Reklama

Reklama

Cesta kolem světa za osmdesát dní

  • Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

Han22 

všechny recenze uživatele

Na závěr roku 1956 jsem samozřejmě nechal oskarovku. Cestu kolem světa za 80 dní jsem kdysi před 20 lety viděl na Nově. Vím, že se mi celkem líbila, pamatoval jsem si indiány a pocit, že to byl fajn film, ale určitě ne na Oskara. A po letech? Pocity má v podstatě podobné. Cesta kolem světa za 80 dní je notoricky známý příběh, který není třeba představovat, u nás ho zpopularizoval třeba úžasný kreslený seriál. Andersonova verze pak není nějakým strhujícím dobrodružným zážitkem, ostatně hrdina v podání skvěle britského Nivena se většinu filmu ani nezapotí a projde příběhem jako pravý anglický gentleman. Je to spíše cestopis, který ukazuje zvyklosti jednotlivých zemí - koridu ve Španělsku, kabuki vJaponsku, volby v USA :) Ovšem jako takový je to fantastický, všude burácí hudba, jsou tu spousty statistů v přesných kostýmech a člověk má opravdu pocit, že štáb cestoval po celém světě. Na 4 hvězdičky to táhne i parádní akce s indiány, slavný Ninev i neznámý Cantiflas v roli sluhy. Naopak Shirley MacLaine tu byla spíše do poštu, stejně jako plejáda hvězd s drobnými štěky. Jako slušný, nijak extra akční dobrodružný film proč ne (dobrodružný film roku 1956), ovšem toho Oskara za nejlepší film mohlo dost v roce 1956 x lepších filmů. ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Nejhvězdnější adaptace mého oblíbeného Verneova románu se v některých místech sice trochu vleče, ale zase se věrně drží předlohy a některá camea jsou opravdu pěkná (Fernandel, Frigo...). Philease Fogga pro mě už navždy představuje buď sympatický lev ze španělského animovaného seriálu a nebo spíše právě David Niven. Ani Oldřich Nový nebyl takový gentleman. ()

Reklama

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Anderson vytvoril okulahodiaci pestrofarebný svet exotiky a dobrodružstva v ultra-optimistickom prevedení Verne-ovej adaptácie. Nečakať preto existenciálny survivor, ale čisto rodinný pohľad na vec. Počas tejto ani chvíľku nenudiacej zábave spoznáme množstvo kultúr, navštívime rôzne kúty sveta a stretneme známe osobnosti (Peter Lorre, Buster Keaton či Frank Sinatra). Lenže problémom je hlavná postava, z ktorej síce vyžaruje nadhľad a elegancia, od sympatií má ale ďaleko. Rovnako je to aj s výsledným produktom, ktorý síce ani po 58 rokoch nestráca na formálnej coolovosti, lenže disponuje miestami, ktoré nie sú adekvátne vtipné ale iba pozerateľné. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Nejangličtější ze všech Angličanů David Niven ve své životní roli. I když... mám takovou teorii... nebo podezření... Niven byl anglický jako biftek, jako yorkshireský puding, jako sebrané spisy G.B.Shawa, jako strašidlo cantervillské. Na tomto světě je jen jedna osoba, která je až do morku kostí tak neskutečně britská... Ne, nemá smysl dál zavírat oči před něčím tak evidentním. David Niven byl ve skutečnosti královna Alžběta v přestrojení! Ano. Sejmout z hlavy letuščí klobouk a přilepit si pod nos knírek byl jen zoufalý pokus oklamat slaboduché. Tenhle trik ti nevyšel, Betty! 70% ()

codeas 

všechny recenze uživatele

První chvíle cest jsou až moc dlouhé ( záběr na tančící španěly cca 10minut, západ s býkem cca 15minut), ale dále film už spád. Hlavná prioritou tooho filmu jdou dlouhě záběry na přírodu, krajinu mající až dokumentární charakter. Z filmu si nejen odnesete zážitek z filmu, ale i z takřka Vámi navštívených cizích krajin... ()

Galerie (52)

Zajímavosti (9)

  • Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (ČSFD)
  • Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)
  • Nejslavnější adaptace klasického románu Julese Verna Le Tour du monde en quatre-vingts jours (1872). Jeho české překlady počínaje verzí Cesta kolem světa za osmdesáte dní: cestopisný román vycházejí pravidelně od roku 1873. (NinadeL)

Reklama

Reklama