Reklama

Reklama

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Píše se 19. století. Dva fotbalisté, každý z opačného pólu společenského žebříčku, prožívají v práci i soukromí vzestupy a pády, které změní jak fotbal, tak celou Anglii. (Netflix)

Videa (2)

Trailer

Recenze (51)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Seriál mi neprišiel ani tak o futbale, ako skôr o rozvoji robotníckeho hnutia, feminizmu a romantických vzťahoch. Áno, bol tu aj futbal, ale na moje prekvapenie sa nedostával do popredia natoľko, koľko by som si želal. Veľká vďaka užívateľovi Trevor, ktorý si dal záležať a každú epizódu nielen náležite okomentoval, ale aj poukázal na výrazné chyby, ktoré seriál má. V podstate sa nič z toho, čo tu vidíme, v skutočnosti nestalo, všetko bolo úplne inak. Mrzí má, keď sa prekrúca alebo mení história len pre dramatizáciu deja. Ľudí to potom učí klamstvám. Dobrá práca Trevor. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Ten šev je příliš vidět. Nemyslím šev na míči nebo na dresech fotbalových hrdinů z dávných dob, ale šev v ději. Možná nabyli u Netlifu přesvědčení, že dnešní doba by neskousla tak čistě mužský seriál, kterým by vyprávění o fotbalu z konce 19. století jinak bylo. Pochybuji totiž, že tam tehdy ženy hrály jinou roli, než že vypraly hráčům dresy a možná si některé přišly zafandit. Takže, jak dostat ženské do historického seriálu o fotbalu? Dáme tam ženskou linku. Ber, kde ber. Takže se muži různých společenských vrstev sbližují i vzdalují prostřednictvím hry, zatímco ženy ke stejnému, a mnohem hladšímu, zbourání společenské bariéry využijí péči o děti. Zde o děti nemanželské, které to měly, stejně jako jejich matky, v té době příšerné. _____  Nezdá se vám, že při vší té snaze dodat důležitosti ženskému prvku, autoři vlastně podporují schématické myšlení? Že muži hrají hry, baví se, zatímco úlohou ženy je postarat se o teplo rodinného krbu, o nejmenší? ____  No, jakkoliv jsem pro rozbíjení společenských rolí, tady mi ta agitační ženská linka nesedla a příliš okatě na mě trčela. Další motiv, boj dělníků za lepší podmínky, mi ve fotbalové atmosféře sedl líp, ale vlastně vyzněl úplně do ztracena. Ústřední fotbalová zápletka je bohužel strašně klišovitá, víte od první vteřiny, že bohatý gentleman a chudý dělník si v závěru podají ruce. Celé to má silně romantický opar, je to příliš pohádkové. Jo, a ty fotbalové scény mě nebavily – ale to je spíš mnou. A celkově mi to připadá myšlenkově chudé, vlastně se pořád jen dokola omílá a opakuje, že lidé by se měli chápat a mít pro sebe porozumění, ať už jsou z jakékoli společenské třídy. Nic proti, myšlenka hezká a já s ní souhlasím, ale nemusím se na ni dívat v šesti epizodách seriálu, kde se běhá po trávníku, vedou řeči ve šlechtickém salonu nebo se kecá v dělnické krčmě. SHRNUTÍ: Taková woke pohádka o prehistorii fotbalu. ()

Reklama

Pajky3 

všechny recenze uživatele

Fotbal mám rád a budu o něm sledovat v podstatě cokoliv, ale kouknout se na dobové britské drama, které je částečně založené na skutečném příběhu. To mě vážně lákalo víc než obvykle. I proto mě mrzí v podstatě nulová propagace od Netflixu, obzvlášť v době, kdy se žádný skutečný sport nemůže konat. Seriál pochází od tvůrce Downton Abbey a i když jsem ho nikdy nesledoval, tak je pravda, že mi to vytvořilo očekávání, alespoň co se týče toho, že vystihnout dobovou Anglii, se podaří. A taky tomu tak bylo. Střet dělnické třídy s gentlemany se podařil na hřišti i mimo něj. Po první epizodě jsem se bál, že se upustí od fotbalu, ale byl jsem příjemně překvapen, že fotbal zůstal v popředí a byl tím hlavním, kolem čeho se to točilo. Ano, došlo na problémy dělnické třídy, na život bohatých i romantické vztahy, ale nic z toho nerušilo. Co se týče fotbalu, tak historická fakta nejsou úplně správně. Ale to vážně nebrání v tom si sednout a užít si fotbalový seriál, který s vámi bude ráda sledovat i vaše drahá polovička. ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Výborný dobový seriál z viktoriánské Anglie o prvopočátcích fotbalu (a samozřejmě nejen o tom). Krásné exteriéry a interiéry, skvělí (spíše méně známí) herci, báječná atmosféra... tohle má náběh na seriálovou událost sezóny a těžkou závislost (btw ta taktika/rozestavení 2-2-6 měla něco do sebe :-). Edit: Hodnocení o jednu hvězdičku snižuju, pač se seriál, jeho dějová linie, zhruba v polovině bohužel posune směrem, který mě až tak nebavil. No zkrátka takhle to dopadne, když seriál o fotbalu točí režisérka :-) ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Jsou nabídky, které se neodmítají. Takže když tvůrce Panství Downton stojí za fotbalovou pohádkou z končící Viktoriánské éry, musím být u toho. Ale i přes obvyklou štědrou výpravu a Escottovu krásnou hudbu tentokrát nejde o zážitek, který by se mohl rovnat výletům k rodině Crowleyových. Na místních trávnících se totiž na zvraty a emoce moc spěchá. Než se mi dostanou hlavní postavy pod kůži a vyznám se v nich trochu lépe než dělením na bohaté a chudé, už se jim v životě dějí zásadní zvraty a hned první epizoda po mně evidentně chce emocionální zapojení, kterého zkrátka v tu chvíli ještě nejsem schopen. Později už jsem hlavním hrdinům samozřejmě držel palce víc, zejména protože Kevin Guthrie je sympaťák a skutečnému Suterovi je i dost podobný. Bohužel jeho protiklad z vyšších vrstev je na tom hůř, protože Edward Holcroft je sice patřičně sportovně založený, ale lorda z přelomu devatenáctého a dvacátého století mu pro jeho nedbalou eleganci nevěřím ani na moment. Když se k tomu přidá i řada historických odchylek, které onu šikovně vystavěnou a až rodinnou atmosféru kalí (přitom zbytečně, protože i při dodržení reálií by bylo vyprávění dostatečně poutavé), je z toho jen jednorázová exkurze do střetu fotbalových a společenských hodnot, které ze mě vyprchá s posledním kopnutím do míče. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (10)

  • Klub Old Etonians dodnes funguje a pôsobí v amatérskej Arthurian League. (Prelo)
  • V tom čase mal Blackburn dve mužstvá: Blackburn Olympic a Blackburn Rovers. The English Game tieto dve strany spája, pričom ako klub sa uvádza len "Blackburn Football Club" alebo len "Blackburn" a zobrazuje sa v bordových dresoch. Blackburn Olympic aj Blackburn Rovers však hrali v kombinácii bielo-modrých farbách. (Bordová zrejme slúži na odlíšenie Blackburnu od Old Etonians, ktorí krajú tradične v modrých dresoch). Blackburn Olympic bol prvým klubom z robotníckeho prostredia, ktorý vyhral FA Cup, keď triumfoval v sezóne 1882-83. Z týchto dvoch tímov sa Fergus Suter v skutočnosti pripojil k Blackburn Rovers, s ktorým v roku 1882 prehral finále FA Cupu 2:1 s Old Etonians a neskôr v vyhral pohár trikrát po sebe. (joseee)
  • Po prvých pár epizódach sa presné dátumy udalostí výslovne neuvádzajú, hoci sa predpokladá, že celá séria sa odohráva v priebehu jednej sezóny, pričom Suter vyhral pohár s Blackburnom rok po tom, čo nastúpil do Darwenu. V skutočnosti Suter vyhral FA Cup až vo svojej šiestej sezóne v Lancashire. (joseee)

Reklama

Reklama