Star Trek: Picard

USA, (2020–2023), 25 h 2 min (Minutáž: 39–63 min)

Patrick Stewart, Michelle Hurd, Jeri Ryan, Alison Pill, Santiago Cabrera, Evan Evagora, Isa Briones, Brent Spiner, Jonathan Frakes, Orla Brady, Ed Speleers (více)

Star Trek: Picard představuje Sira Patricka Stewarta, který si zopakuje svou ikonickou roli Jeana-Luca Picarda, kterou hrál sedm řad v seriálu Star Trek: Nová generace. Nový seriál bude následovat tuto ikonickou postavu do další kapitoly jeho života. (Prime Video)

Diskuze

SSE

SSE (hodnocení, recenze)

Po nějaké době se sem musím vrátit a postnout můj názor na 2x04:

Jsem zhnuen.

SPOILER: Akorát mě nasrali, protože Guinan má v 21.stol. prostě vypadat a chovat se jinak. Okecat to jinou časovou linií moc nejde (to by šlo jen to, že Picarda nepoznala), ale celkové její chování má být jiné. Tvůrci buď neznají a nebo se rozhodli ignorovat TNG Šíp času :(
Proč nevyužili Whoopi a možnost omlazení pomocí AI CGI? Vždyť víme, že AI funguje. Cpát tam zcela jinou tvář mi vadí a hodně.

Jako vadí mi i to, že ta borgská královna vypadá jinak, než v Prvním kontaktu, vždyť není vůbec slizská, nemluvě o tom, že mohli využít původní herečku (Alice Krige), za kterou by byli fanoušci určitě moc rádi.

Když  neumí využít AI k oživení starých figur, tak ať se nevracejí pořád do minulosti. Toto je výtka i k JJ ST, DIS a SNW.

Eodeon

Jo, ten byl vážně dost dobrý a chvíli jsem si říkal, kdo ví jak ho nebude Sedmá pacifikovat, ale nakonec se to vyvinulo docela mile a nenásilně. Asi si stále ještě vzpomínal na lekci od Spocka.. :D

Jakkob

já jsem spokojený. minule jsem váhal mezi čtyřmi a pěti a převážil jsem to dolů, tentokrát váhám také a převážím to prozměnu nahoru. řekněme, že tomu ten finální šťouch dodal můj oblíbený punk rocker z Cesty domů. :)

cernakus (hodnocení, recenze)

Dnešní díl byl děsivá předzvěst zkázy. Logický časový lapsus s negerkou je hodně špatný. Doslova STD špatný. Ze sedmé se stala už kompletně afektovaná kráva, stejně jak její "přítelkyně". Královna se chová jako absolutní vagína a její nová kámoška ještě hůře. Z 45 minut dobrá třetina vyplněna STD like ubulenou vatou.

Bohužel cypher to odhadl dobře, protože nejsou prachy, tak zkejsneme v levném 21. století a zjevně na hodně dlouho. Dneska by to bylo tak za 2 hvězdy nejvejš. Ještě že nehodnotím PIC po dílech.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Dnešní epizoda naprostá pecka! Několik velkých překvapení, děj se hýbe a má to šmrnc, postavy pořád super a ty zrcadla... Picard má fakt dobře našlápnuto, tak snad pozdější epizody neztratí nic ze současného standardu a naopak ještě laťku povystrčí směrem vzhůru.

na příspěvěk reagoval Eodeon

Karlosz

Karlosz (hodnocení, recenze)

Další dobrej díl, tohle se dá nazývat ST ne jak těma dvěma buznama opěvovaná telenovela

Jakkob (hodnocení, recenze)

Jsem vážně zvědavý na to, jak všechno to, co se v dnešní/včerejší epizodě nepovedlo, dají hrdinové zase do pořádku. Ale nejspíše to bude stát za to a já se na to sakra těším, aneb Picard pokračuje v super rozjeté jízdě a nezbývá než se těšit na příští čtvrtek a další pokračování.. :))

cernakus (hodnocení, recenze)

dnešní díl byl kvalitka. A Riosův teleport mi dokonce vykouzlil úsměv na rtech.

Je obtížně uvěřitelné, že by za STD a PIC měl stát jeden a ten samý žid.

Jakkob

a otázku, o co těm Borgům šlo, považuji samozřejmě za zásadní a zajímavou. na jednu stranu má pravdu Sedmá, že Borgové jsou schopní klamu, úskoků a rafinované lsti. sice k nim takové jednání vůbec nesedí, ale už se tak projevili mnohokrát. na druhou stranu, představa spojenectví s Borgy je příliš lákavá, to je také pravda. a do toho zapadá i Q, protože ten, když Borgy poprvé představil Picardovi a jeho posádce, tak naznačil, že i když jsou neporovnatelně vyspělejší a s méně vyspělými druhy nakládají jako potravou, tak určitý dialog s nimi možný je. nevím už, jak to tehdy řekl, ale něco ve smyslu, že 'možná jednoho dne, za pár milenií, se s nimi dokážete dohodnout'. čili dialog možný je, ale jen s někým, jehož odpor nepovažují za marný, jen s někým, kdo je jim roven, nebo je předčí. myslím, že lidé, Picard s Janewayovou konkrétně, jim zadky nakopali tolikrát, že už by si nějaký ten borgský respekt lidstvo zasloužit mohlo. třeba je to ten moment, kdy Borgové uznali převahu toho druhého. třeba to přišlo o pár tisíciletí dříve, než Q předvídal. nevím, těžko říct :).

Jakkob

ještě dodám, že si nejsem úplně jistý, že to je Spinerův hlas. měl jsem ten pocit. mohlo se mi to jen zdát. ostatně, TNG mám nakoukanou jen v dabingu. Spinerův hlas znám vlastně pořádně jen z filmů, videoher, které daboval, nějakých záznamů z jeho vystoupení na conech a závěru první sezóny Picarda. nic moc.

Jakkob

o jeho matku přímo podle mě opravdu nejde, to by bylo bláznivé. nicméně Picardovy vzpomínky mi připadají jako relativně pravděpodobné zdůvodnění. v Nové generaci se samozřejmě zdůrazňovalo, že Borgové se především zmocnili Picardových znalostí a hlavně ty taktické vědomosti a znalosti slabin Flotily využili u Wolf 359. ale zmocnili se všech jeho vědomostí, včetně těch, které by nejspíš označili za "irelevantní" a ty zůstaly v mysli úlu i po Picardově osvobození, staly se věčnou součástí jakéhosi jejich kolektivního podvědomí (to je poprvé, co mi ten freudovský termín připadá velmi trefný) a jako takové mohly mít reverzně vliv na borgské vědomí v nějakém paralelně šokujícím a traumatizujícím okamžiku, jako třeba, řekněme, když Janewayová nakazila jejich královnu neurolytickým patogenem a rozložila mysl úlu.

ke srovnání dám dva příklady, jedním je první sezóna Picarda, kde už tvůrci použili motiv vyřazení borgské krychle díky extrémně traumatizujícímu zážitku, který asimilovali ze vzpomínek oběti, a pak epizodu Voyageru "Infinite Regress", ve které je nastíněna existence jakéhosi borgského "kolektivního nevědomí", jakýchsi přežívajících osobností asimilovaných bytostí, které stále na nějaké úrovni existují, potlačeny myslí úlu, v jakémsi chaotickém pekle. ono je to i logické, že někde nějak existují, jinak by se osobnost nemohla obnovit po deasimilaci, jak se to stalo Picardovi. je možné, že Legie, přestavuje Borgy, kteří se díky Janewayové vymanili z mysli úlu, ale nedokáží se zorientovat v chaosu a hrůze, které tím nastaly. Picardovy vzpomínky na matku mohly prostě jen poskytnout útěchu tak, jako jí ona poskytla v dětství Picardovi, a proto i vzor pro vytvoření nové královny. ale to už zacházím ve svých spekulacích hodně daleko, takže dodatek: brát s velkou rezervou :).

Eodeon

Přiznám se že Spinerův hlas jsem nerozeznal, ale holo-sochy Adama Soonga jsem si všiml, a co píšeš dává opravdu velký smysl, ať už co se týče právě Adama Soonga, nebo borgské královny. U té jsem si také neuvědomil, že s Picardovou asimilací vešla do borgského kolektivu ve známost celá Picardova osobnost, včetně všech jeho myšlenek, vzpomínek atd. a tím pádem borgové přesně vědí o všem z jeho minulosti do nejmenších detailů a tedy nelze zcela jednoznačně předpokládat, že ona Legion Borg Queen je přímo jeho matkou, ale spíše může jít o schválně zvolený vzhled založený právě na znalosti Picardovy minulosti a tím pádem i kdyby se nám nakonec třeba snad ukázala tvář nové Borgské královny a ta čirou náhodou měla opravdu tvář Picardovy matky, tak to stále nemusí znamenat, že jde fyzicky o jeho matku, nýbrž o záměrný konstrukt Legionu s nějakým účelem, který ještě neznáme... Nicméně už po dvou epizodách vzešlo tolik otázek, na které očekávám min. velice zajímavé odpovědi :)

na příspěvěk reagoval Eodeon, Eodeon, Eodeon

cyphercz

to je zas ta tvá paranoia. za každým tvůrčím rozhodnutím hned vidíš zlou propagandu.

uvažuj chvíli se mnou. volba roku 2024 se zdá mnohem pravděpodobnější proto, že toho roku došlo/dojde k těm tak zvaným Bell Riots. dost možná to s nimi celé souvisí. a příčina deviace v časové linii nejspíš nemá moc společného s volbami, nebo přinejmenším s žádnými reálními kandidáty, ale s postavou Adama Soonga, předchůdce Datova strůjce, jehož holosochu jsme mohli v druhé epizodě vidět a zároveň v pozadí slyšet hlasem Brenta Spinera opakované motto "safe galaxy is human galaxy", což podle mě značí, že právě Adam Soong je původcem téhle pokřivené alternativní historie. navíc v traileru jsme mohli vidět, jak ho Q ovlivňuje a něco mu podává.

a borgská královna ze Stargazeru... souvislost s Picardovou matkou je zřejmá, jelikož jí cituje, ale tak se stane až poté, co zazní Edith Piaf v pozadí a my diváci tím pádem víme, že v tu chvíli už dění ovlivňuje Q a nic, co se od té chvíle stane, bych nepovažoval za spolehlivě dané.

tak či tak se domnívám, že to, s čím se Stargazer setkal, nejsou klasičtí Borgové, ale jakási velice transformovaná odnož. přísně bych nevylučoval ani možnost, že jejich nouzový signál byl upřímný, nicméně znepokojuje mě, že si tahle odnož říká "Legion", což předpokládám, že je biblická souvislost a Kristu se tím slovem představila skupina démonů, které vymýtal z těla posedlého. takže Legie v mém uvažování nemá právě pozitivní konotace. ale abych se vrátil k borgské královně. borgové Picarda asimilovali a spolu s ním všechno, čím byl a co ho utvářelo. tedy i všechny jeho vzpomínky na rodiče. je možné, že se stalo, že v nějaké souvislosti byly Picardovy vzpomínky na jeho matku, vzpomínky konejšivé ale na druhé straně i velice temné, zásadní pro frakci dezorientovaných Borgů. ty vzpomínky jsou jistě intenzívní, protože se pojí s traumatem.

a tím se dostávám k dalšímu bodu své teorie a sice tomu, že Stewart se rozhodl své postavě částečně vtisknout vlastní prožitky a dětská traumata. z těch vzpomínkových flashbacků z první epizody soudím, že tvůrci používají motiv PTSD Stewartova/Picardova otce, potažmo domácího násilí na Stewartově/Picardově matce a že trauma, které v souvislosti s tím Picard prožil, je klíčem k záhadě celé sezóny, vysvětlí nám, co chtěli tihle odpadličtí Borgové po Picardovi, že ho volali adresně, vysvětlí nám, za co by se Picard měl kát, jak mu tvrdí neobvykle nahněvaný Q, a už teď nám vysvětluje, proč Picard nikdy nebyl schopen udržet si stálý romantický vztah, proč se i nyní zdráhá sblížit s Laris a co je to tak hrozného, že se o tom nedokáže svěřit ani Guinan.

považuji za přirozené, že v Picardově/Stewartově věku se ve vzpomínkách intenzivně projevují výčitky. tolik věcí se dalo udělat jinak lépe, tolika chybám zabránit. třeba by bývalo stačilo jen malinko a lidé by mohli prožít šťastný život, ale nestalo se. prostě to věčné "coby kdyby" se s věkem ozývá stále častěji a hlasitěji. nemluvě o tom, že Stewart se v nedávné době věnoval psaní svých memoárů, což muselo napovrch dostat spoustu pohřbených vzpomínek včetně různých traumat. a jedním z motivů téhle sezóny je alternativní historie, co by bylo, kdyby... a tak dále. co kdybychom dostali druhou šanci. to jistě nebude bez souvislosti. a s tímhle na vědomí mi moje interpretační poznámky výše dávají relativně smysl.

ale každopádně, to je moje momentální teorie na základě různých indicií. ale možná se ukáže, že máš pravdu ty a je to celé o Trumpovi. uvidíme.

cyphercz (hodnocení, recenze)

Je opravdu zajímavé, že si tvůrci pro ten zlomový rok vybrali zrovna 2024, neboli rok, kdy budou Američani znovu vybírat prezidenta... nedávno jsem tu psal, že by to byl epický cringe, kdyby ta Borg Queen z první epizody byla Džej Elova matka, tak teď teda nevím jak nazvat cringe, kdyby budoucnost celé Federace změnilo to, že by v roce 2024 vyhráli Republikáni, nebo dokonce samotný Trump a Picard a spol. se vrátili v čase to změnit:)) S těmito tvůrci není nic nemožné, vážení;)

na příspěvěk reagoval Yoshitsune, Eodeon

Karlosz

Karlosz (hodnocení, recenze)

další díl super. ne jak tak ubrečená sračka u který honí kokoti jako jákob a debil s homo ikonou nějakýho mrtvýho vola z patnáctýho století.

na příspěvěk reagoval Jakkob, Yoshitsune

Shakaar

Podívej se na ten TNG znova. Chování postav se neodvíjelo podle scénáristy, ale "tvůrce". Namyšlenej a extrémně formální Picard byl otisk Roddenberryho, ten startrek jak ho známe a milujeme byl otisk Bermana. Právě to, že chování postav bylo poměrně konzistentní je to co na opravdoých Star trecích milujeme a co na Kurtrecích nesnášíme. Tam opravdu co scénárista, to jiné chování postav a kontinuita světa.

cyphercz

Jediné co to dokazuje je to, že na to mám jiný názor než ty, a to je celé ;) A jelikož jsi asi takový psycholog a odborník na lidské chování, jako každý na csfd, jsou tvá tvrzení o nevyrovnanosti a labilitě opravdu a jenom tím názorem, nikoli renomovaným vědeckým závěrem. Co by o tom asi tak mohl vědět nějakej zaprděnej ajťák kdo ví odkud, že.. ? Takže když se to tak nějak sečte, tak to má asi stejnou váhu, jako když já řeknu že chování kohokoli v DIS je zcela v pořádku.. :)) A ty na tom nic moc nezměníš - ani na tom názoru, ani že tvá tvrzení jsou taky jen názory.

cyphercz (hodnocení, recenze)

Jakkob

pokud ti brečánkování v DIS přijde normální, tak to dokazuje jediné - jsi emocionálně nevyrovnaný člověk co by měl navštívit nějakého odborníka, stejně jako labilní Miky Burnham:) Asi tě to opět vyvede dost z míry, ale normální vyrovnaný člověk opravdu nemá potřebu neustále, 4x denně, brečánkovat;)

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

17.06.2024

A je to tu zas! Nezastavitelný výrobní pás Hollywoodu brzy přinese další remake kultovní klasiky z osmdesátých let. Nové adaptace by se tentokrát měl dočkat dobrodružný science fiction snímek Můj… (více)

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu