King Kong

• USA King Kong

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

dezert

Klasická dokonalá kinematografie v celé své kráse. Dokonalá věc. Jacksonova digitální opica nesahá tomuhle Kongovi ani po chlup na noze. ()

Neotom

Jeden z nemnoha filmů, který výrazně předběhl své datum realizace. Zvláště scény z Manhattanu jsou úchvatné, naopak bez dinosaurů v džungli bych se dokázal obejít. 80% ()

jurasino

Perfektní brilantní film odehrávající se někde na ostrově v pacifiku poblíž Sumatry. Špičkově natočeno, s hutnou atmosférou hned ze začátku dobrodružství. O mnoho lepší filmový zážitek než u remake z roku 2005, efekty na svou dobu velice zdařilé a musím říct že na to, že ten film je z roku 1933, tak mě opravdu bavil a užil jsem si ho. Asi nejlepší snímek natočený ve 30 letech ()

Hanes88

Nechápu jak někdo mohl něco takového v roce 1933 natočit. Neskutečné...opravdu jsem byl mile překvapen. Parádní film! ()

Paldiny

Lesk tridsiatych rokov Hollywoodu neskutočne sedel. Dej poznáme z Jacksonovho remaku, ale tentokrát nebol odtrhnutý z reťaze režisér, tobôž len samotný opičák. Ten si to neváha rozdať na počkanie s Tyranosaurom, prerastenými vtákmi, hadmi či morskými obludami. Triky predbehli svoju dobu o celé desaťročia až sa cez syndróm Konga nedokázala preniesť celá rada sci-fi filmov z päťdesiatych či šesťdesiatych rokov. V príbehu sa navyše nenosia zbytočné odbočky a tak sa najskôr tešíme na stretnutie s opičákom a po ňom už bavíme na pomerne drsnom vyprevádzaní ľudí zo sveta či nivočení nočných spojov v New Yorku. Záverečné nálety bojových lietadiel za absencie hudby s ohlušujúcim rachotom samopalov považujem za vrchol filmu. Čo ma prekvapilo bola chladná Ann, ktorá neopätovala Kongove city ani v najťažších chvíľach a to sa tak snažil ešte aj zuby mal ako z reklamy na Colgate. Ann skrátka nebola ženská, za ktorú stálo zomrieť. ()

Rozjimatel

"Oh, dear, and I thought everything was going so nicely." "Aw, you're right, but women cannot help being a bother."     Dobrodružno-hororová klasika, oprávnene zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá s veľkou cťou obstála aj v skúške časom. A to je už čo povedať, aj vzhľadom na ten pomerne béčkový námet. Film pôsobí dodnes sviežo v mnohých ohľadoch: výborne vystavaným, inteligentným scenárom, stále intenzívnym nábojom napínavého dobrodružstva, skvelou dramatickou hudbou dobového velikána Maxa Steinera a dokonca aj kulisami a na svoju dobu revolučnými trikmi, ktoré dnes nevyvolávajú úsmev, ale skôr dojem podmanivej umeleckej štylizácie. Samozrejme, divák musí občas prižmúriť oči nad niektorými zjavnými nezmyslami, napr. nad krvilačnými bylinožravými dinosaurami (Stegosaurus a niečo ako Brontosaurus). Ja to ale spravím, aj s prihliadnutím na dobu vzniku filmu, veľmi ochotne. Páčili sa mi aj herecké výkony, zaujala ma najmä hlavná predstaviteľka Fay Wray, ktorá svojim herectvom akoby z nemej éry do snímky perfektne zapadá (navyše mi vzhľadovo pripomína Naomi Watts z výborného Jacksonovho remaku (King Kong (2005)). Vo filme je množstvo veľmi pôsobivých scén, na ktoré len tak ľahko nezabudnem (napr. scéna s metrom, či scéna s lietadlami).     "Oh no. It wasn't the airplanes. It was beauty killed the beast." ()

MkSallam

Z dnešního pohledu velmi zábavné čtyři, pátou hvězdu pak přidávám za opravdu smrtící tempo v druhé polovině, které mnohým dnešním filmům tak chybí. Filmová historie má holt své kouzlo. ()

David661

Proč se proboha dívam na filmy ze třicátejch let? - Ne tohle pro mě není, ale je to klasika, tak-že níž než pod čtyři hvězdy jít nemůžu. ()

Mikino00

Velká škoda, že jsem jako malý viděl filmy, které z tohoto vycházejí a tak jsem věděl co se stane. Na druhou stranu film má tempo, které ani na chvílí nepoleví, skvělé triky a originální děj. ()

Klajnik odpad!

Jacksonův remake silně vychází z původního Konga, ale narozdíl od něj funguje jako dobrodružnej velkofilm. Chápu, že remake má totožnou látku přizpůsobit své době - ale stejně mě překvapilo, jak otřesnej originál je a to snad po všech stránkách. Oceňuji určitou kultovnost a několikrát jsem se pobavil nad zjevením Konga. Ten dnes totiž působí těžce komicky. Přestože mám stop-motion animaci fakt rád, tak zde je značně trhaná. To není takový problém, páč stále má své kouzlo. Přesto je skladba scén natolik špatná, že divák dnes naprosto jasně rozpozná chyby v obrazu i filmařský postup (když lidské postavy sledují prehistorická zvířata v pozadí,reagují v reálném čase na plátno, na kterém je už pouštěna hotová animace). Problém je, že scény s monstry nejsou funkční. Mnohdy jsou hloupé, přiliš táhlé, divné a nudné. Vlastně mě překvapilo, že mě to tak nebavilo. Působí to příliš amatérsky a neumětelsky, ale hádám, že je třeba mít trochu pochopení, ač se scény na míle vzdálily své původní notě, která tehdy diváky dokázala vyděsit a uhranout svou velkolepostí. Dnes to spíš rozesměje. První zjevení Konga mi přišlo směšné. Holt dnes už starej Kong vůbec neuspěje. Filmy 30 let, které jsem zatím viděl, byly obecně otřesné a nemá cenu na ně koukat. Efekty bych dokázal brát jako hříčku své doby, ale vadí mi hlavně ty otřesné herecké výkony a scénáře. Nevěřím, že před devadesáti lety lidé nebyli schopni napsat dobré dialogy. King Kong (1933) je po obsahové stránce naprosto debilní, ale stále to bylo snesitelnější než původní Frankenstein, kde asi hodinu (pocitově tři) heká nemrtvej debil, až proti sobě poštve vesničany. ()

Brejlil

Hodnotit zápletku příliš nedokážu. I když v roce 1933 snad nepůsobila představa zapomenutého ostrova kdesi v Pacifiku tak naivně, dnes je to značně nerealistický prvek. Plavba lodí je nuda, snad jen trochu ozvláštněná kamerovou zkouškou, kde Ann nemá podprsenku. Ale na ostrově se začnou dít věci. Překvapila mně životaschopnost vizuálních efektů a propojení hrané a animované akce. Snad nejlepší je v tomto směru shazování námořníků z kmene nad propastí. A konec? To už je prostě klasika, která sice není dokonalá, ale má své kouzlo. ()

cherita

Přestože něco takového vyžaduje při sledování trpělivost a byla i místa, kde jsem ztrácela pozornost, stejně už vím, proč King Kong fascinuje Petera Jacksona i mnohé jiné. Má své kouzlo, které když objevíte, tak mu dokážete odpustit cokoliv. Navíc Fay Wray je (pro mě dost překvapivě) fakt roztomilé stvoření a ječet zvládá na jedničku. ()

Lilloos

Ne, tahle klasika mě fakt nebavila. Jasně že příběh (ač nijak ohromující), některé scény a závěrečná hláška jsou legendární, ale vlastně ani nevím proč. Ve své době to možná bylo ojedinělé veledílo, dnes už však nemá čím zaujmout. Zdlouhavé souboje Konga s dalšími "loutkami" jsou na jedno brdo a vyloženě nudí. Ani scénáristi neměli těžkou práci, většinu filmu se nemluví, ale ječí, vřeští, haleká, a vyluzuje neidentifikovatelné zvuky, navíc za doprovodu otravných monstruózních melodií. ()

Ulrich

Uznání a obdiv si tento film zaslouží už jen pro zdroj inspirací, kterým byl a je pro generace filmařů a tvůrců speciálních efektů moderních dob. Z dnešního hlediska jde ale opravdu asi jenom o takový historický bonbonek, kdy trochu filmu-znalý divák musí obdivně kývat hlavou a podivovat se jak to v té době asi natočili... Nesmí dojít k mílce - mám rád monster movies, žeru Harryhausena a speciální efekty mě zajímají asi o dost víc, než jen řadového filmového diváka. A určitě neupřednostňuju nové filmy před těmi starými. Pokud jde ale o to, co od velkofilmu očekávám, totiž zážitek, který mě dostane jak technickým zpracováním, tak emocionálně, rozhodně radši sáhnu po Jacksonově kongovské variaci. ()

pend

Na svou dobu skvělé triky. Film příjemně utíká, ani nezaregistrujete, že Kong se objeví až ve druhé polovině. Souboje Konga s dalšími obrovskými zvířaty jsou skvěle zpracované. A je to skutečně hororový film... ()

Carbo

Trochu jinačí než jeho remake. Zde je Kong zobrazen mnohem více jako zvíře vedené svými pudy než jako Jacksonova gorila milovník. ()

Israha

Naprosto přelomová práce trikařského boha Willise O'Briena, která stála (společně se Ztraceným světem z r. 1925) u samotného zrodu žánru, který dnes označujeme jako "monster movie". Ale zároveň ve své podstatě výborně natočený film se super dobrodružným tempem, typickou atmosférou tajemna, bohatou výpravou a opravdu hojně zastoupenými trikovými scénami. Defakto prototyp toho, jak má vypadat ukázkový blockbuster. Klasika, která je milníkem nejen v rámci subžánru a v kategorii zvláštních efektů, ale i v kinematografii jako takové. Zestárlo pouze vědecky nepřesné stvárnění dinosaurů a jiných pravěkých tvorů a (z dnešního pohledu už poněkud úsměvné) vizuální postupy budování napětí a strachu, ve všem ostatním je King Kong z roku 1933 víceméně nadčasový. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav