Manželé Stodolovi

• Slovensko Manželia Stodolovci (více)

Jaroslav a Dana jsou mladý pár, který žije v poklidné vesnici, kde se všichni obyvatelé dobře znají. S vidinou snadno získaných peněz se rozhodnou okrást jejich osamělého starého souseda, kterého při tom Jaroslav zabije. K jejich překvapení policie přijme násilnou smrt důchodce skoro automaticky jako nešťastnou náhodu a dál se o případ nezajímá. To Stodolovi přivede k myšlence, že senioři jsou snadnými obětmi nejen pro drobné krádeže, ale i vraždy. Není cesty zpět, Daně se zalíbila moc nad jejími oběťmi a podivný dobrodružný pocit vítězství nad policií. Jaroslav se ocitá na křižovatce, kdy má šanci od Dany odejít, ale selhává a musí čelit následkům svých i jejích zločinů. Brutální vraždy úzce souvisely s jejich vztahem, jsou obrazem závislosti a vzájemné manipulace, z nichž ani jeden nemohl vyjít vítězně. (Cinemart)

bobstock

Filmaři přiznávají, že se spousty věcí podle nehezké předlohy skutečných vrahů Stodolových nedrželi úplně přesně a vůbec to v rámci slušné filmové dramatizace nevadí. Psychologie mezi ústředními postavami funguje naprosto skvěle. Zrůdně manipulativní Dana si nemůže pomoct i přes věrnou lásku Jardy se nechce smířit se spořádaným životem v bytovce a tak hledá skrze poslušného manžela ukojení v činech hrubě za zákonem a lidskosti. Počáteční úspěchy o zatajení vražd dohánějí paní Stodolovou k dalším krokům a filmaři to bravurně zvládli přenést v požadovaném napětí a přiměřeném znechucení. Explicitnější scény bych asi těžko emočně zkousával. Skvělý debut a prosím pane Hátle držte se se toho nadále a neupadněte nám do trapných českých hnojů typu, kdo ještě neprcal s Langošem?  75%  + herecké výkony Hájek, Žáčková ()

Renfield

Manipulace a zaslepenost. Většina filmu je hlubokým rozborem jednoho těžce nezdravého vztahu, tak nějak na příkladu Stodolových. Více než o činy v ní jde o cestu k nim a samozřejmě i o následky (ať už "pozitivní", či negativní) na psychice obou manželů. Postava Dany z toho samozřejmě vychází hůře, ale nemám pocit, že by byl Jaroslav nějak obhajován. Těžko považovat za lepšího někoho, kdo vědomě koná takové činy, i kdyby mu byly jakkoliv nepříjemné. Jako ukázka toho, kam samozřejmě v extrémním případě může vést totální zaslepenost, je to výborné. Jako psychologický rozbor dobře napsaných a ještě lépe zahraných postav taktéž. Kriminální rovina dostává zásadnější prostor v závěru, je kontrastem k té vztahové, aby zároveň postavy ještě dotvářela. ()

Untentrauer

Další pomníček. Proč si připomínat takový odpad a ještě k tomu tak věrně? Tohle není historická událost, ze které bychom si měli vzít ponaučení. Tohle je dosti názorné vyobrazení hrůzných činů dvou hyen, které nemá žádnou přidanou hodnotu. Vždyť ani ti policajti je nedokázali sami dřív chytit. Obecně film z policejní práce neukazuje vůbec nic! Takže proč to bylo natočeno? Abychom uctili památku obětí? Ne tohle rozhodně uctivé k obětem a pozůstalým nebylo. Abychom pochopili motivaci a temnou stránku jejich povah? Ne, ani to film neobjasní. Spíš poukazuje na to, že je to velmi snadné. Abychom se poučili? O čem? Leda v tom jak selhal systém…Takovým tragédiím se úplně předcházet nedá. Nikdy nevíte kolik pošuků se kolem pohybuje. Dají se snad jen včas odhalit. Nicméně je na policii, aby reagovala a připravila/poučila společnost. Tohle pouze udělá ze Stodolových nesmrtelné postavy i pro lidi, kteří se o toto téma nezajímají namísto toho, aby v zapomnění shnili ve vězení. Neříkám tedy, že by se filmy na toto téma neměli vůbec točit, říkám jen, že by se neměli dělat podle skutečných předloh. Obzvlášť, když tohle stejně není věrný dokument. ()

mira007

Žáčková je bezpochyby fantastická, ale tahle psychologická mrazivá lovestory i přes své kvality mi nesedla, vlastně je víc mrazivá asi tím dotykem reality, kdy tvůrci bulvárně a zbaběle použili jejich skutečná jména a i ten poster dle reálné fotky těch vrahounů. ()

Warhorr

Když ji miluješ, není co řešit. Já jsem ve finále vlastně spokojen. Na to, jak mi to bylo mnohými prezentováno, tak jsem čekal bídu, ale na jedno podívání je to úplně v pohodě. Jasně, není to čistokrevné krimi, jako spíše o vztahu obou protagonistů a o Danině manipulaci. Některé věci jsou na přeskáčku, některé zase smyšlené. Pokud je člověk seznámen s případem podrobněji, musí tohle hodit za hlavu, jinak si pokazí zážitek. Upřímně je škoda, že se nešlo více do brutality a surovějších scén, klidně bych hodil hvězdu navíc. Hájek mi moc neříkal ale Žáčková hraje Stodolovou perfektně, té jsem to věřil se vším všudy. Psychologické drama o vrazích, které mohlo mít větší ambice, ale zůstalo víceméně přikryté pod pokličkou a jen občas vystrčí růžky, aby divák pookřál v negativním slova smyslu nad mordem dvou hovad, které zabíjelo a trýznilo nevinné, nemohoucí a slabé lidi. ()

Massaro74

Neřeknu k tomu víc ani míň, jak to bylo natočené, jen že to byl dokument o dvouch bestiích české společnosti, kteří si nic než doživotí nezasloužili.. ()

petikacka

Nebudu tady soudit jak dalece je to podle pravdy.  Mě se na filmu líbila ta plíživá proměna myšlení a chování na počátku obyčejného páru v monstra postrádající jakékoliv svědomí  a jejich vývoj byl hodně mrazivý. A ten nic nevysvětlující a nedoříkávající styl natáčení to jenom podtrhoval. Tuto kauzu znám téměř dopodrobna už od dob jejich odsouzení takže si na druhou stranu myslím, že to bylo natočeno téměř přesně. Jen jsem pořád nechápala ty jejich motivy, ale po zhlédnutí mě to přijde jako logické vysvětlení. Na konci jsem měla opravdu husí kůži po celém těle a to díky hereckému koncertu Jana Hájka a hlavně Lucie Žáčkové, z níž šel doslova strach s tím jejím klidem a úsměvy. Brrrr...Za mě taktéž mrazivých 80% ()

Flopik

Herecky výborné, príbehovo tiež ale štýl rozprávania mi nejako nesadol. Sledujeme veľmi toxickú lásku, kde pre chod manželstva sa obeťami stávajú dôchodcovia. Krimi neviem, skôr čistá dráma. Nebolo to zlé, ale ani som sa nejako nebavil. Finále chválim, krásne ukázalo aspoň tie zverstvá. ()

Vabr

Manželé Stodolovi opravdu nezklamali. Před zhlédnutím jsem si pročetl pár komentářů, které zdůrazňovaly skutečnost, že se nejedná o thriller nebo o nějaký drsný true crime, ale o hutné psychologické drama tohoto zvráceného páru. A měli pravdu. Manželé Stodolovi opravdu tuto složku naplňují, jak jen to jde. Charakter jak Dany, tak Jardy je zde dopodrobna perfektně vykreslen, oba herci se na plátně zhostili perfektních výkonů, vzájemná nezdravá láska a touha je zobrazena ve vší své špatnosti a neschopnost normálního romantického soužití je dosti tíživá. Nebudu více zabíhat do detailů, o těch všech výtečných scénách, které film mezi Jardou a Danou nabídl, bych dokázal mluvit hodiny, ale jmenovitě zmíním dvě: žádost o ruku a jak dal Jarda přednost Daně před odjezdem do práce. Celkově tedy z hlediska prokreslení a vystižení tohoto abnormálního vztahu tleskám. Jsem rád, že se film ubral tímto přívětivějším směrem. Dále musím vyzdvihnout hudební podkres. Ten neměl chybu a udeřil vždy ve vhodnou dobu, takový melodramatický. Celkově miluji, když si dají tvůrci záležet i na hudebním doprovodu; škoda, že to je u nás často opomíjená složka filmu. A jako poslední chválím umírněné podání vražedných scén, kdy velice oceňuji tuto nenásilnou formu opodstatněnou samotným režisérem, který sám podle svých slov není na žádné velké brutálnosti a chtěl se spíše zaměřit na psychologii soužití Stodolových než na samotné vraždy. Já sice hororovým fanouškem jsem, ale zde plně souhlasím s filmovou interpretací, jaká byla. Za mě se tedy jedná o velmi povedený filmový debut, během jehož sledování, i po něm, mi několikrát naskočila husí kůže. Jsem rád, že jsem mohl být na promítání se samotným režisérem Petrem Hátle a účastnit se i následné diskuze. Peníze za kino stály za to. Vyhodnocení: Vtipné je, že jsme se na promítání málem ani s bráchou a kamarádem nedostali. Sál byl vyprodaný a my přišli pozdě. Naštěstí jsme se díky bráchovým kontaktům dovnitř nakonec nějak procpali… Byl to zkrátka zážitek no😁 ()

TheSompeque

Chladný, děsivý, morbidní. Tak bych popsal tenhle film o páru, který vraždil před dvěma dekádami v České republice. Divákovi se naskytne pohled na Stodolovi, dva zoufalé lidi, kteří jdou pro dočasný zisk přes mrtvoly. O to víc na mě působilo to, že sleduju film na motivy skutečnosti. Herci předvádí neuvěřitelný výkony a celkově Manželé Stodolovi působí jako světový thriller. Opravdový hnus natočený s morbidní krásou. ()

phoenixer

Jedine co muzu docenit jsou herecke vykony, zbytek je totalni trash a nechapu proc se tvurci nedrzi skutecnosti, dukazu a realnych materialu. Takhle je to smyslena pohadka aka Bonnie a Clyde. ()

Rebeca

O reálné trestné činnosti uvedeného páru nevím nic v podrobnostech, takže nejsem zatížena jakýmkoliv srovnávaním, jestli je to dobře, nebo špatně odvyprávěno. Kvalita "Manželů" stojí na výrazném a profesionálním (až divadelním ale bez přehrávání) herectví Lucie Žáčkové a  Jana Hájka. Manželka Stodolová je lidská kreatura, typem výrazná manipulátorka, posedlá vypočítavě hýbat či hrát si s lidmi;  manžel Stodola /chabého rozumu/ je na manželce absolutně psychicky i sexuálně závislý . Nedovolí nikomu, aby se vyskytoval v její přítomnosti. On je ten, jenž je manipulován, a to mu způsobuje zvrácenou radost (ve filmu to bije do očí). Režisér udělal maximum, myslím - víc ani udělat nešlo, protože scénář má své nedostatky (sám si ho napsal ve spolupráci s Tomášem Hrubým, sám se s ním musel popasovat). Víc než na jakýsi soupis zločinů je film zaměřen na to dostat se do hlav Stodolových. A to se myslím povedlo.  Působilo to na mně sice nekompaktním dojmem (už jenom ten začátek, kdy jste rovnou "hozeni do akce" krádeže/loupeže), vzhledem však na Lucii a Jana přidávám čtvrtou hvězdu. A pochvala za kameru (s citem pro detail). ()

bif

Lucie Žáčková je v tomto filmu opravdu skvělá a táhne celý Film. Bavila mě také výprava. Český prdelákov byl vybrán skvěle, stejně jako interiéry. Zamrzela absence náhledu do jejich ,,předchozího života”, která je tu jen lehce nakousnuta. Celkově je film určitě nad průměrem naší tvorby, ale vyšších met nedosahuje. ()

MilesTeg

Vynikající a odpudivé, jen srovnání reálného Stodoly s jeho hereckým protagonistou mi úplně nesedlo, Jan Hájek působí přece jen o dost inteligentnějším dojmem než originál. ()

AloisNeuman

Ještě že jsem viděl dokument, abych si to poskládal. Oba herci výtečné výkony jako bych je viděl. Samozřejmě je to hrůza. ()

Likan7

Zajímavé možná tak co se psychologie lidí týče. Filmově ale naprosto nudné a často i kvůli střihům nepřehledné. Film nefunguje po dramatické stránce ani herecké. Televizní nuda k uzoufání. Snad jediná Lucie Žáčková trochu zaujala, tu vypočítavou mrchu jsem jí uvěřil. ()