Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (362)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Fanoušky Johna Wooa tenhle film opět moc nenadchne, ale určitě je o dost lepší než předchozí MI:2. A proto doporučuji, posuzovat ho jako řadový válečný film. Tady se řadí na špici toho, co bylo v posledních letech natočeno, jednak proto, že Woo je stále velmi dobrým režisérem, a pak kvůli slušnému obsazení, kam vedle ověřených jmen (Cage, Slater, Stormare) dobře zapadli i nováčci Beach a Willie. ()

Satan 

všechny recenze uživatele

Ještě možná surovější a krvavější svět války než v Ryanovi, nebo Jestřábovi. Naprosto úžasné efekty a přestřelky. Film je přesně rozložen na porce akční a "kecávací". Nebudete se nudit v žádné půlce, ani hodině, ani na začátku, ani na konci. Trochu bylo ale do očí bijící efekty děl z lodí-velmi nedodělané. A také Cage, který snad zabil 1000 lidí, než to konečně jednou koupil ... ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Jsem si během sledování akčních sekvencí říkal, kolik by asi Američané ušetřili munice, kdyby do každého Japonce vystřílel Cage a spol. o pět nábojů méně..? Nicolas prožívá morální dilema, rozhoduje se mezi vojenským rozkazem a loajalitou k příteli, indiánské zelené mozky vysílají nerozluštitelné kódy a John Woo si odmakává další šichtu, do které ale tentokrát vkládá hlavně řemeslnou jistotu. Bohužel ale docela neosobní. Vypráví o kódovacím jazyku, který může výrazně ovlivnit válku v Tichomoří. Samozřejmě se odkloníme od naplnění vojenské přísahy (jsme přece v Hollywoodu) k tomu správnému, než se k tomu dopracujeme, nabídnou nám tvůrci několik solidních momentů i bezduché sekvence, u kterých se lehce ukazuje, že Woo je tu na akci a nikoliv na realitu (a tahle kapitola druhé světové války reálná je). Chybí myšlenka, chybí opravdové emoce, přebývají patetické scény. Herecký arzenál ucházející, ale na zadek jsem z něj nesedl. Bohužel Woo je holt mužem, který ve svých filmech musel přistoupit na několik kompromisů (dle mého na to nejvíc doplatila druhá Mission: Impossible), takže výsledné podoby mnohdy postrádaly jistou osobitost, atmosféru i jakousi naléhavost. A vlastně i supernásilnou akci. I možná proto, v jaké pozici se ocitl, dnes točí doma v Asii a vymazlených akčních kousků á la Tváří v tvář se už zřejmě nikdy nedočkáme. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Po technické a vlastně i herecké stránce takřka perfektní válečný film. Už dlouho jsem neviděl válečný snímek tolik založený na akci a Windtalkers mě opravdu chytli. Reálné to však moc není, Cage je po celou dobu filmu nesmrtelnej hrdina, kterej tancuje mezi kulkami jak profesionální baletka a na konci ho sundá jeden pitomej šrapnel? Pff. Plus dávám za krásnou indiánskou hudbu. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Teď trčím na Saipenu s velkým zapalovačem na zádech a opejkám si lidi. A šel jsem dobrovolně. To nepochopím." Já taky ne. Jsem totiž pacifista a věnovat svůj život na oltář zisků zbrojařů mi prostě nedává smysl. Ale tohle je válka, ve který to bouchá barevně, hlučně a zpomaleně. To se mi docela líbilo. Ovšem morální dilemata nejsou nic pro mě a tak jsem hledal poučení. Našel jsem ho v informaci, že Navajové nejsou indiáni, ale lidé Hořké vody z rodu Vysokýho domu. To je tak hluboký, že jsem se v nudnějších pasážích opájel velikostí tý myšlenky. A přitom jsem přišel na to, že to stejně jsou indiáni. Vraťte jim Ameriku. Howgh. ()

Galerie (159)

Zajímavosti (16)

  • Natáčení probíhalo převážně na Havaji na ostrovech Kualoa Ranch, kde se například filmoval Jurský Park (1993). (Terva)
  • Na začiatku scény v Camp Pendleton je možné vidieť americkú vlajku s 50 hviezdami, v roku 1943 ich však bolo na vlajke len 48. Posledné dve boli pridané až v roku 1959. (beso74)
  • Režisér John Woo řekl (těžko říct, nakolik pravdivě): "Chtěl jsem ve tvářích herců zachytit skutečný strach, takže jsem jim občas neřekl, kde všude jsme nastražili nálože." (NIRO)

Reklama

Reklama