Star Trek: Picard

USA, (2020–2023), 25 h 2 min (Minutáž: 39–63 min)

Patrick Stewart, Michelle Hurd, Jeri Ryan, Alison Pill, Santiago Cabrera, Evan Evagora, Isa Briones, Brent Spiner, Jonathan Frakes, Orla Brady, Ed Speleers (více)

Star Trek: Picard představuje Sira Patricka Stewarta, který si zopakuje svou ikonickou roli Jeana-Luca Picarda, kterou hrál sedm řad v seriálu Star Trek: Nová generace. Nový seriál bude následovat tuto ikonickou postavu do další kapitoly jeho života. (Prime Video)

Diskuze

Khanos

Khanos (hodnocení, recenze)

To jsou Elachi fregaty z STO? Nebo je jim to aspoň podobné... Nevím, nevím. Druhou sérii jsem nedokoukal, protože mně to přestalo bavit. Neměl jsem výraznější výhrady, ale drive se prostě nedostavil. Zkusím to dokoukat, ehm... někdy, abych mohl tu třetí řadu zkusit, až bude.

na příspěvěk reagoval PKD

Jakkob (hodnocení, recenze)

Třetí a závěrečná sezóna bude mít premiéru 16. února 2023!

cernakus

jestliže člověk jako ty, tedy s hluboce zanícenými antisociálními názory a sklony k nevyprovokované agresi vůči všem kolem, někoho vyhodnotí, nejspíše dle vlastního příkladu, jako nesympatického a nenormálního, není to tím pádem nejlepší důkaz, že ta postava dle obecných měřítek naopak je sympatická a normální?

btw kdybys uměl chápat psané slovo, věděl bys už, co jsem ostatně před malou chvíli napsal, a sice že reprezentace je reprezentace, i když sympatie nefungují. a co je normální, bych do toho v tvém případě už vůbec netahal, protože v tomhle směru máš největší deficit právě ty.

Eodeon

V podstatě mně zajímá jen s kým se identifikuje ta naše grafomanská buznička. Protože ensábl DIS je panoptikum a jediná alespoň trochu normální a sympatická postava je tam Saru. To je jako vytáhnout aktéry konference ve Wansee a tvrdit, že se diváci mohou s nimi identifikovat. Leda kdyby ti diváci byli vyšinutí náckové.

Jinak musím říci, že jakkobovské buzně jsem dost křivdil, když jsem naznačoval, že je hlavním viníkem toho, proč jsou diskuze pod Kurtreky k hovnu. Stačilo, že eodeonek se dostal k internetu a máme v Kurtrecích 60 nových "příspěvků" a hlavně 11 nových stran za pouhé dva dny.

Tedy hlavní viník je ten grafoman. Tímto se jakkobovské buzně omlouvám.

cyphercz

divácká identifikace nemá žádnou souvislost s žánrovým určením. identifikovat s postavou se divák může stejně snadno ve filmu romantickém, v hororu, jako i ve sci-fi či fantasy. podstatné je, jak moc se dovede divák v té postavě vidět a sama sebe si do ní promítnout. a tomu samozřejmě pomáhají společné rysy, jakými může být pohlaví, etnicita, nebo třeba věk a nejinak sexuální orientace.

a i ty si zjevně pleteš sexuální preference a sexuální chování. tohle, o čem se tu bavíme, nemá nutně nic společného s tím, co kdo dělá v posteli. preference ovlivňují volby při výběru partnera. tedy i volby při navazování romantických vztahů, které jsou samozřejmě neskrývané, a které mimo službu běžně navazují i postavy trekovských seriálů a epizody se jejich vztahovými situacemi zabývají ve stejně velké, ne-li větší míře než vědeckými a technickými motivy. je to nedílnou součástí těch seriálů. až na to, že do Discovery a Picarda byly tyhle vztahy všechny výhradně mezi mužem a ženou. což by nebylo nic podivného, kdyby už těch seriálů, potažmo postav, potažmo vztahů nebylo za půl století tolik, až už to čistě ze statistického hlediska začne být podezřelé, že všichni, kam se jen podíváš, se párují čistě s opačným pohlavím. chybí tomu rozmanitost typická pro skutečný svět, stejně jako by tomu chyběla, kdyby všechny postavy ve všech Trek seriálech byly výhradně muži, nebo kdyby byly výhradně běloši.

a také mám pocit, že si tu někteří motají dohromady pojmy identifikace a reprezentace. příklad: já si třeba myslím, že mnozí gayové mezi diváky nebudou mít vůbec potřebu se při sledování identifikovat se Stametsem, protože jim ta postava může z jakéhokoliv důvodu nesedět, a místo toho se budou identifikovat, nevím, třeba s Lorcou, ale to neznamená, že postava Stametse neplní v jejich očích záslužnou úlohu reprezentanta gay komunity, protože i bez té identifikace je tahle postava stále dokladem inkluzivity, o kterou se Star Trek od počátků snažil tím, že dával dohromady co možná nejrozmanitější ansámbl hlavních postav, a to právě přesně za tím účelem, aby se všichni diváci cítili někde tam v tom světě zastoupeni.

a každý seriál se snažil posunout laťku zas o něco dál. TNG se držela zásady mít zastoupena obě pohlaví, co nejvíc etnik a národností stejně jako před ní TOS, ale nad to přidala handikapovanou postavu, přidala postavu smíšené rasy, připadala postavu teenagera jako vzor pro nejmladší diváky, atd. DS9 a VOY zase posunuly do popředí postavy černého muže a ženy, které v předešlých seriálech měly vždy jen druhořadé role a více genderově a rasově vyvážily složení celého týmu. a stále se to vyvíjelo. a Disco prostě nedělá nic jiného, než že zase posouvá laťku o něco výš. dohání přitom společenský pokrok od tehdejších dob. a snad i předhání. protože v tomto ohledu se Trek snažil být vždy napřed a spíše klást divákům příklad, než pouze reflektovat dobu, viz TOS a složení postav, které dnes nikomu nepřijde pozoruhodné, ale tehdy bylo velmi odvážné a pokrokové. stejně tak Disco, pokud se na ten seriál někdo bude dívat za dvacet let, nejspíše mu na složení postav nebude připadat vůbec nic pozoruhodného. to pouze někteří dnešní diváci, kteří si jednoduše nepřejí, aby v seriálech byly zastoupeny LGBT postavy, tu vyjadřují pocity, jak to tam údajně nepatří a jak by to nejraději zakázali. vývoj nezastavíme a za jednu dvě generace nikoho ani nenapadne myslet si, že rozdíly mezi lidmi na základě sexuální orientace jsou v něčem zásadně jiné, než rozdíly v pohlaví a rase, a že by se takovým lidem při tvorbě seriálů mělo z nějakého důvodu měřit přísnějším metrem.

na příspěvěk reagoval cernakus

Eodeon

já pochopím, když se třeba černoch chce identifikovat s černošskou postavou, žena s ženskou kapitánkou atd., ale ohledně sexuality? Mně je opravdu buřt co kdo z hl. postav rád dělá v posteli, vůbec to není směrodatné, čili kdyby dejme tomu celá bridge crew TNG byla Bi, tak je mi to jedno, protože to není HIMYM, ale scifi, kde se tyhle věci neřeší, není k tomu absolutně žádný důvod... jinými slovy když budu gay, tak koukám na scifi seriál kvůli scifi, nebo kvůli tomu že tam je postava co má ráda pánské anály a já se s ní tak mohu identifikovat? Potřebuju jakožto gay mít v každém seriálu co sleduju gay postavu, jinak z toho seriálu nebudu mít takový požitek?? Vždyť to je na hlavu postavené....

p.a.douch

divím se ti, že se nebojíš spoilerů, pokud čteš diskuzi k seriálu, kde jsi celou sezónu pozadu..., ale budiž. myslím, že nejjednoduší způsob, jak oživit diskuzi, kde tě nebaví stávající téma, je prostě zapojit se a nahodit nějaké své, které zajímá tebe.

p.a.douch

p.a.douch (hodnocení, recenze)

Helo

Nedá se to číst. Bohužel jsem u Picarda dal jen první sérii, doopravdy mě to nebavilo. Možná proto, že je to taková nuda, tak se tady vede debata o sexuálních preferencích a LGBT+ orientaci.

cyphercz , cyphercz

já tvá slova přeformuluji ještě lépe. Sedmá ve VOY (...) nebyla zástupcem LGBT (...). tečka. čili připadá mi absurdní řešit, jestli její prezentace ve VOY byla více reprezentativní než její prezentace v PIC, když tehdy vůbec reprezentantem nebyla. protože i kdybychom tvrdili, že tam lesbická/bisexuální charakterizace přítomna byla, jak tvrdí někteří zájemci o slash, tak tomu bylo v natolik hluboce položené vrstvě implicitních významů, že to naprostá většina diváků nerozeznává a tudíž nedochází k reprezentaci. jinými slovy, jak tomu rozumím já, aby se mohlo jednat o reprezentaci, musí být explicitní.

a jestli mohu reagovat také na to, co řešíte dále s Jakkobem. pokud by Sedmá byla lesba za dob VOY, ptáš se "v čem by ten seriál pro tebe najednou byl lepší". pro Jakkoba, pro mě, nebo pro tebe nejspíš vůbec v ničem. ale byl by lepší pro ty bisexuální nebo lesbické diváky, protože by se najednou měli s kým identifikovat, protože by ve Star Treku konečně viděli zastoupenou postavu, která je nejblíže tomu, jak se cítí oni. o tom je reprezentace, o ničem jiném. připomínám, že Star Trek usiluje (mimo jiné) o univerzální uplatnění a univerzální přístupnost. je to skupina seriálů pro pokud možno všechny... staré, mladé, muže, ženy, černé, bílé, hetero, homo, cokoliv. a ještě připomenu, že s tím vlastně dávno instinktivně souhlasíš, protože proč by sis jinak tolikrát v minulosti stěžoval, že v Discovery je málo bílých hetero mužů apod., když ne proto, že ten seriál v tvých očích ochuzuje skutečnost, že tam nemáš někoho "sobě podobného", s kým by ses identifikoval. necítíš se tam zastoupen. a o to větší je pak pocit křivdy vůči "těm zlým LGBT", kteří tam prozměnu zastoupení jsou. no tak takhle přesně, s tímhle pocitem nespravedlnosti, se musely cítit například lesby při sledování toho VOY a Sedmé. je to ta stejná situace, jen se vyměnily strany, takže by mělo být snadné se do toho vžít.

btw o těch starých seriálech máš, myslím, opravdu iluzivní představy. většina epizod Nové generace je imho typickou space operou a sci-fi je to až sekundárně. respektive námět slouží jen jako spouštěč vztahových situací. typicky je na začátku nějaká vědecká anomálie, která se na konci vyřeší, ale mezitím je to celé o pocitech poradkyně Troi, Barcleyových úchylkách, LaForgeovy platonické zamilovanosti do hologramu, Worfových problémech s rodem Durasů a kdovíčím ještě, co nemá s vědeckou fikcí nic společného. věda a technika jsou záminky. vůbec tam o to nejde.

SSE

já si připadám jak někde u blbejch na návštěvě. celou dobu je řeč o charakterizaci fiktivních postav a zda či jak lze identifikovat jejich sexuální preference na základě indicií v tom, jak jsou prezentovány. a v takovém kontextu jsem napsal, že bi může být potenciálně kdokoliv. pokud to z toho kontextu vytrhneš a aplikuješ na skutečné lidi, je z toho samozřejmě kardinální kravina. čili reaguješ na vlastní absolutní dezinterpretaci a jsi úplně mimo téma, čímž pádem se na to nedá nic kloudného odpovědět. prosím, soustřeď se na to, o čem je řeč, než začneš odepisovat.

cyphercz

Je to úlet hlavně proto, že to nedávalo skoro vůbec smysl. Nic víc v tom jako problém nevidím ;). Kdyby se tam v průběhu seriálu pro ten vztah průběžně budovalo nějaké zázemí a následně to vyvrcholilo tím, co bylo v Endgame, tak bych s tím byl zcela za dobře předpokládám, ale takhle mi to prostě přijde divný a ty zmiňovaný informace ze zákulisí, proč se to tak udělalo, tomu taky úplně nepomáhají, bohužel...

Jinak bych za sebe vůbec neřekl, že jsou DIS a PIC Treky primárně o emocích na úkor sci-fi. Naopak, pro mě je to stále hlavně to sci-fi, ale na rozdíl od předchozích, dřívějších Treků se zde na emoce klade o moc větší důraz, což já coby obdivovatel diverzity mezi jednotlivými ST seriály kvituji s povděkem. Tohle tu zkrátka ještě nebylo - super. Zároveň mi to ale nijak nebrání si užít jakýkoli jiný starší Trek, třebaže se tam na emoce příliš nehraje, protože se tam zase hraje na jiné faktory, na které se zase hraje méně v DIS a PIC atd. a které si já dokáži užít stejně tak dobře, ne-li více, jako ty emoce. Suma sumárum si užívám a prožívám každý ST seriál jinak a pro jiné důvody, než ty ostatní, ale vzájemně se to, aspoň pro mě, nijak nevylučuje ani nepere...

Jakkob

vztah s Chakotayem je dle tebe "mega úlet", ale scissoring s Janeway bys uvítal, zajímavý přístup:)) Ale je alespoň více než jasné, proč tak zbožňuješ DIS a PIC, seriály, které jsou primárně o emocích, vztazích atd. a scifi je tu podružnou záležitostí. Pravděpodobně úplně největší radost bys měl, kdyby Džej El ještě vlepil Q francouzáka, ne?:)) Díkybohu za staré Treky, kde šlo vždy primárně o zajímavé scifi příběhy a ne emotivní výlevy a kdo, kde, s kým, jak, proč...

cyphercz

Chakotay a Sedmá je teda mega úlet i za mě, kor když si Chakotay většinu času velmi dobře rozuměl s Kate a naopak bych čekal že tam se ten vztah mohl nějak vyvíjet, ale jelikož chtěl Beltram ze seriálu odejít, tak mu scénáristi připsali Sedmou coby "love interest", nebo tak jsem to aspoň po různu četl na netu a slyšel od trekkies.

Nevím co by se stalo z obecného hlediska, předpokládám že by se zvedla nějaká vlna nevole a tvůrce by začala bombardovat dopisová kampaň jako v případě té epizody v DS9, kde se políbila Jadzia s Lenarou mám dojem, kdo ví.. ?
Pro mě osobně by to bylo super z několika důvodů. Jednak by se tím vyšlo vstříc přání a snaze Roddenberryho do Treku nějakou takovou postavou dostat, jednak by tím byl Trek zase o kus napřed před současnou dobou, ve které vznikl (podobně jako byla TOSka napřed s Uhurou) a jak jsem už mnohokráte zmiňoval, mám rád diverzitu a to, když si jde seriál svoji cestou, mimo vyjeté koleje mainstreamu, čemuž by Sedmá jako oficiálně prezentovaná bisexuálka či homosexuálka pro mě osobně pomohla.
A ano, romantický vztah s Kate by mohl být opravdu hodně zajímavý a mnohé fan fikce na tomhle staví, ale bohužel jen ty fan fikce...
Asi by mi bylo ve finále jedno, s jako u ženou by Sedmá případně mohla randit, ale osobně bych to uvítal, byl za to rád a ocenil to spíše, než ten na sílu protlačený "vztah" s Chakotayem...

Jakkob

nemám problém se Sedmou co by bisexuálkou ve Voyageru, protože naprostá většina jejích epizod nebyla vůbec o sexualitě ani ničem podobném, bylo to primárně scifi a tak to má být. Našroubovaný románek s Chakotayem považuju za úplnou zbytečnost a než cokoliv jiného ho prostě ignoruju, což není zas tak těžké vzhledem k tomu, že se objevil na konci poslední řady. Co si jako představuješ že by se stalo, kdyby Sedmá teda tou bisexuálkou či lesbou ve Voyageru byla? Myslíš si, že by ji tvůrci dali dohromady s Janeway? Nebo v čem by ten seriál pro tebe najednou byl lepší tím, že jedna postava je sice bi, ale epizody sexualitu postav vůbec neřeší, protože nesledujeme How I Met Your Mother, nýbrž Star Trek?? Pro mě za mě ať si je klidně Neelix gay, Harry Kim trans atd., však klidně by to tak mohlo být, víme s jistotou, že tomu tak není? Ne, protože sexualita postav byla naprosto podružnou záležitostí;)

na příspěvěk reagoval Jakkob, Eodeon

cernakus

Tak doposud jsi zde ani jinde žádná fakta nezvěčnil. A že své subjektivní názory považuješ za objektivní fakta je tvůj sebeklam, ne můj :)

Jakkob

tak jasně že ti nezáleží na faktech. Kdybych byl debil tvé inteligence, taky by mi na nich vůbec nezáleželo.

cernakus

Asi se celkem na pohodu obejdu bez vysvětlování tvých pocitově-subjektivních myšlenkových pochodů, děkuji pěkně.

Ne snad, že by na nich nějak záleželo ;)

na příspěvěk reagoval cernakus

Jakkob

rozdíl je v tom, že heterosexuál podivína heterosexuála odsoudí. Buzna buznu neodsoudí, i když se ta podivínská buzna chová jako idiot.

Vysvětlil bych ti, proč tomu tak je, ale stejně by jsi to nepochopil.

cyphercz

Tak Sedmá byla hlavně ve VOY zcela úmyslně tlačena Bermanem do role hetero-charakteru, přestože se několikráte vyvíjely snahy z ní udělat homosexuálku, nebo aspoň bisexuálku. Už jsme se o tom dříve bavili a docela se divím, že teď nemáš žádný velký problém se Sedmou coby bisexuálkou, protože onehdy jsi Bermanovu snahu i hetero-orientaci Sedmé poměrně agresivně a nevybíravě bránil. Mě to třeba dodnes stran postavy Sedmé v rámci VOY seriálu dost mrzí, ale tím spíše si Sedmou užívám teď v PIC a podle rozhovorů co jsem četl si to užívala i Jery...

Jinak ti ukřičení zástupci s barevnými vlasy a batikovanými triky... Není to jen zanedbatelná menšina z toho velkého celku LGBT komunity? Nebo si vážně myslíš, že je většina právě taková? Já si to tedy nemyslím a podobné srovnání mi tím pádem přijde trošku nefér. Mezi heterosexuály je taky nespočet podivínů a všelijakých, nějakým způsobem se zásadně odlišujících jedinců a taky bychom je asi nevypíchly coby ideální zástupce, ne.. ?

na příspěvěk reagoval cernakus, cyphercz

Eodeon

je to myšleno jakožto dnešní LGBT scéna/komunita obecně, však v žádném Kurtzman Treku nemáme postavu se zelenými vlasy a batikovaným trikem, ne?;) Teda zatím:P Když to tedy přeformuluju - Sedmá ve VOY nebyla poblázněným ukřičeným zástupcem LGBT s barevnými vlasy a batikovaným trikem ze současného světa, kteří mají potřebu svou orientaci všude vytrubovat, např. když učí na základních školách a svou orientaci sdělují malým dětem apod..;)

na příspěvěk reagoval Jakkob, Eodeon

SSE (hodnocení, recenze)

Eodeon

Ano, psal si "minimálně" a dá se vykládat jak píšeš, ale ta tvoje  věta ten vyznám tedy ve mě nevyvolala.

Jinak tedy pokud by platilo, že bi může být potenciálně kdokoli, pak by platilo, že z hetero se může stát homo potenciálně kdokoli a naopak. V takovém případě by pak ale postrádalo smysl protěžování LGBT+ v dnešních seriálech a filmech, když bychom uznali, že LGBT+ jsou vlastně skrytí hetero :D

SSE

však také nepíšu, že je to stoprocentní, všimni si toho "minimálně" na začátku té vedlejší věty. pointou příspěvku bylo to "bi může být de facto kdykoliv kdokoliv". tyhle věci se těžko v případě televizních postav tesají do kamene, protože se sexuální orientace se téměř nikdy neprobírá v dialozích a jen vzácně mívá narativní dopady, takže se na ní usuzuje čistě z neprůkazných indicií. respektive automaticky se každý vyhodnotí jako čistě hetero, dokud se neprojeví jinak, protože takhle úzce mají lidé prostě mentalitu nastavenou. ale tak, zase to tvůrcům dává velký prostor pro podobné retcony jako v případě Sedmé.

na příspěvěk reagoval SSE

SSE (hodnocení, recenze)

Eodeon

"dokud se neprojeví odmítavě vůči návrhu někoho stejného pohlaví "

... toto snad nic nedokazuje, taky jsem odmítl pár ženských a myslím, že tím moje hetero nezaniklo

cyphercz

pokud je tedy řeč čistě o VOY, pak naprosto nechápu, jak si mám vysvětlit poznámku o "dnešních cool ukřičených LBGT bláznech se zelenými vlasy a batikovanými trikoty". domníval jsem se, že srovnáváš tehdejší prezentaci postavy Sedmé s tím, jak jsou podle tebe prezentovány lgbt postavy v současnosti. jestli to chápu dobře, sledujeme každý úplně jiné seriály. jestli to chápu špatně, tak mi tu poznámku a její souvislost se Sedmou a Voyagerem budeš muset vysvětlit.

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

17.06.2024

A je to tu zas! Nezastavitelný výrobní pás Hollywoodu brzy přinese další remake kultovní klasiky z osmdesátých let. Nové adaptace by se tentokrát měl dočkat dobrodružný science fiction snímek Můj… (více)

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu