Letohrátky

• Česko Letohrátky: Rebeka, Kid a Balú (více)
USA, (1990–1991), 24 h 55 min (Minutáž: 23 min)

Ed Gilbert, Sally Struthers, Jim Cummings, R.J. Williams, Pat Fraley, Charlie Adler, Chuck McCann, Frank Welker, Tony Jay, Janna Michaels, Jack Angel (více)

Kto by nepoznal slávnych hrdinov dobrodružnej Knihy džunglí? Jednou z najobľúbenejších postáv bol múdry medveď Balú, ktorý spolu s panterom Bagírom pomáhal malému Mauglímu uniknúť pred smrtonosnými zvieracími nepriateľmi - vlkom Akélom, hadom Haa a tigrom Šer-chánom. Populárny medveď Balú sa stal ústredným hrdinom ďalšieho seriálu z produkcie Walta Disneho. Odohráva sa na ostrovčekoch Tichého oceánu v tridsiatych rokov minulého storočia. Medveď Balú pracoval ako pilot lietadla v neprosperujúcej pacifickej leteckej spoločnosti. Keď firma skrachuje, ustarostený a nešťastný Balú zostane bez práce aj lietadla. Pomocnú ruku mu podá šikovná obchodníčka Rebecca Cunninghamová s dcérou Molly. Kúpia lietadlo, najmú ho ako pilota a rozbehnú sľubný biznis v oblasti logistiky, prepravy nákladov a poštových služieb na tichomorských ostrovoch. Z medveďa Balú sa stane letecký doručovateľ pošty a nákladov v Pacifiku. Ich vzťahy sú spočiatku veľmi premenlivé, ale stále viac sa upevňujú, predovšetkým po každom šťastne sa končiacom dobrodružstve. A o tie nebude núdza. Lenivý, trocha sebecký a do seba zahľadený pilot Balú však miluje divoké dobrodružstvá a na svojom novom lietadle ich zažije do sýtosti aj so svojimi novými priateľmi. Popri tom sa ešte stará o Kita Cloudkickera, malého lišiaka sirotu, ktorého si adoptoval. Ako otec a syn spolu vytvoria skvelý tím a Kit je jeho verným asistentom. Ďalším priateľom je Wildcat, pomerne nešikovný mechanik. Ich priateľka Louie zase vedie reštauráciu na jednom z ostrovov v Pacifiku. Nájdeme tu aj ďalšiu postavu z Knihy džunglí. Je ňou tiger Šer-khan, ktorý tu vystupuje ako bohatý a úctyhodný veľkoobchodník, naháňajúci všetkým poriadny strach. Pirát Don Karnage je zase mixom Čierneho piráta a Ricky Ricarda. (oficiální text distributora)

novoten

Určitě nejhorší ze zlaté čtyřky disneyovských raníčků (Ducktales, Rychlá rota a Gumídci). Kid byl sice ve vzduchu frajer, ale jeho momenty, kdy se jenom naštval na všechny kolem, byly vážně otravné. A když je Balú většinou horší ňouma než za celou Knihu džunglí, je zle. I přes oblíbené postavy z Mauglího světa. ()

topi80

Kačery a Rychlou rotu jsem v jejich vzájemném srovnání řadil na stejnou úroveň, Gumídky o poznání níže. Ale jakmile přišel tento skvost, okamžitě šel na vrchol mého pomyslného žebříčku. Sarkastický černý humor v podání nekonečně flegmatického piloga Balúa, nesmrtelné hlášky mírně upjaté afektované Rebeky, flámová oáza u opičáka Luďi a samozřejmě nebetyčně dutá cháska kolem vzduchového piráta. K tomu krásné letecké bitvy. Tomu se nemohly ostatní tehdejší dysneyovky rovnat, proto ostatní dostanou povětšinou za čtyři. Tady je to jasná pětka. ()

-soch-

Jedna zo seriálových disneyoviek, ktoré si spájam s Kakaom a Bábovkou. Aj s tými, ktoré som pil a jedol každé sobotné a nedeľné ráno. Nejasnosť u mňa nastáva v prípade slovenského dabingu. Markíza (pred nedávnom aj TV JOJ) vysielala tento seriál s dabingom Štúdia ROKO: IVO GOGÁL, JAKUB ČOPÍK, ANDREA KARNASOVÁ a MARIÁN LABUDA ml. Niekde som ale čítal, že dabing sa vyrábala aj v Štúdiu DAVAY, ten však nepoznám. A teraz som natrafil na dabing s LEOPOLDOM HAVERLOM a MARIÁNOM ZEDNIKOVIČOM a musím povedať, že Haverl bol v tejto úlohe o 50% lepší a mám taký pocit, že to bol STV/ČST dabing. + V úlohe toho orangutana, čo predáva koktejli v tom doku sa mi viac páčil mladý Labuda, hoci jeho hlas sa s tým Zednikovičom naozaj podobá. ()

Kri-kri

Když běžely Letohrátky poprvé roku 1992 na ČT, nějak mě to moc nebralo. Kdyby bylo možné hodnotit tehdy, asi bych dal slabé 2 *. Postupem času mě však tento disneyovský seriál zaujal přece jen o kapku víc, i když zdaleka ne tolik co Gumídci. Na Letohrátkách bych vyzdvihl tři pozitiva - jednak že se děj neodehrával v současnosti (míněno v letech natočení seriálu), nýbrž někdy ve 20. letech 20. století. Za druhé vtipné hlášky, nejčastěji vyplývající z dialogů a hádek Balúa s Rebekou a za třetí vydařený český dabing. Některé díly měly zajímavý a napínavý příběh, jiné mi přišly nudné a nezáživné. Nyní dávám 3 * a vyšší průměr 60%. ()

Lars

Jako dítě jsem to sledoval a bral to jako pohádku. Nedávno jsem dělal pořádek ve starých VHSkách a narazil na několik kazet, kde byl právě Balú, Gumídci, Kačerov atd. Kouknul jsem na těch několik dílů Letohrátek a brečel jsem smíchy. Jako dítěti mi ty vtípky nedocázely, ale ve dvaceti jsem brečel smíchy. Lůďa a Fěšákton rules :-D ()

• Fiktivní stát Thembria a jeho představitel jsou parodií na Stalinistický Sovětský svaz. (Jan.Kanak)
  • Jim Cummings nadaboval skoro všechny postavy v seriálu, přičemž vytvořil skoro 40 různých hlasů. (HappySmile)