Sisu

Na sklonku druhé světové války najde osamělý prospektor (Jorma Tommila) v divočině Laponska na severu Finska bohatou zlatou žílu. Když se s nově nalezenou kořistí vydá na cestu do nejbližšího města, narazí na ustupující oddíl nacistických vojáků vedený nelítostným obersturmführerem SS (Aksel Hennie), který chce zlato zabavit pro svůj oddíl. Bohužel pro celou vojenskou jednotku se nejedná o obyčejného kopáče, ale o mýtickou „armádu jednoho muže“, která ztělesňuje kvintesenci finského pojmu „sisu“ – blyštivou formu odvahy a nepředstavitelného odhodlání čelit, byť i drtivé přesile. (Falcon)

Brouzdalka

Řemeslně dobře zpracovaná hovadina, která se ale nebere vážně, takže když najedete na stejnou vlnu, docela se zasmějete. ()

Cinemagoer

Sisu: Nejde o to, zda jsi nejsilnější, ale o to, zda to nevzdáváš. A s touto motivující hláškou tenhle finský akční nářez představuje nový druh akčního hrdiny, který nemusí mít největší svaly, ale který mnohdy vítězí silou vůle a odvahou.  Z rutiny žánru film vybočuje taky nezvyklým prostředím zmrzlého Laponska, nebo nápaditými akčními scénami. Režisér se otevřeně hlásí k Tarantinově stylu členěním děje na kapitoly, notnou dávkou krve a sem tam tvrdě chlapskou hláškou. Naopak tradiční znaky zůstávají–hlavního hrdinu lze sotva zabít (ani pád letadla nepomůže); na mluvení mu nezbývá čas; i když se dostane hanebným nacistům na mušku, padouch zavelí nestřílet a s hlavním padouchem je třeba se vypořádat až na konci. Díky kratší stopáži se rozhodně nenudíte, ačkoliv kapitoly blíže začátku příliš akční nejsou. Vizuální efekty jsou ve velkolepějších scénách slabší (opět musím zmínit letadlo), jinak uspokojivé. Další škodou je, že přestřelek nebo jiných akčních střetů nebylo přeci jen více, příležitostí by se našlo dost. Vypořádání s padouchy bylo podle mě příliš koncentrované do poslední kapitoly.  Přesto za přínos žánru nakonec za čtyři, 7/10. ()

david141474

No musím říct, že to nebylo vůbec špatný. Hned na začátku jsem se málem posral smíchy, když se na plátně objevil nápis Sony. Díky úvodu jsem byl na 5 minut zaměstnán a nemohl jsem se moc soustředit na film. No potom co jsem se dosmál, přišlo solidní překvapení a to to, že film v sobě má srdce od začátku do konce. Děj je rozdělen do 7 kapitol, i když jenom ta první byla celkem slabá, ale zbytek byl božskej. Akce byla božská a malinko brutální. Naháněčka nácků po ukradení zlata byla božská a následný smrti byly opravdu kvalitně natočený a kvalitně zahraný a namaskovaný. Soundtrack byl opravdu skvělej a chvilkama dechberoucí. Hned mě napadl jeden člověk, když zazněli mongolský prvky. Tohle byl opravdu kvalitní válečný film, myslím, že jediný, protože válečný filmy se poslední dobou moc nedělají. 9/10 Hned bych si dal pokračování! (Olympia - 23.4.2023) ()

Puxina

Už trailer jasně naznačil o čem film bude, takže jsem si šel užít šílenou akci s dobrými nápady, kde nemusím řešit nějakou realitu a proveditelnost. Za mě velké plus byla luxusní a hutná hudba, která mi hodně připomněla soundtrack ze seriálu Primal. ()

p.a.douch

Takže myslel jsem si, že nejvíc z filmových postav vydrží John Wick, ale to po shlédnutí tohoto filmu vzalo za své. A jestli někomu vadilo že v traileru na Vyproštění 2, ustál Tyler Rake ránu cihlou do hlavy, neměl by na tenhle film vůbec chodit. Je třeba pochopit, že tenhle film nemá s realitou společného vůbec nic. Stačí sednout do kina shlédnout hodinu a půl filmu a při tom konzumovat krvavou cestu Aatami Korpiho, za tím co mu právem náleží. Partičku Korpi, Wick, Rake a Mansell bych rád viděl v jednom filmu. Je třeba nebrat tenhle film vážně, a bavit se akcí. Já se bavil. Kdo má rád akční filmy o nesmrtelných hrdinech, ten se bude bavit také. Jalmari Helander si u mě, po svém předchozím snímku, velmi zvedl renomé. Vůbec jsem zvědav, co si na nás tito příbuzní (Jorma a Onni Tommilové a Helander) zase připraví. ()

Supak

Představte si Wimču Hofmanů na pervitinu, jehož táta je John Wick a máma Rambo. Zlí SS mu vezmou jeho milované zlato a on ho chce zpátky! Přidejte minimálně 3x9 kočičích životů, "trochu" nadsázky a máte finského Machete zabíjí. S každou další minutou příběh graduje a překonává hranice možného a nemožného. Za mě super! Jo a doporučuji vzít do kina přítelkyně, je tam i pejsek.... ()

charles3

Svérázný, ale fungující mix dobrodružného (zlatokopeckého) filmu, válečného filmu, westernu, revenge thrilleru a černé komedie v tarantinovském stylu. Příjemné překvapení z Finska. ()

SamGee

Tématika Druhej svetovej vojny sa dá znázorniť v rôznych žánroch, od vojenskej drámy až po sci-fi horory. Najnovší film Sisu sa prezentuje ako John Wick zasadený do nacistického prostredia.    V roku 1944 nájde samotár Aatami Korpi (Jorma Tommila) v laponskej divočine rýdze zlato a rozhodne sa ho speňažiť v Helsinkách. Avšak jeho cesta je strnistá, nakoľko sa musí prebojovať cez nacistickú jednotku.    Pri akčných snímkach treba rátať s jednoduchým dejom a Sisu nie je výnimkou. Sledujeme príbeh chlapíka, ako mláti „nácka“ holými rukami a v tom spočíva zábava. Akčné scény ponúkajú nielen hektolitre krvi, ohnivé výbuchy, hlasné streľby samopaľov, odrthnuté končatiny a pomkrnutia na filmové klasiky ako Mad Max: Fury Road alebo tarantinovka, ale aj napätie, ktoré režisér výborne buduje. Súčasne, repliky sa využívajú čo najminimalistickejšie, čím je dej údernejší. Pri akcií sa všaj nájde chybička krásy – rýchle strihy. Tie sa našťatie nevyskytujú často vo filme.     Bojové chvaty Aatamiho Korpiho sú rovnako fascinujúce ako jeho mĺkva povaha. Herci Aksel Henie a Jack Doolan podávajú solídny výkon hnusných, ale vtipných zloduchov-nacistov a ich väzenkyňa (Mimosa  Willamo) dobre hrá svoju parketu napriek jej malému časovému priestoru.    Hudobný podmaz, tvorený hrdelnými hlasmi a gitarovými riffmi, nemá zapamätateľné motívy, ale vie navodiť westernovú atmosféru. Kamera so živočíšnym prostredím Fínska pôsobí podmanivo a samotné kostýmy podčiarkujú špinavosť snímky.    Sisu sa na nič nehrá. Je priamočiarym akčným B-čkom, ktoré namotáva diváka okolo prsta zábavnými postavami, „chlapáckou“ akciou, gradujúcim napätím a škandinávskym „Divokým západom.“ Sisu môže byť pravou šálkou pre tých, ktorí buď preferujú kvalitné akčné mlátičky  alebo nevšedné príbehy zasadené do Druhej svetovej vojny.      Príbeh, herci, hudba: 7/10, Akcia, kamera, kostýmy, scenérie: 8/10, Napätie: 9/10, Celkovo: 8/10. ()

Ondrew

Uz davno som od filmu v kine nedostal presne to, co som od neho ocakaval. Sisu to splnil bravurne. Ziadny zbytocny balast, tym skor nie ziadne nadbytocne dristy. Sisu je, skratka, nekompromisny a dodrziava tie najzakladnejsie tarantinovske postupy, ake jedinec v jeho situacii dodrziavat moze. V ziadnom pripade neurazi, nesklame, ani prilis neuspeje. Preco? Pretoze je to... Sisu. Nuz, a to hovori za vsetko. Myslite, ze plati pravidlo, kedy vy musite sliapnut na pozemnu minu? Omyl... Sisu vam dokaze, ze pozemna mina sliapne na vas. Nuz, a podobnych prikladov by sme nasli viac, nez by bolo zdrave. Vo vseobecnosti plati, ze kto nenasiera Sisu, ten ma sancu na relativne dlhy zivot. 75%. ()

Hopeman

Northstern road movie s kostějem nesmrtelným, která polaská a pohladí po duši i občas vykouzlí úsměv......bonusem je absence korektnosti..... Díky Hela! ()

hony23

Málo se ví, že Evropu od Wehrmachtu neosvobodila Rudá armáda, ani ta americká, ale jistý finský zlatokop přezdívaný Kostěj nesmrtelný. No s tou nesmrtelností to tvůrci opravdu přeháněli a hlavní hrdina toho přežil víc, než Terminátor T1000. Hlavním kladem je především zábavné masakrování nácků a rozumná stopáž, díky které se divák ani chvíli nenudí. ()

Jemes

čekal jsem od toho víc, když se to trailerem prezentovalo, jako John Wick :) krajina, atmosféra, hudba, styl, herci a když došlo na boj, tak za mě za dost dobré, ale vše tomu dost ubírá příběh a momenty, kdy si říkáte " jak ? proč? kde ? " jasně u takových filmů to nemáte řešit a jen se bavit akcí, ale ta akce je tu, tak nakouskovaná s dlouhými odstupy, že vás právě tohle strašně tříská do držky :) ()

Fender

Film je určitě zajímavý díky kameře a jejím záběrům na krásnou finskou krajinu a také se mi líbilo, že se tvůrce inspiroval Tarantinem a také westerny obecně, úplně se o vykrádačku nejedná. Avšak co mi u jiných akčních filmů ohledně silných postav nevadí, tady mi to přišlo zbytečně moc přehnané a mohlo to být více uvěřitelné, protože to působí vyumělkovaně a pak už je prostě film nezáživný skrze to, jak moc se hlavnímu hrdinovi vše daří a kolem sebe má jen vypatlané záporáky. U jiných filmů se to dá tolerovat, jelikož je tam kladen důraz alespoň třeba na příběh, nebo jiné elementy, tady je to ale pouze bezduchá řežba. Film špatný určitě není, ale je zkrátka průměrný a vysoké hodnocení si tolik nezaslouží. ()

veverysiak

Drsnejší a nesmrteľnejší Wick v prostredí tisícich jazier, ktoré sa niekam skryli, netreba sa zamýšľať nad absurdnosťami, ktoré tento žáner musí zákonite obsahovať, vychutnajte si len čistú esenciu zlostného mordovania, oproti Wickovi značne osviežujúce, takže 65%. ()

Popinodan

Od filmu jsem dostal to co jsem očekál. Válečnej akčňák, ve kterým finskej superhrdina „armáda jednoho muže“ dává náckům na frak ve skoro Tarantinovským stilu. ()

Easykill

"Bankovky, jen velké prosím. Bude se to lépe přenášet!" Immortal zlatokopeckej dědula úřaduje, protože mu vzali zlato zlatíčko. Taky úřaduje mnohem rafinovaněji a nápaditěji nežli nějakej jouda Wick. Parádní jízda, sice občas přehnaná a stupid, ale parádní. Chce to vypnout mozek a bavit se. ()

SmajdalfCZ1

No tak jako bráško .... docela kopr po práci ... tak si řeknu okey, mrknu na tuhle řežbu. Zkouknul jsem to a povím vám mládeži .... že je to celkem fajn, ta scéna s letadlem jakože to bylo už too much, ale když to srovnám s Rychle a zběsile, tak by člověk i věřil tomu, že se to dá přežít :), ale jak říká kámoš Anton, na filmy nekoukám proto, že hledám realitu. Šéfika bych určitě nechtěl pojištovat a doufám, že měl tetanovku, ale prostě je to řežbou a krví naplněný zajímavý snímek. Dokonce i feministky si zde najdou svoje. K odpolední plzničce jedna lahoda. Rozhodně lepší jak dnešní hokej s Kanadou na MS :). ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD