Kdysi známá herečka Eva (Emília Vášáryová), která se vrací z protialkoholního léčení, by udělala cokoliv, aby znovu získala přízeň člověka, kterého v životě ranila nejvíce – svého syna. (AČFK)

Triple H

Slovenský Wrestler. Konceptuálne veľmi podobné filmy - jediný výraznejší rozdiel zrejme je, že na rozdiel od Rourkea nie je Vášaryová v skutočnom živote prepitá troska čo si zničila osobný život. V rámci slovenskej kinematografie je film pre mňa pomaly zjavenie. Žiadne prižmúrenie očka, lebo je to "naše" či niečo podobné. Proste regulérne veľmi, veľmi dobrá vec. Výborní herci, pekná kamera, krásny obraz, dobrý scenár a celkovo film pôsobil celistvým a dotiahnutým dojmom. Zaujímavé bolo rozhodnutie nepoužiť žiadnu hudbu, ktoré vo výsledku vypálilo dobre. To všadeprítomné ticho len znásobovalo osamelosť a prázdnotu života hlavnej hrdinky. Človek sa až začne desiť staroby. Veľmi príjemne absentuje lacný pátos a na jeho mieste je civilnosť a na pár miestach sú roztrúsené dokonca zaujímavé myšlienky. Viac podobných vecí. ()

*CARNIFEX*

"Eva Nová" disponuje napriek "obyčajnému" príbehu zo života bežného alkoholika, rozhodne väčším dramatom, ako "Ja, Oľga Hepnerová", ktorá spáchala jeden z naj ohavnejších skutkov. Kým tu divák vďaka hereckému výkonu Vášáryovej, no najmä Ondríka prežíva každú scénu s očakávaním príchodu prvej facky, Oľga ponúkla akurát "sexuálne hrádky za piet set", či nevýrazný pohľad feministickej lezby. Pre mňa osobne je tento snímok z hľadiska zásahu do emócií skrátka lepšou drámou. ()

Padme_Anakin

Musí to být trýznivě bolestná bilance, svého jediného syna odložila k sestře a dala přednost kariéře, životní partner ji opustil kvůli mladší ženě, sláva i úspěch jsou v nenávratnu a lahev jako jediný společník. Vypadá to, že je vše podtrženo a sečteno. Jenže hlavní postava v podání skvělé Emílie Vášáryové to ještě nechce vzdát, po úplném vystřízlivění jí totiž docvakne, že syn je to jediné, co za to opravdu stojí. Smutný a tíživý film, nejen o závislosti na alkoholu, také o stáří, nepotřebnosti, prázdnotě, pracovní nouzi. ()

Arsenal83

Film o skrachovanej umelkyni, ktorá sa celý život živila alkoholom a komedianstvom a nič iné nevie, no a teraz je smutná, že ju alkáčku nikde nechcú no. Málo dialógov, sú tu herecké pózy ako Milka kuká na paneláky minútu, Milka vysáva dve minúty, Milka len tak sedí, no a nie je to tá fialová Milka. A potom sú tu statické obrazy, kedy myslíte, že sa zasekol televízor a rýchlo lapáte po ruskom riešení päsťou poriadne po priečelí, hoci dnes sú tie televízory už dosť tenké a taký buchnát môže byť dosť bolestivý. Konečným posolstvom je, že alkoholika nevyliečite, no a Ondrík okrem tradičných vulgarizmov dokázal vyplodiť aj veľmi mudru vetu: "Ja za to nemôžem, že sa z veľkej herečky stalo úplne hovno." Ale to mal asi smerovať na sestru našej Milky. ()

classic

Slovenskí herci by mali byť vypočutí a obsadení v kvalitných filmoch, pokiaľ sa nakrútia, aby nehnili v debilných odpadových seriáloch, ktoré sa rozšírili, ako nejaká nákaza. Keď sa naozaj chce, tak sa to dá. Dôkazom toho je Marko Škop, slovenský dokumentarista, ktorý Evou Novou debutuje na poli hraného filmu. A je to vskutku, znamenitý a oslnivý DEBUT, ostrý ako britva, depresívnejší, ako film od Ingmara Bergmana, alebo svojim scenárom mi pripomínal snímok Billyho Wildera, Sunset Boulevard, kde sa taktiež nachádza herečka na dôchodku. Hlavným dôvodom, prečo je film totálne strhujúci, je výkon p. Emílie Vášáryovej. Neuveriteľný, až by som povedal, nadľudský - oscarový v úlohe herečky Evy Novej. Eva je životom ťažko skúšaná staršia žena, ktorá v úvode akurát odchádza z protialkoholickej liečebne, kde bola už niekoľkokrát. Najprv sa vracia domov, neskôr pôjde navštíviť svojho jediného syna, vzdialeného veľa kilometrov od nej, aby vyskúšala, aká bude jeho reakcia, keďže počas svojich dávnejších alkoholových excesov mu spôsobovala hanbu. Syn nie je absolútne nadšený, keď ju uvidí. On ju z celej duše nenávidí, a dáva jej to patrične pocítiť. Eva sa ihneď nevzdáva. Skúšať to bude chcieť dovtedy, pokiaľ sa niečo nezmení. Chce začať od začiatku. Nájde si niekoľko povolaní. Najprv bude vykladať tovar, aby neskôr vhupla do svojej dávnej vášne, do profesie herečky, ktorou sa živila, aby ešte pocítila, aké to voľakedy krásne bolo. Vedľa p. Vášáryovej jej zručne sekunduje Milan Ondrík v úlohe syna, ktorý si nedáva servítku pred ústa. Obidvaja sú excelentní. Taktiež i réžia, scenár, strih a kamera, sú nadštandardné. Opovažujem sa povedať, že od roku 1993 som lepší slovenský film, ani snáď nevidel !!! Majstrovský snímok, ktorý mi ukázal, že ešte jestvuje nádej na zlepšenie sa. Len, to sa musia zísť talentovaní ľudia, ako pred kamerou, tak aj za ňou... ()

• Snímka bola uvedená v svetovej premiére, v sekcii Discovery, na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte 2015. (JančiBači)
  • Režisér filmu Marko Škop pôvodne plánoval do hlavnej úlohy obsadiť herečku Milku Zimkovú, ktorej sa ale scenár zdal príliš depresívny a podľa jej vlastných slov mu chýbal humor a nadhľad. (DK91)