Reklama

Reklama

Devátá brána

  • Španělsko La novena puerta (více)
Trailer

Obsahy(1)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (611)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Lehce mysteriózní thriller, noční můra pro bibliofily (co to pomuchlané žváro Lucky Strike nad vzácnou knihou?), oblíbené "Najdi 9 rozdílů" z babiččiných křížovek a taky otevřená reklama na koncern Shell. Polanského nezaměnitelný styl s precizní narativní linií občas vyruší béčkové vylomeniny (akční scény) a taky podivný konec s pro věc zapáleným F.Langellou, který, podobně jako u Rosemary, osciloval mezi vytouženou gradací a nechtěnou legrací. Nicméně kvůli působivé atmosféře, zaprášených interiérům, či scéně soulože pana Corsa s tajemnou průvodkyní pod plápolající zříceninou Devil´s Tower (za skvostného hudebního doprovodu polského hraběte Drákuly W.Kilara) si Devátá brána rozhodně zaslouží zařadit do filmotéky každého fanouška žánru - pochopitelně pod evidenčním číslem 666, ať je pan LCF potěšen... ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Rezie Polanski, v hlavni roli Johnny Depp, takze jsem cekal nejakou skutecnou lahudku, Depp nezklamal, ale Polanski bohuzel ano. Film, ktery neprinasi do zanru nic noveho, chvily pusobi jako komedie, chvily jako horor, nejak zvlast napinave to neni, a cele to zachranuje jen par scen a vyborny Depp. Atmosfera taky nijak hutna neni. Porad jsem cekal, na nejakej hustej zaver, protoze mi bylo jasny, ze nakonec dojde na vyvolavani Satana, jenze to vyvolavani pusobilo spis smesne nez nejak hrozive. I kdyz jsem se u filmu nejak zvlast nenudil, na vic nez na 3* to nebude. ()

Reklama

Vitason 

všechny recenze uživatele

Představte si, že si koupíte nové auto a vyrazíte na projížďku. Jste nadšení, jak motor tiše přede, jak auto zrychluje a jak je vám v něm pohodlně sedí, ale kousek před cílem vaší cesty se rozhodne zastavit na benzínce a dát si svačinku v nejmenovaném řetězci restaurací, kde se zakoukáte do laškovně rozepnutého výstřihu krásné servírky, čehož využije skupina podezřele opálených spoluobčanů, kteří z vaše vozidla vyoperují motor a nahradí ho starým motorem z Trabantu. Sice se domů dokodrcáte, ale veškerý dojem je pryč. Přesně takhle jsem si připadal při sledování Deváté brány, kdy má první polovina říznou atmosféru a já si užíval všechny složky filmu: dobrou kamerou začínaje a slušnou hudbou konče. Jenže v druhé polovině ztratí snímek drajv a špatný konec už opravdu výsledný dojem do kladných čísel nevytáhne. Prostě jsem čekal po první polovině něco mnohem většího. A ani dobrý Johnny Depp tento fakt nezmění. 3* hlavně za první hodně zajímavou polovinu. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Coby mainstreamová hra na mysteiózní horor působivé a velmi elegantní. K tomu přidejme, že Depp hraje svého Corsa přesně tím stylem, který mě dostává (doslova: závidím Corsovi jeho styl, jeho tichou zdatnost). Dvouhodinový pobyt mezi starými knihami, obvykle v krásných starých evropských domech – velmi příjemně strávený čas. Coby Polanského práce nejprve zklamání: od něj jsem zvyklý na něco zajímavějšího, než je šablonovitý žánrový biják. Ale přece jenom je to Polanski a tak mi stojí za to vzít ten příběh vážně. Takže: Horor? Ďábel? Pravděpodobně ne. Spíš „kam až vede sběratelská vášeň“. Po celou dobu se setkáváme s lidmi fascinovaně hledícími do starých svazků a zbožně vychvalujícími vazbu, tisk, drobné kazy. Obsah vlastně nikoho nezajímá. I u té důležité knihy jde nakonec jen o devět obrázků. Čert si vem čertovu knihu, ale jsou tam dvě krásné ženy a obě toho lucky bastarda ojedou. Balkan uhoří nikoli proto, že poslední rytina byla podvrhem, nýbrž proto, že se polil benzínem a zapálil. A přece Ďábel. Nebo co vlastně? Lucifer – Světlonoš. Nositel světla. Ale kde? Dva andělé strážní: jeden černý, druhý bílý, oba se zlatými vlasy. Lidé posedlí knihami a lidé posedlí – čím vlastně? Ďáblem? Posedlostí? Mocí? Hlubinou, vysokostí? Sebou? A mezi nimi jeden skromný chlápek, který chce jen peníze. Zpočátku. Co chce ke konci? Vědět? Zkusit? Být? „Absolutní moc“? Samozřejmě divák pochopí dříve než Corso, že Zelenoočko je tím hlavním hráčem. Je ona samotným Luciferem? Proč ne? Zlo skryté v Dobru. Nebo naopak? To On (ona?) chce, aby se obrázky šťastně dostaly k sobě. Všechno jde jako po másle. Poslední pravá rytina padá Corsovi k nohám, hrad už na ní nehoří, nýbrž z něj září hvězda a Corso vstupuje vstříc... Čemu? Corso se při každém telefonátu s Balkanem ptá Where are you? a správně tuší, že velmi blízko. Kde je Ďábel? Dle mého soudu ve značce firmy Shell, která se ve filmu několikrát velmi zřetelně objevuje. Ta satanistická děvka měla na zadku obrázek požírajícího se hada. ()

Sobis87 

všechny recenze uživatele

Roman Polanski natočil poctivou detektivku s hororovými prvky, která se točí okolo jedné knihy, kterou údajně napsal sám Satan. Zní to poněkud béčkově a vskutku se ve filmu několik "béčkových" momentů vyskytuje, Polanski ale drží otěže setsakra pevně a tak všechny takovéto momenty vkusně začlenil do celku, aniž by rušily a pokaždé, když je nějaká scéna takříkajíc na hraně, si vypomůže černým humorem, ať už se jedná o černou mši nebo o ehm "čarodějnické karate". Devátá brána má velmi hutnou atmosféru a udržovala mě v napětí až do úplného závěru, jehož kritiku popravdě moc nechápu a přišlo mi to jako logicky správné vyústění. Hlavním tahounem filmu je vedle precizního řemeslníka Polanského Johnny Depp, který prakticky vůbec nesleze z plátna a role cynického "knižního detektiva" mu sedla dokonale. Emmanuelle Seigner, které zazářila už v Polanského opusu Hořký měsíc, je správně tajemná a nevypočítatelná a já jí věřil všechny ty vylomeniny, co předváděla. No a Frank Langella, kterého v civilu vnímám jako sympatického "strýčka", mě také velmi mile překvapil a hraje zde solidní hovado, ze kterého mi několikrát šel mráz po zádech. Nenechal jsem se odradit rozporuplnými hodnoceními a věnoval jsem Deváté bráně dvě hodiny, čehož ve výsledku vůbec nelituji. Pěkný kus filmařiny. 90% ()

Galerie (55)

Zajímavosti (31)

  • Náklady na výrobu byly zhruba 38 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Keď Dean Corso (Johnny Depp) vchádza do kancelárie Barónky Kesslerovej (Barbara Jefford) po druhýkrát, môžeme vidieť, že má tašku zavesenú krížom cez telo. No po ďalšom strihu mu visí na ľavom ramene. (tXtX)
  • Taška, ktorú Dean Corso (Johnny Depp) používa v celom filme, sa v skutočnosti používala medzi francúzskymi vojakmi okolo roku 1935 na prepravu munície a ďalších drobných predmetov. Pôvodný názov tašky je Musette samec 35. (misterz)

Související novinky

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)

Reklama

Reklama