Mařenka a Jeníček v lese hrůzy

• USA Gretel & Hansel

Kdesi daleko v zemi pohádek vede mladá dívka svého malého bratra do temného lesa. Zoufale shání jídlo i dřevo. Narazí ovšem na děsivé ztělesnění zla. (Filmbox)

ricci.s

Nedivím sa, že film vyškrtli z našich kín, moderný mladý divák je totiž orientovaný na horory trochu iného razenia ako toto. Perkins doteraz nakrútil dva priemerné horory, v ktorých nádherne vybudoval atmosféru, akurát že sa potom nikam nepohol, a tak jeho filmy začali veľmi rýchlo nudiť. A ani v tomto prípade nedošlo k žiadnej veľkej zmene, hoci si myslím, že Gretel & Hansel je z nich najpodarenejší. Film je po atmosférickej stránke brilantný, meditatívny, pohlcujúci až hypnotický, ale súčasne dosť strnulý, prešľapuje na jednom mieste, a v konečnom dôsledku žiaľ neponúkne nič, čo by diváka dostatočne "nabudilo". Ani samotná striga sa vlastne poriadne neprejaví. Plus ešte ten debilný rating PG-13. Niekoho to možno pohltí a bude to považovať za dokonalé hororové umenie, niekoho totálne uspí. Za mňa veľmi porovnateľné povedzme s nórskym Skyggenes dal. Lesík, hudbu a atmosférku som si miestami celkom vychutnával, no napriek tomu som sa najmä v druhej polovici tešil na čím skorší koniec. Forma jednoznačne predčila obsah. Potenciál bol vyšší. ()

PKD

Grrrr! Oblíbenec honajz2 to tedy vystihl i za mne. ;-) Zvláště s tím negrem. To jsem vypískl nadšením. Sám jsem na to kókal, jak péro z gauče. WTF výraz, to ani zdaleka nevystihuje. Souč. filmografie je fakt na palici v těchto věcech. Sám se divím, že v geniálním Černobylu, nebyly všichni černí, šikmoocí apod. Já jen za sebe, že.....pro mě silné 3.5 s tím, že II. mohlo se jednati o herecký koncert Sophie Lillis a borgské královny aka Alice Krige, ale zůstalo to (škoda!) na půl cesty. Absolutně se shoduji s drtivou většinou recenzentů, že vizuál, kamera a z toho potažmo...vyplývající atmosféra aka atmosférique (nejsilnější zbraň tohoto snímku) jsou TOP. Velmi zajímavé bylo po dlouhé době, viděti naturalistickou scénu až po hodině! děje (nevím, zda je to zapříčiněno rozpočtem či vizí režiséra) a pak je tam ještě 1 a to je vše. Odvážné. V dnešní době. No, mě to prostě udělalo radost, že film za 5miliónů, se zaplatí a ještě vydělá dalších 16m. To není zlé. Že by ta dnešní zfamfrnělá doba, ještě nebyla zcela nakažena comicsovými apod. tupými trháky, pardon hezky česky...blockbustery? Možná že to má svůj důvod, ale občas jsem si během děje (jo, je tam) vzpoměl na Davida Lynche, kterému by se tohle mohlo líbiti.;-) Osobně jsem si to překřtil na INLAND EMPIRE v lesích, potažmo v budově.:) Ano, je mi naprosto jasné, proč to ani nešlo v našich kinech. Kdo by taky na to (krom mě a dalších 5 lidí) asi tak šel??? Haha. P.s. jsem rád, za konec, i když já osobně....bych ho ještě o pár minut prodloužil, čili rozvedl. Ke konci jsem se totiž bál, že to skončí tak nějak nijak, ale naštěstí se tak nestalo. Dle mého. Byť je faktem, že já jsem měl konec vymyšlen už 15min. před závěrem. Hihi, to už se mi dlouho nestalo. Zkrátka, abych to neokecával a nevykecával se tady zbytečně....jsem rád, že ještě dnes jsou takové nenápadné, přesto svým způsobem silné, filmíky. Jo a můj milášek...francouz Robin Coudert (čsfd se asi stydí zde na jeho profilu uvésti jeho plné jméno, ukázka vysoké profesionální úrovně) aka Rob, po brilantním score k Maniac 2012, opět nezklamal. Byť II. na plné koule to taky nerozjel. V každém př., u takovýchto atmosférických záležitostí, opět někdo logicky pochopil, že sem patří dark ambient score type a ne nějaké rádoby strašidlácké hrátky s orchestrem. Carpenter, Rob a Cliff Martinez... ví. Proto důrazně doporučuji ost maniakům a jiným akům ost, páč v samotném filmu je ta music tak nenápadná (což není míněno jako výtka), že by bylo škoda, příjíti o plný psychedelický zážitek alá houbičky, checht, který trvá pouhých (grrrr! II.) 39min.:( Pozn. mrkněte na obal ost. Stojí fakt za to! Krom svátečních či sezónních satanistů, to jisté skupiny lidí...jistě pochopí.;-) Zdejších současných 49% je opět dokonalou ukázkou, úrovně čsfd. To zdejší procenta apod., ještě někdo bere vážně???? Malá architektonická pozn. na závěr (pokud ještě nepřipíši 20 dalších věcí,checht II.), ale ten dům žůžové paní čarodějnice, co fakt jí děti (bůh/satan jí žehnej), nevypadá jako ze 16.st. ale spíše z 21. ;-) () (méně) (více)

Hoyt

Zde jsem byl po traileru a zjištění, že to natáčí režisér February, které mě neskutečně překvapilo dosti natěšený. Bohužel ale musím zatím dát jen silnější 3*. Začátek navnadil a vizuál po celou dobu neskutečně vymazlený do nejmenšího detailu. Atmosféra okolních lesů na mě přímo dýchala. Celkově to ale ve výsledku nic moc neřekně a i když je délka přijatelná, chybí nějaká zajímavější scéna, střídání lokací nebo více postav. ()

Trevor

Po 4x počas karantény sme si dali kino na dvoch rozličnych miestach, prvykrát online a veľky filmovy fanúšik zo susedného historického mesta dopozeral o 33 minút skôr ako ja. A to mám najlepší dostupný internet u nás...Aj keď by som chcel byť viac zhovievavý po tom akym spôsobom preťažený server a superrýchly internet u nás tento film prehrali, som rád že ho mam za sebou. V prvej polovici sa film strašne hľadá a lepsie zvladnuta druha polovica filmu už pokazeny dojem nenapraví, najmä ak ju vidíte v takom komforte ako to vyšlo mne dnes. ()

honajz2

Já mám na tyhle horory založené hlavně na atmosféře slabost, i když se Gretel & Hansel zas tak nepovedlo. Ono je z toho znát, že se Perkins dost snažil, ale ta atmosféra na mě zapůsobila jen v některých scénách, celkově však ne. V první polovině to ještě docela šlape, jenže v druhé už to spíš nudí. Navíc se to chvílemi nevyhnulo směšnosti, přece jenom, natočit Jeníčka a Mařenku jako seriózní horor s psycho atmosférou, to je hodně velké sousto. Kameru a zvuk to má ale naprosto perfektní, u hudby to sice občas skřípe, ale taky ušla, takže tady je všechno ok. Hlavní problém je ale v tom, že ta atmosféra se fakt nedrží celý film, nýbrž jen v některých scénách a proto ten film prostě nedokáže výrazně zapůsobit. A herecké výkony mohly být výraznější. Btw, nechápu, proč Mařenka vypadá jako lezba a co tam dělal ten černoch. Asi aby to bylo správně moderní. 3* ()