Předlohou filmu je skutečný příběh o splněném přání dospívajícího hráče videoherní závodní série „Gran Turismo“ Janna Mardenborougha, jehož herní dovednosti a výhry ho dovedly až na dráhu skutečného profesionálního závodního jezdce. (Falcon)

FilmysMartym

Silný a dobře zpracovaný příběh, který nešetří drsné reality závodění. Už když jsou filmy podle skutečné události, je to pro mě často známkou jakési kvality a Gran Turismo rozhodně není výjimkou. Příběh v některých momentech, ač přes docela jasnou předvídatelnost, překvapí a šokuje. Emocemi rozhodně nešetří a hlavní myšlenka následování svého snu, i když vás od něj všichni odrazují je neuvěřitelně silná a demonstruje pořádnou vytrvalost lidského ducha! Po střihové stránce nemám osobně co vytknout, protože na dráze souhra prostřihů na motor auta, řazení, pedály, řidiče atd. funguje tak, jak má a není sebemenším problémem pohltit diváka takovým způsobem, jako by sám seděl v kabině. Nedokážu si ani představit, jaký zážitek to musel být ve 4DX. 85% ()

MartinS96

Tak takhle ne. Další vcelku slibně vypadající závodní film nakonec dopadl tak, jako když zkombinujete všechny neduhy hollywoodských produkcí, směřujících zejména k naprosto zbytečné dramatizaci. Gran Turismo je šablona všech šablon a i když si na to většinou nestěžuju, tak i jeden kýč vedle druhého, což mi vadilo nejspíš proto, že se z něj film jen málokdy vykoupí něčím, co by mě potěšilo. Nejvíc do očí bijící je pak slovy čtvrté dokončení závodu, kdy hlavní představitel dojede na vysněné pozici tak, že svého posledního soupeře pokoří až na fotofiniš na cílové čáře. V celkovém součtu na průměr s těží dosahují i herecké výkony, Madekve je nevýrazný, Bloom přehrávající, Harbour OK a zachraňuje to až MVP celého filmu Djimon Hounsou. Viuzál v trailerech také lákal na lepší podívanou, Blomkamp zbytečně nadužívá záběrů z dronu, jindy stříhá zběsile moc a to vše jen v případech, kdy se jedná o opravdové záběry, opravdových aut, kterých jsem právě čekal ve filmu více. Když dojde na CGI, je to do očí bijící a nehoda již nechvalně proslulého Schulina vypadá naprosto katastrofálně. Plusem rozhodně je, že ani vzhledem k docela dlouhé stopáži se člověk nenudí, děj zejména v první polovině staví před hlavního hrdinu jednu výzvu za druhou, jejichž zdolávání je docela urychlené, že si až člověk říká, co pro něj tvůrci chystají do poloviny druhé. Bohužel je to závěrečný závod na okruhu Le Mans, který tvoří jedna reálně nasnímaná zatáčka z tohoto okruhu, digitální Mulsanne Straight a zbytek jsou jen úseky Hungaroringu maskující se za zmíněný slavnější závodní okruh. Bohužel Gran Turismo zůstává proklatě daleko za Le Mans '66 a Rivaly, někde v propadlišti dějin šedého průměru, spolu s dalším herním titulem zvaným Need for Speed. 6/10 ()

borec999

O triedu lepšie ako Need for Speed (aj film, aj samotná hra) i keď stále platí čo som hovoril pred filmom: ten kto si pozrie trailer, presne odhadne o čom film bude a ako cca dopadne. Tiež však platí, že film vás bude baviť, ak máte radi hru alebo ešte lepšie povedané, ak máte radi závodenie a svet automobilov. Neill Blomkamp je navyše veľmi dobrý filmár, a preto z GT nevzniklo ďalšie priemerné zabudnuteľné béčko s 50% ale plnohodnotný kinofilm s nadšenými ohlasmi. Neill mal správny čuch na výber hercov, veľmi umne prepojil herný svet s realitou, s citom dávkoval nostalgické, resp. herné momenty pre fanúšikov série a zároveň veľmi dobre pracoval s napätím a emóciami. Pretože Gran Turismo, aj keď by som to vopred nepovedal, má v sebe funkčné napätie a aj emócie. Miľník v žánri automobilových filmov ako Rivali, či nedvny Ford vs Ferrari to nebude, ale stále je to veľmi slušne odvedená žánrovka a dôstojná adaptácia herného fenoménu, pod ktorú by sa Kazu Yamauchi ako šéf značky najpopulárnejšieho závodného simulátoru nepodpísal len tak. Jednoduchý a klasický feel good príbeh o outsiderovi plniacom si svoje nereálne sny a.k.a Rocky, herecky ťahajú fantastický David Harbour (potvrdzujúci svojim nedávnym výberom úloh, že keď mu divák dá šancu tak určite nevôjde do histórie len ako Hopper zo ST), hlavný hrdina ktorý je na prekvapenie znesiteľný a Djimon Hounsou ako jeho negativistický tatko. Závody sú výborne ozvučené, natočené, príbeh je tak nereálny (a že mal na niečo podobné gule povoliť šéf hernej série to klobúk dole) že ak by to bola fikcia všetci by hovorili že také niečo je možné len vo filme a ako celok to i vďaka spomínaným ďalším kladom (herci,napätie,emócie, prepojenie s hrami) funguje. Aj napriek tomu, že herné Gran Turismo je v podstate hra bez príbehu a bez akýchkoľvek postáv. Pôvodne som neveril, že film k mojej obľúbenej závodnej sérii bude stáť zato, ale rád som sa mýlil. 80% a poctivé 4*. ()

Soweek

Na jednu stranu kvalitně zpracovaný závodní feel good movie ( Blomkamp je prostě dobrý režisér ). Na stranu druhou jde vlastně pouze o velice stupidní reklamu na Playstation a Nissan, oproti konkurenci závodních filmů nemá zas tolik co nabídnout. Zároveň považuji za trochu nebezpečné, jak film tlačí na zdůraznění toho, že si každé dítě má jít za svým snem, i když to znamená prosezené dětství u videoher na úkor socializace a jiných aktivit. Sám se považuji za gamera, ale prosím nepleťme dětem zbytečně hlavu. Šance, že si Vaše dítě bude gamingem vydělávat se skutečně blíží nule. ()

sedm.1

Pro mě sice pouze za 3*, nicméně na rovinu musím zároveň uvéct, že buď příznivci samotné hry, případně vyznavači automobilových závodů, si mohou bez diskuzí pomyslně rovnou přihodit ještě jednu * navíc, jelikož pro obě tyto skupiny musí tato podívaná představovat takový menší fetišistický zážitek, ze kterého možná nejednomu z nich i hópnul, jelikož upřímně, v obou těchto ohledech film skutečně lze označit za opravdu zajímavý, výrazný a funkční, a dokonce i já, který ani jednomu z toho vůbec neholduje, tak minimálně co se týče zpracování veškerých závodů, tak musím uznat, že mě dokázaly oslovit a zaujmout, a rozhodně jsem se u nich bavil, nicméně pořád to jde v jádru mimo mě, i tak ale opakuji, chválím, chválím. Co se mě ovšem už týkalo, tak to byla zápletka, a upřímně, já tedy nevím, jak moc se to celé drželo avizované inspirace skutečným příběhem, ale pro mě osobně to byla ta snad nejtuctovější a nejpředvídatelnější pohádka o vzestupu outsidera na vrchol, bez překvapení, bez nápaditosti, s jasně předvídatelným vývojem a vlastně i vyústěním. Prostě ryzí vykrádačka podobně laděných filmů, a proto opakuji, nevím jak moc to celé zůstalo věrné skutečnosti, ale ať je to jak chce, tak po této stránce mě Gran Turismo jednoznačně zklamalo. Na druhou stranu je nicméně stejně důležité ale i zmínit, že Neill Blomkamp je špičkový filmový tvůrce a i přes tento nepopiratelný handicap si s tím dokázal ve výsledku poradit nakonec tak luxusně, že jsem onu mou zásadní výtku, tedy silně tuctové a nenápadité story, dokázal úplně v pohodě přijmout a bavit se jeho vážně výborným zpracováním, kde fungoval spád, napětí, emoce, atmosféra a velkou chybou by bylo pak opomenout i spousty efektních vychytávek, které mě nejednou zvedli z gauče, prostě vše, co je k působivosti filmu potřeba, tu je a navíc si dokázal stejně dobře poradit i s též nikterak originálníma postavama, které díky němu také působí silným a výrazným dojmem, a to samozřejmě i díky fajn castingu, kde jsem se bál především obsazení Archie Madekweho do ústřední role, jelikož ve všech svých předchozích rolích působil naprosto matně, tady je ale za vážně velkého a přesvědčivého sympaťáka, podporovaného pak očekávaně hlavně skvělým Davidem Harbourem. Za mě tak zkrátka Gran Turismo představuje na jednu stranu sice svižnou, zábavnou a po technické stránce zatraceně nadprůměrnou podívanou, nicméně na druhou stranu já se přes tu její tuctovou příběhovost bohužel prostě nedokážu přenést, a to tak silně, že to u mě shodila dokonce až na ten výsledný průměr, který je asi dost přísný, ale on to Blomkamp určitě pochopí 8D. ()

666Carnage

Měl jsem na tom PlayStationu hrát líp. Příběh o tom, jak kluk od konzole zasedl za opravdový volant a začal být profesionálním závodníkem. Parádně natočeno, dobře zahráno a excelentně podáno. Ten příběh je prostě zajímavý a má něco do sebe. Hlavní tři představitelé jsou sympaťáci a to taky film táhne dopředu. Prostě to byla velká jízda a ikdyž filmy jako Le Mans nebo Rivalové jsou asi lepší, tak tenhle film jim zdárně šlape na paty. 80% ()

iXtr3m3

Absolútne rovnocenné s Rivalmi a v tesnom závese za ultimátnym Le Mans 66. Archie Madekve sa ukázal v See, kde nehral zrovna "najlepšiu" postavu, ale v poslednej sérii sa ukázal, že nie je žiadne vyslovené orezávatko. Orlando Bloom je už stálica, pred pár dňami som s ním dopozeral druhú sériu Carnival Row, takže s ním som nemal nikdy problém. Djimon Hounsou aj na malom priestore srší charizmou, takže ok a David Harbour? Jednoznačný highlight celého snímku. Mentorská úloha, zbližovanie sa po počiatočnom odstupe, to je vyslovene parádička. To by som prebral herecké kvality. Čo ďalej? Riešiť hudbu pri mene ako je Lorne Balfe, tak to je mlátenie hubou naprázdno, pretože tam je kvalita zaručená, ale čo snímok posiela do závratných výšin, tak to je samozrejme režisérska genialita Neilla Blomkampa. Ja od neho jednoducho zožeriem aj reklamu na cukríky, pretože to nie je tým, že by bol vyslovene hviezdne meno, v Hollywoode nie je úplne v kurze a opomínajú ho už roky, ale jednoducho jeho cit pre efektné ultra realistické spracovanie čohokoľvek, čo si len človek predstaví a CGI vyrobí, tak to je niečo neskutočné. Tam, kde iní giganti Hollywoodu zlyhávajú pri nekvalitnom CGI za stámilióny, tento týpek robí zázraky na počkanie. V podstate Neil Bloomkamp je jediný skutočný konkurent, čo sa týka výsledného audioviziuálneho spracovania pre Josepha Kosinskiho, ktorý ale dostal v Hollywoode väčšie balíky k svojim dielam, zatiaľ čo Blomkamp vytvára zázraky s rozpočtom na úrovni dobre že nie len väčších sitcomov. Jednoducho je to kúzelník. To, ako spracoval s mágmi za kamerou aj za monitorom PC jednotlivé závody, nálety kamier, dronov, virtuálne kamery, prepracovania hry do reálu a reality do herného pohľadu, tak to je niečo úžasné. Tento film mal u mňa všetko, čo som ani len vo sne nečakal. Ja somár som očakával ďalší len novší Need For Speed. Aký to omyl. Toto je ďalšie vrcholné dielo, jeden z najlepších videoherných filmov všetkých čias, aspoň pre mňa, u Blomkampa to môžem zaradiť do vrcholnej TOP trojky po boku Chappieho či Elysia, prípadne prvotiny v podobe Districtu 9. Jednoducho to malo všetko, čo by som očakával od fakt topky. Topkové spracovanie, topkové ozvučenie, príbeh, ktorý je v reálnom svete nevídaný, takúto podobu niekdajšieho amerického sna som jednoducho ešte nevidel, herecky na vysokej úrovni a to bez legiend Hollywoodu, v podstate Harbour si tu strihol možno najlepšiu úlohu svojho života v rámci filmov, ak nerátam seriálový Olymp v podobe Stranger Things. Prečo tomu Blomkampovi zatrhli toho Votrelca pár rokov dozadu? Myslím, že by sme všetci vzdychali blahom. Dokonalejšiu reklamu na hernú sériu Gran Turismo už nikto nikdy nevytvorí. ()

Wally

Super podívaná! Hru jsem nikdy nehrál, ale vím o co jde... Krásná auta, okruhy, souboje... Opravdu moc pěkně se na to kouká. Přiznám se, že jsem netušil, že někdy něco takového v reálu opravdu proběhlo a klobouk dolů před všemi kdo to pomohli zrealizovat 👍 Takhle se plní sny... ()

jakeer

Doslova až nevkusný film a to najmä vďaka ťarbavo podanému product placementu. Šablónovité postavy pochybovačného otca, šikanujúceho mechanika, pseudodrsného trénera (ktorý má napokon srdce zo zlata - ako inak). Vždy keď zaznela zmienka, aká je Gran Turismo realistická videohra, resp. keď zaznel názov firmy Nissan, trieskal som si hlavu, aké to bolo neznesiteľné. Do veľkej miery mi to pripomínalo Kokosy na snehu či Autá. Ak niečo fungovalo, tak práve ten klasický a otrepaný "príbeh hrdinu", ktorý sa vymakal from zero to hero. Nerozumiem tunajšiemu hodnoteniu a nadšeným komentárom (ktoré vychvaľujú najmä technické spracovanie). Obávam sa, že túto pocovidovú debilizáciu tak skoro nevykynožíme. Ak to chceme brať ako dobrý racingový film, tak po odbornej stránke dáva realistickosti na frak. Príbeh je hlúpučký, hodil by sa na markizácke doobedie v 90. rokoch. Wtf? ()

Adramelech odpad!

Nezajímají mě automobilové závody, nezajímají mě videohry, tak proč by mě měl zajímat tenhle film? Jenomže jsem se nechal oblbnout jeho vysokým bodovým hodnocením a hlavně pozitivními recenzemi a tento snímek jsem zkouknul. Bohužel mi to celé bylo úplně putna a hluboce mě to nudilo. Ztráta času. Z mého pohledu jde o odpad. ()

SpaceOdyseus

Fajnovy sportovni pribeh, kde je klasicka outsider story naroubovana na rzchla auta a prekvapive i na ps hru. Skvely Hardour, fajn Bloom a fakt, ze jde o skutecny pribeh, z toho dela nadprumernou zabavu. ()

Mafiapau

Gran Turismo, nejlepší simulátorová hra? Dobrej vtip (na hře mám 40 hodin). Gran Turismo je polosimulátor, a to ještě se šeredně špatnýma technickýma vlastnostma. Ale přímo kvůli hře tu nejsme, toto je film.. šeredně vytvořený. Udělaný někým kdo měl společného s gamingem asi jako papež se satanismem. Závody jsou tak špatně natočené, že se u nich přímo nudíte, protože jako divák, víte úplnou p*ču co se na trati a závodníkům děje (většinou). Nevíte kde je náš protagonistický odpadlický závodník na trati, o co se pokouší, a závody jsou tu potopené tak, že tento film je udělaný pro lidi, co sotva ví jak fungují závodní stopy na trati. Pamatujete si film "Rush"? Pokud jste náhodou zabrouzdali do závodních filmů a chcete se kouknout na tento počin, nepředpokládejte že tento film bude něco podobného jako Rush, jelikož film je z většiny vyfabrikovaná nezáživná snužka, dosti připomínající Ready Player One od Spielberga. Je to cringe, je to nudný, matoucí, adrenaline nikde kvůli již už popsaným důvodům. Alespoň Lorne Balfe zachránil soundtrackem, jinak bych vypínal kvůli nezáživnosti filmu. Rozhodně jeden z nejvíce zapomenutelných, né-li nejzapomenutelnější závodní film všech filmů tam venku vůbec. Též nechápu jak je možné, že kameraman Jacques Jouffret který nafilmoval The Purge, mohl mít v tomto filmu kamerové záběry tak špatné.. přímo špatné. Dávám jen dvě hvězdy, a to jen za to, že film se trochu vykoupil finálním segmentem v Le Mans. Ale hlavně že ve filmu vidíme v kuse reklamy na produkty.. co na tom, když film nemá takřka žádnou hodnotu pro kinematografii. ()

Disease

Sice to nemá tak silný příběh jako Ford vs. Ferrari nebo Rush, ale jak jsou tam autíčka a jezděj rychle, tak si nemůžu pomoct. ()

Strandmon

První půlka je průměrná konverzačka ze zákulisí vývojářu her a automobilové branže, ale od poloviny a s prvním závodem extrémně stoupá adrenalin a s ním i zážitek z celého filmu. Gran Turismo nesází na žádný převratný příběh, ale skutečně na pořádné hřmení motoru a jeden závod za druhým, při kterých je napínavost vyhnaná do maxima. Originalita sice dost pláče a scénář je plný srdceryvných klišé, ale tak nějak to Gran Turismu za tu adrenalinovou zábavu prominu a tu čtvrtou hvězdu přidám. ()

MajkHany

První půlka filmu mi přišla jako natočená pro dvanáctileté děti, pak se to ale nějak zlomilo a začalo to být docela dobré, poslední třetina filmu už byla úplně na pohodu filmek. Především jeho souboje s německým reprezentantem Schulinem, mi připomenuly vyprávění Karola Poláka o německém sprinterovi Kokotovi. ()

marnold

Podobalo se. Je to brytski, super glos glownego herca, gro tam Legolas, dobrze zrobione zawody a SMSki. Zbytecznie dlogi, ale inaczyj mie to bawilo. ()

Ingtar2

Videné v IMAX v Bratislave. Ktorý bol zadarmo. A s 50% zľavou na jedlo. Aj napriek 9 hodinovej ceste vlakom ktorú kvôli tomuto musím absolvovať (čo je stále menej ako Le Mans, you're right). Film by sa dal rozdeliť na tretiny, kedy prvá je slabšia, priliš rýchla, jednoduchá a zdanlivo nenadväzuje na zvyšok filmu; až si človek hovorí, že film by viac fungoval ako seriál. Až keď Jann ktorého meno sa nedá zapamätať zakričí 'Vidím Šulina' (meno sťa od istého Manfreda), tak film naberie na kvalitatívnom tempe, ako keby Janna tento pohľad povzbudil na lepší výkon. Od tejto chvíle človeka absolutne film nepustí, za čo môžu aj drasticky zlepšené dialógy, herecké výkony (Harbour si to dáva na kráľa a Josha Stradowski ukazuje druhú Fázu Randa al'Thora aj napriek tej ohavnej zlatej príšernosti). Vidno, že film je robený s oveľa väčšou láskou ku autám ako napríklad Fast & Furious a vidno, že filmári autám aj oveľa viac rozumejú (čo síce v prípade F&F dokáže asi aj králik). Ťažko by sa hľadal film, ktorý by bol vhodnejším kandidátom na product placement, a ťažko by sa hľadal film, pri ktorom by som mal väčšiu chuť zakričať "Červené svetlá zhasli a máme odštartované." Ku dokonalosti chýba už len Števo Eiselle. Film dojme, prekvapí zvratmi ktoré nie sú v športových filmoch obyčajné a takisto poteší skvelou hudbou Lornea Balfea, čo je však niečo, na čo si človek eventually zvykne. Tl:dr; vyborný film, ktorý zo začiatku klame telom aby zo začiatku nastolil úplne inú hru aká bude nasledovať. Prečo si ale ľudia sadajú za zákrutu ktorá sa legit volá Letisko? 90%, 5 zelených svetiel. ()

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

29.07.2023

Máme dva týdny od začátku herecké stávky a místo nějakých pozitivních zpráv nebo náznaků, že si chtějí zástupci studií sednout s odbory a domluvit se na férových kompenzacích tak, aby se celý byznys… (více)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Gran Turismo nabírá obsazení

Gran Turismo nabírá obsazení

17.09.2022

PlayStation produkce filmů podle her se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky a jeden projekt, který nyní studio Sony prioritně tlačí před kamery, je závodní Gran Turismo. To před několika týdny… (více)

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (více)