Phobia

SPOILER ALERT! Lenny (Ralph Fiennes) je looser v tak trochu jiném světě končícího roku 1999. Své zážitky je možné díky pokročilé technologii nalít jinému člověku přímo do hlavy, nechat ho záznam událostí takřka prožívat na vlastní kůži, vidět vlastníma očima. A právě s těmito produkty obchoduje Lenny, bývalý polda a bezvýznamný šupák s nekonečnou zásobou falešných Rolexek, citový loudil a pouliční otloukánek. Když se mu jednou dostane do lebky "video" s perverzní vraždou, spouští pátrání na vlastní pěst (což obnáší dostávat stále přes držku a nechat se vytahovat z malérů tmavou kámoškou-bodyguardkou) a zároveň se pokouší chránit svou ex (což rovněž obnáší dostávat stále přes držku a nechat se vytahovat z malérů tmavou kámoškou-bodyguardkou). Zápletka se nakonec ukáže kapku triviální: zlí, zlí, zlí, rasističtí, sadističtí, psychopatičtí policajti versus dav samých hodných, milých, slušných, bezúhonných, zodpovědných, skvělých lidiček. A závěrečné odhalení vraha nemohlo překvapit snad nikoho, kdo v životě viděl alespoň dva kriminální filmy. S hodnocením mám zase dilema, kurňa. Obsazení je fajn, noir atmosféra ucházející, ale hlavní postava mi kdovíjak nesedla, zpracování mi úplně nesedlo (takové moc nahodilé, neučesané), zápletka mi nesedla a stejně se mi tři hvězdičky zdají málo... a čtyři příliš. Položme se tedy na otázku: mám potřebu to někdy vidět znovu? Vlastně ani ne, takže je rozhodnuto: 69% ()

kingik

Temný cyberpunkový thriller se odehrává v Los Angeles. Během násilných oslav posledních dvou dnů milénia. Jeho protagonistou je bývalý policista Lenny Nero (Ralph Fiennes), jež se živý jako obchodník s nelegálními videozáznamy. Ty zákazníkům umožňují intenzívně prožívat nejrůznější emocionální prožitky a fantazie. Jeden z klipů se ale stává smrtelně nebezpečným svědectvím politicky motivované vraždy černošského policisty. Kvůli němu se v ohrožení ocitá nejen Nero, ale také jeho bývalá přítelkyně, zpěvačka Faith (Juliette Lewis). Tváří se to jako akční film, ale právě akce filmu dost schází a originálně pojatý scénář vytahuje trumfy v podobě zajímavého hereckého obsazení. Je to však nuda s množstvím zajímavých nápadů, které by asi nějaký mužský režisér dokázal zužitkovat lépe. Kathryn Bigelow jen snaživě napodobuje své mužské režijní kolegy. 60% ()

Superpero

Totální majstrštyk!!! Ten perverzní, beznadějnej předapokalyptickej svět je tam vystihnutej naprosto perfektně a do toho ještě fakt krutá zápletka. Chvílema jsem napětím ani nedýchal. Postavy jsou dokonalé, stejně jak režie a herecký výkony. Ralph Fiennes nikde nebyl lepší a Angela Bassett se na tu roli hodí jak nikdo jinej, totální drsňačka. Nejvíc mě ale fakt dostávala ta atmosféra světa a ten nápad s nahráváním myšlenek a pak to následný 1st person přehrávání. Tenhle film mi fakt přinesl meganabušenej intezivní zážitek. BOMBA!!!!!! Kathryn Bigelow měla dostat Oscara už za tohle. ()

petaspur

Bývalý polda Lenny Nero se, těsně před nástupem Milénia, živí prodejem nepříliš legálních nosičů pro SQUID (Superconductor Quantum Interference Devide). Tento systém dokáže do mozku uživatele přenést nejen tradiční obraz a zvuk, ale i pocity a emoce člověka s nahrávací síťkou ve vlasech. Stačí se jen pohodlně usadit a z bezpečí domova si pořádně užít adrenalinové dobrodružství. Lenny má širokou nabídku nahrávek od sexu přes sport až po vyloupení banky, ale přehraný dárek neznámého dobrodince ho naprosto šokoval. Při projekci si užil v kůži spřátelené prostituky její znásilnění i smrt. Lenny nemá pro takové hrátky pochopení, oprašuje svůj dlouho nepoužívaný policejní čich a vyráží do ulic běsnícího města zjednat spravedlnost. ()

Shakers

Zaujímavý a dobrý film, ale mohol by byť ešte lepší keby James Cameron neprenechal tento zaujímavý námet svojej bývalej. Prvej polovici chýba väčší spád a tempo, čo je asi najväčšie mínus, ale potom ako sa rozbehnú naplno prvky skromnej sci-fi kriminálky to naberá grády. Ralph Fiennes a Angela Bassett v pohodičke utiahnú film a dobré im sekundujú aj Tom Sizemore či večný záporák 90tých Michael Wincott. Poteší aj kamera a záver je v celku luxusný, škoda pomalého úvodu. 80% - 4* ()

• Písně, které zpívá Juliette Lewis, napsala a složila P. J. Harvey. (CliffLee)
  • Největší výzvou pro kameramana Matthew F. Leonettiho a jeho tým bylo decentně osvítit sedm bloků táhnoucí se Sunset Boulevardu, jen tak mohli souběžně natáčet obě strany, podle událostí co se odehrály. (CliffLee)
  • Ve filmu zazní píseň „Three Little Birds“ od Boba Marleyho, čímž chtěla reřisérka Kathryn Bigelow vzdát poctu jejímu nejoblíbenějšímu zpěvákovi. (Beckett51)