Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po sedmadvacetiletém zimním spánku se probudí čarodějnice Bludimíra a rozhodne se uloupit králi kouzelný měšec, z něhož se sype tolik zlata, kolik panovník potřebuje. Zálusk na něj má i princ Velemír z Dolního království. Přijíždí požádat krále o ruku jeho dcery, princezny Blanky. S pomocí Ohnivce, který zabrání Meluzíně, aby prozradila králi chystanou loupež, se Bludimíře podaří měšec uloupit dřív, než ho získá Velemír. Po návratu však zjistí, že k němu potřebuje ještě králův kouzelný prsten. Promění se v krasavici a jede zpátky na zámek, odkud právě odjíždí Velemír, který o princeznu ztratil zájem, když zjistil, že měšec zmizel. Král slíbí ruku princezny tomu, kdo ho najde. Začnou po něm pátrat nejen zlodějíčci Chytrouš a Bystrouš, v šatech, které ukradli Velemírovi, ale také princ Petr z Horního království, který se naopak převlékne za kominíka. Při pronásledování Ohnivce se dostane do komnat princezny. Mladý kominík se jí zalíbí. Přestože osvobodí Meluzínu a dozví se od ní, kde hledat měšec, zdaleka nemá vyhráno. Nejprve se ocitne ve vězení a pak ho Bludimíra promění v kus ledu. Naštěstí je tu všemocná láska, která dokáže zlomit každé kouzlo. (TV Nova)

(více)

Recenze (180)

krizova.dama 

všechny recenze uživatele

Zdejší nízké hodnocení mě donutilo oprášit přístupové údaje k čsfd! "Tři oříšky" jsou vynášeny do nebe i přes německou finanční i hereckou účast, ale v devadesátých letech to byl evidentně neodpustitelný hřích, zatímco v novém tisíciletí už takto nehřešíme a radši si patláme pohádky ze svých chudých kapes. Všichni, jejichž komentáře jsou starší než deset let by měli přehodnotit své hodnocení v kontextu se současnou pohádkovou "tvorbou". Kouzelný měšec má vtim, má sympatické hlavní hrdiny, má děj, má atmosféru. Je to jedna z nejlepších pohádek za posledních dvacet let. ()

Lupes 

všechny recenze uživatele

Nějak to nebylo ono, porevoluční pokukování po velké výpravě ala prachy na Západě tu působili dosti směšně už tehdy, dnes však lacinost (především triků) pohádku vyloženě sráží. O toporných hereckých výkonech zahraničních herců (asi na lepší nebylo) nemluvě. Troškovské (pitomé) pitvoření, které je bůhvíproč už třicet let vydáváno za nadsázku, je už samozřejmě přítomno, stále je ale drženo na uzdě. Námětu a scénáři chybí samozřejmě dramatičnost a byť nejsou vyloženě zlé, nechávají diváka chladným a do děje jej nevtahují. Jenže další porevoluční nešvar, nereálná dokonalost exteriérů, odsuzuje pohádku do světa neživotaschopných skanzenů a navoněných turistických památkových center. To co bylo uprostřed žalostného stavu památek  za komunismu nutností, ukazuje se dnes jako deviza. Vláčilovy filmy plné opadané omítky a hnoje jsou vlastně nádherné, neb z nich kouká život. ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

Václav Vorlíček a spol. sype nápady, jako z kouzelného měšce, a stále je při režijní síle. Režisér s vytříbeným stylem pro filmovou režii se dlouhodobě vracel ke spolupráci s německými kolegy z níž v minulosti vznikl nejeden skvělý počin a v devadesátých letech se k ní vrátil ještě třikrát. Obsazení hlavních rolí tentokrát svěřil hercům se kterými v minulosti nespolupracoval a vedle toho je znát, že se spolu s nimi chce vydat jiným pohádkovým směrem, než dosud. Těžko si do té doby někdo dovedl představit pohlednou Mahulenu Bočanovou jako čarodějnici s bradavicí (příznivý dojem kazí pouze neadekvátní nadabování Simonou Stašovou), pro kterou to byla zcela atypická role. Saša Rašilov jako šikovný kominík s jiskrou v oku teprve zkoumal větší filmovou roli a nutno dodat, že si nevedl špatně a k vidění je také mix česko-německých herců, z nichž trochu navrch mají překvapivě ty němečtí, respektive německá princezna Tina Ruland s rakouským králem Kurtem Weinzierlem. Děj se točí kolem přetahované o kouzelný a bezedný královský měšec, na který má v pohádce zálusk v prvé řadě čarodějnice Bludimíra, a až pak ti ostatní. Zápletka není vedena jednoduše a přímočaře a je na ní postupně nabalena řada komických i originálně pojatých situací. Invence byla pro scénáristickou dvojici Macourek & Vorlíček typická a nikdy se nespokojili s tím, že by tomu tak nebylo. Mistr Hapka dodal perfektní hudební doprovod a pohádka, která se hned neobehraje a neodříkáte z ní scénu po scéně, je na světě. Příznivý dojem vlastně kazilo jen nepříliš vysoustruhované nadabování německých herců a Bočanové a skromnější triková stránka už postrádala kouzlo předchozích Vorlíčkových fantasy filmů. Vorlíček však ještě stále uměl přijít s vycizelovanou kompozicí obrazu a s dokonalým citem pro filmový přístup. Jmenujte mně prosím další české režiséry, kteří v jeho letech budou točit pohádku v náročné koprodukci a ještě s takovou bravurou. Mé hodnocení: 80% ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Kouzelný měšec sází vedle pohádkových prvků na humorně laděnou dějovou linii a vcelku se mu to daří - o zábavu se zde postarali zejména prostořeká Bludimíra, potrhlý Huhla a popletený král. Z technického hlediska jde spíše o zastaralý film, nicméně i tak dokáže oslovit i dnešního diváka, a to i díky nepřeslechnutelnému hudebnímu doprovodu od Petra Hapky. Po této pohádce člověk přehodnotí, jak mohou být takové "obyčejné" hrábě nebezpečné. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Kouzelný měšec je jedna z těch pohádek, které mě nikdy příliš nezaujaly. Po letech jsem si dal tuhle pohádku znovu a pátral po důvodu. Přiznám se ale, že ani po shlédnutí nejsem o moc moudřejší. Pohádkový film působí výpravně a samotný děj není zase tak nudný. Dokonce i kostýmově se docela povedla. Takže, kde je problém? Problém bude nejspíš u herců samotných. Zvláště ti němečtí nejsou v Česku tak známí, ale možná to bude i proto, že zkrátka jejich výkony nebyly z nejlepších. Co se týče této profese, jednoznačně dominuje Mahulena Bočanová. Přesto chybí třeba kvalitní hudba, kterou též filmy Václava Vorlíčka oplývaly. Zvláště u pohádky je to znatelné. Těžko hledat další důvody, proč je pohádka relativně zapomenutá. Pro starší generaci pak bude asi zajímavý hlavně fakt, že na Miloši Kopeckém je bohužel vidět, že to měl za pár. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (9)

  • Pohádka byla 39. nejnavštěvovanější film v českých kinech za rok 1996. Celkem 54 048 divaků (tržby: 1 255 722 Kč) stačilo na to, aby se snímek stal 3. nejnavštěvovanějších českým filmem roku. (cinema_cz)
  • Natáčení probíhalo i na nádvořích zámku Náměšť nad Oslavou a v jeho zahradě. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (více)

Reklama

Reklama