Reklama

Reklama

Obecná škola

  • angličtina The Elementary School
Trailer

Obsahy(1)

Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka... Laskavá komedie Obecná škola je celovečerním debutem režiséra Jana Svěráka, který na sebe upozornil už absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem Ropáci, za kterého získal studentského Oscara. Scénář k Obecné škole napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a pochopením pro lidské slabosti. Vytvořil také jednu z hlavních rolí, postavu podle svého vlastního tatínka. Děj se odehrává v jedné chlapecké školní třídě na pražském předměstí v prvním roce osvobozené vlasti. Tato třída přivede učitelku Maxovou k nervovému zhroucení a místo ní nastoupí přísný a záhadný učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí. Je to ovšem dost možná jen hochštapler, jehož účast v bitvách druhé světové války je sporná. Nesporné je však jeho vítězství v boji s pátou třídou. Chlapci ho obdivují a věří v jeho nevinu i při choulostivém obvinění... Klíčová postava příběhu, učitel Igor Hnízdo, byla slavným comebackem Jana Třísky po třináctiletém exilu. V dalších rolích se setkáte s Libuší Šafránkovou, Rudolfem Hrušínským, Ondřejem Vetchým, Danielou Kolářovou a Evou Holubovou. Ve filmu uvidíme i několik českých režisérů – Irenu Pavláskovou, Jiřího Menzela a Karla Kachyňu. K vyznění filmu přispěla i znamenitá kamera F. A. Brabce. V roce 1992 byl snímek nominován na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara. (Česká televize)

(více)

Diskuze

oasismanik

oasismanik (hodnocení, recenze)

Dnes som si to opäť pozrel a neviem...ono to zas až taká pecka nie je, keď sa na to človek díva dnešnými očami :) Ale plný počet nechám. 

rounen

rounen (hodnocení, recenze)

Jojka dává v 8:30 vecer... Česká kultovka... Škoda že dnes si točí samé kokotiny...

Uživatel pytlik... smazal svůj příspěvek.

shuster

shuster (hodnocení, recenze)

Tak sme si to po dlhsom case zase pozreli. Fakt som uz nemal chut na tie americke chujoviny. Skoda ze uz cechuri nerobia teraz take kvalitne filmy...

Geiss

Geiss (hodnocení, recenze)

Úžasný film, který mohu vidět x krát a vždycky potěší...

Haller

Haller (hodnocení, recenze)

Když se mluví o Obecné škole, okamžitě se mi vybaví scéna s hospodou plnou dýmu z celuloidu: "Vy tady dneska ale máte zahulíno! To máte z toho kouření." :-))
Moc milý film.

RajmikCZ

RajmikCZ (hodnocení, recenze)

Co se týče československé filmové scény, určitě nejlepší kousek, který se mohl dostat na plátno. Podání tvrdého, přísného učitele Igora Hnízda bylo uchvatné.! Začátek nové éry našeho státu v rozvoji filmu, bohužel, že na to nikdo už moc nenavázal

zlattucky

zlattucky (hodnocení, recenze)

Keď som bol malý zbožňoval som tento film spolu s černými Baronmi... nejde to inak než dať 5 * !!! :-)) skvelý výkon hercov

artcha

artcha (hodnocení, recenze)

Špica film, škoda těch chybiček (např. když Rudolf Hrušínský hlásí do rozhlasu, za jeho zády svítí slunce, poté je střih na Jana Třísku koketujícího oknem s Pavláskovou a v témže okamžiku venku sněží; nebo scéna kdy za tónů Novosvětské jede vlak krajinou, kolem jsou lány zralého obilí, ale ve skutečnosti se to odehrává v květnu, červnu). PS. Neví někdo, jestli hlas Polívkovy manželky patří Jarce Kretschmerové????

koprnda

koprnda (hodnocení, recenze)

Jeden z nejlepších Českých filmů které sem viděl. ,,Jmenuji se, Igor Hnízdo!'' Jedna z nej. českých filmových hlášek:-) pokud nepočítám ,,Marečku, podejte mi pero''

Webb

Webb (hodnocení, recenze)

Nejlepší československý film. Znáte lepší? Já teda ne :-)

IvoP

IvoP (hodnocení, recenze)

Teď jsem se dočetl, že ještě ten samý den, co ředitel varoval před olizováním zábradlí, to tři Rosenheim, Dušička a Čejka zkusili. Ale ve filmu mezi tím jsou tři obrazy: oslava narozenin, sledování dvojčat Fabiánových a vracení kruhů fakírovi. V knižce oslava narozenin probíhá na jaře, což odpovídá skutečnosti (28.3.) Ve filmu také chybí jeden obraz, který je zmíněn v knize: Eda a Tonda jsou v tělocvičně Sokola a pak jsou na autobus. Eda však nemá dost peněz a Tonda mu řekne: "Dělej to co já". Tak jedou načerno. Vně autobusu-za zadním sklem je fošna a té se drží. Jenže průvodčí je odhalí.

Kámen

Kámen (hodnocení, recenze)

To nebyl můj šálek kávy...I kdyby to mělo na CSFD 100 %,tak víc,než 3 * nedám a basta fidli.

IvcaG

IvcaG (hodnocení, recenze)

Tohle prostě není moje parketa prosmě průměr na celé čáře

Webb

Webb (hodnocení, recenze)

Nejkrásnější český film české kinematografie (zatím). Když vidim jaký český filmy vznikají, tak ještě lehčí budoucnost jako nejlepší český film mít bude.

honzic

honzic (hodnocení, recenze)

Podle mně nejlepší Svěrákův film, herecký výkon Třísky, Hrušínského nebo Čepka je impozantní, škoda že výkony dětských herců nebyly přesvědčivější, ještě tu není taková komerce jako např. u Kolji, což se mi líbí a skvěle vybraná hudba dojme člověka až k slzám, je to vážné a humorné současně. Jsem zvědav, zda ho někdy Svěrák překoná, zatím tedy ne.

ondey

ondey (hodnocení, recenze)

Honza Tříska praštil do všech školních tabulí po celém Česku... Jsou role, na které se fakt nezapomíná.

petraso

petraso (hodnocení, recenze)

Skvělé herecké výkony,skvěle natočené...prostě skvělý....:-))

Související novinky

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (více)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (více)

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého… (více)

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

12.01.2017

Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se… (více)

Reklama

Reklama