Režie:
Václav KubásekKamera:
Václav PazderníkHudba:
Jiří Julius FialaHrají:
František Klika, Meda Valentová, Viktor Očásek, Hermína Vojtová, Otto Čermák, Světla Svozilová, Marie Kautská, Ota Motyčka, František Hanus, Václav Švorc, Jindřich Plachta, Eman Fiala (více)Obsahy(1)
Severočeské městečko Chudoplesy v polovině 19. století: jediným místním průmyslem je domácká výroba rákosového zboží. Chudí rákosáci organizují vzpouru proti vykořisťovatelským faktorům. Další ilustrativní doplněk výuky dějin dělnického hnutí. (oficiální text distributora)
Hrají
Václav Špidla
Československo
Nejlepší filmy:
„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)
Kam slunce nechodí... (1971) (TV film)
Hostinec „U kamenného stolu“ (1948)
Jaroslav Vojta
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Lišák Pseudolus (1960) (TV film)
Sňatky z rozumu (1968) (seriál)
Dobrý voják Švejk (1956)
Marie Brožová
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Ukradená vzducholoď (1966)
Alexandr Dumas starší (1970) (seriál)
Návrat pana Ryšánka (1971) (TV film)
Kamila Moučková
Československo
Nejlepší filmy:
Konec velké epochy (1965) (TV film)
Tereza (1961)
Zvony z rákosu (1950)
Eva Svobodová
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Dobrý voják Švejk (1956)
Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)
Páni kluci (1975)
Alena Kreuzmannová
Československo
Nejlepší filmy:
Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)
Vynález zkázy (1958)
Dobrý voják Švejk (1956)
Ella Nollová
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Cesta do hlubin študákovy duše (1939)
Eva tropí hlouposti (1939)
Hotel Modrá hvězda (1941)
Karel Hruška
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Dobrodružství na Zlaté zátoce (1955)
Josef Kajetán Tyl (1925)
Třetí zvonění (1938)
Jaroslava Panenková
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Čintamani & podvodník (1964)
Paklíč (1944)
Němá barikáda (1949)
Josef Štefl
Československo
Nejlepší filmy:
Pěsti ve tmě (1986)
Šerif za mrežami (1965)
Jdi za zeleným světlem (1968) (TV film)
Blažena Slavíčková
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Vyšší princip (1960)
Cesta do hlubin študákovy duše (1939)
Adéla ještě nevečeřela (1978)
Václav Trégl
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)
Těžká Barbora (1960) (divadelní záznam)
Na samotě u lesa (1976)
Karel Sedláček
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Kdo přichází před půlnocí (1979)
Stíhán a podezřelý (1978)
Zvony z rákosu (1950)
František Marek
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Dobrý voják Švejk (1956)
Poslušně hlásím (1957)
Krakatit (1948)
Zdeněk Šavrda
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Romeo a Julie na konci listopadu (1971) (TV film)
Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)
Zlaté dno (1942)
Jindra Hermanová
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Poslední mohykán (1947)
Dívka v modrém (1939)
Tajemství krve (1953)
Hynek Němec
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Císařův pekař - Pekařův císař (1951)
Po stopách krve (1969)
Smuteční slavnost (1969)
Emil Dlesk
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Bílá nemoc (1937)
Anton Špelec, ostrostřelec (1932)
O věcech nadpřirozených (1958)
Ivo Niederle
Československo
Nejlepší filmy:
Těžká Barbora (1960) (divadelní záznam)
Kam slunce nechodí... (1971) (TV film)
Kočár do Vídně (1966)
Jiřina Sedlářová
Nejlepší filmy:
Přiznání (1950)
Zvony z rákosu (1950)