Včelař

• USA The Beekeeper (více)

Clay (Jason Statham), bývalý agent tajné organizace Beekeepers, se po smrti svého přítele a souseda vydává na cestu krvelačné pomsty celostátních rozměrů. (Arigato)

m.a.t.o.

„Verím vám. Ale máme tu zákony.“ – „Máme. Až kým nezlyhajú. Potom prichádzam ja.“ The Beekeeper je Jasonov návrat ku koreňom. Čiže k tupej akčnej rubačke, kde sa celý čas tvári rovnako... a nie, nemusíte sa oňho ani na sekundu báť, pretože je to Beekeeper Beekeeper, nesmrteľný včelár, ktorého by dole nedali ani Avengers s Justice League dohromady. Ale na týpka, ktorému pomaly, ale isto ťahá na 60 je fakt v slušnej forme. 40 % ()

Spiker01

Stathamovky jsem svého času nakoukával fakt důkladně a jsem rád, že se do nich Jason postupně vrací. Beekeeper je skutečně esencí všemožných klišé z žánrovek let osmdesátých a ačkoliv těchhle akčňáků stále vidím poměrně dost, již dlouho jsem neměl tak silný pocit, že ty věci, které Statham s naprosto vážnou tváří vykládá, jsou takové šílené až lobotomické nesmysly, že jsem z toho facepalmoval každých pět minut. Nicméně o tom to samozřejmě není, jde o to aby Statham natrhl zadek co nejvíce lotrům a to mu samozřejmě stále věrohodně jde a David Ayer se zas dočká jednoho menšího úspěchu v kinech, ačkoliv rozhodně ne toho kritického. Pro fanoušky žánru však dobrý tip. ()

kenkaku

Právě jsem dokoukal Zedníka a máme tu Včelaře. Kam na ty jména chodí… každopádně. Úplně jiná podívaná. Triky vypadají lacině (hodně). Děj přímočarý a jako ze starých dobrých osmdesátek (a inspiroval se u Johna Wicka). Casting je evidentně tabulkový (podmínka byla evidentně rasa a pohlaví, ne schopnost něco zahrát). USA má vtipně prezidentkou… ale… není to křečovité. Mihne se tam opravdu hodně známých béčkových tváří a spousta scén vypadá stylově (i na minigun došlo). Za mě pohodová podívaná, co si nehraje na velké ambice nebo artová cvičení. A to se mi líbí. ()

Slasher

Ayer sice vynechal ten typicky špinavý feel a vizuál, aby natočil více odlehčený a "pozitivní" akční film, naštěstí to ale neznamená vyhlazený tuctový shit pro marvelácký blbečkos. Má to v podstatě stejně krve a brutalit co bych čekal od Friday the 13th, je to sympaticky starosvětsky drsný, stupidní a přímočarý, dost uspokojivý po stránce primitivní mačo srandy a takových těch fajnových zastaralých Dirty Harry hodnot. ()

tron

Ten úvod by bol strašný... keby sme každý tretí deň v správach nevideli reportáž o tom, ako 90-ročnej pani alebo 85-ročnému pánovi zavolal nejaký zmrd, povedal im, že je dobrý kamarát ich milovaného vnuka, ktorý mal pred pár minútami ťažkú dopravnú nehodu a aby mu policajti dali pokoj, musí dôchodca vložiť do obálky svoje celoživotné úspory a nechať ich v kríku pri činžiaku, kde býva. A keby sme nemali TV Osem, kde ak zavoláte nejakému čurákovi alebo čuráčke a nadiktujete týmto zavrhnutiahodným indivíduám svoj dátum narodenia, tak vám z neho vyveštia budúcnosť a dodajú, že ak budete dva týždne v kuse jesť kešu oriešky, vyhráte bilión bambiliónov, tieto skvostné informácie vás samozrejme stoja 10 eur/minúta. Čiže ten úvod je fakt strašný... a fakt realistický. Každopádne faktom je, že prvých cca 20 minút je takých ťažkopádnych a divných, že mi to pripadalo ako najhorší film Jasona Stathama za veľmi, veľmi dlhú dobu. No a potom sa to rozbehlo... a už nezastavilo. Nechcem komentovať špecifické momenty scenára, ktorý ku koncu ide temer do sci-fi. Nebudem spoilerovať, ale chcel som si búchať hlavu o stôl, keby... Keby nebol Statham taký nabúchaný. Keby nebol taký neohroziteľný, že John Wick je proti nemu bábovka, ktorá to každú chvíľu od niekoho schytáva. Keby rôznym osobám nehádzal do hláv poháre s čerstvo vytočeným medom (!). Keby to nemalo taký štýl. Keby sme v 90. rokoch nechovali niekoľko včelích rodín. A keby akčné sekvencie neboli také zručné. Nie je to najlepší akčniak roka, ale akonáhle sa rozbehne, ťažko ho zastaviť . Tvorcovia akoby si uvedomovali, že „všetko“ tu už bolo a tak sa s ničím nebabrú a dupú na plyn tak, že z jednotky tam šupnú rovno päťku a prekvapivo im to neskape (rotačák na pumpe... pochopil som to správne že ten chudák tam vybuchol?). Istým spôsobom to bola komédia, v ktorej záporák na hrdinu neustále nasadzuje nových a nových bitkárov, hrdina ich behom pár sekúnd vybúcha a potom záporákovi zavolá, aby ho o tom informoval. K tomu si pripočítajte dvojicu agentov FBI, ktorí chodia z miesta činu na miesto činu a neveriacky krútia hlavou. Neviem, či to bol zámer alebo nie, ale mne to (v dobrom) pripadalo fakt vtipné. Chcem dvojku. Ale naozaj Jasona v rámci filmu charakterizovali ako !chlapíka okolo štyridsiatky"??? ()

• Oblečení, které má Clay (Jason Statham) na sobě, když se stará o své včely, je ve skutečnosti upravený šermířský oblek. (DJMaroko)
  • Dátum narodenia Adama Claya v zložke FBI je 26. 7. 1967, čo je skutočný dátum narodenia Jasona Stathama. (Arsenal83)
  • Natáčalo sa od septembra do decembra 2022 v Anglicku (Londýne, Tyringham, Tyringham, Isle of Sheppey), najmä kvôli úzkemu rozpočtu (34 miliónov dolárov) a tam poskytnutým daňovým úľavám. (Arsenal83)

Statham, Stallone a Ayer chystají společný projekt

Statham, Stallone a Ayer chystají společný projekt