moviefreak

Rozhodoval som sa medzi 4 a 3 keďže prvé 4 diely mali nonstop napätie, zaujímavé zvraty, tajomné postavy, temnú atmosféru, brutálne vraždy ale od 5teho dielu klasická telenovela, ktorú som dopozeral len z povinnosti. Ale áno, po celý čas skvelé herecké výkony, a nakoniec 4 hviezdičky kvôli scenáru, ktorý bol naozaj prešpekulovaný do posledného detailu. ()

BoPo

Prvý diel, dva nedávali veci moc zmysel, pretože sa na Vás chrlili postavy, udalosti. Následne ste sa postupne s jednotlivými postavami vydávali do ich minulosti, vďaka ktorej začali aktuálne zážitky dostávať hlavu a pätu. Tu sa dá rozhodne konštatovať, že forma víťazila nad obsahom a zároveň treba dodať, že obsah stál za to. Čo zrazilo 1* samo o sebe bola celá účasť "všemocnej" policajnej agentúry. Vo výsledku som ocenil, že som dostal férovú odpoveď na všetky otázky, ale tých navzájom ovplyvňujúcich motívov tam bola až moc. Plus platilo, že čím zásadnejšia udalosť čo sa týka dopadu na osud postavy, tak tým komplikovanejšie riešenie sa volilo. Za prvé 4 časti by som dal kľudne 5*, skvelo pôsobiaca tajomná skladačka, ale druhá polovica postupne zrážala dojmy takým spôsobom, že musím, aj keď vlastne dosť nerád, dať len 3*. Hlavne keď nad týmto seriálom začnete premýšľať po dopozeraní s odstupom jedného-dvoch dní, tak si nespomínate na skvelé momenty, ale rozoberáte sami so sebou diery v logike. ()

*CARNIFEX*

Jedna z mála skúseností, po ktorej si človek uvedomí, že hodnotie na úrovni od “nula” do 5 stojí akurát tak za hovno. Päť je v tomto prípade skrátka málo, pričom je fakt veľká škoda, že Španielska “La Roja” nepredviedla takýto “útok” na zmysly diváka na Eure. Áno, dalo by sa aj v tomto prípade vytknúť kadečo, a to najmä extrémnu zamotanosť, či s tým súvisiace vysvetľovanie prečo a za akých okolností sa komu čo stalo. Lenže z celkového hľadiska je to skrátka nadštandardne odvedená práca .. ()

castor

„Tajemství je jako nádor. Samo o sobě může být neškodné. Ale jakmile se začne šířit, může být smrtící.“ Až příliš dokonalý hošan (vlhký sen dívčin a nejednoho homosexuála) Mario Casas má všechny předpoklady stát se úspěšným jak v soukromém, tak v profesním životě. Z téhle diskotéky chtěl jít student práv zodpovědně brzy domů. Jenže scénáristé zaveleli jinak a hlavní hrdina Mateo má na krku obvinění z neúmyslného zabití vrstevníka. Holka za to mohla. Po výkonu trestu se na něj ale přeci jenom usměje štěstí, jenže… postupně poznáme ambiciózní vyšetřovatelku, nekompromisního kšeftaře s mladým masem, striptérky či jeptišku, na kterou mnišský způsob života rozhodně neseděl. Prostě další hráče, kteří se zpočátku vyvíjí velmi okrajově, ale následně sehrávají důležitou roli. Půjde o řadu kostlivců ve skříni i o zatraceně citlivé nahrávky. Španělský režisér a scénárista Oriol Paulo se už ve slušné formě předvedl v případě (mile překombinovaného) thrilleru Contratiempo. Výsledek má hodně zvratů, časových linií a náhod, kdy v posledním díle je to už krapet vysilující a umělé. Naštěstí to není tak emocionálně přepálené a uměle překombinované (pardon) jako rovněž španělský Papírový dům. Úplně poslední scénu si mohli tvůrci odpustit. ()

Anderton

Rozhodne to nie je bez chýb, Paulo má občas vzťah k elementárnej logike ako Emmerich či Shyamalan, ale vo výsledku na nejakých časopriestorových nesúvislostiach vôbec nezáleží. Dôležité je, že je to skutočne "o niečom", tých osem častí je adekvátnych príbehu a je to originálne prerozprávané a to práve vďaka seriálovej forme. Každá epizóda je sčasti venovaná jednej z dôležitých postáv, čím sa na tie isté udalosti pozeráme z viacerých uhlov pohľadu. No a to najdôležitejšie je, že sa všetky otázky zodpovedajú a to veľmi elegantných spôsobom, keď v príbehu nič nedrhne. Polemika o vine a nevine, ale aj násilí ako jedného z najprirodzenejších prejavov našej ľudskej povahy. A aj o povahe pomsty, moci... a tak podobne. ()

• Krátko pred koncom epizódy si môžeme povšimnúť, ako Mateo (Mario Casas) sedí s deťmi v obývačke a spoločne pozerajú film. Konkrétne sa jedná o španielsku animovanú rozprávku z roku 2019, Klaus. (TomX2)
  • Ve 2. minutě, když Emma (Juana Acosta) tančí u tyče v nočním klubu, slyšíme v pozadí skladbu „Third Day of a Seven Day Binge“, která vyšla jako první singl z devátého studiového alba „The Pale Emperor“ od amerického zpěváka Marilyna Mansona v roce 2015. (Trajektt)