Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V prosinci 1787 se z anglického přístavu Portsmouth vydala na dlouhou plavbu loď, jejíž jméno vešlo do dějin – Bounty. Její kapitán William Bligh (T. Howard) byl pověřen Britskou admiralitou odplout na Tahiti, tam naložit sazenice chlebovníku a převézt je do Karibiku, kde měly posloužit jako zdroj levné potravy pro černé otroky. Pokus zkrátit si cestu okolo Hornova mysu se nevydařil a po vysilující několikaměsíční plavbě tradiční trasou okolo mysu Dobré naděje loď dorazila na rajský ostrov Tahiti, aby se po naložení sazenic znovu vydala na dlouhou pouť. 28. dubna 1789 se část posádky pod vedením prvního důstojníka Fletchera Christiana (M. Brando) vzbouřila a nenáviděného Bligha a jeho stoupence vysadila do člunu na otevřené moře. Bounty se pak obrátila směrem k Tahiti, kde naložila zásoby a domorodé ženy. Vzbouřencům bylo jasné, že se nemohou nikdy vrátit do Anglie. Při hledání vhodného útočiště narazili na ostrov Pitcairn, který v té době nebyl zakreslen v mapách. Jejich potomci na ostrově žijí dodnes...Tato událost byla mnohokrát zpracována v literatuře, ve filmu, a dokonce jako muzikál. Výpravnou verzi z roku 1962 režíroval hollywoodský veterán Lewis Milestone (1895–1980) jako poslední snímek své kariéry. Do role Christiana obsadil jednu z tehdejších největších hereckých hvězd Marlona Branda (s nímž se často při natáčení dostával do sporů, což ho později vedlo ke známému výroku, že snímek by se spíš měl jmenovat „Vzpoura Marlona Branda"), a do úlohy Bligha významného anglického charakterního herce Trevora Howarda. Pro potřeby filmu byla v kanadských loděnicích v Lunenburgu postavena podle plánů z Muzea Britské admirality věrná replika trojstěžníku Bounty, dlouhá 36 metrů (téměř o 10 metrů delší než původní loď z důvodu větší pohyblivosti kamer při natáčení). Bylo to poprvé, kdy se pro potřeby filmařů postavila celá loď (obvykle se upravovala už existující plavidla) a její stavba pohltila 750 000 z tehdy rozmařilého rozpočtu 6 milionů dolarů. (Česká televize)

(více)

Recenze (118)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Skutočné námornícke dobrodružstvo a povedal by som, že lepšie ako to s Melom Gibsonom. Útrapy námorníkov pod bičom sadistického kapitána a nájdenie rajského ostrova delili síce dlhé hodiny filmu, ale už len to, ako som to v kľude vydržal, svedčia o kvalite diela. –––– Tvrdím, že účelová krutost není krutost. Je to efektivita. –––– Pamatujte, strach je naší nejlepší zbraní. –––– Je to rozkaz, pane? Mám to zapsat do palubního deníku? –––– Jak velkou cenu platíte za malou chvilku prchlivosti. Trapné! ()

classic 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodný historický veľkofilm, ktorému som sa pomerne dlho vyhýbal, i napriek tomu, že si tu zahral môj obľúbenec Marlon Brando, v úlohe dôstojníka Fletchera Christiana, ktorý začne mať po čase plné zuby kapitána Williama Bligha, pričom na spiatočnej ceste plachetnice BOUNTY, keď si užívali v „RAJI na ZEMI” ( TAHITI ), tam ale boli na expedícii, ktorou by nakŕmili národ, k niečomu sa vlastne už dlho schyľovalo, kvôli abnormálnemu správaniu kapitána, a jeho extra krutých trestných praktík na námorníkoch plachetnice, po niekoľkých očividných indícii, zo strany posádky, rozpúta dôstojník veľkú VZBURU, čím prevezme vedenie, zbaví sa tým pádom kapitána a ďalších, ktorým nevoňalo to, čo sa odohralo, ponechajú ich na menšom plavidle so zásobami, a oni zatiaľ mieria do neutrálnych vôd, kde by sa chceli ukryť na ostrove, lebo očakávajú, že bude na nich usporiadaný HON... Raz Christian navrhne, aby sa vrátili do Anglicka, odkiaľ pôvodne takmer na konci 18. storočia vyplávali, že by vysvetlili, čo sa vlastne stalo... Bohužiaľ, ako to tak býva, niektorým vzbúrencom sa táto IDEA nepáči, čiže radikálne skomplikujú túto myšlienku, s rozhodnutím, ktoré zničí predstaviteľa, čo ich de - facto vykúpil z osídiel „pekla na mori” . Pravdupovediac, obával som sa asi najviac troj - hodinového trvania snímku, v ktorom sú najlepšie pasáže na začiatku, keď idú na MISIU, to je prvá tretina snímku, druhou tretinou by som nazval : POBYT v RAJI, vtedy trošku ubrali na plyne, no musím podotknúť, že tu vznikli fascinujúce zábery... A posledná tretina sa zaoberá náladami a myšlienkami, čo bude s dezertérmi... Vôbec, už po niekoľkých minútach z úvodu filmu, som sa prestával stresovať dĺžkou, pretože to už jaksi patrí do klasického výpravného veľkofilmu, z čias minulých. ( Smola spočívala v tom, že Bounty mali veľmi ťažkého konkurenta, prečo nakoniec neuspeli na odovzdávaní OSCAROV ). Je tu Brando, zručne mu sekunduje Howard, ktorý sa Pánovi HERCOVI dosť vyrovnáva, ale keď sa na scéne objaví Marlon, s jeho britským akcentom, tak zvyškovú pozornosť na seba strháva práve On. Zahrali si tu napríklad Rich Harris, Gordon Jackson, Hugh Griffith, či trebárs TARITA, pekná tahiťanka, s ktorou mal SAMEC pletky. Obsadenie je na veľmi dobrej úrovni. Kamera Roberta Surteesa je naprosto fascinujúca, spektakulárna, ohromujúca, patrí medzi mojich obľúbených pracovníkov za kamerou. Špičková panoramatická optika, ako hrom ! Zbytočne sa viac rozpisovať, mne film perfektne sadol, ale plné, päť hviezdičkové hodnotenie neudelím, lebo som si všímal pár nedostatkov... ()

Reklama

Lima 

všechny recenze uživatele

Nelze se ubránit srovnání s novějším BOUNTY z roku 1984, které z pomyslného "duelu" vychází jako vítěz. Milestonova klasika je sice výpravnější (i když novější verze není v tomto ohledu také žádné "ořezávátko"), ale to je tak všechno. V Donaldsonově verzi jsou postavy mnohem komplexnější a psychologicky uvěřitelnější - Hopkinsův Bligh je sice velmi přísným, ale také spravedlivým kapitánem, jehož k represím dohnaly okolnosti, kdy bylo zřejmé, že morálka posádky a respekt vůči kapitánovi jako nejvyšší autoritě upadá a situace se začíná vymykat z rukou, ovšem díky některým jeho velmi diskutabilním rozhodnutím si za danou situaci mohl zčásti i sám. Zde - ve starší klasice - je Howardův Bligh tak "zlý" a negativistický, až jeho postava upadá do směšné karikatury. Fletcher Mela Gibsona je dílem idealista, ale ještě větším dílem nezodpovědný floutek, který si v mnoha ohledech s pojmem kázeň moc "netyká", zatímco Brandův Fletcher je hotový "Mirek Dušín" v námořnickém. A tak bych mohl pokračovat. Navíc v Donaldsonově verzi některé scény vycházejí mnohem působivěji (dcera opouští svého otce náčelníka, scény bičování atd.) a zejména má mnohem lepší závěr, který se jednak drží mnohem víc historických reálií, ale hlavně ve sporu nové ´místo k životu hledající Fletcher vs. nevděčná rebelující posádka´ dává filmu ještě novou dimenzi. Prostě v životě není nic černobílé, což Donaldsonův film krásně ukazuje, zatímco stará Milestoneova klasika se drží hollywoodské idealizace typické pro tehdejší dobu. Dávat jí vysoká hodnocení jenom proto, že tam hraje jeden z největších hereckých gigantů historie, na to mě prostě neužije :o) ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Tříhodinový velkofilm, během něhož jsem ani na minutu neuvažoval o jiném než o nejvyšším hodnocení. Proměna, jakou absolvuje Brandův Fletcher Christian, který se z nafoukaného hejska stane někým úplně jiným, je fascinující, stejně tak i neustále se stupňující napětí a dusno vytvářené a jaksepatří přiživované kapitánem Blightem (úžasný Trevor Howard). Jejich širokoúhlý, drsný, nádherně barevný a skvělou Kaperovou hudbou podpořený konfilkt pluje od začátku do konce přesně podle map a dodržuje kurz, který mám nejraději - je to totiž skvělá, chytrá podívaná s myšlenkou, na kterou by se nemělo zapomínat. ()

conery1 

všechny recenze uživatele

Filmová delikatesa. Chcel som vidieť Branda na vrchole filmovej kariery. Nebol ozdobou tohoto filmu, film ako taký je ozdobou. Všetci herci sú skvelí, výprava fantastická, spracovanie bezchybné, scenár bez hluchého miesta. Že vraj dlhý film. Skončil, ani som sa nenazdal. Podľa môjho názoru ešte aspoň 30 min. Neodpustím si jeden príbeh. Za Ježišom prišiel veľmi bohatý muž a opýtal sa, ako sa dostane do božieho kráľovstva." Vzdaj sa všetkého bohatstva a pomáhaj chudobným " znela odpoveď. Boháč sklonil hlavu a odišiel. Nedokázal žiť bez svojho majetku. Dôstojník Fletcher Christian hlavu nesklonil. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (11)

  • Replika lodi Bounty, která byla vyrobena pro tento film, se 29. 10. 2012 potopila poté, co se jí posádka snažila zachránit před bouří Sandy, což některé z nich stálo život. (KREI)
  • Po dokončení natáčení filmu v roce 1962 byla filmová kopie lodi zrestaurována a sloužila jako výcviková loď. V roce 2012 byla však nenávratně zničena během bouře Sandy. (adams89)
  • Marlon Brando dostal za účinkování ve snímku honorář ve výši 1,25 milionu amerických dolarů a byl tak vůbec první herec, který prolomil hranici 1 milionu. (Zeebonk)

Reklama

Reklama