Rod Draka - Série 2

(série)
USA, 2024, 8 h 35 min (Minutáž: 56–70 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Jefferson Hall, Matthew Needham, Ewan Mitchell (více)

kamil.i

V HBO sa zrejme vybrali cestou Disney. Majú príbeh na jeden dlhometrážny film - žiadnu epickú fantasy, skôr trojhodinovú konverzačnú drámu - a natiahnu ho na osemdielnu sériu. Nič zásadné sa v druhej sérii nestalo, tvorcovia iba oddialili vyvrcholenie udalostí z konca prvej série a pár postáv umrelo alebo bolo zmrzačených. Táto hra na vypäté konce ma prestáva baviť. ()

*CARNIFEX*

Už nie som ten malý chlapec, ktorý si púšťal šarkana na dvore. A ešte ani z ďaleka nie som ten dôchodca, čo sa pozerá z okna, aby videl letieť draka. Nechápem tie sťažnosti tu, že: “bolo málo drakov”. Ako jebe Vám nadobro?! Veď draci neexistujú! Ale poviem Vám čo na milión % existuje. A to je zloba a zákernosť ľudí. Preto som Ja, ako nesmierne sympatický, mladý, inteligentný muž, čakal aspoň to, čo nám predvádza väčšina politikov na Slovensku. A teda zákernosť a intrigy s tým spojené, pričom jedine čo ich zaujíma, je boj o moc, no rozhodne nie pomoc. Lenže táto druhá séria, akoby sa zamerala na nepodstatné dialógy či výmeny názorov, ala lakeť Ciganikovej na bradu od Tabak. Fakt som dúfal, že sa to od prvej série celé tak nejak dejovo posunie. Lenže oni nie. Oni z toho chcú spraviť dejovo ponaťahovanú tliachanicu pre umelcov, ktorí budú onanovať nad každým jedným slovom, len aby to vyzeralo tak, že ide o umelecké dielo. Ale kdeže. Veď toto je normálne falošne prezlečený Netflix do kabátu HBO. Ani keby to skrátili o 3 hodiny, ani to by nepomohlo. Žalostný priemer po všetkých stránkach, ktorý viac nebavil, ako zabával, pričom stratiť 8 hodín života, je v dnešnej dobe fakt kurevský prepych. Nuda, nuda, a ešte raz NUDA. ()

Malarkey

Vzhledem k tomu, že už je to snad dva roky, co jsem koukal na první sérii, mi chvíli trvalo, než jsem se do seriálu dostal. V těch osmi dílech tu navíc pořád bylo dost hluchých a nudných momentů. A kdyby nebylo posledních dvou epických epizod a sem tam nějakých těch dračích momentů, směřoval bych to k hvězdám třem. Takhle ale nakonec dobrý. Hra o trůny emoce vůči vlastně všem postavám ovládala výrazně líp. Nicméně i když jsem tady v prvních dílech neměl skoro komu fandit, tak v závěru se mi tu otevřely příběhy hned několika postav, na které jsem ve třetí sérii vysloveně zvědavý. ()

Kopi1

Druhá série mi přišla totožná jako první, ne že by to mělo být špatně, ale přece jenom očekávání byla vysoká. Upřímně jsem čekal, že se toho stane trochu více. Nemyslím si, že se příběh nějak moc pohnul a poslední epizoda byla poměrně antiklimatická. A přes menší počet epizod, mi to přišlo, že je to stejně docela natahované. Furt je to ale velmi kvalitně napsáno a natočeno a divák se nechává unášet velmi dobrými efekty a lokacemi. Co mě zklamalo, tak byla Daemonova linka. V první sérii byla hodně nabitá, zde byla skoro uspávací. ()

Motinski

Druhá séria je trochu epickejšia, väčšia ale stále v prvom rade o postavách, o dialógoch, riešení konfliktov v uzavretých miestnostiach hradov a pevností. Niektoré linky ma bavili viac, niektoré zbytočne zatiahli ručnú brzdu a točili sa v kruhu tak moc že som začínal byť zúfalý (Daemon na Harrenhale). Dračích súbojov je málo, no keď sú stoja za to a ide o suverénny highlight celého seriálu. Vlastne každá scéna kde sa nejaký drak objaví bola odzbrojujúca, toto majú tvorcovia zmáknuté na jednotku. Od najlepších sérii GoT sme stále ďaleko, ajtak ale Rod draka drží vlastnú tvár, rešpektuje knihu Oheň a krv (ajkeď veľa vecí vyznieva inak) a každý pondelok som netrpezlivo očakával ďalšiu epizódu. Pocitovo som rovnako spokojný ako pri prvej sérii. Tá rozdávala karty, teraz už sa rozbehla plnohodnotná hra. Úprimne? mohlo to byť ešte lepšie vzhľadom na to aké veci sa v predlohe rozbehli po smrti kráľa Viserisa, no som rád že nechcú príbeh uponáhľať. Pomalšie tempo sem absolútne pasuje a nenapadá ma iný seriál kde som si ho takto užíval. 8/10 ()

• Natáčení započalo v dubnu 2023 v Leavesden Studios ve Velké Británii. Několik týdnů se pak točilo ve Španělsku. Posléze se filmaři vrátili do Anglie – kromě ateliérů zavítali do exteriérů Walesu a Surrey, kde se filmovaly např. bitevní scény. (fiLLthe3DD)