Pomsta je zábava, když se jí ujme dvojnásobný držitel ceny Akademie(R)* Mel Gibson v roli drsného Portera. Odplata je svižná a vtipná směs akce a filmu noir. Snímek režíroval držitel Oscara za L. A. Přísně tajné Brian Helgeland a podílel se také na scénáři, jež je adaptací románu Donalda E. Westlakea. Ten už posloužil jako předloha pro klasiku Point Blank, která vznikla ve spolupráci Jon Boorman/Lee Marvin. Když Portera podrazí vlastní kumpáni, ukradnou jeho podíl v hodnotě 70 tisíc dolarů a nechají ho napospas smrti, zbývá jen jeden způsob, jak věc vyřešit: Porterův způsob. Jeho vendeta postaví spoustu podrazáků před hlaveň pistole. Zkorumpovaní policajti. Pouliční gangy. Bezpáteřní křiváci. Šéfové podsvětí. Všichni, kdo stojí mezi Porterem a jeho sedmdesáti tisíci, brzy zjistí, že se Porter vrátil... a chce se mstít. (Magic Box)

Tamten

Akční film ve starém stylu, kde jeden chlápek vymlátí sám celý gang. Nějak na mě tenhle kus ale nezvládl zapůsobit. Snad proto, že hlavní hrdina nebyl klasciký klaďas, možná proto, že toho vlastně moc neuměl a spíš měl velkou kliku. A ani ženská spoluhráčka mi tu nepadla příliš do oka, zatímco Lucy Liu jako záporňačka dostala jen pár štěků. ()

Rudyamon

Myslím, že jakýkoli film s Melem Gibsonem v hlavní roli musí být skvělý. Já jsem zatím ještě neviděl film, ve kterém by Mel na to neměl. Odplata je film nepochybně dost drastický, jak to koneckonců chodí ve světe různých mafií a jiných pochybných spolků, ale zároveň je odlehčený velkou spoustou hlášek, které jakoukoli drsnou scénu položí spíš do komediální úrovně. Příběh zrady a následné odplaty není žádnou novinkou, Porter je ovšem z těch hrdinů, kteří se nejdou mstít jen tak pro nic za nic, ale mají i určité zásady a spíš než o mstu jde o princip. A tak i on chce dostat zpátky jen to, co mu patří. Hezky je to vidět na scéně, kdy rozstřílí kufr mafiána a ten se stěžuje, že jen ten kufr s prádlem je dražší, než těch 130 tisíc, po kterých jde. Porter ho opraví, že jen 70 tisíc. I když na konci získá víc, bere to jen jako kompenzaci toho, že nemohl v poklidu loupit, ale musel se otravovat s všelijakým zabíjením a podobnou dřinou. Je docela fajn, jak se zápletka skomplikuje i tím, jak po něm jdou různé skupiny lidí, kteří by vlastně měli stát proti sobě a z nichž minimálně policie by měla být s hlavním hrdinou. On se jich ale prakticky všech zbaví velice svérázně. Hodně jsem se u tohoto filmu bavil, pokud je možné se bavit tím, že někdo, kdo momentálně zhodou okolností nemá u sebe zapalovač, skončí s kulkou v hlavě. Ovšem ten, kdo mu tu kulku tam umístnil, to udělal s tak dokonalou grácií, která z tohoto filmu dělá skutečný zážitek. Závěrečná hláška - „Uzavřeli jsme dohodu, když ona skončí s prostitucí, já přestanu střílet lidi. Možná jsme si dali příliš vysoký cíle.“ - je úžasným zakončením. Je to prostě další „Melovka“ s myšlenkou a smysluplným dějem, která vás pobaví a zaujme. ()

greigor

wow! Takovéhle filmy mám asi nejradši - totiž akčňáky s Gibsonem. Řekl bych, že Payback překonává všechny smrtonosné zbraně o třídu (teda až na dvojku). Parádní akce od začátku do konce. Jenom těch mrtvol bylo trochu moc, jinak nemám co bych vytknul. 5* ()

10Domik10

Porter je jedna z mojich najobľúbenjších postáv v podaní Mela Gibsona, ktorý tu naplno ukazuje stránku jemu najviac sediacu. Žiadne zdĺhavé predohry, ide sa rovno na vec, týmto mottom sa riadi film po celú dobu jeho trvania, a preto nenudí ani na chvíločku, nehovoriac o sexi Lucy Liu, kapitole samej o sebe :) Veľmi sa mi páči filmová atmosféra, ktorá sa mi javí ako podaná v štýle drsného komixu v čiernom šate. ()

Ceberus

Akční film s dobře naměřenou dávkou vtipu. Porter je shodou okolností jakousi skládankou postav Bruce Willise - je mazaný a vychytralý jako McClane a zkažený jako Hallenbeck (jejich vzájemná setkání na opačných stranách barikády by jistě stála za to). Ano, tím chci naznačit, že bych film zařadil mezi klasiku akčních filmů zlatých 90. let. ()

Acrobat

Celý ten chaos okolo sporov pri natáčaní medzi Brianom a ostatnými som nepostrehol. Po vypnutí filmu v košickom kine Úsmev som vyšiel zo sály ako posledný a týždeň som bol v šoku. Nepotreboval som viac, nejaké nezostrihané verzie, či čo...Ja som sa zošalel so scenárovej linky chlapa proti zvyšku chamrade, kde revolvery strieľajú cez subwoofer, kecá sa k veci a ide sa až božsky do cieľa. Žiadne vznešené frázy, nevyhnutná modrá, biela a sivá, BDSM, žraločie kufre, cigarety, Ázijci, slušný slovník. Oslintané gauče, zošúchané play na DVD playeri, vypĺňanie času v prestávke medzi matematikou a dejepisom. Preboha, dokonca plagaát v skrini, keď som si vyberal Riggsovu červenú jeansovu košeľu. Desivý fanúšik magickej 100ky (minút) kdekoľvek. Helgeland na dokonalom odskoku, ktorý spôsobuje aj do dnešných dní to, že pokusy novodobých steroidových hrdinov o cestu odplaty je taký...trápny. ()

BDMarty007

Celkem dobrá detektivka s takovým "noir" feelingem. Hlavní hrdina také trochu připomíná Phila Marlowa, byť není povoláním soukromý detektiv, vlastně se jím nechtěně stává. Bohužel je to ale poněkud nevyrovnaný celek. Na jednu stranu klasické postavičky ze starých detektivek, a k tomu pak Lucy Liu s tím jejím bizarním cirkusem, který jakoby sem zabloudil z úplně jiného filmu a žánru (ona sama by byla OK, ale proč ta partička?!). Pak zase reálně a realisticky promyšlené akce a do toho pak občas něco technicky prakticky nemožného. A bohužel zejména v závěru pak už dostává na frak i úplně obyčejná logika. Dobrá atmosféra, skvělá kamera a celkový feeling, Maria Bello krásná a záhadná, celkově skvělí herci, pár dobrých hlášek a scén. Bohužel ale i pár výrazných slabin. Film je velmi zaměřen na formální estetickou stránku, zápletka je až sekundární. Mezi nejlepší filmy ani v rámci žánru (krimi?) bych to nezařadil, ale za vidění to stojí. ()

danny_21

Na to abych dokázal sdílet místní mnou nechápané nadšení, by Odplata musela mít víc než průměrný, průhlednýa ani ne nijak zvlášť zajímavý příběh s očekávaným koncem. Nic moc na to nemění ani modré filtry, standartně dobrý Mel, dominantní Lucy, a hrstka zdařilých momentů, to věe nejspíš z dolarů inkasovaných od tabákových společností .-) Gangsterských fláků podobného ražení jsem viděl několik povedenějších, ale objektivně průser to není - 60 % ()

Kingjiri

Hodně mě zaujal hláškujcí Mel Gibson, drsnější atmosféra a černej humor. Noirový elementy v podobě snahy o stylizaci do let minulejch (ačkoliv se děj odehrává v současnosti) nebo až příliš chladný barevný filtry mě už nesedly. Jako pěst na oko pak ve většině případech působila nehodící se hudba. Kdyby byla Odplata nakroucená standardnějšim způsobem, mohla vzniknout hodně fajnová až kultování žánrová podivaná, kterou bych si rozhodně pustil vícekrát. Třetí silná hvězda za Gibsona. ()

Inozuka

Tenhle film zbožňuji od první chvíle. Ultimátní masakr, kde se děj posouvá jednoduchými dilematy - dáte mi sedmdesát táců nebo vás střelím do ksichtu? Gibson v roli nesmlouvavého Portera nemá chybu, stejně jako call girl Maria Bello, sadista Gregg Henry, domina Lucy Liu atd. Všechno zkrátka sedí jak se na pořádnou noir gangsterku sluší. Navíc parádní scéna s kladivem... Doporučuji i komiks napsaný podle stejné předlohy D.E.Westlakea - Hunter. ()

rublik05

Zajímavé, přesto průměrný akční thriller z gangsterského prostředí. Mel Gibson v roli okradeného gangstera, prahnoucího po pomstě, působí velmi osobitě a charismaticky. Kamera ujde, scénář a režie v pohodě. Filmaři zde odvedli velmi dobrou práci, typický film akční scény 90. let. Co mě velmi potěšilo, byla poměrně temná atmosféra, která perfektně doplňovala poměrně drsnější scény. Co mi naopak vadilo, byla absence nějakého většího zvratu, děj je víceméně přímočarý a nijak nevybočuje z předem daného námětu. Což je docela škoda, nějaké to překvapení či nečekaný zvrat bych ocenil. 7/10. ()

neo93

Velmi svižná akční devadesátková jízda s Melem Gibsonem v hlavní roli. Ten netradičně hraje zlodějíčka Portera, kterého po posledním kšeftu podrazí jeho kolega a shrábne všechny prachy pro sebe. To ovšem neměl dělat, jelikož Porter chce svých 70 tisíc dolarů zpět a nezastaví ho nic a nikdo. Skvělá charakterní role Mela Gibsona, která jde tvrdě za svým a nebojí se za sebou nechávat spoustu mrtvol. A že jich je. Na to, že proti sobě má drogový kartel, zkorumpované policajty, čínské mafiány, tak si stojí více než dobře. Přesto všechno si jej ale prostě oblíbíte a fandíte mu. Nečekal jsem takovou nálož akce, drsných a napínavých scén, které postupně přicházejí a to až do závěru filmu, kde příběh krásně graduje a tempo se nezastavuje. ()

Likan7

Gibson se pro tyhle role narodil Porter je drsný, cool chlápek, co se neusměje, neupejpá se, když má někoho zastřelit a jde si tvrdě za svou pomstou, stůj co stůj. Jenže i když to zní tak skvěle, tak pro film to je vlastně trochu málo. Chyběl mi tu nějaký prostředek, nějaký zvrat, kvůli kterýmu by film byl trochu zajímavý. Takhle je to pouze solidní honba za pomstou, ale vzhledem k nalajnovanýmu příběhu bez sebemenší zatáčky, mě to nedokázalo strhnout. ()

Nix

Tento film zbožňuju, Gibson jako Porter, který není mrtvý jak se zdá a jde si pro svůj podíl doslova přes mrtvoly. Skvělá akční řežba, tady není co vytknout. Must see. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po rokoch. Nebyť Mela Gibsona, tak tento film bude slabý priemer. Dnes som ho videl druhý krát. Príbeh je jednoduchý a celkom slušne spracovaný. Akčný kriminálny thriler, ktorý dosiahol všetko čo sa očakáva od žánru. Máme tu dosť akcie, veľmi dobre charaktery postáv. Atmosféra je napínavá od začiatku do konca. Dĺžka filmu je 100 min. Najviac ťahá tento film M. Gibson. Zvyšný herci to tiež hrajú celkom slušne. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

Belmondicek

"Lidi většinou neznají cenu svýho života. Já ano, 70 táců, ukradli mi je, a já je chci dostat zpátky!" Porter je naštvaný, a když je Porter naštvaný, začnou se kolem něj brzy vršit mrtvoly...Odplata je řízný thriller natočený podle knihy Richarda Starka. Lahůdkový, neskutečně charismatický Mel Gibson si parádně vychutnal svého "zlého hajzla", který má jednoznačně amorální a negativní rysy, ale je to sympaták, kterému nelze nefandit. Zaujme svým retrostylem, odkazujícím k sedmdesátým letům, pobaví notnou dávkou černého humoru i parádní akce plus "Marlowovské" bonmoty Porterova vnitřního monologu. Za zmínku stojí i skvělí záporáci Gregg Henry, William Devane, Kris Kristofferson a v titulcích neuvedený James Coburn, kteří jsou skvěle zahraní. Odplata má dvě různé verze s jiným koncem, viděl jsem obě, ale mě se líbí více tato verze s happyendem. Dabing Vladimíra Dlouhého je taky perfektní . "Nechci, aby mě zabili!.. A co čekáš ode mně, mě se nebojí ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)