Krvavá neděle

• Velká Británie Bloody Sunday

V neděli 30. ledna 1972 zastřelili v severoirském městě Derry britští vojáci 13 neozbrojených civilistů. Tato neděle, nazývaná také jako Bloody Sunday (Krvavá neděle) se zapsala do moderní historie Irska více, než jakýkoliv jiný den. Počínaje tímto dnem začaly nikdy nekončící boje přerůstající v civilní válku, která donutila stovky mladých mužů vrhnout se do služeb irské republikánské armády (IRA). Film vypráví příběh odehrávající se od rozbřesku do soumraku právě v onu Krvavou neděli, kdy se do ulic vydalo tisíce civilistů, proti nimž nastoupily jednotky vojáků. Film sleduje jednotlivé skupiny zúčastněné na dění ve městě (organizátory, britské vojáky i civilisty z obou rozdělených stran) se zaměřením na osudy dvou mladých mužů, Ivana Coopera, idealistického vůdce skupiny Civil Rights, jenž je členem katolického kempu a který věří v mírumilovnou změnu podle Martina Luthera Kinga a Gerry Donaghyho, sedmnáctiletého katolického rebela, který touží po založení rodiny a sňatku s jeho protestantskou dívkou, ale který je zároveň vtažen do násilných střetů s vojáky. (oficiální text distributora)

bonovox

Excelentný film zachycujúci krvavý deň v histórii severoírskeho národa. Odteraz budem skladbu Sunday Bloody Sunday od U2 vnímať oveľa emotívnejšie. Greengrass je jedným z najlepších režisérov súčastnosti. ()

RomaS

Autenticky až dokumentaristicky pojatý konflikt mezi vojáky britské armády a irskými civilisty protestující za svá práva. Demonstrace se ovšem zvrhla v masakr. Filmu hodně přidává zmiňovaná autentičnost a syrovost, kdy máte pocit, že se to přesně tak stalo. Jenže mi zde chybělo vcítění se do některé z hlavních postav, teda snad až na organizátora/poslance. Možná by mi k celkovému dojmu přidala znalost a důvody konfliktu před jeho shlédnutím. Celkově vzato, ale silný film k zamyšlení. ()

laurence

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až je z toho masakr aneb provokovat se nevyplácí. A už vůbec ne některé, znovu zdůrazňuji některé, zelené mozky. To, že se to ututlalo, mě nijak nepřekvapuje. Ale že se za střílení lidí dávají v Anglii vyznamenání už trošku jo. ()

milhouse86

Najsilnejšou stránkou tohto filmu je to, že sa jedná o skutočný príbeh. Ale nakoľko skutočný? Z filmu strašne cítiť neobjektívnosť, rozdelenie na dobrých a zlých. Pri historických udalostiach si rád tvorím názor sám a preto takéto propagandy nemám rád. A čo sa týka spracovania, nesedela mi kamera, chýbala poriadna hudba a celkovo film pôsobil miestami nudne. Ide o tragickú skutočnú udalosť, ale to nerobí z Bloody Sunday automaticky dobrý film. ()

Evbad

Masakr v tom nejlepším slova smylu, pokud to jde vůbec takto řict. Když dozněli U2 v závěrečných titulcích, člověku se chce jen tiše sedět a ptát se proč....? A je úplně jedno, kdo za to mohl víc, jestli Britové nebo IRA. ()

Thomak

To, že režisér vezme tragickou událost, spravedlivě se rozhořčuje na Brity, kteří jsou přece špatní, a diváka ideologicky masíruje mi prostě nesedí. Nezpochybňuji závažnost událostí Krvavé neděle, zpochybňuji představu, že roztřesená kamera a sugestivní téma automaticky udělá dobrý či silný film. Natož pak objektivní. ()

Sharkman

Dost pravdepodobna verze zname udalosti, ktera pomerne uveritelne ukazuje mozny prubeh, kde doslo k selhani konkretnich osob, pod spatnym vedenim a spatne organizovanym zasahem. ()

Fos4ity

Britove měli vždycky cit pro drama a tady mě nasili šokovalo víc než kde jakém brutálním horroru natočené opravdu hodně realisticky že si říkate že se tohle fakt nemohlo stát ()

pierre9

Pri takomto príbehu, žiaľ spracovaného podľa skutočných udalostí, mi hodnotenie spracovania príde nepatričné. Ďalšia facka spravodlivosti. Mrazivé. ()

Kozlowski8

Příběh, popisující den, který se zapsal do moderní historie Irska jako Bloody Sunday. Násilí britské armády proti účastníkům pochodu a zastřelení třinácti z nich posílilo postavení IRA v boji za nezávislost Irska a odstartovalo skutečnou válku... Paul Greengrass natočil příběh, viděný z obou stran konfliktu. Temný, ponurý obraz navozuje tíživou a syrovou atmosféru, kterou umocňuje ruční, chvílemi roztřesená kamera, což přispívá k pocitu autentičnosti díla a způsobuje, že divák cítí tu syrovou a hořkou příchuť ještě dlouho po jeho zhlédnutí. 80%. ()

zigy

Kamera je roztřesená, čili pro mě fuj, jinak ovšem celkem solidně odvedená prácička, snaha zdokumentovat průběh známé akce a její bezprostřední důsledky, které jsou v závěru hezky naznačeny. Na city to ale moc nepůsobilo, pro mě to bylo příliš neosobní, spíš to byl pro mě zajímavý dokument, i když hraný, což podle mě není dobře. Hlavní hrdina je sympaťák, ten to zachraňoval, takže to vytahuje na solidní tři hvězdy. A běžte si pustit "Sunday, Bloody Sunday" od U2. ()

Gregor_Samsa

No dpc, odkládal jsem tenhle biják dlouho, válel se mi na disku, no a přišel čas. Ne-hollywoodský budget je samozřejmě znát, ale to je asi tak všechno, co tomu může jeden vytknout. Dokumentární kamera, vybledlé barvy, třesoucí se obraz (ale jen tak akorát), no music. Nízké mraky, chladné ulice, jedno menší město, pár baráků a paneláků, a celé se to pak zvrtne. Až moc, až hodně. Ntwl. Tohle si musim ještě nastudovat. Ještěže dneska už dořešeno; vlastně už je to skoro padesát let… [90%; 2020-01-26 Home sweet home] ()

Dvojirakri

Strhující dokumentární snímek, který díky použití zrnitého materiálu, kameře z pohledu zúčastněného, absenci hudby a pohledům do všech táborů dává dojem autentičnosti takové míry, jako kdyby byl natáčený přímo v ten osudný den! Na tu část kdy průvod začíná až po masakr na barikádě jsem si vypnul titulky abych se zbytečně nerozptyloval, slovům vůbec nebylo třeba rozumět. Vážně, něco tak opravdového se jen tak nevidí! Zároveň si říkám že v Anglii tenhle film asi nebudou mít příliš v oblibě... ()

xander

Film natočený podľa skutočných udalostí, takmer dokumentárnou formou. Zo začiatku trošku trvalo kým som sa dostal do príbehu, ale vzbura je natočená fakt výborne, aj kedˇ niekto môže tvrdiť že vtedy trochu chýba dej. Ale podľa mnasa tvorci popasovali s príbehom kvalitne. Určite zaujme vynikajúci herecký výkon Jamesa Nesbitta. Niektoré jeho scény sú skoro ako skutočné, takže jednoznačne za štyri hviezdičky. ()

Okocha

Těžko hledat pro tento film nějaké žánrové škatulky, já jsem se během jeho sledování cítil, jako kdybych se koukal na dokument v přímém přenosu. Známky dokumentárního zpracování se dají nalézt třeba v roztřesených záběrech kamery, díky nimž si někdy připadáte, že děj pozorujete očima jednoho z účastněných. Tvůrci se snaží předkládat jen syrovou realitu bez toho, aby v divákovi uměle vyvolávali soucit dojímavou melodií nebo přehnaně patetickými scénami. Po filmařské stránce není filmu co vytknout, a tak počet hvězdiček může snad jen odrážet, do jaké míry děj odpovídá skutečnosti. Samozřejmě, že to posoudit nedokážu, v každém případě už jenom to, že se něco podobného vůbec může stát, je opravdu hrozné. ()

bedlak

Vetsina filmu podle skutecne udalosti zanachava, alespon ve me, silny emotivni dopad. Zpusob jakym se Greengrass chopil tohoto "znameho" incidentu me ale opravdu odrovnal. Velice autenticka kamera a skvele podane zakulisi celeho dne. Clovek je vtazen do deje a doslova na nej dycha beznadej, kterou zazili protestujici katolici. Zaver s vyznamenanim zucasnenych vojaku jenom umocnuje sokujici skutecnosti. ()

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión