Oppenheimer

USA / Velká Británie, 2023, 180 min

V době, kdy Druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně, probíhal na dálku dramatický souboj mezi Spojenými státy a Německem o to, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat nad nepřítelem rozhodující převahu. V Americe se tajný výzkum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedním z jeho klíčových aktérů byl astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit… (Cinemart)

Diskuze

dr.horrible

Ne, protože někteří ti lidé jsou opravdu talentovaní (např. ze současných režisérů např. Brandon Cronenberg či Jason Reitman). Byl to ale příklad určité nerovnosti, která je dost dobře nezpochybnitelná, a jeden z důvodů, proč kvóty mají smysl. Pokud člověk zcela neignoruje historii audiovize, nastavení průmyslu apod.

na příspěvěk reagoval dr.horrible

Regor (hodnocení, recenze)

TheDarKnig

vV pohode ako som napísal reagujem na popis obsahu. Ten vomne evokuje to čo býva časte pri amerických filmoch ako históriu postavia do čiernobieleho sveta že my sme vo všetkom tí dobrí a bojujeme proti zlu.

jim_clark65

Nevidím rozumný důvod, proč to neschvalovat a nepodporovat. Několik argumentů pro jsem uvedl. Možná bys mohl být schopný reflektovat svůj zkreslený pohled na svět, když máš potřebu místo argumentace nálepkovat. Nechci to ale řešit u Oppenheimera, protože už z jiných diskuzí jsem vypozoroval, že máš potřebu řešit věci, v nichž se tolik - pokud vůbec - neorientuješ (PWB a Indy, Ariel v hrané Malé mořské víle, zde kvóty a Oscar), a to způsobem, který je příznačný pro youtubeové "myslitele" typu CriticalDrinker.

jim_clark65 (hodnocení, recenze)

Bluntman

Uf, ty to fakt schvaľuješ a podporuješ? :D

"systémový rasizmus" toto sú také typické "woke" ultra liberálne kecy, ktorých je teraz plný Hollywood, škoda debaty, ak si hovieš v týchto leitmotívoch ultra-liberálov, ktorí majú dosť skreslený pohľad na svet.

na příspěvěk reagoval Bluntman

jim_clark65

Inherentní "sprostosť" je systémový rasismus, šovinismus a homofobie, případně nepotismus. Kvóty se týkají jenom titulů, které by rády studia protlačila na Oscary, byly zavedeny u různých cen a různých studií už dříve po světě - a u potenciálně oscarových snímků by se spíš studia musela jó snažit, aby něco tak snadno splnitelného nesplnila a "musela" žádat o výjimku. Film o bílém heterosexuálním muži, natočený a napsaný bílým heterosexuálním muže (a nasnímaný, ohudbený...), podle knihy bílých heterosexuálních mužů (ok, zde předpokládám), může pořád vznikat a sesbírat všechny sošky, tak klid.

na příspěvěk reagoval jim_clark65, dr.horrible

jim_clark65

Kdybys o těch "kvótách" něco málo věděl, tak... bys nenapsal, co jsi napsal. Vzhledem k tomu, že Nolanova žena je vysoce postavená producenta, která mu financuje i jeho snímky, a vzhledem k tomu, že Blunt anebo Pugh nebudou mít asi minoritní role (min. jedna z nich), tak má Oppenheimer splněno. A i kdyby neměl a u tak velkého projektu se nějakým zázrakem nevyskytovala ani jedna žena, osoba nebílé barvy pleti anebo queer člověk (v jakémkoliv oddělení), tak stále lze podat zdůvodnění "dělali jsme historický film, tak jsme nesplnili kvóty" a může to být bez problémů nominované a vyhrávat horem spodem.

jim_clark65 (hodnocení, recenze)

TheDarKnig

No, ak bude fakt taký dobrý, nech to získa :), za to, že si to "zaslúži" by som mu to nedal, to je ako taká cena útechy, ako keď mal Leo vyhrať za Vlka ale nakoniec mu to dali za Revenant, aby sa nepovedalo. Takéto formy ocenenia sú viac menej trápne, to je akoby si dal jeden titul Massovi alebo Stirling Mossovi, lebo aj oni si to počas kariéry zaslúžili. :)

Parabot

Parabot (hodnocení, recenze)

mm13

To je opravdu pozoruhodné. Chci si přečíst novinky ohledně mistrova nového filmu a místo toho narážím na diskuzi, která jako by byla klonem jakéhokoli mainstreamového zpravodajského média, plná jedinců s bytelně pevným autenticky vlastním názorem, selským rozumem a vědomostmi, jak to je doopravdy. Škoda, že ty jejich nevědomé projekce jsou vždy zoufale uniformně na jedno brdo.

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Kdyby se někomu nechtělo na ty první nadšené reakce, které sem hodil Bluntman, klikat:

OPPENHEIMER is...incredible. The word that keeps coming to mind is "fearsome." A relentlessly paced, insanely detailed, intricate historical drama that builds and builds and builds until Nolan brings the hammer down in the most astonishing, shattering way.

#Oppenheimer left me stunned: a character study on the grandest scale, with a sublime central performance by Cillian Murphy. An epic historical drama but with a distinctly Nolan sensibility: the tension, structure, sense of scale, startling sound design, remarkable visuals. Wow

Christopher Nolan’s #Oppenheimer is truly a spectacular achievement, in its truthful, concise adaptation, inventive storytelling and nuanced performances from Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon and the many, many others involved —- some just for a scene.

Am torn between being all coy and mysterious about Oppenheimer and just coming out and saying it’s a total knockout that split my brain open like a twitchy plutonium nucleus and left me sobbing through the end credits like I can’t even remember what else.

Totally absorbed in OPPENHEIMER, a dense, talkie, tense film partly about the bomb, mostly about how doomed we are. Happy summer! Murphy is good, but the support essential: Damon, Downey Jr & Ehrenreich even bring gags. An audacious, inventive, complex film to rattle its audience

#Oppenheimer is powerful stuff. Cillian Murphy’s flawless awards worthy performance is next level. Every player in this rich ensemble cast is at the top of their game. Christopher Nolan’s haunting opus is remarkable and Hoyte van Hoytema‘s execution of his vision is breathtaking.

Zdá se, že Christopher Nolan natočil další mistrovské dílo, které se zapíše do dějin kinematografie. Snad to tak opravdu bude :)

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Regor

Nic takového tenhle film nebude. Je to založeno na excelentní historické knize/biografii Americký Prometheus o životě Oppenheimera.

na příspěvěk reagoval Regor

Regor (hodnocení, recenze)

Už podľa toho popisu hrozí že to bude nepozeratelny film plný propagandy a prekrutenia histórie a nakoniec z ľudí čo dopomohli vytvoriť najodpornejšiu zbraň na svete spraviť hrdinov. Som strašne zvedavý ako a či vôbec tam zapoja fakt že pri oslobodzovaní delili nacistov na uzitočnych a neuzitocnych. A tí užitočný ( ako vedci ktorí pracovali v projekte Manhattan ) nakoniec získali v USA skvelý život.

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, mm13, Sepp37

Uživatel Regor smazal svůj příspěvek.

Uživatel Yoshitsune smazal svůj příspěvek.

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)