Reklama

Reklama

Otázky a odpovědi

Obsahy(1)

Dnes jsou televizní soutěžní pořady přísně regulovány, ale vždy tomu tak nebylo. Film vypráví příběh o diskriminaci, úplatkářství a spiknutí v zákulisí nejpopulárnější vědomostní soutěže roku 1958... Oscarový režisér Robert Redford přichází s jedním z nejprovokativnějších a nejuznávanějších filmů všech dob. Ralph Fiennes a John Turturro hrají účastníky nejpopulárnější vědomostní soutěže, kteří bojují o obrovské sumy peněz a okamžitou slávu. Když se však objeví obvinění, že je pořad zmanipulovaný a soutěžící dostávají odpovědi na otázky předem, jde o mnohem víc než jen o hru. Hráči, producenti i samotná televizní společnost se náhle ocitají ve víru stupňujícího se skandálu. Navýsost zábavný film Otázky a odpovědi, založený na skutečných událostech, které šokovaly národ, byl filmovou akademií nominován na nejlepší snímek roku 1994. (Cinemax)

(více)

Recenze (103)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Říkal jsem si celou dobu, co mi na tom nesedí. Historická událost, kterou to řeší, je pro mě osobně zajímavá, reprezentuje hodně o americké společnosti a konzumní společnosti, médiích a zábavní tvorbě obecně. Ale prostě ne - ten film mi něčím vadil i přes tolik působivých a podnětných okamžiků. Jako možné vysvětlení mě napadá, že i když řeší komplexní téma, tak je zároveň trochu absurdní, jak smrtelně vážně bere kauzu, že jedna stupidní televizní soutěžní show byla zfixlovaná. Tím, jak chladně a samozřejmě to je v tichém šoku z toho, že tak nemorální produkt mohl vznikat, se ten film paradoxně stává součástí problému - protože mýtus očekávání skutečných hodnot v něčem tak banálním živí. A pokud je poctivosti televizní soutěže přikládána tak mamutí váha, mělo by to být nějak vyargumentováno - jaké hodnoty to má vlastně v tomhle kontextu reprezentovat? Ale nemyslím, že to ten film dělá. A vzhledem k tomu, jak zcizený je od všech klasických prvků jako "protagonista" ve prospěch toho, aby bylo zastřešující téma v popředí, je docela problém, že mi to přijde nakonec dost naivní, nesebereflektivní a sebedůležité. Ve smyslu těch současných memů "we live in society". Když na konci ve zpomaleném záběru sledujeme smějící se publikum ve znamení toho, jak strašné je, že se lidé baví u NEPOCTIVÉ (!!!) televizní soutěže, tak jsem si jen říkal, co si Robert Redford myslí, že hrozného to má o společnosti říkat, a co mu dává právo pohoršovat se nad lidmi, kteří se prostě dobře baví u něčeho, co beztak nemá žádnou hodnotu bez ohledu na autenticitu či neautenticitu soutěžního aspektu. Ne že by na celém tom procesu nebylo co ke kritizování, naopak, ale myslím, že tenhle film si to celé zarámoval tak absurdně, že funkční reflexe není schopný. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Zajímavě zpracovaná konverzačka, která přesně charakterizuje tvůrčí styl Roberta Redforda. Pomalé tempo, důkladně vykreslené charaktery a hutná, přesto však přehledná zápletka. Bohužel tempo bylo pro tentokrát pomalejší než by bylo zapotřebí a tak má člověk občas tendenci pomalounku polehounku sahat po ovládání od televize a přetočit některé méně divácky atraktivní sekvence. I tak je však nutné sdělit, že Redford ani jednou nešlápne vyloženě vedle, konec má šmrnc a pointu a to je přece to hlavní. ()

Reklama

angel74 

všechny recenze uživatele

Robert Redford na postu režiséra opět odvedl úctyhodnou práci, když se chopil diskutabilního námětu, manipulace televizního média s diváky, souvisejícího s věčnou honbou každého jen trochu „šťastnějšího” jedince za slávou a mamonem. Jde o mistrně natočený film poukazující na zkaženou morálku, která už tenkrát zamořila společnost tak dokonale, že si dodnes nejsme schopni připustit, jak nehezky ovlivňuje naše životy. Velký podíl na výsledném dojmu mají bezesporu i přesvědčivé herecké výkony Johna Turturra a Ralpha Fiennese. Ovšem ten typicky americký potlesk všech přítomných v závěrečné fázi soudního přelíčení bych klidně oželela. (80%) ()

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

"WE'LL FIND OUT IF THE UNSTUMPABLE HERBERT STEMPEL CAN BE STUMPED." -------------------------------------------- Robert Redford už vo svojich začiatkoch dokázal, že je nielen viac než vynikajúci herec, ale aj fantastický režisér. Všetko to začalo pôsobivým debutom – komornými Obyčajnými ľuďmi, o osem rokov neskôr bravúrnou Vojnou o fazuľové pole a o pár rôčikov na to prišla Quiz Show, kde je jeho réžia čistá radosť a harmonická balada, jemná ako maslo. Prvotriedne, fajnšmekrovské obsadenie (Ralph Fiennes / John Turturro / Christopher McDonald / Rob Morrow) je len čerešničkou na torte sviežeho príbehu zo zákulisia americkej televízie, korporátnych vplyvov a záujmov, produkcie klamstiev a lží, všetko na pozadí jednej zmanipulovanej quiz show. Skutočne kvalitka vo všetkých ohľadoch. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Když v Americe dokázali místní obyvatelstvo zblbnout rozhlasem a hrou Válka světů, tak proč by si s diváky padesátých let nemohli hrát v rámci tehdejší oblíbené vědomostní soutěže? Uznávám, překvapuje mě, že se v té době něco takového dělo, ale na druhou stranu, proč by se nedělo. Všechno je to stejně jedna velká show, protože co si pamatujete víc? Jak někdo vyhrál deset milionů nebo jak se někdo snažil opravit slavný název obrazu "Zrození Venouše" a moc mu to nešlo? Hodně slušný film. V rámci těch amerických devadesátek jednoznačně klasický, tudíž kvalitní. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (9)

  • Vůz Chrysler je typ 1958 Chrysler 300 D Two Door Convertible, základní cena ve své době byla kolem 6 tisíc amerických dolarů. (sator)
  • Paul Attanasio získal cenu BAFTA za nejlepší adaptovaný scénář. (Terva)
  • Snímek vyhrál cenu za nejlepší film u New York Critic Circle. V kategorii nejlepší scénář skončil Paul Attanasio na druhé příčce, stejně jako Paul Scofield jako nejlepší herec ve vedlejší roli. (Terva)

Reklama

Reklama