Rhaenyra se snaží získat výhodu neobvyklými prostředky a Daemon naléhá na mladého lorda, aby povýšil jeho muže. (Max)

Tom10000

7. a předposlední díl 2.série. Rhaenyra má obavy, jestli bude vůbec schopna dát svým dvěma dospělým drakům jezdce. Nikoho dalšího z rodu Targaryenů již nemá. Ano, třetímu z draků se poštěstilo. I proto se právoplatná královna vydává na pláž, kde se seznámí s jeho jezdcem, a kde mu vyjádří úctu a vděčnost. Jedná se, samozřejmě, o syna jejího pobočníka, lorda mořského národa. Misaya ji však dokáže velice moudře poradit. Proč nerozešle do Říčního přístaviště dopis, jenž by k ní přivedl i bastardy? Přes počáteční nejistotu Rhaenyra souhlasí. Všichni jsou vyděšení, ale odhodlaní získat uznání a tituly. Kovář, jenž se nám objevil i v předchozích dílech, nyní dostává možnost ochočit si toho nejvzteklejšího. A ač ostatní bastardi umírají, on ne, a uspěje. A ten, kdo na sebe chvástavě přiváděl pozornost ostatních, má též o bohatství postaráno. Rhaenyra, se čtyřmi draky, přivede Aemonda do úzkých, a proto raději rychle vymýšlí plán, jak celou situaci vyřešit. Mezitím Aegon znovu zkouší chodit, Daemon rozmlouvá s novým představitelem Říčních krajin, kvůli němuž musí vyjádřit lítost nad svými činy, aby získal vojsko, a Alicent opouští město a vydává se do královských lesů, za svobodou (...). 95 procent. Velice slušný díl, kde se propojují rozdělené příběhy a atmosféra velice zhoustne. ()

tomik99

Po nějaké době epizoda na plný počet. Asi by nedávalo smysl, kdyby draka získal úplně někdo nový. Museli to být ti, které jsme nenápadně sledovali celou druhou řadu. A já jsem za to rád, poslední patnáctiminutovka vlastně zachránila celý díl - skvěle natočené a hrála i slušná hudba. Ještě oceňuji malinkého prcka, který si rozhodně nenechá srát na hlavu, a Daemonovi to pořádně ukázal. ()

Lina

Asi tentokrát půjdu dost proti ostatním hodnocením. Skvělé samozřejmě je, že se konečně začalo něco dít a došlo na draky se vším všudy, v tomhle směru se rozhodně nešetřilo. Takže se přece jen dočkali ti, kdo seriál sledují hlavně kvůli nim, a bylo na co se podívat. Dala bych 4*, ale ve věci, kterou většina lidí vůbec neřeší, mám další výhradu, a proto jdu za sebe níž. Celkový dojem dokážu popsat jenom přes spoilery. Už ve Hře o trůny se režisér a scénáristé kdovíproč bavili ponižováním Jona Sněha. Daemon sice není právě kladná postava, jenže dopadl stejně a mění se postupně na chudáka, od kterého se nic pořádného nečeká. Tentokrát ho v Harrenově shodili až na dno. Proto za jednání s mladým lordem Tullym a s říčními pány, kdy by na spoustu odbojných řečí stačilo jednoduše předvést draka, musím ubrat. Bylo to totiž ještě horší než dějová vata v předchozích dílech.  Corlys Velaryon se zatím ke svým synům moc nezná. V původní verzi je naopak oba přivedl ke královně právě on, i když oficiálně jako svoje vnuky, nemanželské syny Laenora Velaryona (prvního Rhaenyřina manžela, toho, kterého Daemon odklidil). A protože Seasmoke předtím patřil Laenorovi, zůstala změna jezdce v rodině. O ovládnutí draka se v knížce pokoušel i druhý bratr. Neuspěl, ale přežil, tady to vzdal rovnou. Princ Jacaerys má zajímavý rozhovor s matkou. Vyjasňuje si svůj původ a je proti plánu zkoušet najít jezdce mimo urozené rody, i když v předloze je tak hledal sám. Rhaenyře odmlouvají i stájníci draků. Takže tenhle nápad se od začátku prezentuje spíš jako špatný, přitom - spoiler - v původní verzi byl výsledek tak 50:50, protože se do něj počítal i Addam se Seasmokem. Tady se ale karty rozdávají trochu jinak, takže uvidíme. Další kandidáti z Dračího kamene se moc nehrnou, a tak se (zase na rozdíl od předlohy) verbují až v hlavním městě. Rhaenyra je přivede Vermithorovi všechny najednou. Místo titulů a pozemků jim slibuje nekrvavé vítězství ve válce a vysvětluje, že si mají získat druhého nejzuřivějšího draka na světě. Užitečnou radu nebo svoji podporu jim nedá. Upřímně, vypadá to, jako by se jich spíš chtěla zbavit. Přesto se najde dobrovolník a teprve potom, co se drak na něm i na dalších kandidátech vyřádí, jde do první linie Hugh. Vlastně se nabídne jako oběť a drak, co právě poobědval, se s ním nakonec spřátelí. Ulf na útěku neprojeví ani zdaleka tolik odvahy. Má ale štěstí, potká Stříbrokřídlou a ta si ho vybere nejspíš z nudy. Pak výlet nezkušeného dračího jezdce do hlavního města. Vypadá to, že scénáristé chtěli prostě tohle téma vyřídit hromadně. Vždyť se najdou fantasy a pohádky, kde osedlávání draků a různých bestií najdete zpracované i líp. Ale pokud nechcete řešit tyhle detaily, je to samozřejmě na pohled opravdu něco, zvlášť v kontrastu k předchozím dílům.  Alicent si zatím vyjede na osamělý výlet, ještě není jasné proč. Ale to, co si za mě opravdu drží kvalitu, je scéna z Rudé bašty, kdy Aegona podpírá dokonce i Larys. Ta byla výborná a nikdo ani nemusel mávat mečem. ()

dO_od

// Poprvé za tuhle řadu čirý nadšení, emoce a ve finále trochu i brada na zemi. Pořád to teda nebylo tak báječně vygradovaný jako ty nejlepší epizody Hry o trůny ani první série Rodu draka, je vidět, že Sapochnik prostě chybí, a taky zase vystrčila růžky jistá zkratkovitost, ale hej, když tvůrci nechají draky řádit, je z toho prostě podívaná jako žádná jiná. ()

FeriusParfax

Draci jsou perfektní! Konečně jsme si jich taky trošku užili… Oproti GoT je děj a události poněkud čitelnější. Hodně mě zaujal mladý dědic Říčních krajin. Jeho postava mě baví úplně nejvíc a doufám, že se bude ještě vyvíjet. Daemon má stále halucinace… Alicent si zajela na dovolenou, Aegon se snaží zmátořit a Rhaenyra osedlat své draky. Zaujalo mě několik krásných záběrů, Targaryenský táboráček a úvodní scéna. I tentokrát se hodně mluvilo, ale snad poprvé mám pocit, že mluvení mělo smysl a posouvalo děj alespoň trošku kupředu. Hodně mě to navnadilo na poslední díl. ()