Reklama

Reklama

Steamboy

  • Japonsko Steamboy (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Animovaný velkofilm režiséra Katsuhira Otomo propojení dvourozměrné a trojrozměrné grafiky, vyrobený za pomocí plně digitálních technologií byl konečně dokončen. 10 let práce a rozpočet téměř 22 milionů dolarů dělá ze Steamboye nejdražší japonský animovaný film historie. Režisérova úplná oddanost celému projektu je zřejmá z každého filmového záběru. Vědecko-fantastický retrofilm se odehrává v prostředí viktoriánské Anglie. Hlavní hrdina filmu a zázračný vynálezce jménem Ray Steam získal tajemnou kovovou kouli, která obsahuje novou formu energie schopnou zásobovat celou zemi. Tenhle mladý muž ji však musí využít, aby bojoval proti zlu, zachránil svou rodinu a ubránil Londýn před zničením. Přepychové viktoriánské interiéry a elegance tvarů tehdejších strojů dovolily Otomovi vytvořit oslňující obrazové pozadí i samotné stroje. Více než 180 000 obrázků a 400 scén počítačové grafiky dělá ze Steamboye jeden z nejpropracovanějších animovaných filmů. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (102)

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Animace a zobrazená technika v tomto retro sci-fi je na 5*, místy patetický příběh na slabší tři. Ale nadchlo mě zobrazení Křišťálového paláce, který byl postaven pro londýnskou 1. Světovou výstavu (vlastně první EXPO) v roce 1851. Rok 1866, ve kterém se film koná, je pro Křišťálový palác (ve skutečné historii) významný tím, že část z něj shořela a už nikdy nebyla obnovena (celý palác shořel v roce 1936 a Winston Churchill dívaje se na požár, poznamenal: "toto je konec věků"). ■ "Simone, co to děláme?" "Vedeme menší válku s Velkou Británií, slečno." "Simone?" "Ano, slečno?" "Ujistěte se, že vyhrajeme." ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Nejsem odborníkem přes japonské anime filmy. Viděl jsem jich všehovšudy šest, pokaždé se nicméně jednalo o nadobyčejný zážitek, svým kulturním pojetím zcela odlišný od zážitku z většiny euroamerických děl. Steamboy mi však připadal až příliš konvenční – nejen umístěním děje do Anglie druhé poloviny 19. století, ale hlavně neoriginálním příběhem. Objevení parního stroje přináší nevídané možnosti technologického rozkvětu a zároveň dává prostor všelijakým protřelým zloduchům. Zdejší padouch sice není jednoznačně zápornou postavou, přesto snadno uhodnete, jakým způsobem se v následujících minutách zachová (zvlášť s přihlédnutím k jeho vztahu k hlavnímu hrdinovi). Zajímavá je snaha blíže prozkoumat hranici mezi využitím a zneužitím techniky, ta však postupně polevuje, aby v druhé polovině zcela ustoupila před – v podstatě nonstop – akcí. Založit podobně rozmáchlou podívanou (údajně nejdražší japonské anime) z větší části na akčních scénách nebylo nejšťastnějším nápadem. Opojení úchvatnou (úchvatnou!) vizuální stránkou nemůže trvat věčně, snad pouze kdyby dokázalo na vedlejší kolej zcela odsunout příběh, což zde bohužel nefunguje. Donekonečna oddalovaný závěr jenom více a více rozmělňuje zprvu zajímavou podívanou a jelikož víte co přijde, stává se film rovněž nezajímavým, až nudným. Steamboy je – bohudík a stejně jako všechny anime – obestřen magickou aurou, povyšující duchovní zážitek z mnohých scén daleko za hranice lidského chápání. Mdlou chuť nezbytné dějové omáčky bohužel přebít nedokáže. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm, Shadwell ()

Reklama

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Jak tu psal Jhershaw, chtělo by to anglický dabing. To byla první myšlenka, která mě na začátku filmu napadla. Zkomolená jména zní příšerně a japonsky hovořící angláni na mě působili divně a nepřirozeně. Začátek sice vypadá docela slibně a animace je nádherná, ale postavy jsou strašně "černobílé" a scénář stojí za… přepsání. Příběh utváří nesmysly, bez nichž by vznikl naprosto odlišný film. I kdyby se dala nějaká koule natlakovat tak, že by dva kousky udržely desítky minut ve vzduch obrovský kovový kolos, tak by té třetí nedošla pára po pár minutách letu s malým klukem. Navíc je koule poměrně malá a tisíce litrů kapaliny, která by vznikla kondenzací par, by se do ní nevešla, nehledě na její hmotnost. Navíc kdo kdy viděl, aby pára odebírala okolí energii? Je teplejší než okolí, takže se ochladí na teplotu okolí, které ohřeje. Problém Steamboye je v tom, že se bere strašně vážně. Kdyby se nesl ve fantasy duchu a obešel by se bez zmrazení Londýna, dělaného na efekt, tak to mohl být zajímavý film i s velmi slabým scénářem. Prostě to je blbost, ale minimálně za shlédnutí stojí, už jenom kvůli poněkud zvláštní, ale naprosto dokonalé animaci. Kvůli **** začátku ale míň jak *** nedám, i když výsledný dojem byl tak o hvězdičku horší. Aspoň nám tu Katsuhiro Ôtomo ukázal potenciál steampunku. Tohle ale nebyl steampunk, ale spíš pára nad hrncem bez děje a bez punku. Třeba někdo jiný steampunk uchopí za ten šťastnější konec. Nezbývá než doufat. Páru v duši. ()

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Samozrejme, s úctou hľadím na určité edukatívne aspekty, resp. isté scenáristické vsuvky, ktoré dodávajú tomuto animovanému filmu akési všeobecné kritické myslenie a dôraz na vzniknuté problémy spôsobené nenažranosťou akože v mene vedy. Lenže charakterové rysy a príbehová stavba poodhaľuje dosť nevyrovnaný kooperatívny celok, ktorý funguje akurát tak v medziach science fiction, nie vedecko-historickej drámy. A keďže s existenciálnou vážnosťou, akou sa dielo prezentuje, kazia dojem napríklad nezmyselne fyzikálne privilégia hrdinov, rovnako ako miera ich inteligencie. A tu sa dá donekonečna plávať vo víre chýb. Jednou z najzásadnejších je trebárs polarizačné škatulkovanie rodiny, kde otec je výrazný, neústupčivý a zmagorený záporák, jeho synáčik naopak, onen nový Superman-Einstein, ešte k tomu v predtínedžerskom veku. Samostatnou kapitolou je vyzlečený dedo, síce niektoré jeho rady majú čosi do seba, v celoplošnom ponímaní však i prejav jeho postavy nápodobne skĺza do prahu slušného gýča. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Podléhám pompézní bombastičnosti vizuálu, jemuž jsou hudba, dialogy, myšlenky a podobné věci jen jakýmsi upozaděným doplňkem, a dávám 90%. Jak podotknul můj spolubydlící potom, co naběhly závěrečné titulky: "Tohle vidět Jules Verne, zahodil by kalamář a stal se mnichem." A je to naprostá pravda. Akira byl ve své době velký počin, ale Steamboy je něco naprosto nevídaného, bezprecedentního, perfekcionistickým šílencem vytvořené dílo, které vás na dvě hodiny zabuší do křesla. Do sedačky těžko, což je OBROVSKÁ škoda, protože uvést Steamboye do kin, vyletí prodej modelů parních lokomotiv do astronomických výšin a děti budou brečet, aby je tátové konečně pustili hrát si s těmi vláčky co "jim" koupili:) Kouzlo století páry má sílu dalece překonávající výkon jakéhokoli laserového kanónu...no, i když BattleMechy mají taky svoje charizma...;) Ale co to tu kecám? Steamboy je bomba, a to je teď a tady důležité. Howgh, jdu na florbal. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (7)

  • Bylo použito více než 180 000 jednotlivých nákresů. (Janko666)
  • Ve filmu se častokrát vyskytuje ikonický londýnský most Tower Bridge, což je nesmysl, jelikož se děj odehrává v roce 1866 a most byl vystavěn v letech 1886–1894. (Petsuchos)
  • V japonské i v anglické verzi filmu je postava Raye dabována mladou ženou. Jedná se o obvyklou praktiku. (Janko666)

Reklama

Reklama