Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (709)

novoten 

všechny recenze uživatele

Už téměř třicet let před Shawshankem měli filmoví vězni naději. A dával jim ji nezmar Luke. I přes poklidné tempo strhující příběh nezlomitelnosti, touhy a každému známé chuti něco dělat. Navíc Newmanův úsměv mě dostal tak, že bych se šel do podobného zařízení s touhle partou zavřít třeba hned. Jen abych poznal tu téměř živočišnou směs pocitů. I can eat fifty eggs. ()

Gimp 

všechny recenze uživatele

Už dlouho mě nic tak nerozsekalo jako právě Luke. Mustr připomíná Přelet - jedinec se bouří v uzavřeném prostoru proti normám (subsystému), strhává s sebou další členy skupiny a tím se stává nebezpečným. Za což dostává pochopitelně před držku. On se ale zvedá a nepovoluje - rvačka, ač beze smyslu nám naznačuje s kým máme tu čest, to když Luke, jakkoliv bojující proti o hodně silnějšímu soupeři říká: Budeš mě muset zabít, Dragu... Rozdíl oproti Přeletu vidím v tom, že zde systém nemá konkrétní reprezantaci démonického zla, kterou je ve Formanově pecce vrchní sestra. Nevrlý dědeček jako kapitán, ani střelec, jehož brýle odráží realitu, aniž by ji chtěly měnit. Jsou jen apatickým, anonymním činitelem, soukolí stroje, který nelze zastavit, protože je jen otázkou času kdy vás semele. Úsměv na rtech frajerům zůstává. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Parádní dramatický film o nezlomnosti lidského ducha navíc z vězeňského prostředí. To já miluji. Vůbec skoro každý film podobného zaměření, byl vždy velice úspěšný, ani nevím proč tomu tak je? Zásadní úspěch filmu? Možná už ve scénáři? Sám scénárista dobře věděl o čem píše, sám si totiž nějaký ten pátek v lochu poseděl. Luke to ze začátku nemá vůbec lehké, sice je ještě sympatickým slušňákem, ale nikdo si ho až zas tolik nevšímá, postupně si však získává obdiv spoluvězňů (zejména v osobě G. Kennedyho) a to nejen svým postojem k životu, ale také třeba vítězství v sázce o snědení padesáti vajec! Změna v jeho myšlení (kdy už to má jak se říká doopravdy za pár) přichází až nečekaným úmrtím jeho milované matky! Potom přichází na řadu ty jeho fenomenální a vtipně promyšlené útěky. Pro mě jako pro diváka, zásadní věc. Opět nějaká akce. Paul Newman v tomto filmu předvádí doopravdy úžasný výkon, ale nejen to, i scény v pojídání vajec, asfaltování silnice a překopávání jam si zaslouží minimálně oscara. Herec ve vedlejší roli George Kennedy (Tahoun), ho dokonce získal! Oba podali skvělé, bezchybné a nezapomenutelné výkony, a oba společně táhli děj celého filmu. A pak tam byl také ještě ten nemluvící slepý odstřelovač, opět zásadní a ze začátku tajemná postava filmu. "Můžu jít na záchod šéfe?" Můžeš ale dej o sobě vědět.. Tak chvíli klepal větvemi za stromkem, a záhy byl fuk! Takovou basu a k tomu ještě takovou dřinu, by potřebovali ty dnešní vysmátí vězni! Vše aby museli pěkně hlásit, jako ve školce nebo škole! Bože to by bylo pro některé teprve to pravé ponížení! ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónovTržby USA $16,217,773Tržby Celosvetovo $-║ Paul Newman ako frajer Luke boduje po celý film a to nemusí byť príbeh ani moc zveličovaní, či prepchaní nereálnymi hrdinskými činmi. Film do pohody a to je z prostredia väzenia. /80%/ ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Film o lidské svobodě, kterou vám nikdo nemůže vzít, ať jste, kde jste, jelikož je ukryta hluboko uvnitř vás. Symbolické drama srovnatelné svým základním významovým rámcem s Formanovým Přeletem nad kukaččím hnízdem. Vynikající a zřejmě životní role Paula Newmana, kde ,,frajerství" primárně symbolizuje jeho tak typický okouzlující úsměv, i když jeho pravým významem je celý příběh jedince bouřícího se proti pravidlům a normám (totalitního) systému, pro který je nejlepší metaforou právě vězení (stejně jako Formanova psychiatrická léčebna...). Jeden z nejlepších filmů americké provenience dokazujících nám, jaké ideály zrodila doba konce šedesátých let, doba květinových dětí, svobody a anarchie... ()

Galerie (108)

Zajímavosti (39)

  • Scéna, ve které byl Luke (Paul Newman) pronásledován, byla natočena v Jacksonville na Floridě ve věznici Callahan Road. Luka hrál kaskadér, který používal psy z floridského oddělení nápravných zařízení. (sator)
  • Exteriéry sa nakrúcali v delte rieky San Joaquin neďaleko mesta Stockton v Kalifornii. (Michal74)
  • Vězeňský tábor byl postaven v Kalifornii podle vzoru toho, kde si kdysi svůj trest odpykával autor knižní předlohy Donn Pearce. (Hans.)

Související novinky

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (více)

Reklama

Reklama