Úsměvná komedie Jeden gól vypráví skutečný příběh fotbalového týmu Americké Samoy, který v roce 2001 nechvalně proslul drsnou prohrou 31:0. S blížící se kvalifikací na mistrovství světa tým najme smolařského a svérázného trenéra Thomase Rongena (Michael Fassbender), který doufá, že z nejhoršího fotbalového týmu na světě udělá vítěze. (Falcon)

Arsenal83

Waititi urobil z documentary mockumentary. Takže kým reálny príbeh je o vášni, športovej snahe a zápolení, povstaní amatérskych lúzrov, no Waititi urobil z tejto vášne idiotské vtipkovanie domorodcov, ktorí ako športovci nevyzerajú a hrajú za nich brucháči, čo počas zápasu meditujú. Podľa dokumentu však za Samou hrali normálni chlapci a áno aj transgender na práškoch, ktorí sa snaží doteraz zmeniť na ženu, no hlas má ako Daniel Hůlka v najlepších rokoch. Aj vzhľadom na to, v akých kruhoch sa Waititi pohybuje, akú agendu pretláča spolu so zlatou milenkou Ritou, je jasné, že jedným z hlavných dôvodov urobiť tento film bola pre neho woke linka, ktorá je úmyselne jemne v popredí a prikrášlená: to tretie pohlavie, alebo faʻafafine ako ho na Samoe nazývajú, napríklad nikdy nevykoplo loptu z čiary v nadstavenom čase. Takže v konečnom dôsledku je to film s  klamlivým zobrazením skutočnosti a síce o lúzroch, ktorí povstali z popola, no stále sú tým zosmiešňovaním aj tak ukazovaní ako lúzri. ()

maddy

Taika Waititi si po otrasnom Thor: Love and Thunder mierne napravuje reputáciu. Next Goal Wins svojim humorom v prvej polovici pripomenie Hunt for the Wilderpeople, ale jeho kvality nikdy ani zďaleka nedosiahne. Na to je to až príliš neambicióznym filmom, ktorý neponúka nič nové. Všetko čo sa tu v priebehu tých 104 minút deje už divák videl inde. Ako taká letná good-feelingovka síce funguje bez problémov, akurát sa Waititi po celý čas drží v mantineloch štandardne zrežírovaného a napísaného športového filmu, ktorý z časti pobaví (aj keď humoru začne po prvej hodine rapídne ubúdať), z časti zahreje pri srdíčku, z časti ponúkne filmové vyrozprávanie jedného neuveriteľného skutočného príbehu, ale akosi nikdy neponúkne nič navyše. Dokonca to celé pôsobí obyčajne až do takej miery, že aj Michael Fassbender alebo Elisabeth Moss tu so svojim špičkovým herectvom pôsobia ako päsť na oko. Vo výsledku tak vôbec nie zlé, len by som od Waititiho čakal niečo nápaditejšie, ak si chcel po marveláckom prúseri napraviť svoju reputáciu. Next Goal Wins by prakticky vedel podobne natočiť hocikto. CELKOVO: 6/10 ()

tron

„Predstav si svet bez kvetín.“ Za mňa nemalá spokojnosť a áno, prižmurujem oko a dávam 4*. Taika Waititi po strašnom Thorovi 4 (a to hovorím ako niekto, kto bol odviazaný z trojky) dokázal, že sa dokáže umierniť a akonáhle to urobí, je paradoxne oveľa lepší a zaujímavejší. Ostatne, kto by zabudol na Králička Jojo, všakže? Výborný je Michael Fassbender, hoc to tu dosť dáva na Vigga Mortensena, ktorého by som v tejto úlohe pravdupovediac videl ešte radšej, špecifické prostredie Americkej Samoy a feel good atmosféra. Fanúšikovia WTF humoru si prídu na svoje, ale ako vravím: je to osekané na minimum resp. tak akurát. Produkcia: Andy Serkis. ()

HellFire

Co to sakra bylo? Zdá se, že Waititimu došla kreativní šťáva. Když na mně při sledování „úsměvné komedie“ dotírá deprese, tak je něco špatně. Jakýkoliv pokus o vtip se naprosto míjí účinkem. Docela dobře si dokážu představit, že kdyby film do rukou dostal zkušený filmař a udělal z něj drama, dopadl by mnohem lépe. Takhle nefunguje opravdu nic. ()

FrankSusta

Líbí se mi, jak to prakticky na rovinu říká, že je fotbal o ničem a jakýkoliv emoce, jako je vztek, by u něho být neměli. Protože to je prostě jenom obyčejná HRA! Nic víc, nic míň! Rozhodně tenhle film doporučuji mnoha známým, co tuto hru hrotí. Možná jim to bude připadat nesmyslné, ale skutečně, tenhle film má v tomto překvapivě velké poselství. Nestěžujte si život něčím, na čem vůbec nezáleží. Díky. Jinak Taika Waititi přišel zase s absolutní p*čovinou v tom nejlepším slova smyslu. Na jeho filmech (když nejsou pro MCU) je zkrátka pěkně vidět, že umí dobře pracovat s náladami a má cit pro detail a situaci. A tady to v moc pěkné pozitivní atmosféře zase dokázal. A zcela upřímně, jediné, co mi to může trochu zkazit, je ze začátku kamera a sem tam nějaké to klišé... já jsem se prostě bavil a i když jediné, co to má předat je fajn nálada, tak jsem absolutně spokojený. 7,5/10 ()

• Niektoré futbalové kúsky, ktoré predvádza Jaiyah (Kaimana), predviedla samotná Jaiyah Saelua, ktorá je vôbec prvou transgender hráčkou, ktorá sa zúčastnila kvalifikácie majstrovstiev sveta. (Arsenal83)
  • Film mal premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte 10. septembra 2023. Obsadenie filmu sa však nezúčastnilo premiéry kvôli štrajku SAG-AFTRA v roku 2023. (Arsenal83)

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

06.03.2020

Režisér Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) napíše a natočí dva nové chystané animované seriály pro Netflix. Ty pak budou vycházet ze známého dětského díla spisovatele Roalda Dahla Karlík a… (více)