Hunger Games: Balada o ptácích a hadech

• USA The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes (více)

Začínají desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow čeká jen na to, jak v nich zazáří. Tentokrát jako mentor jednoho z vyvolených. Tvrdě dřel, aby dokázal naplno využít svůj šarm, znalosti a dovednosti, které mohou dovést vyvoleného k vítětství. Bohužel, štěstěna mu není nakloněna. Dostal ponižující úkol. Trénovat největšího outsidera, dívčí zástupkyni chudého dvanáctého kraje Lucy Gray. V aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo arénu se v Coriolanovi ale probouzejí city... a tak se musí rozhodnout, zda bude dodržovat pravidla nebo se bude řídit pudem sebezáchovy, který mu radí něco jiného. Boj o přežití nakonec odhalí, kdo je nevinné ptáče a kdo had, čekající na svou příležitost zaútočit. (Forum Film CZ)

Anderton

Lawrence stále vie, ako k tejto young adult látke pristupovať a ako po rokoch nakrútiť niečo, čo sa atmosférou od pôvodnej série líši a zároveň má divák pocit, že sa navracia do toho istého fikčného sveta. Vo viacerých ohľadoch ma tento návrat príjemne prekvapil, avšak niektoré aspekty mi nedovoľujú hodnotiť vyššie. Dĺžka je predsa len mierne prestrelená, nech už je akokoľvek opodstatnená. Samotné hry sa odohrávajú v jednej indoor aréne a okrem Lucy Gray tu nesúťaží nikto zapamätateľný. Prerod Coroliana mohol byť lepšie pripravený, niektoré motivácie nie sú podľa mňa správne odôvodnené. Celkovo ale spokojnosť. 70% ()

Ondatra

Upřímně sérii Hunger Games, ať už to jsou knihy nebo filmy, jsem nikdy extra moc nemusel. A kdybych neviděl tento díl, což se dá považovat buď za prequel nebo restart série, tak bych o nic moc nepřišel. Když se řekne Hunger Games, tak si prostě vybavím postavu Katniss (Jennifer Lawrence) a Peeta (Josh Hutcherson) a rozhodně pro mě byli zajímavější a lepší než v tomto pokračování. Měli lepší charisma a hodili se mi k sobě mnohem víc. Jediný kdo mi sem z herců seděl je Peter Dinklage a toho bych si dokázal představit i v dílech s Jennifer. Ani příběh mě nějak moc nezaujal. Je sice hezké nahlédnout do minulosti her, ale místy ten film byl dost pomalý a natahovaný. Zejména první polovina filmu. Druhá polovina mě nadchla víc, protože se odkrývá charakter hlavní postavy. Celkově mi ale prequel stačil jednou a víckrát si to pravděpodobně nepustím. Radši se vrátím k původním HG. 6/10 ()

Chrustyn

Klasická dojička série, na kterou už všichni zapomněli a tvůrci se ji snaží oživit tím nejlacinějším způsobem a tím je prequel. Sledujeme tak všechny staré postavy v mladých tělech v naprosto rutinní, nudné a lacině vypadající slátanině, která může zaujmout snad jen publikum mezi 12-15 lety, které si připadá moc cool na sledování Harryho Pottera. Mrzí mě, že se talent Francise Lawrence, utopil v téhle teen bažině. 30% ()

Motinski

Na prekvapenie film vôbec nepôsobí ako dojička značky. Dokonca by som povedal že ide až o moc ambiciózny prequel ktorým si Lawrence na seba zobral priveľké sústo. Príbeh je rozdelený do troch veľkých celkov, sledujeme origin story mladého Snowa doplnené o pozadie a budovanie hier v časoch ked ešte nešlo o masivnu udalosť. Scenár je veľmi konzistentný, šikovne rozvíja svet aký poznáme z hlavnej série, vizuálne možno ide dokonca a to najkrajšie čo som v Hunger Games zatiaľ videl. Najväčšie prekvapenie pre mňa ale bol Tom Blyth. O tomto hercovi ešte budeme počuť. Čo mi až tak nesadlo bolo posledné dejstvo. Romanca na mňa nefungovala dokonalo už od začiatku ale dalo sa, no v závere vôbec. Prerod Snowa na čistokrvnú zápornú postavu nebol dostatočne uspokojivý. Povedal by som že až zbrklý a myslím že s tým bude mať problém veľa ľudí. No a pri 157 minútach sa nedá vyhnúť nudným pasážam. Všetko je až moc rozvláčné a keby sa každá sekcia skráti o 10 minút pomohlo by to. Ajtak ale úspech, oproti posledným dvom dielom Drozdajky ide o pútavejší a zaujímavejší film. Moc dlhý, ku konci zbytočne malátny a narúšajúci tempo, ale uspokojivý jak pre fanúšikov tak aj nových divákov. Milo prekvapila aj Rachel Zegler, no úplne ohúreny z jej výkonu niesom. Čakal som ale horšie herectvo z jej strany. ()

Disk

Výborná young adult dystopie. I když nejsem znalec světa Hunger Games (kdysi dávno jsem viděl první díl), Balada o ptácích a hadech funguje jako samostatný snímek úplně v pohodě. Tom Blyth a Rachel Zegler táhnou film dopředu, i když si publikum v poslední třetině musí zvyknout na náhlou žánrovou změnu, která asi ne každého úplně uspokojí. Velký dík za četné záběry Toma Blytha bez košile, jsem za to vážně vděčný. ()

• Francis Lawrence sa rozhodol obsadiť Violu Davis do role záporáčky po tom, čo videl meme na internete. Povedal: "Bol to kus fan artu a niekto si, myslím, nafotil obrázok, ako stojí pri okne. Môže to byť zátišie z filmu Farba citov (2011), ale mala taký zlovestný malý úsmev a vytvorili falošný hororový plagát, ako keby v tom bola ona darebákom. Vtedy som si povedal, že ona by v tej polohe mohla byť dobrá." (Arsenal83)
  • Rachel Zegler na Twitteri napísala, že natáčanie samotných Hier o život trvalo deväť dní. Natáčanie krviprelievania na začiatku trvalo jeden a pol dňa a osem dní natáčanie zvyšku Hier: jednotlivých úmrtí, záberov z bezpečnostnej kamery a dronu atď. (Arsenal83)
  • Natočeno podle stejnojmenného prequelového románu, který Suzanne Collins napsala pro svou trilogii „Hunger Games“. (Johnny.ARN)

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (více)

Warneři už zvažují odsuny premiér

Warneři už zvažují odsuny premiér

21.07.2023

Čeká nás nová vlna odkladových novinek tak jako za časů pandemie covidu? Soudě dle reakcí stávkujících herců a scenáristů zřejmě ano, k dohodě se studii se totiž údajně v dohledné době nikterak… (více)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Mysleli jste si, že nic horšího než remake Harryho Pottera v podobě televizního seriálu už nehrozí? Pak vězte, že studio Lionsgate čerstvě oznámilo také návrat Twilight ságy. Stmívání se pak rovněž… (více)