problémy už od začátku, byly tam zákulisní problémy v předprodukci a pravděpodobně i v samotné produkci. Neujal se moc taser trailer, tím zrovna si tvůrci nezískali body, nehledě na to že potom přiznali, že se jedná o testovací projekci která do oficiální upoutávky nikdy neměla přijít na veřejnost. A body nezískalo ani fakt, že se jednalo o samotný prequel. Jednak tím si zadělali na problémy po scénaristické stránce, i na vizualu, protože vše muselo aspoň rámcově zapadat do dějin Star treku, pokud chtěli jít cestou že to chtěli zasadit do canonu. Ve výsledku to byla chyba, kterou ještě teďka po dvou sezonách Discovery a jedné sezoně Picarda se snaží napravit. Proto si říkám, že kdyby neumístili už od záčátku Discovery do originální, nebo Prime linie, či jak tomu říkají a vytvořili by si běh dějin dle sebe a ne parazitovat nebo, upravovat si na základě Red Angelů a podobných věcí, které vypadají spíše účelově. Chápu že si v mnohém potřebovali uvolnit ruce, ale zbytečně se je svazovali na začátku. Takto se potom hodně špatně pracuje. Enterprise je tím příkladem.

Jakkob

Prosím tě, pokud se někdo tituluje cituji "Trekkie na plný úvazek", tak očekávám, že bude znát a ba co víc mít chuť znát naprosto vše z toho univerza, ne že bude lovískovat akorát PIC, DIS a TOS a zbytek přecházet stylem "až se mi jednou bude chtít..." či v horším případě kritizovat nějaké aspekty toho či onoho seriálu aniž by ho reálně viděl.

To je jak kdybych tu o sobě napsal že jsem Marvelák na plný úvazek, ale viděl jsem Iron Mana jedničku a zbytek je pro mě nuda a tak možná někdy se k tomu přes velkou nechuť dokopu:)) Jediné co chci aby ses občas zamyslel nad svými tvrzeními...

Eodeon

Edo, napsal jsi cituji "podstatné tady je, že jako komunita fungují a že mají předpoklady se jako komunita vyvíjet dál a že mají nějaké vztahy s ostatními komunitami ve společnosti. ani jedno z toho se nedá říci o exborzích z Unity, kteří byli znesváření, stagnovali, a byli naprosto izolovaní od zbytku galaxie", což je jak jsem psal níže jednak trochu naivní a jaksi toužebná interpretace, avšak nijak se neopírající o fakta, protože ti exBorgové z PIC se reálně osvobodili až v poslední epizodě a stejně tak jako ty tu tvrdíš cosi o fungující komunitě, tak já tu mohu proklamovat, že se rozutečou po galaxii v hledání svých domovů a rodin, zkrátka to nevíme a mluvit tu o nějakých předpokladech pro to či ono je extrémně subjektivní záležitost;) Naproti tomu tu máme komunitu z Unity, která ač měla z počátku mezi sebou velký rozkol (o původech rozkolu tu můžem polemizovat), tak u ní reálně víme, že se po událostech z oné epizody dál vyvíjela, fungovala a navazovala vztahy z ostatními komunitami a společnostmi, viz tato citace "They returned in "Delta Rising", an expansion for Star Trek Online, where they had grown to encompass a large number of liberated Borg, including their vessels." Čili suma sumárum tvé tvrzení o komunitě z PIC je jakési zbožné přání jedince Edy, zatímco vývoj atd. komunity z Unity je reálným faktem:)

Co se Unimatrix Zero týče, tak pokud si myslíš, že poselstvím onoho dvojdílu je "nakopad Borgům zadnice", tak jsi očividně nepochopil vůbec nic:)

SSE (hodnocení, recenze)

Eodeon , Shakaar

Abrams potřeboval nějakou backstory, ta červí díra, ze které se vynořil nepřítel by působila mnohem hůř, kdyby to bylo obyčejné deus-ex machina, navíc Abrams správně využil možnost obsadit Nimoye, který nalákal do kin možná všechny jeho fanoušky, což je v případě nového Treku žádoucí.

SSE (hodnocení, recenze)

Jakkob

ale tvůrci Treku, kteří tvrdí, že jejích dílo patří do primeline, by měli tu primeline znát...

cyphercz

A kde je psáno, že trekkie "musí" za každou cenu vidět všechny Star Treky, a navíc za cenu, že se do těch některých musí nutit? Já myslím že nikde. Podle mě by se naopak trekkie nikdy do násilné projekce něčeho, co mu zrovna není po chuti, nenutil. Třeba že by to něco mělo logo Star Treku. Proto taky tak úplně nechápu ty trekkies, kteří se i přes skutečnost, že se jim např. DIS či PIC očividně nelíbí, na ony seriály přesto "otrocky" koukají?!?! Vůbec nechápu proč. Neexistuje a nikdy neexistovala žádná definice, že fanoušek musí vidět všechno co existuje a co kdy bylo natočeno. To je pouze nějaká domnělá, ale zcela mylná představa, kterou mají fanoušci napříč všemi fenomény, nejen Star Treku. Ale to jde mimo mě. Já se koukám na to, co se mi líbí a z čeho jsem posléze nadšený. Až budu mít chuť a náladu dohánět své resty s TNG, DS9 a VOY, pak se na ně rád a s chutí podívám, ale ne dříve, a rozhodně ne tehdy, když tu chuť a náladu opravdu nemám.
Jak psal Eodeon - Star Trek mám rád a je to pro mě zdroj nejen radosti a inspirace, ale rozhodně to není nic, co by mi mělo jakkoli diktovat, co musím za každou cenu vidět, ať už se mi chce nebo ne. O tom ST opravdu není a jen dodám, že klidně i jen ten, který třeba jen četl knížky a nikdy neviděl jediný ST film či seriál, se stejně tak může nazvat trekkiem a fanouškem...

na příspěvěk reagoval SSE, cyphercz

cyphercz

"vícero ras s naprosto jinou mentalitou atd. žijících pohromadě bude vždy mezi sebou mít nějaké třenice či spory"... tak zrovna tohle není tématem ani jedné epizody a ani jednoho seriálu, o kterém se tu bavíme. jasně tu dokládáš, že se snažíš stůj co stůj na ty seriály našroubovat svojí ideologii odmítající multikulturalismus. to pak člověk ani nemusí napsat broskvovinu jako "za druhé tu poněkud naivně předpokládáš, že exBorgové z PIC budou jedna velká sluníčková komunita a ten nesoulad či rozkol jako v Unity se u nich projevit nemůže, že jsou a budou prostě dokonalí", dokládající, že ti naprosto unikl obsah mých slov, aby bylo zjevné, že máš obrovský problém co se interpretace týče. jednak k ní nemáš vůbec žádné vlohy a jednak předem hatíš jakékoliv šance na porozumění, když namnoze liberální seriály čteš ultrakonzervativní optikou. no tak to je pak asi jako jasné, že ti z toho vychází tak absurdní závěry. čemu se kdo divíme. a vůbec, já se tu bavím s SSE, pokud se ani nenamáháš chápat, o čem tu mluvíme, tak se nám do toho laskavě nepleť.

myslíš ta dvojepzioda, v níž se Voyager po několik minut vyrovná v bitvě nejsilnější lodi, kterou mají Borgové ve své armádě k dispozici? ta epizoda, v níž Borgové nejsou schopní poznat, že někteří vojáci vůbec nejsou připojení ke kolektivnímu vědomí? ta epizoda, podle které se dá asimilace zvrátit lusknutím prstu a nezanechává vůbec žádné následky? ta epizoda, ve které borgská královna jen tak zbůhdarma vyhazuje vlastní lodě do vzduchu? a co hůř, ve které Janewayová vypadá, že jí to snad vadí? ta epizoda, jejíž veškerou myšlenou je nakopad Borgům zadnice? to je ten tvůj příklad toho, jak má Trek vypadat? uf, dobře. tím jsi dost jasně zodpověděl vlastní otázku, jak moc jsi vlastně fanoušek Star Treku a jak co ti říkají jeho hodnoty. tady už není co dodat.

Eodeon

Na které seriály krom DIS a PIC šířím hate, ty ťuňťo?:)) Nejdřív se zamysli než něco napíšeš...:)

Eodeon

prosím tě, za prvé je pohled Voyageru a epizody Unity mnohem blíže realitě, kdy prostě vícero ras s naprosto jinou mentalitou atd. žijících pohromadě bude vždy mezi sebou mít nějaké třenice či spory, za druhé tu poněkud naivně předpokládáš, že exBorgové z PIC budou jedna velká sluníčková komunita a ten nesoulad či rozkol jako v Unity se u nich projevit nemůže, že jsou a budou prostě dokonalí... A co se Unimatrix Zero týče, tak její východiska a výstupy jsou mnohem hodnotnější a "startrekovější" než nějací exBorgové v PIC;)

cyphercz

myslíš ve srovnání s "trekkiem", který šíří hate na všechny seriály krom plus mínus dvou? a neustále předhazuje jiné sci-fi seriály jako příklady lepší práce a Trek tím vlastně shazuje? Jakkobovi alespoň nikdo nemůže upřít, že má Trek rád.

Shakaar

přiznám se, že se v tom trochu ztrácím, a přijde mi, že skáčeš od Abramse k Discovery a zpět a někdy si nejsem jist, ve které větě se vyjadřuješ k čemu z těch dvou, ale snad jsem tě pochopil dobře. za mě bych reagoval tak, že změny jsou nevyhnutelné, ale úcta k předloze nezbytná, takže v posledku je úspěch jakéhokoliv budoucího Treku u fanoušků daný mimo jiné tím, jestli se mezi těmi dvěma polohami podaří najít co nejlépe vybalancovaný kompromis. a důvod, proč tolik fanoušků kelvin filmy odvrhlo a proč jich řada nemusí ani Discovery, je podle mě ten, že v jejich očích se ten kompromis nepovedl a došlo k naprostému zboření starých pořádků. netvrdím, že to tak je. v mnoha případech jsou tyto filmy a seriály svým předchůdcům opravdu velmi vzdálené, ale v jiných případech mi rozdíly připadají jen povrchové. záleží případ od případu, co komu vadí. Discovery první sezóna se opravdu dost drasticky odlišovala od toho, co jsme my fanoušci dříve znali. nefanoušek by nejspíš žádné významné rozdíli nevnímal, ale fanoušek, který si je vědom všech možných detailů, to pociťoval. už jen naprostá rozluka v designech klingonských lodí z Discovery oproti klingonským lodím ze všech ostatních seriálů je dobrý příklad toho, jak moc se první sezóna vzdálila. ale imho to do značné míry vyžehlila druhá sezóna. no a kelvin filmy ten problém nemají vůbec jednoduše proto, že je to jiná realita. a v té je možné cokoliv. takže já si opravdu myslím, že to bylo dobré rozhodnutí. byla to snaha se kreativně "osvobodit" od starého Treku a zároveň jej nepoškozovat. asi tak podobně, jako je snahou o osvobození i přesunutí Discovery do daleké budoucnosti. plus opět pojistka, že Disco nebude slon v porcelánu, co se kontinuity týče.

Shakaar

No já nevím, resp. sám za sebe bych teda řekl, že Abrams a jeho Treky, resp. všechny tři Star Treky z Kelvin Timeline přinesli do celého světa Star Treku mnoho nového, jako že opravdu mnoho nového. Že by to zůstalo někde na půl cesty? To si rozhodně nemyslím, a stejně tak i velice často slýchávám od odpůrců JJ Treků právě ten argument, že ty Treky jsou až moc jiné a že to tak není správné atd. Já osobně s tím JJovým přístupem ztotožňuji a jsem fakt moc rád, že to udělal právě takhle a ne jinak, protože se řadím k velkým fanouškům Kelvin Timeline a všeho co s ní má jen trošku něco společného. Ostatně Into Darkness ze mě udělal Trekkieho na plný úvazek :)

Eodeon

Z mého pohledu všechny změny v té realitě mohli udělat stejně tak kdyby to normálně rebootovali, mesela by se razantně změnit hlavní zápletka, ale možná takto by řada fanoušků daleko lépe film přijala. Tady mluví neustále o tom, že chtějí zachovat původní myšlenku Star treku, canon a kdo ví co - dle mého je základní chyba jak k Star treku jako takovém přistupují. Příliš si myslím že tvůrc jak film., tak seriálů se příliš snaží být zavděčit předloze až tím zapomínají, že onen film, seriál musí mít svou vlastní cestu. Podobně byly úspěšné novodobé zobrazení Planety opic od roku 2011, stejně tak považuji takovou BSG z roku 2004 za příklad, jak se dá reboot udělat dobře. Když tvůrci pořád budou přiživovat naději, že bude Star trek podobný skrze easter eggy, Star trek se nikam neposune a tím i seriály, filmy budou neúspěšné. Na takovém Abramsovi je vidět, že jeho myšlenka byla správná, byly třeba udělat změny, ale nedotáhl to do konce, ne tak aby přinesl do Star treku něco nového.

na příspěvěk reagoval Jakkob, Eodeon, SSE

Shakaar

nevím, o jakém mluvíš bordelu, evidentně to zafungovalo přesně opačně a problémům s kontinuitou to přesunem do jiného vesmíru naopak předešlo - vida, a hned máš jeden důvod, pro takové rozhodnutí. čili nevidím problém, který by to způsobovalo tehdy, a už vůbec ne nyní v jakémkoliv seriálovém Treku, jelikož to s ním zkrátka nemá naprosto žádný průnik. bavíme se tu vůbec oba o tomtéž? hovořím tu o filmech 11-13.

btw ta jedna z věcí, která tě vždy zajímala, má přeci naprosto evidentní odpověď - hlavní důvod je takový, že nemá smysl točit film, pokud si je divák jistý výsledkem. v paralelní realitě se může stát cokoliv, divák může být napjatý. tentýž námět v primární realitě má předem napsaný závěr. je předem zřejmé, jak to dopadne, co se určitě stane, co se určitě nestane, kdo všechno určitě přežije do konce, atd. tady si mohli dovolit jednak změnit postavy podle svého, zničit Vulkán, zabít Kirkova otce, prostě přijít s čímkoliv nečekaným. rozhodně je tu násobně větší kreativní potenciál než čistě v prequelu, který jen vyplňuje prázdné místo v kontinuitě a drží se přísných mantinelů, co se v jeho rámci musí nebo nesmí stát.

Eodeon

To je právě jedna z věcí která mě vždy zajímala, proč se Abrams rozhodl pro tento způsob rebootu Star treku - jakožto vytvoření nové reality na základě napojení na stávající. Bylo to naprosto zbytečné. Ono by určitou část fanoušků naštval nový Star trek tak jako tak, i přes to že by měli možnosti využití licence - protože ten Star trek by za této situace vypadal stejně odlišně, možná by mohli využít více easter eggů, ale prostě film který Paramount chtěl by nemohl mít realie z 60.let, či 80. let kdyby chtěli zmapovat dobu původních filmů. Lidi myslím počítali že to bude jakýsi reboot, takže proč ta šaškárna s realitama? Udělalo to bordel tehdy, dělá to bordel i nyní v seriálovém Star treku. Já osobně si myslím, že tohle je hlavní důvod proč je tolik lidí kteří na to nadávají.

cyphercz

zůstává mi rozum stát nad mentalitou, která uplatňuje kvantitativní měřítko v otázce, zda je nějaká skupina bytostí společenskou subkulturou či není. počty s tím nemají naprosto co dělat. podstatné tady je, že jako komunita fungují a že mají předpoklady se jako komunita vyvíjet dál a že mají nějaké vztahy s ostatními komunitami ve společnosti. ani jedno z toho se nedá říci o exborzích z Unity, kteří byli znesváření, stagnovali, a byli naprosto izolovaní od zbytku galaxie. srovnání s Unimatricí nula se také nabízí, ale opět mi exborgové z Picarda z toho srovnání vycházejí jako tematicky daleko zajímavější případ, protože jak říkám, mají nastartováno stát se svébytnou společností, kterou členové unimatrice nula kdysi sice bývali, ale zničení unimatice zpřetrhalo vazby a zredukovalo je jen na jakýsi vnitřní odboj ve Společenstvu, jakési partyzánské záškodníky. jinými slovy tematicky jdou ty seriály přímo proti sobě. jeden ilustruje budování nové společnosti na příkladě exborgů, druhý zase její rozklad. snad nemusím dodávat, který z příkladů je v souladu s hodnotovou vizí pokroku a optimismu, kterou by Star Trek měl představovat. musíš nad tím přemýšlet v souvislostech, brát do úvahy východiska i výstupy, co z toho vyplývá prakticky i co z toho vyplývá tematicky.

SSE

to si nemyslím. kelvin timeline je úplně jiná realita a nikdo z haterů nikdy neuznal, že by to bylo díky tomu "v pořádku". a nijak by to nepomohlo ani Discovery. když chceš něco nenávidět, tak to prostě nenávidíš, a ani ty nejpádnější polehčující okolnosti s tebou nehnou.

SSE

pointou spíš bylo, že to je ta nejméně podstatná věc ze všech a jako takovou jí tím pádem není ani trochu potřeba doprovodit dlouhým vysvětlováním a objasňováním. těch pár poznámek, které Riker utrousil, bohatě postačují k tomu, aby zdůvodnilo, že je to právě on, kdo se velení flotily ujal. chtít po tvůrcích, aby takovéto maličkosti věnovali mnohem větší screentime na úkor hlavní linie děje je prostě zcela nepřiměřené.

jo takhle, to se pak shodneme, protože Soongův syn mi také neseděl. ale tedy z úplně jiných důvodů. nebudu je vypisovat všechny, asi postačí zmínit jeden, a sice že mi připadal jako postava víceméně zbytečná. klidně se mohly všechny zásluhy za stvoření androidů připsat čistě Maddoxovi a Soongovu úlohu v ději obejít jinou cestou. tak či tak mi ta postava nevadí natolik, abych se kvůli ní kdovíjak rozčiloval.

ono to postřehnutelné je, když se soustředíš na gondoly a impulzní motory těch lodí, uvidíš, že se od sebe liší, a takové tři různé varianty mezi nimi rozlišíš. proč by to měly být stůj co stůj nějaké již známé třídy, to nechápu. proč by měly? čemu by to pomohlo?

na příspěvěk reagoval SSE

Shakaar (hodnocení, recenze)

Tak s dívám včera na The Newsroom a co nevidím, koho nevidím, Jurati, tedy Alison Pill asi tak o 10 let mladší. Ne že by to byl první herec v serii kterého jsem viděl někde jinde. Orla Brady si pamatuji z jiné serie Alexe Kurtzmana Fringe

cyphercz

Že ty tomu tak říkáš je tvoje věc, já bych to tak zkrátka nenazval, protože si pod pojmem "smetl finančně" asi představuji něco jiného, než ty. Nic proti tomu, že Mandalorian je finančně úspěšnější než jiné seriály, ale tomu já neříkám že je finančně smetl, jak jsem už zmiňoval dříve. Ani jsem pokud vím nikde netvrdil opak, nebo něco ve smyslu, že Mandalorian finančně úspěšný není.

Eodeon

Jaká společnost, jaká galaktická minorita?? Vždyť naprostá většina Borgů z "artefaktu" byla vycucnuta do vakua, další určitě nemalý počet exnul při té havarii na planetě a tak jich zbylo asi tolik, jako bylo v oné komunitě v Unity:)) Jojo zlatej Voyager a epizody jako Unity či Unimatrix Zero...:)

Jakkob

Mandalorian konkurenci naprosto smetl finančně, pogoogli si a doplň znalosti:) Čili lze i v dnešní době a jejím mnohem konkurenčnějším prostředí uspět v hodně velkém stylu, takže budu rád, když přestaneš tvrdit opak, děkuji;)

SSE

Já osobně s umístěním v Primárním vesmíru nemám žádný problém, proč taky.. ? Ty námitky a připomínky proč by to neměl být Prim. vesmír mi přijdou tak zanedbatelné a titěrné, že se divím, že to má někdo tendenci vůbec takhle řešit. Ale to je zase tím, že co fanoušek, to jiné priority a důvody, co na tom Treku má či nemá rád, takže to respektuji, byť se s tím neztotožňuji...

SeTTi

SeTTi (hodnocení, recenze)

Terepin

Také jsem na to koukal. Corona pěkně sestřelila hodnotu celé společnosti, která už i tak stála na chabých základech a udělala z ní předmět zájmu nejspíše všech velkých streamovacích platforem. Amazon s Netflixem se nejspíše o levnou kořist poperou.

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

17.06.2024

A je to tu zas! Nezastavitelný výrobní pás Hollywoodu brzy přinese další remake kultovní klasiky z osmdesátých let. Nové adaptace by se tentokrát měl dočkat dobrodružný science fiction snímek Můj… (více)

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu