Reklama

Reklama

Čínský syndrom

  • USA The China Syndrome (více)
Trailer 1

VOD (1)

Chybělo málo a novodobá noční můra se v tomto napínavém dramatu o "nehodě" v jaderné elektrárně stala skutečností. Příběh se točí kolem ambiciózní televizní reportérky (Jane Fondová), která je svědkem jaderné havárie, jíž vedení elektrárny označilo za "drobnou závadu." Reportérčin kameraman (Michael Douglas) však nehodu tajně natočí a vyjde najevo, že ona "závada" málem způsobila roztavení reaktoru, k čemuž může dojít prakticky kdykoli. Když dlouholetý zaměstnanec elektrárny (Jack Lemmon) zjistí, kde se stala chyba, a snaží se ji vynést na světlo, někdo se jej pokusí zabít. A tak inženýr v zoufalství násilně převezme nad elektrárnou kontrolu a pozve média, aby vyslechla jeho svědectví. Vedení reaktoru je však rozhodnuto skrýt utajovanou pravdu za každou cenu! (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (122)

salalala 

všechny recenze uživatele

Výborný, ale v našich končinách takřka neznámý film. Dlouho, dlouho jsem ho odkládal a konečně jsem si ho pustil a byl jsem mile překvapen. Téma, které se tu řeší, je stále aktuální (možná aktuálnější než jindy) a alarmující. Atmosféra je tu hustá, že by se dala krájet a natočeno je to taky výborně. Ústřední dvojice - Fonda, Lemmon - je naprosto vynikající a jejich výkony jsou strhující. Douglas, který je v pozadí, ale odvádí taky přesvědčivý výkon, i když je hodně utlumený. Šéfové elektrárny byli skvěle zlí, zkrátka tu nic nechybí. Jediné, co vytýkám, je pomalejší tempo uprostřed filmu, trošku delší začátek a až příliš otevřený konec. Jinak ale naprostá paráda, kterou by určitě mělo vidět víc lidí. Dokonalý případ PR a mediálních bojů. 85% ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Po všech těch neurotických komediálních rolích jsem měl konečně tu čest vidět Jacka Lemmona ve vážné úloze. A jeho zapálení a uvěřitelnost jeho charakteru mi vyrazily dech. Stejně tak, jako celý film, který vás neustále drží ve stavu lehkého napětí a i když se na plátně zdánlivě zrovna nic explicitního neděje, podvědomí vám říká, že někde tam za tou rádoby nevinnou slupkou vězí něco prohnilého až na kost. Žádná agitka, prostě staromódní konspirační thriller v té nejlepší podobě. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Vyšší hodnocení dát nemůžu jednoduše z toho důvodu, protože pracuju v oboru a vadí mi ptákoviny, které se ve filmu objeví. Ne, že by nemohlo dojít k nějaké nehodě v jaderné elektrárně, konec konců jednu takovou známe i ze Slovenska, ale filmaři se celkově s reáliemi v jaderné elektrárně moc nepárali a celé to působí pro člověka, který ví a zná, nehodnověrně. Film ale dokonale vystihl obavy ve společnosti, které stály za útlumem v oboru v posledních 30 letech. Film stojí za vidění především kvůli herectví Jacka Lemmona a půvabům Jane Fondové. Celkový dojem: 40 %. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Popravdě chápu důvod vzniku tohohle filmu ve své době, kdy jsme se všichni báli jaderné energie a jaderné války a tak, ale v dnešní době působí film poněkud zastarale - s vědomím Černobylu, ale přece jenom tohle není sovětský film. Fakta jsou tu hodně přitažená za vlasy, což pozitivnějšímu přijetí filmu také nepřidává. Navíc ty dvě hodiny se vlečou neskutečně a postavy mi zase tak zajímavé nepřijdou, abych s nimi šel. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Prednedávnom som čítal knihu jedného amerického scenáristu, ktorý vyučoval v Los Angeles scenáristiku a jeden semester venoval vytváraniu scenáru priamo na prednáškach spoločne so všetkými prítomnými študentami. Ich výsledok vyzeral veľmi podobne, ako Čínsky syndróm. Keďže sa to udialo v 70ych rokoch, hovoril študentom, aby pri tvorbe scenára mysleli aj na to, kto by mohol hrať hlavnú úlohu a podľa toho si určili približný vek hlavnej ženskej predstaviteľky. Jednou z tých, ktoré spomenul, bola Jane Fonda. Možno, ak by som sa viac prehrabal v histórii, zistil by som, že sa jednalo skutočne o základ scenáru Čínskeho syndrómu. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (11)

  • Natáčení probíhalo v Californii a Pennsylvánii. (reich)
  • Vedoucí směny během nehody v elektrárně Three Miles Island dříve, stejně jako postava Jacka Godella, sloužil na jaderné ponorce. Měl tak zkušenosti s jaderným reaktorem, ale také to přispělo k nehodě samotné – pro malý reaktor na ponorce bylo větší riziko, že se kompenzátor zcela naplní vodou (odkaz na to slyšíme v 15. minutě filmu, kde v originále říká, že je voda téměř u linie páry, tj. na maximální bezpečné úrovni), než že se jádro roztaví při absenci chlazení. Proto při problémech s chladicím okruhem chlazení raději zcela vypnul a zapříčinil tak částečné roztavení jádra. (Jarek572)
  • Ve 14. minutě filmu se Jack Godell (Jack Lemmon) hned po zastavení turbíny dívá na výstup z tiskárny. Vidíme na vytištěném výstupu právě nastalé události (zastavení turbíny, odstavení reaktoru atd.), ale také události, které teprve nastanou o více než minutu později (zavření izolačních ventilů). Některé události tam chybí úplně (otevření ventilů č.14 a č.15). (Jarek572)

Související novinky

Zemřel herec Wilford Brimley

Zemřel herec Wilford Brimley

02.08.2020

V sobotu v ranních hodinách zemřel americký herec Wilford Brimley. Bylo mu 85 let. Brimley se údajně dva měsíce potýkal s ledvinovými problémy, informaci o úmrtí potvrdila jeho agentka Lynda Bensky.… (více)

Reklama

Reklama