Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

Beastmaster4

Nejoriginálnější sci-fi co znám. Velmi kvalitní scénář a režie. Originální myšlenka – svět, ve kterém převzali nadvládu stroje a lidi jim slouží jako zdroj energie. Pro udržení lidského života jsou jejich mysli napojeny na počítačový program Matrix, ve kterém lidé žijí své životy stejně, jako tomu bylo ve skutečném světě. To co je natočeno jako sci-fi nám ukazuje možný dopad na náš svět v daleké budoucnosti, kde nás touha zdokonalovat stroje dovede až na konec naší éry. Podobně jako Terminátor, kde nakonec lidé svedou s roboty boj, tak i zde je řešena otázka, kam nás naše touha po zdokonalování strojů dovede. V Matrixu ale bratři Waschowští dotahují tuto myšlenku ještě dál a ukazují nám genialitu, s jakou k celé otázce přistupují. Na konec nám jen zbývá otázka, zda opravdu nežijeme v jiném světě, nebo zda je náš svět opravdu skutečný a není jen nějakým stínem něčeho jiného. Smutnou stránkou filmu je, že opravdu nahlodal mysl některým poblázněncům, kteří po uvedení snímku opravdu uvěřili, že žijí v imaginárním světě a začali páchat různé zločiny aj. S určitostí můžu říct, že Matrix nebude dlouhou dobu překonán, co se týká Sci-fi. Takové filmy se rodí jednou za čas. Zejména za originalitu a technologii dávám plných 5. ()

jerry12

95%. Představa, že svět je iluzí naší mysli, není vůbec nová a rozhodně není z pera Wachowských. Ale svědomitost, s níž se Wachowští do tohoto díla pustili, síla jednotlivých scén, nevyzpytatelnost postav a hloubka, kterou myšlence iluzorních světů vnukli, je jedinečná. ()

ScarPoul

Vymyslené svety, akčný hrdinovia, dychberúce dejové zvraty a nadupaný soundtrack. Priznajme si to. Máme to radi. Aj keď existuje určitý druh ľudí, ktorý sci-fi neobľubujú, nájdu sa aj taký, pre ktorých je tento žáner mantrou, potrebou a skvelou zábavou. Ale rovnako ako každý žáner aj sci-fi má svoje silné a slabé obdobia. Matrix je na vrchole tohto piliera v novom miléniu, ktoré možno prekonaly nové hviezdne vojny a nejaký ten sunshine, ale ku ktorému má aj Avatar ďaleko, aj keď má s filmom veľa spoločné. Matrix je prelomový film, pretože v ňom ide viacej o to, čo dokáže objaviť divák, než o to čo nám film sám prezentuje. Odkazy a myšlienky, ktoré majú filozofický a duchovný charakter sú tu prezentované námatkovo, v dialógoch, ktoré by potrebovali trocha dospieť, ale práve vďaka tomu majú silu a určitý náznak epickosti. Koniec koncov šablóna príbehu je stále tá istá. Nevýrazný a bezvýznamný človek, dostane možnosť spraviť niečo veľkolepé. Vedľa seba má krásnu babu a mentora a na konci príbehu naplní svoj osud tým, že sa utká zo zlom, ktoré nikto predtým nedokázal poraziť. A rovnako ako to fungovalo kopec krát predtým, to funguje aj tu. Len je to všetko obalené v hi - tech nadupanom háve. Jeden z veľkých milníkov kinematografie, ktorý sa oplatí nie vidieť, ale prežiť. ()

Handle

Tak jsem konečně viděl Matrix, aby už na mě ostatní nemuseli koulet očima, když jim řeknu, že jsem ho ještě neviděl... :) Ale jo, je to dobré akční sci-fi s výbornými efekty a poměrně i slušnou myšlenkou. Celou dobu mě to bavilo, ale na druhou stranu to nebylo nic, co by mě vyloženě zvedlo ze židle. ()

m.krudenc

Vynikají - geniální film, který nemá konkurenci. Musím to říct, ale Matrix by si zasloužil víc než jen pět hvězdiček. Děj je naprosto strhující, každého musí vtáhnout do světa umělé inteligence. Efekty snad lepší být nemůžou (a to nemluvím jen o legendární zpomalené kulce). Herecké obsazení je doslova hvězdné, protože nemám výtky ani k jedinému výkonu (samozřejmě musím vyzdvihnout Keana Reevese, tohle je jednoznačně jeho životní role). Ve svých chvalozpěvech bych mohl pokračovat do nekonečna. No prostě vynikají - geniální film, který nemá konkurenci. ()

Lacike

V roku 1999 sme sa mali v kinach dockat fenomenalneho sci-fi zazitku. Mal to byt navrat Star Wars, ktory sa prilis nevydaril a dostali sme sa nejaku detsku volovinu s Jar Jarom. Napriek tomu sme sa dockali skveleho sci-fi. Bol to Matrix. __Kino vsuvka, ktoru môzete preskocit. Uz po prvom trailery som vedel, ze to proste musim vidiet v kine. Nanestastie film isiel do kin pocas prazdnin a do kina v mojom malom meste sa film dostal s niekolkotyzdnovym oneskorenim. Takze uz bolo po prazdninach kym dosiel a je som bol behom skolskeho roka cez tyzden na intraku v druhom meste, kde uz pre zmenu film nehrali. Takze mi film skoro usiel. Cele prazdniny som na HBO s utrpenim sledoval asi milionkrat ukazku z prestrelky na streche v relacii, ktora sa venovala trzbam filmov v USA kinach. Nastastie sa mi nakoniec podarilo film vidiet behom uplne poslednej reprizy v tom najpidi kine ake v tom meste, kde som chodil do skoly mali. A napriek tomu to bol bombasticky zazitok. Koniec kino vsuvky.__ Sci-fi v ktorom v tej dobe este bratia Wachowski pozliepali napady z bambiliona filmov a pretavili to vo velmi originalny a kompaktny celok. Perfektny pribeh plny emocii so skvelymi postavami ramcuje kopec novatorskych akcnych scen, ktore ani po rokoch vôbec nezostarli. CGI vyzeraju stale spickovo. Väcsina akcnych scen sa tocilo este pekne natvrdo. A co je najdôlezitejsie, tak su dokonale prehladne. Aby nie, ked obsahuju kopu spomalovaciek a vrcholom je bullet-time, ktory Matrix preslavil. Dodnes nechapem, ze tak rychlo vysiel bullet-time z mody, ale aspon bude uz navzdy spojovany s Matrixom. Z akcnych scen vypichnem tri. Trening medzi Neom a Morheom, prestrelku na policajnej stanici a bitku v metre s agentom Smithom. Aj po rokoch som mal pri nich zimomriavky. Proste dokonala robota. Bitky maju kvalitnu choreografiu a aj ked su dratovane a mlatia sa pri nich herci bez dlhorocnych skusenosti, tak na USA pomery vyzeraju velmi nadpriemerne. Azijsky rukopis je citit. Dostatocne tvrdo a dynamicky. Aj nejakeho toho zlozittejsieho chvatu sa obcas dockame. Prestrelky zase so svojimi spomalovackami pripominaju Johna Woo, ale vdaka bullet-timu su upradovane este o dalsi level vyssie. A do toho hra uchvatna hudba, takze sa daju pustat dookola ako famozny videoklip. Popri akcii sa nezabuda ani na pribeh, ktory pôsobi inteligentne a co je najdôlezitejsie, tak funguje aj po emocionalnej stranke. Okrem nabubrelych dialogov to je hlavny problem obidvoch pokracovani. Pôsobia prilis chladne. V jednotke nastastie este postavy rozpravaju normalne. Casting sa tiez vydaril na jednotku. Vdaka bohu, ze Will Smith nemal dobry odhad a ulohu odmietol. Ten jeho komedialny prejav by sa sem vôbec nehodil. Zato Reevesov strohy prejav sem sadne dokonale a medzi nim a nadhernou Carrie-Anne Moss funguje chemia dokonale. Laurence Fishburne je skvely vodca a mentor. Hugo Weaving dokonale slizky zaporak aj ked ma hrat program bez emocii. Nestrati sa tu ani Joe Pantoliano. A potesilo ma aj niekolko znamych xichtov zo serialu Heartbreak High, ktore sa mihnu v celej serii. Nedostatky ma ziadne nenapadaju, ale trochu mi je luto, ze sa R-kovy rating nevyuzil o trochu stavnatejsie a potom co sa tyka akcie, tak mi tu chybala nejaka autonahanacka. Namiesto nej sa tu parkrat nahanaju ludia po vlastnych nohach. Ale chapem, ze rozpocet nebol prilis velky. Dvojka to v tomto smere vynahradi do sytosti. Snad jedine, co ma trochu sralo, bolo ladenie filmu do zelenej farby. V kine a na DVD bol film ladeny do modrej, co mi sedi viac a az nasledne jednotku upravili, aby vizualne sedela s pokracovaniami. Vysledkom je jedno z najlepsich sci-fi, ktore dokonale nacrtlo uchvatnu mytologiu, ktoru uz bohuzial tak dokonale nezuzitkovali v pokracovaniach. 10/10. () (méně) (více)

Khalesi

Zaujímalo by ma koľko divákov objavilo nápadnú podobnosť súčasnej civilazácie s Matrixom. Predpokladám, že veľa ich nebolo, lebo ten náš Matrix plní svoju funkciu tak, aby mali všetci plné bruchá, zatvorené oči a hubu plnú len tupých otrepaných fráz. Náš Matrix je založený na médiách, ktoré nám permanentne vymývajú mozgy, na bilboardoch a reklamách, ktoré nás bombardujú na každom kroku a učia nás chcieť mať úplne všetko, lebo to čo je v časopisoch a reklamách je predsa in a my všetci chceme byť strašne in. Náš Matrix, nás navedie na správnu cestu, keď náhodou niekto urobí tú "chybu" že si dovolí samostatne myslieť, nesúhlasiť so stádom a vybočiť z davu. Náš Matrix má zástancov aj v našich vlastných rodinách, súrodencov, rodičov, alebo ľudí z práce či školy, dokonca učiteľov a nadriadených. Náš Matrix živí sám seba mŕtvolami nevinných zvierat, alebo aj životmi ľudí. Všetci žijeme v Matrixe a nie je jednoduché nájsť cestu von. Nepotrvá však už dlho a náš Matrix pohltí sám seba, pre mňa je to jediná útecha. ()

codeas

Moderní kinematografie se dělí na dvě období. Před Matrixem a po Matrixu. Pokud se mám specializovat na období po MATRIX, musíme si povědět co je na takovém zpočátku obyčejném filmu vyjíměčného. Jde o spojení několika na sebe časo nenavazujíích odvětví. Bratři Wachowští náboženství, literatura, staré asijské flimy, nové asijské anime. Po smíchání vznikne něco, čemu může věřit každý z nás. Po stránce příběhový udělali tudíž velký pokrok, a po stránce technické taky. Vymysleli Bullet-time - tedy zpomalený čas, který se předtím objevil pouze v obyčejné reklamě na vodku. Jako první však přišel s touto novinkou do věta filmu MATRIX, a mnoho filmů po něm se snaží tuto techniku také využít. Ať jde o akční filmy nebo směšné parodie. Jedinné je však jasné. MATRIX dokázal že ne všechny náměty byly dosud vymyšleny. Dokázal pozvednout úroveň filmu, který v letech 1996-98 velmi upadal v prachprosté kopírování dosud natočench starších filmů. ()

Pepy

Nečekal jsem takový převrat, ale popularita tohoto filmu se vyšplhala více než jsem čekal, ale za to právem. Báječný sci-fi film s velkou příměsí počítačových géniů, kteří k tomu dopomohli. Známé tváře, které ukázali co v nich je. Spousta akčních scének, k tomu napínavá atmosféra. Když si to všechno takhle vyložíme, dostaneme opravdu výborně sestavený film od začátku až do konce a velmi se těším na další jeho pokračování. ()

HateBreeder

Vynikající myšlenka podána vynikajícími herci ve vynikajícím filmu s vynikajícími digital. efekty. Matrix je kult, je to pojem který teď zná pravdepodobně každý kontinent, no s výjimkou Antarktidy. První díl série skutečně nemá chybu a již začátek slibuje neopakovatelné zážitky, které se postupem mění v realitu. Fantasticky zvládnuté bojové scény, až sem si říkal, jestli Reeves opravdu není mistrem Martial Arts :) Z hereckých výkonů bych možná připoměl ten Weavingův, který byl famózní, a narozdíl od ostatních (Neo, trinity, Morpheus ad) měl s dalšími díly spíše vzestupnou tendenci, zatímco u ostatních tomu bylo spíše naopak. Ale tohle je místo pro MATRIX a v tomhle filmu předvedl ohromující výkon skoro každý. I Vědma, i ta byla sqelá. Sice Matrix nepatří mezi mé uplně nejoblíbenější filmy, nicméně má můj Respekt a kdykoliv o něm někde slyším zmínku, okamžitě zpozorním. 88% ()

PROROK14

Matrix je vrcholom sci-fi žánru. Nech si hovorí kto chce že je to neviem ako vymyslené ale treba vnímat film samotný ktorý je perfektný. Akčné scény proste nemajú chybu a spomalene znázornené lietajúce guľky bol originálny nápad. -------Follow the white rabbit. To je elita! 95% ()

Beast

Velice průměrný film, který kolem sebe bohužel vytvořil určitou pseudofilosofii, na níž naletěla řada lidí. Jediný nápad a pointa jsou během prvních dvaceti minut prozrazeny a pak následuje jen akční nuda. Mezi hloupými Hollywoodskými filmy stačí asi malé světélko, aby se mohlo vydávat za oslnivé slunce. ()

erl

Jeden z nejlepších cyberpunkových filmů. Mix všemožných žánrů , odkazů a poct který působí i po tisící svěže a neokoukaně. ()

BoPo

Film, ktorý zmenil pohľad na svet. Teda na ten filmový určite. Veľa snímkov skryto alebo bez ostychu kopírovalo a bude kopírovať, tento po všetkých stránkach skvelý film. Dá sa povedať, že vytvoril samostatný žáner a zároveň jeden z absolútne najlepších akčných filmov. ()

draculca

Musím to říct, ale Matrix by si zasloužil víc než jen pět hvězdiček, které mi umožňuje hodnocení. Děj je naprosto strhující, každého musí vtáhnout do světa umělé inteligence. Efekty snad lepší být nemůžou (a to nemluvím jen o legendární zpomalené kulce). Herecké obsazení je doslova hvězdné, protože nemám výtky ani k jedinému výkonu (samozřejně musím vyzdvihnout Reevese, tohle je jednoznačně jeho životní role). Ve svých chvalozpěvech bych mohla pokračovat do nekonečna, takže to ukončím tímto: ****** ()

JohnCZ

Matrix jsem v minulosti viděl několikrát a nikdy to nebyl film, který by mě vyloženě posadil na zadek. Většího docenění u mě získává až zpětně, byť pořád se nemůžu zbavit jistého dojmu béčkovosti a to i přes vymazlený vizuál a perfektní akční scény. Zejména proto, že ten námět je fakt dobrý a film z něj netěží zas až tak, jak bych asi očekával. A navíc ta meh hudba. Nicméně určité kouzlo to má a hlavně to po celou dobu baví. ()

Dale

Film nie je len o špeciálnych efektoch, tie sú v tomto filme len vedľajšie, aj keď sú skvelé a nezabudnuteľné a už dnes ich veľa filmov kopíruje. Film vás núti premýšľať nad vlastným životom a celým týmto svetom. Nie som paranoik, ale nemusí to byť až také sci-fi, ako sa na prvý pohľad zdá. ()

Hismael

Jeden z těch filmů, který viděl, nebo minimálně zná každý. Originalitou překonal prakticky všechno co do té doby vzniklo a posadil se do síně slávy nejlepších sci-fi. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)