Reklama

Reklama

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr na velmi ulítlé cestě pomalovaným autobusem s hosty a hlavně a parádními písněmi. Jedou odnikud nikam, ale rozhodující je tady pěkná hudba.
Po filmech Perný den (1964) a Help! (1965)z iniciativy Paula McCartneye, který se po smrti manažera Briana Epsteina v srpnu 1967 stal vedoucím souboru, Beatles natočili televizní film Magical Mystery Tour s mimořádně úspěšnými písněmi Hello Goodbye a All You Need is Love, ale zazní zde i Penny Lane a Strawberry Fields Forever. Pozoruhodné je obsazení hostů této podmanivé hymnické písně: All You Need Is Love: George Martin – piano, Mick Jagger, Keith Richards, Marianne Faithfull a další – vokály. Píseň Fool on the Hill vysoce oceňoval Leonard Bernstein ve svém pětadvacetidílném TV cyklu Koncerty pro mladé publikum (v ČT bylo uvedeno jako „Leonard Bernstein o hudbě"). Premiéra filmu o vánocích sklidila plno záporné kritiky, která „muzikál“ zákonitě proslavila.
Stejnojmenné gramofonové album vyšlo 27. listopadu 1967 ve Spojených státech a 8. prosince 1967 jako dvojité EP, obsahující šest písní, i ve Spojeném království. První strana alba je soundtrackem ke stejnojmennému filmu. Druhá strana pak obsahuje písně ze tří singlů, vydaných v roce 1967 (skladba I Am the Walrus se objevila jak ve filmu, tak jako B-strana singlu Hello Goodbye). Na prvním místě žebříčku v USA se album drželo osm týdnů a v roce 1968 Magical Mystery Tour bylo nominováno na Grammy za nejlepší album. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (86)

Robbi 

všechny recenze uživatele

U tohoto snímku si je potřeba uvědomit několik faktů: Především že Lennon a McCartney si začali uvědomovat, že Beatles už pro ně nejsou spoluprací, ale soupeřením. Dalším mínusem byl fakt, že Beatles chtěli být u všeho a nic pořádně neuměli, myšleno z filmařského hlediska. Natáčení provázely nedostatky, zamýšlená velkolepá květinová party či výlet vzal také rychle zasvé. Paul se až příliš začal cítit jako otec filmu, což dokazuje i jeho příhoda, že si zaletěl do Francie natočit scénu k The Fool on The Hill a "zapomněl" si s sebou vzít pas, peníze, ale i objektivy a filtry. To neúmerně prodražovalo výrobu a víc a víc otravovalo všechny přítomné. Moc se zachránit nedalo a myslím, že kdyby tenhle film neměl ve svém středu Beatles, byl by hodnocen jedním odpadem za druhým. Bohužel to byl experiment, který se nevyvedl, ale jak to tak bývá, písničky z něj přežily a staly se klasikou. Osobně bych viděl MMT jako školní ukázku toho, že vejce chtělo být chytřejší než slepice a nějak se to nepovedlo. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Psychedelický trip (berme trip v obou výrazech), který by ani Noe nebo Lynch nenatočil. Absolutně žádný děj, maximálně se tu jede busem z bodu 0 do bodu 0 a nějací kouzelníci ovládají tu atmosféru v tom autobuse. Je to i celkem experimentální a absurdní, ale mě to jednoduše nebavilo, naopak, hrozně mi to lezlo na nervy. Kdyby to mělo aspoň nějaký jednoduchý děj a šlo to z bodu A do bodu B, tak by to bylo snesitelnější, ale tohle pro mě bylo jenom úmorné šílené otravné nic. Jako jo, nějaký písně tam jsou hezký a jediná povedená "hláška" je, když tam tu průvodkyni asi čtyřikrát za sebou pozdraví a taky tam furt vystupují v polích a dělají závody s policií a nějakým knězem či kdo to byl, ale mě to prostě nebavilo ani náhodou a to mám experimentální šílenosti rád. Ale to se musí prostě umět a Beatles to nezvládli. Zlatá Žlutá ponorka... 2* ()

Reklama

Pierre 

všechny recenze uživatele

Nejvíce jsem zasmál, až když to skončilo a já si vzpomněl na hlášku Piráta Očka po dokoukání tajné epizody Spongeboba. Vím, že už jsem zde jednou piráta Očka v komentáři citoval (kdo si vzpomene u čeho, vyhrává bludišťáka). Ale hláška: ,,To je všechno?´ Dyť, to bylo jen pár trapnejch triků s muzikou.´´  náhodou Magical Mystery Tour docela dobře vystihuje. Když jsem se po skvělé  a nezapomenutelné novoroční projekci 2020 Perného dne rozhodl, že budu od té doby zahajovat divácký rok pokaždé  filmem  s  The Beatles, nemohlo mě napadnout, u čeho to skončí (:D). Asi těžko natočit ještě něco divnějšího (:D) Help a Yellow Submarine byly taky pořádné úlety, ale určitě mi dali o něco větší zážitek. Tenhle Čarovný tajemný výlet se mi zdál hlavně až moc bezobsažný  a dokonce se mi nelíbila jedna písnička  (omlouvám se, Blue Jay Way je teda hroznej opruz od  mistrů. z Liverpoolu.:D). Těžko říct jestli nejsou obligátní  tři hvězdy pro středometrážní film  za dva skvělé videoklipy na začátku a na konci (a to je ta závěrečná píseň opravdu krásná!!!),  tři celkem vtipné hlášky a jeden docela povedený sen o jídle  trochu moc. Ale zase nechci ten nový rok začínat tak pesimisticky. Notabene u rozhodně neotřelého šedesátkového experimentu, který může být pozoruhodný pro zajimavost. Ale mám pocit, že moc nevyšel a zústal vážně spíše jen experimentem. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Nu, tak jsme tu měli jednu sociální komedii, absurdní komedii, a tímto si Beatles střihli experimentální pokus o crazy komedii (pak už jen čeká jen animovaný film a utrum a šmytec, každý se rozprchne jinam). V podstatě psychedelický výlet autobusem, který nemá děj, odnikud nikam nejde, prostě se náhodně objevují postavy, místa a různé šílenosti (maratón, kouzelníci, striptýz, blonďatá parodie na Presleyho, skřet jak z Lynchem, sen o jídle jak z Bunuela) , a do toho zazní písničky od McCartneyho, Lennona a Harrisona, kdy už se dá říct, že každá má jiný styl a už to prostě nejsou hraví Beatles. Nejvíc se mi asi líbí Fool on the Hill jak pro filozofický text, tak proto, že se jasně projevuje, kdo kapelu hudebně táhl a byl ryzí muzikant. Ono není divu, že více se později prosadili právě McCartney a Ringo (i když ten spíše jako herec v neotřelých komediích - a šlo mu to). Jednotlivé sekvence jsou natolik šílené, že musím poprosit syna, fanouška experimentálních filmů, o jeho názor. Mně osobně vadilo minimum písniček a chybějící jakýkoliv náznak příběhu (jako něco se objeví - hádavá Ringova teta, falešný průvodce, který ale do Paulova dědečka z Perného dne má daleko, ale hned je to utopeno v psychedelických barvách a zdlouhavých., barevných scénách odnikud nikam) nebo aspoň něčeho navíc. ()

BrianStorker 

všechny recenze uživatele

Jsem velký fanoušek The Beatles, ale nemohu jen kvůli tomu dát plný počet bodů. The Beatles miluji a vyrůstal jsem na nich. Porovnám-li tento snímek s A Hard Day´s night, nebo s Help!, nemohu jinak, než hodnotit pouze písničky. Děj vlastně neexistuje, scénář také ne. Je to slátanina, kterou snad nikdo, kromě autorů, nepochopí. Písně plný počet, scénář a děj absolutní nula. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (17)

  • George Harrison i John Lennon byli od počátku proti natáčení filmu Magical Mystery Tour, ale podle vlastních slov měli pocit, že jej divákům tak nějak dluží. (ryccoly)
  • Film měl televizní premiéru o Vánocích 1967. Prakticky všechny recenze v časopisech a denním tisku byly negativní, jediný New Musical Express jej ohodnotil příznivě. Tisk také neopomněl připomenout Paulu McCartneymu jeho sebevědomé prohlášení, že "... dělat film není tak těžké, je to víceméně záležitost zdravého rozumu." Kritici po premiéře směřovali k baskytaristovi Beatles dotazy, kolik rozumu tedy má, když zplodil takový nesmysl. (Robbi)
  • John Lennon vždy tvrdil, že text k písni "I am the Walrus" vznikl díky dopisu jednoho školáka. Chlapec mu psal, že je učitel nechal rozebírat texty Beatles. John přiznal, že do písničky namlátil všechny nesmysly, co ho zrovna napadly, a poté potměšile poznamenal, ať tenhle text někdo zkusí rozebrat. (Robbi)

Reklama

Reklama