Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (473)

H34D 

všechny recenze uživatele

Monumentální a velkolepý biblický epos, jak svým pojetím, počtem zainteresovaných lidí, výpravou, tak i nekonečnou stopáží, dílo, které snad re-definovalo celý pojem "velkofilm". Je však až nečekaně příjemné, že na svou velkolepost tolik nesází, v rámci (omezených) možností se vyhýbá patosu a nesnaží se rádoby komplexně pojmout celé určité období, naopak třeba celý příběh Ježíše Krista je jen okrajový. Touto "skromností" překonává i mnohé velkofilmy o desítky let novější. A úplnou třešničkou na dortu jsou skvěle zvládnuté akční scény, viz závod spřežení - lahůdka, navíc v roce 1959! Na druhou stranu je Ben-Hur vcelku povrchní, za ty 3,5 hodiny jsme v některých věcech rozhodně mohli zavrtat více do hloubky a pro mě osobně byl také problém v jisté natahovanosti a až ubíjejícím tempu některých neakčních scén. Skoro každý, i sebejednodušší, dialog probíhal ve statickém prostředí prostřednictvím záběru-protizáběru... Ale chápu, že takhle se dřív prostě filmy točily. 8/10 ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Nevím, jak trefně okomentovat tento velkofilm, abych se neopakoval, když zde bylo vyřčeno prakticky vše. Já jsem se k filmu dostal až velice pozdě. Nejdříve jsem ho nemohl sehnat v důstojné kvalitě a poté, co jsem ho dostal na DVD, mě zase nějaký čas odrazovala dlouhá stopáž, čítající 212 minut. Když už jsem si ale udělal čtyři hodiny času na tento klenot, nedokázal jsem téměř odtrhnout oči od obrazovky. To, že tento film získal jedenáct Oscarů, mě vůbec nepřekvapuje. Nedokážu si ale představit, jak musel lidem tento snímek vyrazit dech v roce 1959. Vždyť i dnes, v době různých počítačových triků a digitálních technologií, vypadá Ben Hur naprosto jedinečně. Scéna závodů koňských spřežení, která je s tímto filmem spojována nejvíc, je fantastická. Naprostá, stoprocentní filmařina. Scéna, která se natáčela pět týdnů - ale výsledek je dechberoucí. Charlton Heston do své role pasuje jako ulitý a těžko si po projekci filmu na jeho místě představit někoho jiného. Film se rozjíždí pomalu, ale každá scéna je ohromně důležitá pro další vývoj děje. Fakt nevím, jak popsat slovy scény, jako setkání s Ježíšem (opět výborně natočeno tak, aby mu nebylo vidět do tváře) či galeje na lodi a střet s nepřátelskou flotilou? Asi geniální. Nejslavnější scéna se samozřejmě odehraje v aréně, o tom už jsem mluvil, ale tuto několikaminutovou scénu musím vyzvednout ještě jednou, protože při závodech koňských čtyřspřeží, se mi opravdu nedostávalo slov a zároveň jsem si užíval ten kolosální, velkolepý a napínavý závod s otevřenou pusou. Nádherné kulisy, skvělé kostýmy, úžasná výprava, kamera a především režie - tak by se dal ve zkratce tento klenot snadno popsat. Herecké výkony na maximální možné úrovni a důležitá složka na kterou nesmím zapomenout je fascinující hudba, která se prolíná téměř celým filmem a výborně podbarvuje jednotlivé scény. Takhle má vypadat filmařina, takhle má vypadat filmový zážitek. Ben Hur by své Oscary získal i dnes, o tom jsem přesvědčen. Obrovský, historický velkofilm. ()

Reklama

Javert 

všechny recenze uživatele

Velkolepý epos se vším všudy. S výborných Hestonem, krásnou hudbou, napínavou zápletkou s romantickými prvky a v neposlední řadě výjimečnou režii pana Wylera. Zasloužený Oscar, ale film je občas neskutečně utahaný. Trochu jsem se bál, že ve filmu bude příliš mnoho biblických motivů, příliš mnoho "náboženství", ale tvůrci tento aspekt naštěstí (pro mě) udrželi docela na uzdě. Naprostá spokojenost i s akčními scénami, které jsou na svou dobu - nebojím se říct - převratné. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Třiapůlhodinový epos podle knihy generála Lewa Wallace z roku 1880 vypráví o zámožném židovském šlechtici z rodu Hurů, který se vydává na cestu pomsty poté, co jej zrad nejlepší přítel. Drama fiktivních postav se odehrává v autentickém prostředí známém především z Nového zákona. Vždyť také podtitul zní „Příběh Ježíše Krista“. Samotného Ježíše uvidíme pouze zezadu, tvář kamera nikdy nezabere, přesto právě scéna s nim patří k těm nejsignifikantnějším. Co se však při vyřčení jména Ben Hur vybaví každému, je nezapomenutelný, cca osmiminutový závod čtyřspřeží. Rok průběžně natáčená scéna, kterou paradoxně nerežíroval samotný Wyler, nýbrž pomocný režisér Yakim Vanuty. Jelikož podobně rozmáchlá produkce nemůže být postavena na jedné, byť bezmála dokonalé scéně, jsou zde pochopitelně také věrohodné kostýmy, skvělí herci, scénář vyhýbající se patosu, orchestrální hudební doprovod Miklose Rozsy, novátorské techniky kamerových záběrů, obrovský emotivní náboj a pochopitelně režie Williama Wylera, který si mohl vyzkoušet i sandálový velkofilm. Velkofilm, těžké se vyhnout tomuto slovu, když již sedmiminutová hudební předehra napovídá, že tohle nebude komorní drama o třech postavách. Přejděme však k jádru věci: Ben Hur za ty roky zestárl a dost. Příběh je na dvě stě minut příliš povrchní, jásavá, nepošpiněná červeň pelerín římských vojáků tahá oči, myšlenku „víra tě postaví na nohy“ pohřbívá její plochost a souboj galér v jedné obrovské nádrži? – škoda slov. Ale stejně: 100 švadlen, zbrojířů a koželuhů, 40 tisíc tun španělského bílého písku, 100 tisíc kostýmů, 8000 statistů, celkem přes 300 scén, 15 milionů rozpočet, 80 milionů zisk. To mluví za vše – Ben Hur JE velkofilm a jako takový si zaslouží být hodnocen. 85% ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Typickej problem staryho velkofilmu, dej pusobi dojmem, ze by se dal s prehledem sestrihat na dve hodiny a clovek by o nic podstatnyho neprisel. Protoze co si budem povidat, ono se tu toho zas tolik nedeje. Uvodni hodinu se nedeje absolutne nic, zaver s Jezisem je nadbytecnej a protahovanej. Navic tu nejsou zadny velkolepy akcni sceny. Je tu sice neco jako namorni bitva, jenze dneska uz pusobi spis usmevne. Film tak muze stavet akorat tak na tom slavnym zavodu konskejch sprezeni. Musi se uznat, ten je natocenej paradne, i kdyz je zbytecne dlouhej a ma nakejch 25 minut. Problem je, ze to je fakt asi tak jedina scena z filmu, ktera stoji za zapamatovani. Dalsi problem je, ze to neni zaver filmu, ale po tyhle sekvenci zbejva jeste nakejch 45 minut. Nektery postavy se misty chovaj jak debilove, film furt dokola resi to samy a najednou sme na 210 minutach a to je fakt uz sila. Ale film az na par vyjimek skoro nenudi, takze aspon, ze tak. A i pres tyhle vytky to je precejen velkofilm se vsim vsudy, typicka velkolepa hudba, nejaka ta davova scena a perfektni kulisy, i kdyz nektery pusobi studiove. Co se tyce hercu, Heston hraje paradne, i kdyz ne primo oskarove a navic se vetsinu casu tvari, jak kdyby hral v nejvetsi tragedii vsech dob, mel u toho zacpu a nekdo ho jeste drzel za koule. Nicmene, kdyz uz nejakymu herci v tomhle filmu oskara, tak fakt jemu, protoze za co ho dostal Hugh Griffith fakt netusim, asi staci nechat si narust mega bradku a zapatlat se kremem na boty. V dnesni dobe by film asi neobstal, ale ve svy dobe to pecka bejt musela a ty 4* si precejen zaslouzi. ()

Galerie (169)

Zajímavosti (79)

  • Závod čtyřspřeží se připravoval dva roky. Vzniku scény předcházel speciální výcvik osmi desítek vybraných koní. Samotné natáčení trvalo tři měsíce a stálo na svou dobu neuvěřitelný milion amerických dolarů, což je patnáctina celkového rozpočtu filmu. (Dr.Okamura)
  • Ve filmu bylo použito okolo milionu rekvizit. (Karlos80)

Související novinky

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Včera bylo během úvodního ceremoniálu Star Wars Celebration oznámeno, že režisér Logana či Ford vs. Ferrari James Mangold natočí vlastní Star Wars. Snímek s názvem Dawn of the Jedi bude vyprávět o… (více)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (více)

Reklama

Reklama