Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 137)

Cival 

všechny recenze uživatele

Hrozně moc jsem se těšil, takže jsem teď docela dost zklamaný. Potvrdily se mi obavy z výběru režiséra. Petersen tápe hlavně při velkolepých bitevních scénách, které jsou značně nepřehledné a často to vypadá, jakoby po sobě vojáci pouze šlapali. Žádná vizuální lahůdka, nečkaná vychytávka ani strhující akční moment. Nejednou jsem si vzpomněl na Statečné srdce nebo Gladiátora, protože dynamický střih, adrenalin a cit pro vizuálno Petersenovi výrazně chybí. Navíc jsme prakticky všechny cool záběry už viděli v trailerech, což je na dvou a půl hodinový kolos docela problém. Tenhle fakt však přesně odpovídá upovídanosti Tróje a vcelku nudné výstavbě příběhu. Benioff sice napsal velmi zajímavé, nejednoznačné postavy, ale nedokázal je stejně fajnově rozestavět na šachovnici a vdechnout jim život i bez několika křečovitých dialogů. Pořád jsem v rozpacích, i když vzpomínka na nadupanýho fracka Achilla a jeho mistrovsky natočený souboj s Hektorem mě hřeje u srdce. Ale jedna dobrá bitka a dva výborní herci (Pitt - Bana) na takový hit nestačí. PS: Výborné triky a hrozná Hornerova hudba. ()

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Deset důvodů, proč milovat jeden dlouhý špatný film...7/10 Trója je vykastrovaná od toho nejlepšího, vytržená z antických kořenů, důsledky existují bez příčin…Petersen provedl důslednou genocidu všech olympských božstev, scénárista viděl Iliadu maximálně z oken japonského šinkanzenu (ne, Paris trojskou válku opravdu neprežil a to je ještě maličkost:-) a dialogy jsou místy stejně pateticky hloupé jako v Stoneově propadáku Alexandrovi. (and that says a lot:) Psychologizace kukuřičného eposu-hodně Hollywoodu, málo Homéra. Ale…na druhou stranu vah pokládám: tři ultimátní scény: 1. Patrokles a Achilles trénují a hláškují: Nervous? Petrified? (a to Petersen jaksi „zapomněl dodat, že vztah mezi nebyl jen…přátelský:-) 2. duel hrdinů- Achilles vs Hektor. 3. milostná scéna Achilles, Bríseis a dýka 4. nejkrásnější zombie pár století: packal Paris Orlando Bloom a unylá Helena Diane Krueger soutěží, kdo je horší a nudnější herec. A oba se snaží, co jim prázdné obličeje stačí. Snaha je půl úspěchu-při vážně míněných scénách jsem se kuckala smíchy. výborné výkony: 5. rozšafného Odyssea Seana Beana /i bez žárovky/ 6. rozpolceného poloboha Brada Pitta 7. mužného Erica Bany, který zvládl přímo herkulovský úkol: scénář mu předepsal roli Mirka Dušína obohaceného tím nejlepším od správňáka z brdských lesů (pro neznalé-Kája Mařík) , ale Bana uhrál důstojného, hrdého, až do morku kostí dokonalého Hektora tak, že nevíte, komu držet palce. 8. modré oči Petera O´Toolea kraulující v umělých slzách (prý pohltily polovinu rozpočtu) , já mu hrozně baštím výraz, kdy se tváří oduševněle jak Sokrates před číší jedu a stojí nad Trójou. Zlé jazyky tvrdí, že je to mrtvola, ale ...de mortuis nil nisi bene. 9. jeden ze tří filmů, kde to Bradu Pittovi sluší. 10. Jeden z mála filmů, který jsem shodou okolností viděla dvakrát v kině (a vždy zadarmo:) ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Z historického hlediska je to naprostá kravina. Už jen to že samotná bitva trvala 10 let oproti pár dnům, jak nám autoři servírují znázorňuje fakt, že se tvůrci vypli pouze na film samotný. I vlastnosti různých důležitých postav mají mít zdaleka jiný charakter než se může zdát. Ale pokud to budeme brát pouze jako film, tak rozhodně jako film velice zdařilý plný efektních bojů, slušných hereckých výkonů, pěkně zpracovaného prostředí a opravdu s hodně rekvizitami. Škoda oné historické nepřesnosti, která i přesto nemá smysl řešit jelikož Trója i tak zůstane v pamětích diváků jako jeden z nejlepších historických filmů současnosti a zdá se, že oprávněně. --- Říká se, že vás nelze zabít. - To bych se asi neobtěžoval nosit štít. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Tenhle film mě zklamal. Tak nějak mi připadá, že antickému filmu již odzvonilo a Gladiátor byl čestnou výjimkou kvalitního "sandálu" posledních let. Vizuální stránka filmu je dokonalá, kameraman odvedl dobrou práci a patří mu za ní dík. Z herců je určitě nejlepší Eric Bana, který se na roli Hektora hodil a očividně si ji užíval. Diana Kruger je velice hezká a byla i celkem přesvědčivá. Tak, a teď to přijde. Co na většině moderních historických filmů nesnáším jsou počítačem vytvořené armády vojáků. Herci (i komparsisti) chtějí moc velké honoráře a tak radši použijou PC techniku. Iritovala mě také ta neustálá naškrobenost a nepřirozenost některých herců. A pod tou slupkou moderní přebujelé techniky se nenachází nic. Žádné kouzlo antického světa, které vyzařovalo ze starších velkofilmů. Je to pouze krásně udělaný, malebný a velice příjemně koukatelný obrázek, ale nic víc. A koukatelný navíc pouze jednou. Po druhé jsem to nevydržel déle jak hodinu. 40%. ()

TeeAge 

všechny recenze uživatele

|| Scenár: David Benioff / Predloha: Homer - Iliad | Hudba: James Horner | Produkcia: Wolfgang Petersen, Diana Rathbun, Colin Wilson | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Plan B Entertainment | Rozpočet: 177 miliónov $ | Tržby: 497,409,852 $ || Pamätám sa na tie minúty, keď som vychádzal z kina. Malo to fakt veľkolepé čaro, sám som nevedel, čím to ten film vykúzlil. Pospevoval som si tie východné melódie, o ktorých som vedel, že si ich zoženiem hneď ako dorazím domov. Soundtrack bol fakt výborný, a možno práve spojenie hudby a výpravy urobila z tochto komerčného ťahu niečo viac, než sa zdá. | Videno v Capitol Košice, 17.5.2004 | Update 3.1.2013: Po viacnásobných zhliadnutiach ešte stále plnohodnotný zážitok, ktorý dostane tie naozajstné grády v rozšírenej verzií, kde sú pasáže drsnejšieho rázu, s reálnejším množstvom striekajúcej krvi a násilia. Duel Achilles-Hector je najlepšie natočený súboj všetkých čias. A ten zvuk!!! 94% | Blu-Ray, Directors Cut, THX, EN DTS | ()

Galerie (137)

Zajímavosti (75)

  • Během natáčení si Brad Pitt (Achilles) skutečně poranil achillovu patu, jediné slabé místo jinak nezranitelného hrdiny. Záběr, na kterém špatně dopadá na nohu a křiví obličej bolestí, se musel kvůli zranění zpětně přetáčet. (dinamit_1)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama