Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh římského generála Maxima začíná v zimě roku 180, kdy v čele římských legií zvítězil nad germánskými kmeny. Po bitvě dorazí do ležení císař Marcus Aurelius se svými dětmi, slabošským synem Commodem a dcerou Lucillou, která byla kdysi Maximovou milenkou. Věčnými boji unavený císař požádá Maxima, aby se po jeho smrti stal protektorem Říma. Generál to však odmítne. Když se Commodus dozví, že ho otec nehodlá jmenovat svým nástupcem, zákeřně ho usmrtí a zmocní se vlády. Maximus se novému vládci odmítne podrobit a je zatčen. Podaří se mu uprchnout a spěchá domů. Svůj dům najde vypálený a manželku i syna zavražděné. Vyčerpán žalem i zraněním omdlí a probere se v zajetí otrokářské karavany. Je pak prodán bývalému gladiátorovi Proximovi. Společně s černým otrokem Jubou projde gladiátorským výcvikem a dostane přezdívku Španěl. Commodus se vrací do Říma a chce rozpustit senát. K tomu však potřebuje získat na svou stranu lid. Rozhodne se proto uspořádat velkolepé gladiátorské hry, kam přijíždí i Proximovi gladiátoři. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 639)

Algernons 

všechny recenze uživatele

Tohle je film s velkým F! Ridley Scott si dává na čas, vše pomalu buduje a orchestruje, aby až přišli zlomy a zvraty, tak Vás to opravdu zasáhlo a vy to prožili, protože už jste dávno ponoření ve světě starověké Římské říše! Příběh je to vděčný a s perfektní precizností odvyprávěný, každá scéná má svůj důvod a každá sekvence svůj příběh. Emocemi jste jak na horské dráze a na to bezprávý se pokaždé jen těžko kouká. Film se také netopí v žadném gorefestu a přesto vám tu brutalitu dokáže prodat. No ale hlavní jsou ty postavy, kdy všechny do jedné naprosto chápete a jsou to prokreslené třídimenzionální osoby a i u toho Comoda víte, proč je takový zmrd a dokážete ho jak nenávidět, tak pro něj najít zbytky empatie! K tomu si připočtěte, že se jedná i o opravdu nádherný snímek, který má nádherný příběh a konec, plný silných a zapamatovatelných scén! "Are you not entertained?", "My name is Maximus Decimus Meridius...", “Today I saw a slave become more powerful than the Emperor of Rome.”. Prostě naprostá skvělost, na které se podepsal zub času jen v těch sekaných zpomalovačkách, kterých je až moc a vytrhavají člověka z filmu 9/10! ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Pro mě velkofilm takový jaký by měl být. Kvalitní režie, hvězdní herci, povedený scénář, perfektní kamera a skvěle vybraná doba gladiátorských zápasů. Russell Crowe výborný jako vždy. Joaquin Phoenix byl také perfektní, škoda že nedostal Oscara za vedlejší roli. Režie Ridleyho Scotta mě snad ještě nikdy nezklamala. Nějkaé malé výhrady by se určitě našly, ale nic není dokonalé:)...... ()

Reklama

Hakha 

všechny recenze uživatele

Tento film má vše, co takový žánr potřebuje, záporáka, kterému i po několika zhlédnutí mám chuť šlápnout na palec, hlavního hrdinu, který je sympaťák až na půdu, dobrý soundtrack, výbornou výpravu, napínavý a strhující příběh. Pro mě zatím druhý nejlepší film Ridleyho Scotta a oprávněné 5 hvězdičkové hodnocení… ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Můj nejoblíbenější historický film. To, co tu předvádí Russell Crowe, je bomba a Ridley Scott se hlavně díky tomuhle filmu dostal na přední místo mého režisérského žebříčku. Příběh možná není bez chybičky, ať už scénáristicky nebo historicky, ale vizuální a hudební stránka to naprosto stírá... Soundtrack je tak nabušenej a překrásnej, jak to umí jenom Hans Zimmer, a bitvy... to je prostě Ridley v nejlepší formě. Zbožňuju onu scénu, kdy Maximus stojí proti císaři v aréně, ano, v přepisu se může zdát přitažená za vlasy, nafouklá a já nevím, co ještě, ale když se na ni dívám, vždycky mě strhne. Jsou prostě filmy, které mám ráda natolik, že bych jim kvůli atmosféře odpustila hodně blbostí. A tohle je (možná) jeden z nich. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Film jsem neviděla v době vzniku, ale teď můžu s klidem říct, že úplně šíleně zestárl. Ani původní "meč a sandály" filmy mě nijak zvlášť neberou, respektive údiv z kinematografie si představuji jinak než jako snahu filmařů postavit co největší kulisy, a Gladiátor není schopen projevit jakoukoliv reflexi, posun či sebeuvědomění oproti svým předchůdcům. Ten recyklovaný soundtrack je pěkná ostuda (i když si samozřejmě uvědomuji, že technicky vzato Piráti z Karibiku vyšli později a tím pádem jsou oni ti vykrádači, ale obecně mi pirátský soundtrack přijde slavnější a znám tu hudbu lépe, ostuda tak prostě padá na Zimmera a Badelta a je jedno, kvůli kterému filmu), plus podle dalších rozčílených fanoušků hudby kopíruje ještě alespoň tři další skladatele: Morriconeho, Holsta a Goreckiho. Navíc se film příšerně vleče, nedovedu si představit, jaké rozhodnutí vedlo k vydání prodloužené verze, která filmu rozhodně víc ubírá než přidává. Začínám mít podezření, že Ridley Scott kromě prvního Vetřelce nenatočil žádný film, za který by si zasloužil status legendárního režiséra. P.S.: Oliver Reed je bůh, Tommy Flanagan je cool, Joaquin Phoenix tady vypadá a mluví úplně přesně jako Jonathan Rhys Meyers a proč má David Hemmings v každém filmu to rozcuchané špičaté obočí? P.P.S.: Aha, tak po krátkém výzkumu jsem zjistila, že je tak nosil v osobním životě běžně a nebyla to maškaráda pro film, proto je tak má tady i v Equilibriu a jinde. ()

Galerie (115)

Zajímavosti (154)

  • Ridley Scott se chtěl vyvarovat určitých "římských klišé," například "natužených vlasů. Když se podíváte na všechny ty sochy, vidíte, že mají naondulované vlasy! Tihle lidé přece taky museli ráno vstát, dát si sprchu a jít do práce. Rád se vžívám do období, ve kterém se odehrává film, takže přemýšlím o detailech. Je třeba vzít v úvahu, že důvodem, proč byli Římané takoví blázni, je to, že měli olověné vodovodní trubky. Když budete pít vodu z olověných trubek, zmagoříte z toho. Ti lidé trpěli otravou olovem." (NIRO)
  • Pro film byla natočena poměrně brutální scéna, která nebyla v žádné verzi filmu uvedena, a to ani v rozšířené. Jedná se o scénu popravy křesťanů v Koloseu, kdy bezbranní prostí lidé včetně malých dětí jsou spoutáni v aréně a jsou na ně vypuštěni lvi. Tento výjev sleduje Maximus (Russel Crowe) okénkem do arény a vidí přímý pohled do tváře dítěte, kterému zbývají poslední vteřiny života před rozsápáním. (FIBO)
  • V anglickém originále se postava Olivera Reeda jmenuje Proximo. Jenže to je hrubá jazyková chyba. V latině je slovo „proximo“ dativem, tedy třetím pádem. Nominativ, první pád, je samozřejmě „proximus“ (doslova to znamená „nejbližší“, přeneseně „důvěrný přítel“). Chyba vznikla evidentně tak, že se tvůrcům dostala do ruky klíčová rekvizita, Proximův dřevěný meč, který Reedova postava dostala darem od císaře. Na meči je správně napsáno latinsky „Proximo“, což znamená „Proximovi“ (= třetí pád). Podle tohoto pak tvůrci přejmenovali samotnou postavu. (Verbudrak)

Související novinky

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Stávky skončily, studia nelení a mohou tak vesele oznamovat nové projekty, na nichž se znovu rozjíždí práce. Nejinak je tomu u Netflixu, který se nikdy nebál drahých ambiciózních fláků, a proto teď… (více)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (více)

Reklama

Reklama