Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

BoXBe

Jen proto, že se v poslední době vyhýbám seriálům, zvláště těm, které mají vatu už od druhého dílu jako hlavní náplň stopáže, nebudu snižovat hodnocení Chalifátu ani o milimetr. Až na pár momentů dobrý scénář, odvážný námět, dobře zahrané, skvěle natočené. Rozhodně dost kontroverzní a i díky tomu nesmírně potřebné. Nezapomenout na nejvyšší míru barbarství na této planetě v 21. století a na skryté nebezpečí, nejen ze strany teroristů, ale i nás samých podléhajících mýtům a klamům. ()

M.i.k.e

pro mě osobně velké překvapení.Šel jsem do téhle série víceméně náhodou s tím,že půjde o další z dlouhé řady seriálů o terorismu,islámu atd, a opak je pravdou.Ne snad že by tu nebyl terorismus a nepátralo se po tom jak zastavit útok,ale mnohem větší roli tu hraje to jak je lehké zmanipulovat náctileté holky aby samou radostí prchaly do Sýrie,aby je tam nakonec čekalo takové malé peklíčko na zemi.Úplně mi zůstává rozum stát nad tím jak se někteří jedinci nechají lehce zfanatizovat,zmanipulovat a přijmou za svoje něco o čem do té doby neměli ani ponětí (a to není případ jen islámu,ale všech náboženství,sekt a dalších).Když pak u mnohých dojde na konci k vystřízlivění,je to velká síla...80% ()

PavelVanekArt

Naprosto debilní konec. Chápu, že tvůrci chtěli rádoby šokovat, ale po celej seriál chyběly silnější emoce, větší zvraty etc. Takhle tam bylo akorát plno blbců, idiotů kterým stačilo otevřít hubu a řict co se děje, zbytečných linek a ještě horších postav. Nechápu, jak takovej průměrnej seriál může být tak vysoko. 3* a.k.a 60% ()

OG_Swifty

Nechci znit jako nejakej tuctovej popirac islamu, ale tyhle veci probirany v serialu Kalifat se deji a neni to jen vymysl ruznych nacionalistu a nepratel muslimu. Moc casto tohle tema zfilmovany neni a kdyz uz, tak to vetsinou konci nejakym americkym kycem, kdy dojde zaporakum dech a vsechno konci happy endem. Tady tomu tak neni a kloboucek Svedskym producentum, ze maji koule na to s timhle jit do sveta. Svedskou produkci vubec neznam, ale vubec to nepusobilo socialne jako ta nase... na postavach divakum zalezi, obcas vidime neprijemne veci a cely to je vlastne celou dobu takovy ponury. Aniz bych chtel spoilovat, tak musim rict, ze v celem serialu mi nakonec zalezelo asi jenom na jediny postave a dobre to s tou postavou nedopadlo. Smutny konec, anebo stastny - viz. Fatima v uvodu posledni epizody? ()

Chlupis

Integrační téma zpracované komplexně a na půdorysu “Homelandu pro Evropu”, jenž se nebojí porušovat žánrová pravidla, ostře kritizovat švédský systém a divákovi ze začátku věci interpretovat skrze omezenou perspektivu, ve které žijou i hlavní postavy (jako tomu bylo podobně třeba i v Sicariu). V závěru to pak zasadí definitivní ránu svou děsivou autenticitou. ()

• V epizodě je zmíněn teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v Paříži. Došlo k němu 7. ledna 2015 a vyžádal si 12 mrtvých a 10 zraněných. Důvodem útoku bylo zveřejnění karikatury proroka Mohameda. (Duoscop)
  • Na začátku epizody zazní píseň „Din Soldat“ od Albina Johnséna a Kristiny Amparo a ve 29. minutě píseň „Mahma Ti' Ool“ od Marca Ferrariho, Matta Hirta & Heshama Mohameda Abeda. (Duoscop)
  • Fotoaparát, používaný od 36. minuty policistkou Fatimou Zukić (Aliette Opheim), je Nikon D600 s objektivem Nikkor 80-400mm f/4,5-5,6 G AF-S ED VR. (Vikta)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

31.12.2020

Úbytek filmů v kinech v uplynulém roce šel bohužel ruku v ruce s nižším množstvím kvalitních celovečerních filmů obecně, především těch hollywoodských. Z prvních deseti nejlepších filmů roku dle ČSFD… (více)