Reklama

Reklama

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

  • Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Obsahy(1)

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (454)

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Dodnes si pamatuji, jak byl vánočkový národ šokován Troškovou pohádkovou prvotinou. Reflektoval to dokonce i Dikobraz ("Pohádka končí, diváci vylézají z úkrytů"). Tehdy Troška ale ještě nebyl totální Troška, duo kanálnických (opravdu strašných) čarodějnic bylo něčím šokantně novým (navíc byly zlé a s poměrně jednoznačně určitelným pohlavím), celkem pohádka měla svůj půvab, ačkoli lakované lodičky jako erbovní atribut hlavního hrdiny mi dost kazily dojem. Jak dalekosáhle se tady nerespektují zákonitosti žánru, mě upozornila teprve otázka tehdy ještě ne pětileté dcery: "Jak to, že si dávají pusu, když se ještě nevysvobodili?" ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Troška se v těch pohádkách vysloveně našel. Škoda ale, že od něj jsou všechny na jedno brdo. Nicméně je potřeba uznat, že tahle byla první. Každopádně u mě měla smůlu, že ke mně první nepřišla, ale byla až v sérii za daleko lepšími. A jelikož si švec taky mohl odpustit to tílko na styl pohádkový středověk a stejně Troška si mohl odpustit některé záběry, ve kterých nebylo vidět nic jiného, než záblesky slunce, nemůžu jít víc, než na tři hvězdy. ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem ten film automaticky považoval za odpad, jako cokoli od Trošky (je ale dobré říct, že lidi jako já s ním dlouho neměli problém, a citovat Slunce seno u piva nijak nemohlo člověku ohrozit image - ten zlom přišel až v momentě, kdy Troška natočil Kameňák a všichni jsme se ho od té doby naučili nenávidět). Když jsem ho teď ale viděl znovu v telce, musel jsem objektivně uznat, že to má nepopiratelné filmařské kvality, a hodně se mi to líbilo. Mladá Kuklová byla velmi krásná, Potměšil byl snesitelný, a ten Drdův příběh je dramaticky velmi nosný (byť v dětství mi to nahánělo dost hrůzu). Příšerná Blanarovičová je ovšem krajně nesnesitelná už zde, 7 let před Princeznou ze mlejna, kde to dosáhlo gigantických rozměrů, a vadí mi tam taky ten přeexponovaný obraz v mnoha scénách, na které se kvůli tomu nedá dívat. Vlastně je to zvláštní film, protože je na něm vidět, jaký talent Troška měl, a současně se zde už naznačuje, jaké sračky bude v budoucnu točit. Ale prostě objektivně viděno podle mě není fér ten film šmahem zatracovat, jako jsem to sám dělal. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Pokud jde o Zdeňka Trošku stává se pomalu tradicí, že se tady nikdy se zdejší většinou neshodnu. Nemyslím si, že to bylo Troškovu vrcholné dílo především z technických důvodů. Nepochopil jsem co měly znamenat ty záběry proti ostrému světlu nejen že to není příjemné pro oči, ale ještě není skoro nic vidět. Pokud jde o samotnou pohádku spíš než celek se mě líbí její jednotlivé části, hlavně uvěznění Míši Kuklové a její vysvobozování bylo skvělý i když si teda nejsem jist jestli úplně nejvhodnější pro nejmenší děti. Dobrýmu koukání na pohádku tady dost pomáhal i výběr extériérů, který má Zdeněk Troška tradičně velmi kvalitní. Míša Kuklová se mě dost líbila a když se jí v pohádce dostávalo příkoří dost mě sralo, na druhou zlý tandem Růžičková - Blanarovičová byl fakt dobrej, jejich postavy ve mě probouzely ty správné ušlechtilé myšlenky směrem k princezně. ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

Jo, Jasněnka... Ta se ti povedla Troško, ono, jak se říká, každý má v sobě aspoň trošku talentu... Michaela Kuklová je hezká (nevím čím, ale trochu mi připomíná Penelope Cruz), Růžičková senzační (chudák, vyžírala si samé hnusné role). Přesto pro mě nemá místo mezi Popelkou, Šíleně smutnou princeznou či S čerty nejsou žerty. Teď mě tak napadá, ona u nás šla pohádka po revoluci vůbec celkově do háje... 60% ()

Galerie (17)

Zajímavosti (42)

  • Jírovy křídla byly vyrobeny podle skutečného nákresu, který vytvořil koncem 15. století všestranný renesanční člověk Leonardo da Vinci. (Stocki)
  • Ke komparzní roli trubače na ochozu se Michal Reitler dostal jako student elektrotechnické průmyslovky. „Nalepili mi paruku a já byl najednou ve světě, kde jsem nepotřeboval Ohmův zákon, řez kuželem ani vědět, jak se ve spektru skládají barvy.“ (fallrock)
  • Jan Potměšil (obuvník Jíra) dostal pozvánku do filmovej rozprávky, keď chodil ešte len do prvého ročníka na DAMU. Škola najskôr s tím nesúhlasila, ale, keď sa zistilo, že hlavná časť sa bude natáčať cez prázdniny, tak natáčanie Janovi povolilo. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama