Sisu

Na sklonku druhé světové války najde osamělý prospektor (Jorma Tommila) v divočině Laponska na severu Finska bohatou zlatou žílu. Když se s nově nalezenou kořistí vydá na cestu do nejbližšího města, narazí na ustupující oddíl nacistických vojáků vedený nelítostným obersturmführerem SS (Aksel Hennie), který chce zlato zabavit pro svůj oddíl. Bohužel pro celou vojenskou jednotku se nejedná o obyčejného kopáče, ale o mýtickou „armádu jednoho muže“, která ztělesňuje kvintesenci finského pojmu „sisu“ – blyštivou formu odvahy a nepředstavitelného odhodlání čelit, byť i drtivé přesile. (Falcon)

alchac

Finové dle předpokladů nezklamali, neb po minulých úspěších s výživnou Tali-Ihantalou a lahůdkovými Tutentomatosoldáten (nebo jaxetokurvajenom) mi k dnešnímu obědu naservírovali naprosto delikátní karjalanpaistiwester, k jehož přípravě přitom stačila Suomíkům obdobně jako před cca dekádou jejich dánským sousedům klasicky jednoduchá a přímočará špagetová zápletka s pokladem, pomstou a se sice již kapku orezlým a vyhořelým, ovšem stále zatraceně smrtonosným zlodědkem, zde pouze nikoliv s obligátním koltem, ale krumpáčem zavěšeným proklatě nízko. A tak zde četa prchajících elektrikářů netušíce, co činí, jelikož Übermenschenn hanebně zanedbali kulturní aklimatizaci (jinak by totiž hoši věděli, že sahat vousatým skandinávským permoníkům na vytěžené nerosty je zhruba stejně bezpečné, jako sahat bylinným hrdinům na psí mazlíčky (a propos, Kostěj si zde anemickou Jagovic stařenku maže na chleba opravdu graciézně)), nejprve neuváženě konsternuje místně legendárního Ducha Lappona Ässtakaada, vulgo lehce šílenějšího, těžce brutálnějšího a nezměrně ukecanějšího bratrance Sima Häyhä (nepřiznané to předlohy hlavního hrdiny), tím, že mu na důchodové připojištění napaří tak vysokou daňovou přirážku, že by taková nehoráznost snad ani Obersturmbannführera Satanjuru nenapadla, na což senior k jejich překvapení reaguje kurzem přípravy kvalitního domácího graavilohi. A protože maestro ke svým frekventantům přistupuje s láskyplnou hravostí a trpělivostí, již podruhé v řadě jsem odkráčel z kinematografu s širokým úsměvem plnotučného uspokojení v xichtě. ()

Radiq

Kterak John Wick potkal Ramba, dal krumpáč na záda a hurá do boje. Tento Kostěj Nesmrtelný je opravdu téměř nesmrtelný a navíc asi nemá žádný práh bolesti. A když jo, tak jen na chvíli. Jak je to přehnané, tak je to zábavné. Nesmí se to brát vážně, protože fyzicky a fyzikálně jsou to mnohokrát (no, spíš většinou) strašné nesmysly... a tak nezbývá než se smát a užívat si to. Nácci jsou ideální záporáci a stařec s minulostí legendárního zabijáka s jizvami a šrámy po celém těle, je umí kosit stylově a bez soucitu. Jorma Tommila je naprosto šitej pro tuhle roli a role zas pro něho. Laponské scenérie jsou krásné, obzvlášť když to ticho a klid pustých plání a lesů naruší výbuchy, střelba, oheň, smrt a krev. A smrt se tu rozsévá po hrstech. Je to fakt nesmírně zábavné a garantuji vám, že něco takového jste ještě neviděli (nebo já ne). ()

Deyw

Tvle..takova artovka az ztoho tarantino smrdi..skvela kamera a scenerie, nadherna prace s prostredim - minove pole, lodka nema chybu tvle to jsem jeste nevidel nikde..👌 jak mu to hodil dementovi na to celo.. 😂😂 hudebni motiv je spravne badass a hlavni hrdine tez..kazdej mord jsem si uzil, bavil jsem se..ale presto to pusobi jako "indie" vec oproti akcnim flakum tohodle roku, tvle ted se to nahrnulo vsechno , pritom kdyby tyhle 3filmy - sisu,wick,extraction vychazeli rok po sobe tak je to vsechno akcni film roku..fakt jsem se bavil a uzil si to, ale proste, mozna tu hvezdu nekdy prihodim, ale zatim to citim takhle.. 🥹 ()

Lachtaan

Finové se spolčili s Brity a dokázali konečně řádně prorazit za své mrazem a lesy prorostlé hranice a aby zaujali co největší masu diváků, rozhodli se stvořit svou vlastní ujetou verzi Terminátora. Ničím jiným se zdejší postava Jormy Tommily  totiž nazvat nedá a třebaže nejde záměrně o komedii, většinu stopáže jsem se cítil, jako kdybych sledoval třetí díl Mrtvého sněhu jen s tím rozdílem, že náckové nejsou oživlými zombies. Ani ty smrti nejsou nikterak originální, alespoň v to u filmu tohoto typu vždycky doufám. [viděno na Maxu 13.6.2024] ()

UhLee

(7/10). Sisu byl film, o kterém jsem vůbec nevěděl, že má vyjít. Do mého podvědomí se mi zaryl až se svým působivým trailerem, který jsem měl možnost vidět v kině před projekcí čtvrtého Johna Wicka. Shodou okolností má Sisu s touto akční sérií něco společného. Oba dva jdou přes hranici lidské výdrže a místy již hraničí s absurdností. V tomhle ohledu však Sisu daleko vede a tento aspekt posunul na úplně nový level. První přízemnější polovina mi tedy sedla daleko více. Hlavně díky nádhernému úvodu, kde jsme svědky dechberoucí přírody Laponska. Hrdelní zpěvy, které se k severským zemí výborně hodí taktéž velice kvituju. Jistý úvod, který odkazuje na westerny a filmy od Quentina Tarantina postupně vystavěl kolem hlavního hrdiny působivou auru, která dodávala postavě hrozně muskulaturní náboj. Tento element bohužel začínal s postupující stopáží slábnout kvůli velké nereálnosti. Je zřejmé, že film nejde brát vážně. Já dokážu překousnout hodně, ale to s tím letadlem bylo už i za hranice mojí únosnosti. V konečném výsledku mám však pro tyto filmy slabost. Přestřelená akční blbina, která je hrozně drsná je přesně můj šálek kávy, když chci vypnout. Testosteron stříká na všechny strany a hlavní hrdina porcuje záporáky (v tomto případě Nácky) na malinké kousíčky. Právoplatná řezničina, kterou si pro nás velice neznámý finský režisér Jalmari Helander přichystal. Tento Laponský řezník, který si dává Nácky k snídani a zapíjí je čajíčkem z Rusů, by byl ideálním kandidátem na ukončení právě probíhající války. Protože to, co se všem zdá jako nesplnitelný úkol, který nemůže nikdo přežít, tak tento zabiják by to zvládl s jednou rukou v nose a druhou by si dělal plot na svém rozpáraném břichu. "We might have a problem.  ()

Swansea

Křupky, pokojíček a jedém.  Těm starším v komentářích je jasno. Celá ta hra na Fina v nacistickém Finsku. Dopytle, proč alespoň ty německý nacisti nemluvili německy, ale anglicky. Že by hodně sofistikovaně bylo něco naznačeno? No nic,  jedeme dál. ()

Johnny.ARN

Fínsky vyžitý Rambo so pšikom, kvetnatými dialógmi a odmietaním smrti. Určite to je zábava, hlavne tá T-55 v 1944, na tom som sa bavil celý film. Má to fajn momenty, ale trpí to detskými chorôbkami, ako nepresnosť streľby, nezničiteľný hlavný hrdina, odfláknutými detailami a klasickou gradáciou bez prekvapenia. Nakoľko to nie je ani veľmi vizuálne pôsobivé, kino môžte vynechať. Z fínského štýlu kinematografie to veľmi nevybočuje, dokonca si to ani extrémne neulecí a pohybuje sa to tak medzi, preto "len" 3 z 5 (premiéra, Kino Mladosť) ()

viperDavid

Sisu ať znamená cokoliv tak je naprosto skvělý akčnák se superhrinou. Má totiž schopnost neschopnost zemřít :) a věřte mi, že by i superman měl co dělat tohle přežít ()

Qitek

Když přiznáváte nadhled a béčkovost, ale už to prostě nefunguje a můžete se stavět na hlavu jak chcete. Ono dělat úmyslnou oddechovou blbost není jen tak. Začínám být alergický na “akční film, jako za starých časů.” Co dnes není? Sisu je definice naprosto zbytečného filmu. ()

noriaki

Nenáročné a nápadité béčko o chlapovi, vedle kterého i takoví tvrďáci jako John Wick nebo Alexej Petrovič Maresjev vypadají jako slaboši, kterým se toho zase tak moc neděje. Film má hodinu a půl, hlavní hrdina v něm řekl asi pět slov, a přesto se do něj nějak vpašovalo umění v podobě dlouhých záběrů a melancholických pohledů na krajinu dalekého severu. Pochopitelně hlavní tíha zábavnosti leží na akci, která je povedená, impozantní a patřičně krvavá. Arnie a Slye podobné kousky zvládali taky, a na památku jim nezůstala ani jizvička, jenže to byla jiná doba. Dnes musí hrdina trpět, a tenhle vypadá, že trpí za celé Finsko. ()

geklon

Pokud se pořád ptáte, kam se poděla sedmá roty...věřte, že je na sračky. Zařídil to jeden vyschlej finskej fosil. Především proto, že se mu zkrátka nechce chcípnout. Do půlky filmu je to uvěřitelná jízda, s nádherným záběrováním. Pokud je laponská příroda s chcípajícíma náckama krásná podívaná. Pak se to zvrhává v revenge střílečku, která baví, ale nenadchne. ()

J.Lajner

Porcování nacistů je stále velká zábava, obzvláště, když je vrchní řezník ve svém počínání kreativní. Této formule se při realizaci snímku Sisu držel i finský režisér Jalmari Helander. Rok 1944, zmrzlá finská krajina a jeden prospektor (Jorma Tommila), který se snaží zpeněžit svůj drahocenný nález. Cestu za bohatstvím mu však zkříží nacisti, což znamená jediné. Na první pohled obyčejný zlatokop se řádně nasere a rozdá si to s přesilou statných zástupců árijské rasy. Helander spojil dohromady svou slabost pro spaghetti western, osmdesátkovou akci a výsledek okořenil krvavě přepálenénou stylizací vzešlou z exploatačních subžánrů. Je to zábavné a nebere se to příliš vážně, díky čemuž režisérovi projdou i všechny šťavnaté gore efekty, kterými Sisu rozhodně nešetří. Hlavní postava místy skutečně připomíná mlčenlivého pistolníka z prachem zašlých westernů. Krvavý Clint Eastwood na steroidech, chtělo by se říct. Akce střídá akci, mrtvoly se hromadí a krev teče ze všech tělesných otvorů, ale Sisu se v oddechových časech nebojí dotknout i vážnějších témat. V těchto momentech film trochu potemní, aby opět načerpal sílu pro přísun další akce. Termín „Sisu“ značí nebojácnost a maximální posedlost svým odhodláním. Ústřední ničitel tuto tezi naplňuje bezezbytku. Střílí, kuchá, mlátí a podřezává mužům hrdla pod vodou, aby využil jejich unikající vzduchové bubliny k dýchání. Režisér obrací americký motiv o zlaté horečce vzhůru nohama a využívá historické skutečnosti k tomu, aby nám demonstroval brutální verzi kovboje, který namísto psanců, vraždí nacistické kolonizátory prahnoucí po něčem, co jim nenáleží. Čiré potěšení z krvavé zábavy. ()

Wade

Dostal jsem přesně to co jsem chtěl a to jednoduchou akční zábavu u které se dá parádně vypnout. Jorma si jede svoje a je nezastavitelný prostě chce svoje zlato a svůj klid.  Sisu jasně dokázal že v jednoduchosti je často síla a zábava. Nemám nejmenší problém dát 5* , protože já mám tyhle akční pecky opravdu hodně rád.  9/10 IMDb ()

hroubek

Správně přepálené akční béčko, které se tváří vážně, i přestože všichni za kamerou a před kamerou věděli, co točí a jakým způsobem to bude vypadat. Film se mi dost líbil a v rámci pokleslého žánru jsem si ho hodně užil. Je to nekompromisní jízda plná špíny, krve a přepáleného násilí, které je naprosto odtržené od reality. Režisér Jalmari Helander je dost šikovný a ždíme svůj menší rozpočet na maximum. Režisér nakoukal spoustu filmů a nebojí se na ně odkazovat. Od klasických westernů, přes akční béčka, kde je hlavní hrdina jednočlenná armáda, kterou nic nezastaví. Helander dobře pracuje s atmosférou, akční scény jsou zábavné a má to fajn herce, jenž svoje role hrají se správným zápalem. Jorma Tommila nemusí mluvit, ale jeho výrazy řeknou vše. A když, se pustí do akce, tak je to radost sledovat. Aksel Hennie si svou roli hodně užil a zvláště v závěru se do toho pořádně opře. Největší problém filmu je ten, že po komornější půlce, jenž působí ještě "realisticky", přichází druhá, která je až moc neuvěřitelná a odtržená od reality. Pořád je to velká zábava pokud přistoupíte na pravidla filmu, ale výsledný dojem z filmu to táhne dolů. Sisu je povedený akční béčkový film, který chce bavit, a to se mu z mého pohledu daří. ()

sskrblik

Kde Krvi a Zlatu chybí umělecké pojetí nahrazuje to SISU, které zhruba mě bavilo do scény u jezera. Po této sekvenci je to BONDovatější než BOND či MacGyverovatější než MacGyver, chcete-li. Hrdina přežije naprosto vše – to ho mohli udělat rovnou nesmrtelného a nehrát si na zranění, které se nedají přežít. Závěr s érem je pak 3,14čovina jak zvon. Scénou a vizuálně se mě to líbilo do půlky. Má to krásný nádech laponské přírody a vytvarně a koncepčně jímavé, ovšem co pak s tím udělali tomu zůstává rozum stát. Pokud by se promlelo SISU s Krvím a Zlatem, uhladilo se… mohl po čas vzniknout zase zajímavý spektákl podobný Hanebným Panchartům. Takto pro mě oba filmy upadnou časem v zapomnění. ()

Trustme

Vizuálně, technicky dokonalé, tedy forma je za pět hvězd. Obsah v podstatě představí trailer, který postačí k tomu pokud se nechcete prokousávat celým filmem a bohužel výsledný film má zhruba jednu (trailerovou) parádní scénu na 10. minutový interval. Zbytek je nečekaně ani ne tak nuda jako klišé. Hlavní superhrdina je prostě nesmrtelný chlap, který je sice vpasován do reálného světa, konfliktu, situací, ale tolik nesmyslů, náhod, fyzikálních absurdit se nevidí ani v komiksu. Škoda neboť vše zpočátku nasvědčuje k tomu, že tu máme konečně náckovský chlapácký drsný western téměř se vším všudy (chybí jen okultizmus, zombie a německý ÜberSoldat). Gore efekty, masakrály, hard to kill hero, girls with guns - to je moc fajn, ale tohle funguje jen v tom traileru a nebo v hudebním videoklipu. Finové měli několik pěkných šancí během zápasu, ale koncovku neproměnili v kvalitní výsledek. ()

VasaX

První polovina ponuřejší, druhá už je klasická "revenge" vyvraždovačka - odhodlaný (nesmrtelný) hrdina versus početný nepřítel s několika úrovněmi "bossů". Je vidět, že režisér a scénárista v jedné osobě má nakoukané Tarantiny a Rodrigueze a tak dál se stejnou láskou jako běžný fanoušek a neskrývá to (vařím že i ten Koschei the Deathless je pomrknutí na jiného "Babu Jagu"). Ve výsledku příjemné, přímočaré a kvalitně béčkové. ()

kklepkaa

Mám pocit, že Rambo by se mohl učit, páč Sisu je mistr. Jinak výborná krvavá a vtipná oddechovka ve stylu Killa Billa. ()

drackula

Príbeh, v ktorom fínsky dôchodca 90 minút likviduje náckov, nemôže byť z princípu zlý. Ak mávneme rukou nad občasnou absenciou logiky a priam mystickou nesmrteľnosťou hlavného hrdinu, je to vcelku zábavná a pozerateľná jednohubka. Oceňujem množstvo nápadov a kameru, ktorá napriek brutalite neuhýbala pohľadom. 70% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD