V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. (Vertical Entertainment)

erased

Kde byla první část Duny expozicí tajemného světa téměř neuchopitelné budoucnosti, tam je druhá část postaveným hradem z písku, ve kterém si aktéři můžou nezřízeně hrát a tak je v něm tolik akce a děje, kolik se do dvou a půl hodiny vůbec dá fyzicky nacpat. A přesto je to málo. Před dvěma lety bych nejradši na Arrakis v tom téměř bezčasém limbu nejradši zůstal další hodiny(for the record, meditativnější tempo jedničky mi celkově sedělo víc), a stejně tak bych si celého tamního dějinného kolotoče rád přidal i nyní. Villeneuve je opravdu mašina na wallpapery a celý film je jednoduše pastva pro oči. Je to ale tak unikátní, že neskromně nechci jen hostinu, nýbrž nezřízenou žranici - u každého ustřiženého záběru a každé obrazové zkratky si ukřivděně připadám, jako by mě tvůrci okrádali o něco, co nakonec semele vlna historie stejně nevyhnutelně jako ten hrad z písku. ()

slord

Ten pocit čo som zažil v kine na druhej Dune je neopísateľný, pre toto existujú veľké plátna. Jedinečný zážitok, ktorý zapôsobil nezmerateľnou silou na všetky moje zmysly, kde som cítil, že sledujem niečo výnimočné, naplňujúce, obohacujúce, monumentálne, epické. Proste filmová mágia v najrýdzejšej podobe. ()

Alementina

Četla jsem predlohu, takže krásné vizuálno mi moc nestačí. Za mě perfektní vystižení fanatismu víry a v podstatě i zneužití na straně Paula. Co mě nejvíce iritovalo byla časová linka. Chápu, že málokdy je možné se přesně držet knižní předlohy, takže chápu vynechání věcí jako např. narození a smrt dítěte Paula a Chani, co je pro hlavní děj nepodstatné, ale ve filmu to vypadá, že Paulova matka je na konci filmu stále těhotná, což je mimo, v knize Paul žil s fremeny několik let, celý jeho přerod v mesiáše trval roky. Ale vynechání postavy jeho sestry, která sehrála v příběhu svoji významnou roli... opět vizuál a kochání se vizuálnem ubírá na propracovanosti příběhu a to mi vadí (vadilo mi to i u Zóny zájmu, co jsem viděla před 14 dny). Tady je alespoň vizuál dokonalý, vystižení rodu Harkonnenů těmi černobílými záběry je perfektní.  Filmový zážitek ano, ale hysterické komentáře o snímku desetiletí bych si nechala na jindy.  ... A rozhodně se u tohohle snímku vyplatí připlatit si nejen za velké plátno, ale i za lepší sedačky, je to dlouhý a pohodlí oceníte. ()

R.A.D.A.R.

Jeden z těch šťastných případů, kdy se pokračování podařilo dorovnat kvalitě jedničky. Opět super herci a pár luxusních scén. Mluvit ale o nejepičtějším filmu za poslední desetiletí, apod., je nonsens. A ne, pořádné burácení a z vás druhého Pána prstenů neudělá. Ale na dnešní poměry určitě vysoce nadstandardní blockbuster. ()

WaraiOtoko

Ani po druhém dílu Duny stále nevidím, čím je předloha tak výjimečná. Snad kromě husté konstantní depresivní atmosféry, přišlo mi až zvláštní, kolik prostoru se věnovalo záporným postavám, (které jsou tak černobílé, že i ta jejich planeta nezná jiné barvy) kde se několikrát opakovala šablona, že nám byla představena sadistická stvůra, jen proto, aby o několik scén později líbala nohy ještě větší sadistické stvůře, (SPOILER pak mi přišlo až humorné jak všechny tyto postavy poměrně antiklimaticky umřou v posledních několika minutách, aby udělaly prostor našemu novému Anakinovi/SPOILER.). Rozplývání nad audiovizuálem také příliš nerozumím, nekonečné písečné duny mě poměrně rychle začaly nudit už v prvním filmu a soundtrack se také nudně produněl až do závěrečných titulků. Přesto musím uznat, že některé akční scény uměly budovat napětí, že mi místy naskočila husina. ()

Tony.cs

Duna: Part Two je epos. Úžasně natočené audiovizuální dílo. Film se mi hrozně líbil a hltal jsem každý obrázek. Ale nějak mě minulo finále. Přišlo mi málo akční, ošizené a emočně prázdné. A jsem z toho malinko v rozpacích. ()

Kaluž

Lepší než minule, avšak oproti majestátní předloze furt tak nějak poloviční. Moc krásně se na to kouká, zejména na velkém plátně. Villeneuve je pašák a velkej talent, ale asi bych ho zase raději viděl dělat na něčem jiném. ()

Dr.Zhivago

Můžu s klidným svědomím napsat, že Duna je pro mě  jednoznačně jedno z nejkrásněji natočených sci-fi. A je mi úplně jedno, jestli někdo bude tvrdit, zda druhá část je lepší, než ta první nebo obráceně. A jak je celá literární Duna obalena tím filozofickým blátem, tak ta filmová naopak neskutečnou vizuální krásou. Co mě v knize nechalo chladným, mě ve filmu naprosto okouzlilo. V celé té estetice jsem si totálně porochnil, poprvé i podruhé... Skutečně bych rád v kině viděl obě části najednou, protože odteď už Dunu beru jako celek, ve kterém se podařilo skloubit spousta mimořádných počinů (od kamery přes hudbu, výpravu, kostýmy, režii...střih...zvuk(!)) v jeden okázale nádherný film. Ano, opět jsem se nechal zcela dobrovolně celým tím vyšperkovaným vizuálem unést... PS. Avatar ať se jde vycpat ()

Vidly10

Na první shlédnutí mi toho hodně uteklo. Zatímco první díl vám pomalu buduje každý detail příběhu, druhý díl se nezastavuje nikde. Hodí vás do toho příběhu přesně tam, kde jste ho opustili a chrlí na vás jednu epickou scénu za druhou. Občas se ztrácíte v detailech, které vám unikají pod tím epickým vizuálem. Například osobně jsem na první dobrou ani hudbu příliš nedokázal vnímat. Podruhé jsem už věděl na co se zaměřit, a tak jsem dokázal plně ocenit práci, kterou celý tento kolektiv vykonal. Duna je příběh, který vstoupí do historie. Sedne každému? Ne. Někoho to nemusí bavit, někdo tomu nemusí rozumět a jiný může mít úplně jiný problém. Ovšem nikdo se nemůže hádat nad tím, že Denis Villeneuve je nejvýraznějším režisérským vizionářem současnosti. Že Hans Zimmer je jeden z nejlepších hudebních skladatelů, kteří kdy tvořili filmovou hudbu. Rebecca Ferguson je úžasnou herečkou, Timothée Chalamet a Austin Butler jsou tahouni devadesátkové generace a Zendaya zde podává svůj doposud nejlepší výkon (netajím se tím, že ji příliš nemusím). Dvojka je záživnější, je živější, je přístupnější, ale stále si zachovává ten dokonalý audiovizuální podkres, který předvedla první část. Tyto dva film, ač nejsou naprosto dokonalým dílem, vstupují do dějin a my jsme privilegovaní to sledovat na vlastní oči. A s radostí budu sledovat kam nás tento vesmír dovede. The Spice Must Flow! ()

italka63

Donutila jsem se jít do kina a určitě jsem nelitovala ani chvilku. Okolo sedícím chipsákům jsem po chvilce dala najevo, že tudy cesta nepovede ani náhodou. Nikdy nepochopím, proč lidi v kině jí, proto jsem přestala chodit. Raději mám obrovskou televizi a kvalitní ozvučení doma, kde mě fakt nehrozí že poznám kterým zubem zrovna nějaký blb drtí brambůrku. Takže jsem se překonala a nelitovala, bylo to famózní, výborné po všech stránkách, vizuál, muzika, herci, triky, zaslouženě pět hvězd. ()

Trevor

Takmer rok trvalo kým sme sa osvedčená kinodvojka o5 stretli v kine a bola to skvelá voľba, pretože druhá Duna je akčnenšia a ešte lepšia ako tá prvá, nejako extra sa teraz nebudem rozpisovať pretože toto sa naozaj oplatí vidieť v kine. Jednoducho skvelé poobedie, najprv zopakovanie prvej Duny doma a potom dvojka v mojom meste v osvedčenej dvojke, nádherný deň. ()

Steven47

Že je i druhá část Duny stran audiovizuálu zřejmě zážitkem roku asi nikoho nepřekvapí. Denis Villeneuve zvládá tenhle fikční svět vykreslit neuvěřitelně podmanivě a neustále na něj nabaluje nové atrakce. V poněkud pomalejším úvodu jsem měl nicméně podobný problém jako s prvním dílem – příliš mě nezajímalo, co se v hypnotizujících písečných dunách odehrává. Postupem času mě však film naprosto pohltil. Možná za to mohl IMAX, několik vyloženě dechberoucích sekvencí či výtečné zpracování tématu mesiášství v kombinaci s rozvíjejícím se politikařením a hlubším poznáváním některých postav. Je až škoda, že přerod Paula Atreida působí ke konci zbytečně uspěchaně, ale vzhledem ke stopáži asi nešlo jinak. Novinka každopádně utíká pocitově určitě rychleji než první část. Přihazuje další figurky, baví větší porcí různorodé akce (závěrečný duel v topu) a opět fascinuje hereckými výkony. Zvlášť Timothée Chalamet je neskutečný, Austin Butler pak zase umocňuje nelidskost Harkonennů. Spolu s hudbou Hanse Zimmera, jež mi tentokrát sedla podstatně více, to vytváří opojné filmové dílo. Svět Duny možná nikdy nebude mým nejoblíbenějším, ale tentokrát mám opravdu nutkání vidět pokračování. 9/10 ()

Helo

Tam kde Herbert přinesl geniální a promyšlenej obsah, ovšem (se vší úctou k autorovi) v nepříliš čtivý formě a s ne úplně uspokojivě napsanýma a zakončenýma dějovýma linkama, Villeneuve přidává právě i tu neskutečnou audiovizuální formu, zároveň ctí předlohu a přitom dělá převážně drobný, výjimečně větší změny, ale důležitý je, že je dělá ku prospěchu příběhu a jeho vyznění. ()

Colby Sawyer

Původně jsem doufal, že sem dám jen odkaz na Homelandera říkajíc “perfect” s popiskem “nemám slov”, nakonec to bude s druhou Dunou složitější. Druhá část je pecka a jako film je to lepší (=bavilo mě víc) než první díl. Jako adaptace je ale bezpochyby mému srdci první část bližší. Tam se mírně osekávalo, aby se děj zrychlil a zjednodušil. Druhá část už, ale i dost věcí mění a někdy moc nevysvětluje. Ne, Villeneuve Dunu miluje a tohle je poctivá adaptace, ale zároveň je to režisér, který dělá Hollywoodský blockbuster nejen pro fanoušky knih. Někdy se bohužel adaptace s blockbusterem tlučou a vyhrává Hollywood. Navíc to trochu v první půlce vypadá, že Denis točí druhy díl trilogie, a že s Warnery domluvil vlastně jen dva filmy si uvědomí až v půlce, takže ta druhá je zrychlená, zatímco ta první se zbytečně někdy zdržuje. U prvního dílu byl directors cut spíš fanouškovský sen, tady by se nějakých třicet čtyřicet minut navíc v druhé půli hodilo. Přes kritiku je to ovšem masterpiece do určitě míry i splněný filmový sen, který po audiovizuální stránce nemá obdoby a jako akční sci-fi to navždy bude patřit k velikánům. A teď toho Rámu Denisi! Edit po druhém shlédnutí: Jako čtenář knihy jsem si kino napodruhé užil ještě o level výš. Osvobozen od vnímání Duny jako adaptace jsem si užil filmovou Dunu mnohem více. Nabízí se otázka, jestli podle knihy lze natočit skvělý film bez kompromisů? Zřejmě ne a Denis se s tím smířil a já teď koneckonců taky. Villeneuve nevěří na fanservis a nehází tam pojmy, které by potěšily fanoušky. Kdepak, on chce, aby si Dunu zamilovaly davy a daří se mu to. “Nezatěžuje” diváka hloubkou knižní předlohy, ale místo toho nabízí kompaktní celek. Problém se stopáží/tempem přetrvává, protože někde by se mohlo vysvětlovat víc, ale zřejmě to lidi strhává, protože  vidím na svém okolí, že někteří začínají díky filmu Dunu číst a to je sakra dobře. Zaslouží si to! ()

Blackhand47

Český Atreides hodnotí Dunu: První film považuji za fenomenální adaptaci, kdy se Villeneuve i přes pár menších změn předvedl a dokázal se popasovat s world buildingem a ohromným množstvím postav. Dvojka jde po audiovizuální stránce rozhodně dál... ale na druhou stranu se děj dočkal daleko větších změn a vystřiženo bylo několik postav, jejichž absence dle mého názoru příběhu ublížila (Hawat, Fenring, Harah). Vím, že s Aliou se nepracuje úplně snadno a tuhle úpravu vlastně i beru... ve finále ji využili velice chytře. Kde mi úpravy začínají vadit je vztah Paula s Chani. Opět beru, že jsme nedostali časový skok a nenarodilo se jim dítě... ale v závěru jsme měli mít scénu, kdy si Paul vezme Irulan, ale drze jí dá najevo, že s ní nikdy nebude mít děti a Chani bude jeho konkubínou. Budu věřit, že se jako v případě Pána Prstenů nebo SnyderVersa dočkáme rozšířených verzí, které některá místa zalepí. Ale rozhodně nesouhlasím s tím recenzemi, že je dvojka lepší než jednička. Pro masy možná, ale duch Duny je tu cítit podstatně méně. Hodnocení: 70 % ()

kajas

První díl Villeneuvova životního projektu měl úspěch u diváků i kritiky a sloužil jako rozsáhlá expozice pro tento druhý díl. Jestli se vám jednička líbila, už jste v kině velmi pravděpodobně byli (možná dokonce několikrát). A jestli se vám nelíbila, můžete dvojku s klidem vynechat. Má totiž stejné klady i zápory, jako například: 1. Dokonalé technické zpracování a skvělé herce v hlavních i vedlejších rolích (co už ale pochválit nemůžu, je prakticky nulová chemie mezi Timothéem a Zendayou). 2. Špatné emocionální napojení na jednotlivé postavy – jejich osud mě nechával dost chladnou, a to je u spektáklu trvajícího dvě a třičtvrtě hodiny docela problém. ()

FilmFan24

Úžasný sci-fi biják kde jen trochu zamrzí, že je co se citů týká dost chladný a vlastně nekončí…a třetí film hned tak nebude. ()

Lenka.Vilka

Tak už jsem si konečně taky užila svou druhou návštěvu Duny. A bylo mi tam opět dobře. A protože se jedná o přirozeně navazující pokračování, je to jako vzít si na té návštěvě znovu stejné bačkory. Proto asi není třeba vychvalovat zřejmé, protože to stejné jako v první části. Kamera, hudba, scénář, postavy, jak je to celé natočené. Druhá část je ještě větší vizuální zážitek, ale ne stejně emotivnější zážitek. S druhou polovinou jsem měla problém tímhle směrem už v knize, takže jde asi o věc názoru každého jednotlivého diváka. Přeci jen, je tam spousta momentů, které mají šanci zasáhnout, ale druhá polovina filmu je prostě moc rychlá, tak půl hodiny navíc by filmu vůbec neuškodilo. Ne, aby byl lepší. Ale abych byla spokojenější. Přesto tak jako tak skvělý zážitek.  A jsem moc ráda, že téhle cesty mohu být součástí  :) ()

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

03.07.2024

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (více)

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)