Utajený pasažér

• USA Stowaway (více)

Utajený pasažér omylem poškodí základní systémy podpory života vesmírné lodi, která letí k Marsu. Zásoby docházejí, důsledky pro misi můžou být fatální a posádku čeká nelehká volba. (Netflix)

HAL

Stowaway není vyloženě srágora, není to film který by mě něčím opravdu štval, na rozdíl třeba od nedávného Clooneyho Midnight Sky nebo nedej bože Chaos Walking. Jeho problém je že je to dost prázdný film, vypráví v podstatě to samé co Sunshine zvládlo mnohem lépe a během asi deseti minut, kdežto tady se s tím táhnou skoro dvě hodiny. Kořen zápletky tedy sfouknou během pár vět, čímž moc neprospívají její důvěryhodnosti, ale zbytek filmu zdlouhavě řeší prakticky ten samý problém co jsme zvládli vyřešit už v Appolo 13... a ani to drsnější finále pak nedokáží pořádně prodat. Je mi jasné že tady se snaží víc o ponor do hloubi duše astronautů v extrémní situaci, ale na to tu zase chybí mnohem větší talent před kamerou a hlavně za ní - on Joe Penna není žádný Tarkovský. Na druhou stranu - na totální nízkorozpočtovku od mladého režiséra ve které jsou za celou dobu jen tři herci to je vlastně docela dost slušné. Film vypadá velice dobře a realisticky (ten design vesmírné lodi se mi tu vážně moc líbí) - popravdě realistický je mnohem víc než tipuji tak desetkrát dražší Gravity. Věřím že kdyby na režiséra začal brutálně šlapat nějaký producent a donutil ho sestříhat ho minimálně o půl hodiny, tak se nakonec dočká mnoha pochval. 6/10 ()

RelaxMan

Dalo se na to koukat. I přes trošku delší stopáž filmu jsem se nenudil. Připomínalo mi to můj oblíbený seriál " Away '. Ten, ale nemá takové logické chyby. Má o dost lepší herecké obsazení a také lepší i když otevřený konec. PS: Film by se spíš měl jmenovat " Černý pasažér ", pak by to byl krásný dvojsmysl, jenže, to by jsme museli žít v jiné době. ()

Tayen

Nevím, z jakého důvodu jsem čekala inspiraci Vetřelcem, asi jsem si to spletla s jinou novou sci-fi. Dostala jsem komorní sci-fi ze stísněného prostoru. Nejdříve jsem myslela, že dvě hodiny v tomto tempu nevydržím, ale najednou jsem se dostala ke konci, ani nevím jak. Jsem ráda, že se to nezvrhlo do thrilleru, kdy si jde posádka po krku. Škoda jen, že jsem se nedozvěděla, jak se černý pasažér stal černým pasažérem. ()

JohnCZ

Slowburn, ale napínavý hard sci-fi thriller kladoucí důraz na propracovanou psychologii a stísněnou atmosféru. Podpořené je to poměrně silnými hereckými výkony s nečekaně dobrou Annou Kendrick v čele, která konečně hraje i něco jiného, než jen další v lásce otravně nemotornou měšťandu v nevtipné komedii pro mileniály na 101. způsob. Režie je spíše neviditelná, ale vizuálně to vypadá skvěle a stejně kvalitně to i zní. Akorát to kazí řada nelogických pitomin, které jsou občas až moc do očí bijící (a že já jsem na tohle jinak docela ignorant). A největší sranda je teda ten český distribuční název. To už si opravdu snad Netflix uvědoměle střílí sám ze sebe. ()

classic

„Čierny pasažier” cestuje načierno, ale nie vo vlaku, odkiaľ by ho v podstate nechal sprievodca ihneď vykázať, teda lepšie povedané, asi skôr by ho na najbližšej stanici nechal namieste vyhodiť, či prinajlepšom by si na ňom tiež zgustli aj takí železniční policajti, ktorí by ho taktiež spucovali, čo si to vlastne dovoľuje cestovať bez platného cestovného lístku, no len tentokrát našťastie nie sme na (ne)bezpečnej železničnej trati, ale v hlbokom a chladnom vesmíre, kde mi asi dáte za pravdu, že to nie je jednoduché, len tak kohosi "vymrskať" z 200 km výšky a oveľa viacej, ani keby trebárs zoskočil pomocou padáku, ako Felix Baumgartner zo stratosféry, čo sa zapísal do rekordných štatistík. Posádka vesmírnej lode MTS-42, pozostávajúcej z trojčlennej skupiny, zrovna v takomto zložení - z veliteľky Barnettovej, ďalej z doktorky Levensonovej, a nakoniec z biológa Kima, ktorá mimochodom mieri počas dvoch rokov k Marsu (všetci sa stále hrniete na "červenú planétu" , a pritom ste ešte ani poriadne nepreskúmali Mesiac !), keď určité okolnosti ich napokon prinútia zvážiť svoje stanovené ciele, ktoré už trochu naznačujem o pár riadkov vyššie. Už podľa samotného názvu filmu, je vari každému nad slnko jasné, že čoskoro natrafia na ďalšieho, nepozvaného člena, ktorý tu nemal nielenže ani čo pohľadávať, nieto dokonca s nimi pokračovať až do cieľa, pričom vďaka nepriaznivej situácii, im začne pomaly dochádzať kyslík, a tak sa toto kvarteto pohromade, asi do vytúženej kolónie nakoniec (ne)dostane, však ? / Režisér a scenárista strhujúceho, dobrodružného a mrazivého filmu Arctic: Ľadové peklo z roku 2018, Joe Penna pre zmenu nakrútil nemenej podnetné, extra psychologické a komorné sci-fi, ešte psychologickejšie, než vynikajúca "Ad Astra" , a mimoriadne zamerané na "EQ," teda emocionálny kvocient, pretože postavy sa do extrémnej hĺbky zamýšľajú nad svojimi konaniami, a následkami z toho vyplývajúcimi, a to najmä Zoe Levensonová, ktorá pociťuje neuveriteľnú empatiu voči čiernemu pasažierovi... Obsadenie nebije do očí, kvôli čomu som si mohol lepšie vychutnávať príbeh, čo je miestami pritiahnutý za vlasy, alebo hudba výborne korešponduje s atmosférou. Na zamyslenie je tu síce viacero vecí, napríklad scenár, no i napriek tomu ponúka pozoruhodný vývoj vzťahov a udalostí, ktoré sa v tomto žánri každý deň nevidia. Od snímku som podľa hodnotenia čakal menej, no dostalo sa mi viac. Aj výsledných 60 %  by si v skutočnosti zaslúžili sedemdesiat, čo bohužiaľ táto stupnica neumožňuje, je to skrátka niečo medzi tromi a štyrmi hviezdičkami. ()

• Když David (Daniel Dae Kim) vytahuje láhev na kyslík, je slyšet úder – ve vesmíru by ale žádný zvuk slyšet nebyl. (Jarek572)
  • Ve filmu je představena myšlenka rotace lodě na dlouhém laně k vytvoření „umělé gravitace“ – je to jeden ze zvažovaných způsobů pro skutečné dlouhé kosmické lety (např. na Mars), jak bojovat s negativními účinky stavu beztíže na lidské tělo. Z praktických důvodů se ale v realitě uvažuje o vytvoření menší síly než pozemské přitažlivosti. (Jarek572)