Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (116)

zette 

všechny recenze uživatele

Nemam rad filmy, ktere si druhou svetovou valku pletou s dobrodruzstvim a jeste pracuji s fiktivnim nametem. Timto u me film hodne klesl. Nechapu, jak Gregory Peck mohl byt zklaman faktem, ze divaci tento film nebrali jako protivalecny (asi nevidel filmy Ohne na planinach nebo Most, ktere jsou shodne jen o dva roky starsi). Cele mi to prislo moc strojene a nedostat tento snimek Oscara za specialni efekty, nikdy bych si ho nepustil. ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Na můj vkus se na Dělech podepsal zub času o dost více než na jeho tehdejších žánrových soukmenovcích. Přepálená stopáž taky moc nepomáhá, protože koukat dlouhé dvě a půl hodiny na toporně vedené herce (jak ale bylo tenkrát zvykem) pro mě osobně nebyla žádná slast. Zkrátka jeden z mnoha. 50 % ()

Reklama

Lynn 

všechny recenze uživatele

Naše babičky musely slintat nad Gregory Peckem stejně jako my dnes nad ... (doplň podle vlastní srdeční záležitosti :o) A já, byť mnohem mladší generace, slintám nad Peckem taky... No a jako "kulisa" inteligentní válečný příběh, výborné vedlejší postavy, akce, hudba a další propriety úspěsné klasiky. Kdo by nedal alespoň 4* ? A na závěr jedna vtipná hláška :"Kapitáne, prohlédl jsem si tu loď, a asi bych vám měl sdělit, že neumím plavat." "Beru to na vědomí." ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Tak teď nevím, jestli má o válce více zkreslené představy Hurvínek, nebo režisér J. Lee Thompson.. Hrdinný Peck leze po deštěm bičované (horizontální) skále jak Gabe Walker s přísavkami na rukou, Stuky shazují místo bomb silvestrovské petardy a nacistická armáda je vykreslena jako docela naivní spolek amatérských vojáčků. Zaplaťpanbůh za suchý britský humor Davida Nivena, jehož uvidíte poprvé a naposledy na filmovém plátně s cigaretou v ústech. Než se na ve střižně zanedbaný epos o sabotérských titánech podívat znova, to raději precizně vypucovat oba navaronské kanóny dětským zubním kartáčkem.. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Dokonalá filmařina, kde mi jen asi na dvou místech vadil podivný střih (při lezení po provaze nahoru a pak při střelbě v pevnosti), ale jinak to má dokonalý scenáristický podklad se všemi náležitostmi, dobrou charakteristiku postav, postupné odhalování jejich minulosti či tajemství, a také několik skvělých dialogů na téma války (musíme být stejně zákeřní jako nepřítel - jen ale abychom se pak stali krutějšími; někdo vždycky musí rozhodnout a vzít na sebe zodpovědnost, i když se mu třeba nechce a nejde o nic populárního). Plus ty nuance, kdy se o dvou hlavních hrdinech dozvíme, co mezi nimi je, a ono to pak hraje během vyprávění jistou roli a nabízí další napětí ve druhém plánu). Líbily se mi scény beze slov, kdy třeba po nárazu na útes bojují o záchranu věcí z lodí i svůj život - tohle vám dnes málokterý filmař, včetně těch oceňovaných a přeceňovaných, dokáže natočit. Skvělá výprava i triky. Nebo fakt, dnes ve válečných filmech rovněž opomíjený, že Němci mluví německy, a Řekové řecky. Vcítění se do postav velké, napětí prakticky neustálé. Možná ti, kteří zde hledají hlavně akci, budou zklamaní, ale tenhle film skutečně o akci není - ostatně jako v samotné válce se také pořád nestřílí. ----- Dvou a půlhodinový film s Anthony Quinnem, Gregory Peckem či Davidem Nivenem v hlavních rolích komanda spojeneckých sil, které má nejen zničit velká polní děla německé armády na jednom řeckém ostrůvku, ale i zachránit životy britských vojáků, kteří jsou díky těmto dělům drženi v šachu. Film získal sedm nominací na Oscara a jednu sošku. V Nastavení můžete vybrat možnost komentáře režiséra, nebo komentáře historika, oboje bohužel jen s italskými titulky. Jinak žádný bonus na disku nenajdete. Ale vopravdu. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • David Niven nosí na svém baretu odznak Lehké pěchoty, u které sloužil ve 2. světové válce. (džanik)
  • Carl Foreman, producent a scénárista, byl ve 30. letech členem Komunistické strany, jejíž členové houfně podporovali španělské Republikány a v 50. letech se dostal na hollywoodskou „černou listinu“. Odjel poté do Anglie, kde pokračoval ve filmové práci. (džanik)
  • Původním režisérem byl Alexander Mackendrick, ale byl nakonec Carlem Foremanem propuštěn kvůli "rozdílům v tvůrčím přístupu". (džanik)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama