Předlohou filmu je skutečný příběh o splněném přání dospívajícího hráče videoherní závodní série „Gran Turismo“ Janna Mardenborougha, jehož herní dovednosti a výhry ho dovedly až na dráhu skutečného profesionálního závodního jezdce. (Falcon)

BOURQUE

Film, ktorý milovníkov (rôznych konzolových-based) autových závod a rýchlych vozidiel pravdepodobne spíš poteší (poznámka – z tohto pohľadu aktuálny hype okolo filmu až tak veľmi neprekvapuje). True-based príbeh je síce v rukách skúseného režiséra Neila Blomkampa vedený celkom stabilne, ale film neobsahuje ten potrebný „plus navyše“, ktorým by nejako vynikal z daného žánru. Animácie a závody zachytené na slušnej úrovni. Postavy a niektoré scény nemajú takú hĺbku ako príbuzní Ford v Ferrari alebo Rush. David Harbour (červený bod za pesničky od Black Sabbath) ukradne všetky pozornosti. Veľmi potešilo, že pre mnoho záberov z reálnych okruhov bolo natočených na Maďarskom Hungaroringu.  Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

B.Wilde

Gran Turismo jsem nikdy nehrála, závodní hry mě nikdy netáhly, i když jsem někdy nějaké hrála, asi bych ani nedokázala říct co přesně to bylo za gamesku... stejně tak nejsem ani fanoušek závodů obecně, i když sporťáky mají své kouzlo. Šla jsem na film hlavně proto, že se mi líbil trailer a taky proto, že tady hraje můj oblíbenec ze Stranger Things - David Harbour. A víte co? Ten film mě bavil! I přesto, že průběh byl dost předvídatelný, hned mě to vtáhlo do děje a nepustilo až do závěrečných titulků. Fandila jsem hlavnímu hrdinovi, jako bych snad seděla na tribuně na Le Mans. A o to právě jde, o ty emoce, do dokáže film vyvolat... co na tom, že tam bylo v každé scéně logo nějaké společnosti, bylo mi to fuk. A i když to bylo z úplně jiného soudku, vyvolávalo to ve mě podobné nadšení, jako třeba Maverick, za mě spokojenost. ()

CaptainCzech

Jednoduchý příběh, který krásně plyne a dokáže zabavit. Snímku dodává na kvalitě viditelná láska ke hře, k automobilovým závodům a to že je založený na skutečný události. Třešnička na dortu je sympatický Harbour v roli mentora. Není to žádná hitparáda, kterou bych si každoročně pouštěl, ale musím uznat, že filmy tohoto ražení tolik nevznikají. Je tu několik chybek a za mě i pár zbytečností, ale to se dá v klidu zkousnout. Za mě je snímek na pomezí tří a čtyř hvězd. Nakonec ale dávám slabé 4* a to především i díky tomu že skutečný Jann Mardenborough dělal v tomto filmu kaskedára jeho herci. ()

Kopi1

Jeden z mála případů, kdy film je lepší než trailer. Čekal jsem hodně průměrnou podívanou, ale byl jsem překvapen. Film má velmi dobré tempo a téměř se nezastavuje, závodění je dobře sestříhané a přehledné a emoce to ve mně vyvolalo v těch důležitých okamžicích. Jo příběh je klasika, ale to mi zde nevadí, zvlášť když tomu dohlíží velmi dobrý tým Orlanda s Davidem, také Djimon Hounsou v těch pár momentech měl skvělé zahrané scény. Jenom ten záporák se nemusel v každé scéně chovat jako ten největší ****. ()

AnanAss

Dětinské narážky na Schulina vynechám… už tak jich je tady dost. Z domácího pokojíku rovnou do závodního kokpitu. Příběh na základě skutečných událostí se může zdát trochu přitažený za vlasy, ale je tomu tak. No, alespoň z části. Na klasické klišé, jak se z outsidera dostat na vrchol, jednou za čas klidně tvůrcům přistoupím… pokud se jedná o poctivě odvedené řemeslo. A to jsem tady dostal. Samotné závody jsou na prvotřídní úrovni (navíc se spoustou herních vychytávek, které jistě potěší nejen pařany původních her PlejStejšnu) a nedovedu si představit natočit je lépe. David Harbour, jako mechanik a kouč, ujíždějící si na Sabbathech, je největším tahounem (úvodní řeč pro začínající jezdce musí namotivovat každého), spolu s rejžou Devátého Districtu – ten pro změnu opět ukázal svou lásku k plechovým monstrům, jen to tentokrát nejsou roboti a vesmírné koráby. Jsem rád, za takto natočenou a svižně odvyprávěnou sportovní pohádku. A také jsem rád za to, že Schulin byl nakonec v pořádku (tak jsem přeci jen musel). ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

Doomedx

Nasledujci text je chaos nejvyssiho kalibru v podobe pocitu ktere jsem v sobe po zhlednuti mel, pochybuji ze to je čtitelne, kazdopadne si to tu pisu pro sebe abych si to za 10 let mohl precist a cringovat se u toho: Jsem cílovka, vyzkoušel jsem prvních 6 dílů a mám rád tento typ filmu - a přesto musím konstatovat že to byla hrozná kurvárna, která me snad celou dobu stopáže filmu nečím srala. Hodnoceni na csfd je naprosto přestřelené z nějakého pro mne neznámého důvodu. Prvni vec co me srala byla celkove nejaka nelogičnost filmu - dlouhe, utahané a přítom strasne strohé. Hrozne moc veci nacpane do relativne krátké stopáže, která vlastně vůbec není krátká (tldr: urychlene ale pritom zdlouhave, spousta zbytecnych scen a naopak dulezite sceny jsou hrozne strohe)..  nevim, chvili se to snaží hrát na "podle skutečného příbehu" což je v pohode když si člověk přečte příbeh jak to doopravdy bylo: https://www.garaz.cz/clanek/reportaze-od-hrani-playstationu-na-stupne-vitezu-le-mans-aktualni-filmovy-hit-gran-turismo-jak-to-bylo-se-zazracnym-zavodnikem-doopravdy-21010790 a zjisti, že ten film není ZAS tak moc off, ale potom se tam cpe rivalita s teamem CAPA, který toho zlátého mclarana ukradl asi v Přerově. Do toho rodina - otec co mu nefandí, matka které to je jedno, pak srdcevrouci nehoda při které otec zanechává poker face celou dobu a slzy v očích jsou jen "na oko" (Djimon Hounsou očividně celej život hraje furt stejnou postavu). GT academy kde je top 8 a z toho 2 jsou baby aby to bylo pro tuhle zasranou dobu koretkní je naprosta šilenost... baby 1) neumí hrat hry na podobné urovni co chlap a za 2) baby neumí řídit v 99% pripadu stejne dobre jako chlap = FRUSTRUJÍCÍ a to není nazor nejakeho sexisty, to je jasna statistika, takze je nerealne aby v top 8 jely 2 baby. Nebo scena kde technik ztratí šrub je bizar, pripadne kdy mechanik po zavodu kde ho prave jeden z rivalu vytlačil ven z trati rika hlavni postave: "aspon zes dojel noobe" - v ten moment chcete od filmu odejit, jesteze jsem na to nakonec nesel do kina, řval bych. Potom vztah s holkou na kterou se jen dívá přes IG a z níčeho nic se vztah prohloubí a ona je s ním v Tokyu... aaaa. Hopper aka D. Harbour hraje v pohode, Legolas je velmi nesympatický a hlavní postava Janna je prostě nemastná neslaná, bezcharakterní a predvidatelne.  Přesto tomu dávam 3 hvezdy jak je to možné.. no rekneme, ze ten skutecny pribeh je doopravdy celkem filmový až nerealný a to tady zachytili jaks taks dobre. Blomkamp dostal bohuzel notičky a podle tech jel.. kazdopadne kamera super, audio EXCELENTNÍ, vizualní stranka veci taky, edit velmi solidní a CGI hodne na urovni = je videt ze tady se asi nesetrilo. A jedna hvezda je asi z nostalgie.. jako fanousek Sony, Gran Turisma (ten zvuk odpocitavaní startu na reflektorech aaaa love it: https://www.youtube.com/watch?v=tp_IR04kFT4), polyphony digital a celkove asi playstationu. 65% ()

agassi68

Ako Janíček ku šťastiu prišiel alebo ako ma prekvapilo, že táto rozprávka má skutočný základ. Treba však uznať, že je to vymazlená reklama na japonské tovary.. ()

Artard

Bohužiaľ pre Gran Turismo, len nedávno som pozeral Ford v Ferrari a vedľa toho filmu pôsobí tento ako štvorkár vedľa jednotkára. ()

geek.ondra

Technicky solidně zmáknutý, pěkně natočený i zajímavý po vizuální stránce. Kupodivu ale i důstojně napsaný a pěkně zahraný. Plnokrevný a zábavný popcorn i uspokojující sportovní drama a závodní akčňák. Hlavní ale je že Neill Blomkamp je zpět v první lize. 7/10 ()

NitroXcz

Gran Turismo. Upřímně jsem si myslel, že to bude blbost, ani jsem nevěděl, že je to podle skutečných událostí. Po opuštění sálu jsem byl ale mile překvapen. Nebudu to tady nějak rozebírat, protože auta a závodní simulátory jdou mimo mě. Musím pochválit práci s kamerou, panebože na to se tak dobře koukalo... na všechny ty detaily aut a okolí. Úplný porno pro oči. Filmová stopáž 130min utekla jako voda a já hltal každou minutu. Nebylo by to ono, kdyby tam nebylo jedno ALE, kvůli kterému jsem dal hvězdu dolů. U vyprávění příběhu jsem měl menší problém ze strany herců. Nevím jak to popsat, ale chybělo tam to malé... prostě to kouzlo. Jinak vizuálně super podívaná 8/10 ()

Grimlok

Na natáčení Le Mans už asi nezbyly prachy, tak tam dali záběry ze hry. Je to hnusný, nebojim se říct že až přímo na úrovni filmů od Asylum, a do velkýho filmu se to nehodí. A zbytek je taky takovej meh. ()

Johny M.

Čekal jsem podobnej tuctovej opruz alá Need for Speed (ke kterejm mam z hraní na PC přece jenom větší vztah), ale Blomkamp fakt dokázal přenýst videohru do filmu a ještě ho udělat místama i pěkně silnej (zejména díky Harbourovi). Neskutečný; 4,5* ()

tomik99

Víte, co je opravdu umění? Vzít si na paškál ryze závodní hru o autech a udělat z toho velice slušný film. Videoherním snímkům se na plátně kin dlouhodobě nedaří, ale v posledních pár letech jsme tu přeci jenom měli pár světlých záblesků. A mezi ně patří i Gran Turismo. Bere si naprosto to nejlepší ze hry, vzdává ji patřičný hold a navíc přidává něco nového, co do filmu sedne jako prdel na hrnec. Film je možná předvídatelný a plný klišé, ale je poutavě natočený, že stejně Neilu Blomkampovi věříte každý záběr. Kromě fajn provedení se tu navíc dá opřít o stále lepšího Davida Harboura, stárnoucího Orlanda Blooma a herce ze seriálu See Archieho Madekweho. Gran Turismo sice žádnou revoluci neudělá, jen je to zkrátka dobrý film. A to někdy bohatě stačí. ()

DAPDO

Jako jo, závody jsou pro diváka pojatý atraktivně, o tom źádná. Mě ale srala jedna věc a tu prostě neodpustím. Nesnáším v závodních filmech výhry v posledním kole, nebo dokonce na cílové rovince. Jasný, občas se to stane a ve filmu to jednou taky přežiju, ale v Gran Turismo se hlavní hrdina kvalifikuje, nebo vyhraje závod dokonce čtyřikrát doslova o milimetry, kdy se prokousává celým startovním polem a v posledním kole to všem natře. To prostě nemá s autentičností nic společnýho, spíš je to taková pohádka hrající na city. Cílovou skupinu si to určitě najde a koukám, že našlo, ale Le Mans, nebo Rivalům nesahá Gran Turismo ani po kolena. 60%. ()

Torgal

Oproti plnokrvným závodným filmom typu Rush alebo Le Mans ‘66 pôsobí Gran Turismo naozaj len ako videoherný simulátor ich kvality. Je postavený z overených súčiastok príbehu underdoga a jeho mrzutého trénera, ktorých vzťah prejde očakávaným dejovým oblúkom. Dejové zákruty sú predvídateľné a film nimi hladko prekĺzne, aby prišiel do očakávaného finišu. Občas dokáže situácia na trati prekvapiť (tragická havária), ale väčšinou sa len odškrtávajú povinné položky. Technicky štandard, oproti vyššie spomenutým klasikám ale závody pôsobia sterilnejšie a na réžií ma niečo neuchopiteľné po celý čas v pozadí iritovalo. Ako reklama na hru super, ako film v poriadku, misia splnená. 6+/10 PS: Tešil som sa na hlášky so Schulinom, no propagované „Zezadu se na tebe tlačí Schulin.“ som nepostrehol. Sklamanie :-) ()

Hpatrik

Asi se dají ocenit jisté produkční hodnoty, ačkoliv nejsou kdovíjak velkolepé, ale každý kdo o virtuálním závodění potažmo o motorsportu něco ví, se musí mlátit do čela, jaký hovadiny si tvůrci dovolily do filmu dát. Slabé dvě. ()

Kingjiri

Když z videoherní adaptace nevznikne uplná hovadina je to docela dobrej výsledek. V tomhle případě dokonce vzniknul fajn biják, což už je úspěch sám o sobě. Nicméně obecně mimo danej žánr zase o žádnej velkej zázrak nejde. Filmařina je skvělá hlavně co se týče automobilovejch scén, který místama odkazujou na legendární herní sérii (grafika s umístěnim, nájezd do zatáček apod.). Všichni na place si navíc odehrajou, co maj, ale bijáku se přesto nepodařilo pořádně zaujmout. Ono totiž když dvě hodiny koukáte převážně na závodění v autech, trochu se to omrzí, jelikož jde s výjimkou obměny tratí vesměs o hodně podobný scény. Příběh je asi podle skutečný události, ale místama se mi zdálo, že hodně šustí papírem a nemá žádnej pořádnej moment překvapení. Pěkně natočený i zahraný, ale přidaná hodnota příliš velká neni. A šance, že si na Gran Turismo za nějakou dobu vzpomenu je naprosto minimální. Sympatická žánrová jednohubka, ale nic víc, tři jistý hvězdy. ()

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

29.07.2023

Máme dva týdny od začátku herecké stávky a místo nějakých pozitivních zpráv nebo náznaků, že si chtějí zástupci studií sednout s odbory a domluvit se na férových kompenzacích tak, aby se celý byznys… (více)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Gran Turismo nabírá obsazení

Gran Turismo nabírá obsazení

17.09.2022

PlayStation produkce filmů podle her se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky a jeden projekt, který nyní studio Sony prioritně tlačí před kamery, je závodní Gran Turismo. To před několika týdny… (více)

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (více)