Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 137)

tron 

všechny recenze uživatele

Spoiler. „Vidieť kráľa, ktorý sám bojuje, TO by bolo!“ Giganticky... plytké. Hollywoodsky veľkofilm v najhoršom zmysle slova. Opulentná výprava vs. okaté počítačové efekty (strašný rozširujúci sa záber na desiatky stopercentne CGI lodí. Veľkolepé, ale nie drsné akčné scény (zlaté Statočné srdce). Herecky v kľúčových rolách akútne nedostatočné (Bloom, Kruger). Je smutné, že paradoxne práve Bloom a Kruger veľkým priestorom do úzadia zatláčajú zdatných machrov (O´Toole, lišiacky Sean Bean ako Odyseus). Biedny scenár zbavený mýtických motívov (z gayov urobil bratov a netuším, čo robí v prísne realistickom historickom epose bizarnosť, že človeka zabijete len zranením päty). Napriek tomu je Trója (i vďaka samovražedne namyslenému Pittovi bez problémov vyskočiaceho na koňa bez sedla, čo fakt nie je ktovieako jednoduché) zábavná a nemala by vás nudiť, hoci inak pôsobí chaoticky a rozpačito. Zo všetkého najviac ju na zručný priemer vyťahuje hŕstka osobných súbojov (vylodenie s 50. mužmi). Trója predstavovala pomerne smutný koniec jedného z najzručnejších remeselníkov 80. a 90. rokov: Petersen následne natočil (snáď ešte fádnejší) Poseidon, následne v Nemecku (!) nikým nevidený film s Tilom Schweigerom a v r. 2016 zomrel. Tržba každopádne nebola zlá: pri masívnom rozpočte 175 miliónov snímka na celom svete zarobila temer polmiliardy! Režisér sa každopádne dostal do pasce. Mám dojem, že pôvodne bol klasickým hlavným hrdinom Hector (Bna), ale akonáhle do projektu nastúpil Pitt, tak sa všetko zmenilo a scenár bol brutálne ohýbaný cez koleno. takže hoc Pitt teoreticky hrá psychopatického násilníka, napriek tomu je divne režírovaný štýlom ako keby bol hrdinom a aby bola zvrhlá sranda dokonaná do dokonalosti, v polovici filmu zavraždí Banu (!). Kino Považan NMnV 2004 ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Chce-li se někdo srovnávat anebo alespoň být srovnáván s Homérem, musí rozhodně klasickou Homérovu látku uchopit nějak nově a pokusit se o trochu obohacení tohoto tématu a nikoliv pouze trpně kopírovat geniální předlohu, protože pak by se nejednalo o umělecké dílo, nýbrž pouze o plagiátorský řemeslný výrobek. Z tohoto pohledu Troja nezklamala a odvážně zamíchala s mnoha známými fakty a dokonce i postavami, kdy se vedle klasických dilemat a problémů řeší i několik "moderních" otázek a jednotlivé události i postavy jsou přizpůsobeny tomuto účelu. Hlavní důraz není kladen na poměrně dobře zvládnuté bojové scény, nýbrž na vnitřní konflikty hlavních postav. Achilleova podivná touha po slávě, která však vůbec nevylučuje další vývoj jeho postavy, už může diváku časem připadat jako trochu potrefená a umělá, zato Hektorově a Paridově přístupu se už dá uvěřit poměrně snadno. Podle hesla:"Účel světí prostředky.", byla silně zjednodušena postava krále Agamemnona, který se tady stal pomalu hlavním záporákem a tím, jak si s ním scénaristé nakonec poradili si sami zabouchli dveře k natočení Orestey. Celkem sympatické jsou povětšinou herecké výkony ( Peter O'Toole, Eric Bana, Sean Bean), výjimečně mně nevadil ani Brad Pitt, kterému jeho role arogantního namyšlence docela sedla. Překvapilo mě, jak film rychle uběhl. 165 minut - no, 11 000 veršů to není, ale i tak z 10 let zbylo přibližně 16 dní. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Měl rychlé nohy a nemilosrdnou techniku. A co si zamanul, to získal. Jen ta jeho osudná pata. Začalo to ale někde jinde. U mladšího vladařova potomka, trojského Parida, který odloudil spartskému králi krásnou Helenu. Před branami nedobytné Troje se tak rozhořela bitva, která neměla v mytologických dějinách Řecka obdoby. Jenže když si americká továrna na sny něco usmyslí, ani dvousetmilionový rozpočet tehdy nebyl problém. Sesbírala tucet hollywoodských hvězd, připravila honosné davové scény, velkorysou výpravu, ušila stovky kostýmů a dala divákům přesně to, co chtějí. Romanci, věrnost, oddanost, hrdinství, strhující bitvy. Pokud nebudou brblat skrze prohřešky vůči historii, můžou si tenhle obří epos Wolfganga Petersena dosyta užít. Dejme stranou i selský rozum (útočící vojsko má neustále k dispozici dostatek dřeva, obléhání tady trvalo pár dní, přičemž ve skutečnosti to byly roky), obecně se nám tu rozprostírá solidní biják, který sice postrádá vyloženě osobité scény, ale dá se to zvládnout. Horší je to s absencí krve. A škoda, že scénárista David Benioff (25. hodina, seriál Hra o trůny) napsal místy hodně banální dialogy (a některým postavám vůbec nevdechl nějakou zajímavost) a když je pronášejí „slabší“ herci, je to průšvih (zejména Orlando Bloom nebo začínající Diane Kruger). Vizuálně mnohem vymazlenější Gladiátor je přeci jenom někde jinde. Ale i tak dobré. Tak kritický jako jiní bych nebyl. Jen to chtělo víc energie. Bohové mi vůbec nechyběli. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Těšil jsem se na nejlepší film roku a to co sem viděl v kině byla totální blbost s obsazením, které nepředvedlo kromě Erica Bany, Brada Pitta a bohužel velmi málo viděného Seana Beana, vůbec NIC. Režie Wolfganga Petersena je strašná a kazí film, který nejen kvůli scénáři naprosto neosloví a její jedinou " výhodou " jsou bojové scény (krom souboje Achilles VS Hektor naprosto průměrné a občas nepřehledné). Nechápu jak tak zkušený režisér může udělat z jedné bitvy pomocí strašného střihu naprostou slátaninu. Koukám, že moje kritické hodnocení je asi nejmenší co tady kdo dal, ale prostě tento film na mě neudělal žádný dojem a dvě * jsou z milosti. Pro mě velké zklamání...PS:Homér se možná ještě tedka obrací v hrobě ()

choze 

všechny recenze uživatele

Absence bohů mi ani v nejmenším nevadí, scénář Davida Benioffa (zahřívajícího se na HRU O TRůNY) dobře črtá, zašmodrchává a graduje zápletku (kdy žena je jen záminkou k válce, nikoli jejím skutečným motorem, což by samozřejmě bylo absurdní), postavy a jejich vztahy, bitvy sázející na mnohost (vojáků, lodí...) jsou epické, ale mnohem zábavnější a zapamatovatelnější jsou souboje jeden na jednoho, hlavně Achilles vs Hector je choreograficky parádní a zároveň emotivní vrchol filmu. A herecké obsazení je vynikající, i ta bezkrevná dvojice Bloom a Kruger, jejichž postavami (a někteří i hereckými výkony) budete pohrdat, tam sedí. Jen by to nemuselo být tak rozvleklé. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (75)

  • Brad Pitt (Achilles) i Eric Bana (Hektor) zahráli své bojové scény sami. Dohodli se, že za každý skutečný zásah "pachatel" tomu druhému zaplatí. Za malý zásah to bylo 50 dolarů, za bolestivější 100. Bana nakonec neplatil Pittovi nic, ale ten mu musel dát 750 dolarů. (don corleone)
  • Hektor byl známý tím, že uměl krotit koně. Eric Bana, který jej ztvárnil, na koni nikdy před natáčením nejel. (don corleone)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama