Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

HiddenDragon

"It's not who I am underneath, but what I do that defines me." Jsem velky milovnik Batmana obecne. Od komiksu, pres animaky, po filmy. V tech to bylo kvalitou nahoru a dolu. Kdyz pominu opravdu stare kousky, spravnou tvar a triky vratil teto postave az T. Burton a M. Keaton. Oba dily jsou super. Pak se do toho vlozil ale J. Schumacher a stvoril preplacane barevne "komiksy" spis pro deti. Dlouho se cekalo, kdo vyzvedne netopyra z popela. A do te doby pro me neznamy Nolan vytvoril comeback s otackou o 180 stupnu. Zadna komiksova prostredi, ale rovnou megamesto ze soucasnosti. Takovy je novy Gotham. Chvili nekteri divaci remcali, ze to nema tu burtonovskou gotickou atmosku, ze je to moc moderni. Ale byl to dobry tah. Z Batmana udelal regulerni akcni thriller srovnatelny s jinymi produkcemi. Dostal k tomu od dua Zimmer-Howard stylove motivy a herecky se naprosto trefil. Bale je jeste o chlup lepsi nez Keaton. Caine jako Alfred je dokonaly a Oldman jako komisar taky. A nesmim zapomenout na Freemana, v roli Luciuse Foxe (neco jako "Q" z Bonda), ktery je vpodstate trademarkem Nolanovych Batman filmu, protoze se tusim v jine hrane verzi neobjevil. Dejove sice snimek nekopiruje zadny konkretni sesit nebo knihu, je tu ale hodne motivu z Millerova "Batman: Year One" (natoceno i jako animak v r. 2011). Ra's al Ghul nebo Scarecrow coby zaporaci u nas do te doby nebyli tak znami, takze i timhle udelal originalni krok vpred. A i kdyz ve srovnani s nasledujicimi dily trilogie je "Batman Begins" asi nejslabsi, porad je to jedna z nejlepsich komiksovych adaptaci. A ikonicka scena v jeskyni s krouzicimi netopyry je proste nadherna :) ()

Zagros

Batman nebyl nikdy můj oblíbený hrdina, jeho svět mě dlouho míjel a nijak nepřitahoval. Vše změnil Christopher Nolan se svou adaptací. Stejně jako mnozí jsem viděl nejprve Temného rytíře, ze kterého jsem byl doslova uchvácen. Poté jsem se s chutí vrhl i na jedničku a musím říct, že i ta je velmi kvalitním snímkem i pro člověka, který komiksy nevyhledává. Uchvácení se sice nekonalo, ale tahle adaptace Batmana je pro mě s přehledem ta nejlepší a Nolan se stal především díky ní mým oblíbeným režisérem. ()

Milano33

Senzačný úvod do legendárnej The Dark Knight trilógie. Hneď prvé do vás udrie to hviezdné obsadenie, ktoré skutočne dokáže potešiť. Temnú atmosféru, ktorou dýcha mesto Gotham, sa podarilo navodiť bravúrne. S akciou sa Nolan vyhral excelentne, je realistická a dobre vyzerajúca. A na konci nám Nolan teasuje Jokera samotného. ()

sQelle

Film, který ve mně odstartoval komiksovou mánii a posedlost filmů, dle sešitové předlohy. Je mi jasné, že pro spoustu lidí to byl spíš Reimiho Spider-man, ale ve mně to celé zlomil právě Batman od Nolana. Je to až neuvěřitelné, že tenhle film letos oslaví své sedmnáctiny a při tom na podívanou vůbec nezestárnul. Naprosto skvělá práce s kamerou a Nolanova preciznost dostala DC z braku do prvořadých vod v detektivním žánru. ()

Theraphosa

Dialogy i vizuální stránka filmu se mi zdála na velice vysoké úrovni. Nepatřím mezi fanoušky komiksových postav, ale jestli měl Gothem nějak vypadat, bylo by to takhle. Město plné špíny a zla. Zdá se, že role batmana je Baleovi přímo šitá na míru. Tak proč jen čtyři hvězdičky? No, nevím, jestli to byl tvůrcův záměr, ale veškeré bojové scény jsou na můj vkus...nedotažené a jako by se s nimi tvůrci nechtěli moc vytahovat. Kamery je zachycují velice zblízka a je to taky rychle nastříhané. Další věcí je moje zarputilost ke Katie Holmes, kupodivu se ale za její výkon nyní nemohu"povozit". 75% ()

cab

Škoda, že Batman Begins nebyl zfilmován jako prvotina. Je hodně jiný než ostatní díly. Vice realisticky podany nez komiksove, ale to mi vadí jen trochu. Prvni polovina filmu je uchvatna a Watanabe rules, i když jen chvilinku. Můj oblíbenec je zpět. Měl dostat více prostoru. V druhe polovine se film otaci o 360stupnu a jako bych se dival na uplne neco jineho. Temny Bale s pomoci vtipkujiciho Caine a vynalezce Freeman zachranuje Gotham city s happy endem ála Spiderman. 85% ()

Hopper

Super. Zatiaľ čo doteraz Burtonovskí Batmani jasne vyhrávali, za Nolanovým sú na kilometre ďaleko. Nedá sa samozrejme porovnávať na 100%, ale zatiaľ čo Burton vsadil na gotickú atmosféru, Nolan nám priblížil Brucea Wayna z ľudskej stránky. Christian Bale je famózny, a takisto mu skvele sekundujú Caine, Oldman, Freeman, Hauer a (čo to píšem ????) aj Neeson. Aj keď na druhej strane, poriadny záporák (ako bol Joker, alebo Pingi) tu chýba, Neeson nie je bohviečo, Scarecrow skôr slizký, a snáď naj bol Tom Wilkinson. Uvidíme, či bude pokračko. ()

Arach.No

Po druhém podívání mi film přišel výrazně lepší než napoprvé. Na Burtonovy výlety do Gothamu to ale zdaleka nemá. ()

noby

Nemá asi cenu zmiňovat, co všechno se povedlo. Hlavní důvod, proč mám tento film mezi svými oblíbenými, je jeden - Batman. Zatímco ve všech ostatních filmech je jen (ačkoli skvělým) nástrojem, zde je středobodem všeho. A právě propracovaná psychologie a vývoj postavy je důvod, proč mám prvního Nolanova Batmana raději než (ač bezchybného) Temného rytíře. ()

Revolver

Nolan se opět předvedl jako vynikající filmař. Batman begins má opravdu neuvěřitelné tempo (téměř) od začátku až do strhujícího konce. Ztvárnění prohnilého Gothamu je rovněž na jedničku a vizuální efekty berou dech, ovšem zkrácení filmu o půl hodiny by filmu jenom prospělo. ()

Rssa

Nejlepší Batman, který byl kdy natočen. A zároveň znovu potvrzení, že Cival má zvrácený vkus, neboť 3* je hřích. Do pekla s ním. PS: Tak druhý nejlepší Batman :) ()

wosho

Důstojný návrat netopířího muže. Film z valné části ani nevipadá jako comics. Spíše je to komorní drama muže, který touží po pomstě, ale neví jak jí dosáhnout. Nolanovi musím pogratulovat, jak se mu do toho dramatu podařilo vzměstnat onu akční-comicsovou část. Přeci jen se to musí umět, aby to nevipadalo trapně ty skoky z dvou tak vzdálených žánrů. Nolanovi velmi pomáhají herci a to skoro všichni. Vždyť třeba Freeman je na plátně jen pár minut a i s těma pár větama co řekne předvádí panečku výkon. Hlavní tíhu však nese Bale, jeho Batman je přesně takový jaký má být. Nasraný, plný hněvu a agrese na jedné straně a na druhé neuvěřitelně lidský. A nakonec mě potěšilo obsazení Rutgera Hauera- po tolika letech se v roce 2005 dostal do dvou filmů, ve kterých dokázal, co v něm vězí. ()

Pussycat18

Prostě si nemůžu pomoci, ale připadá mi, že Batman Begins je příběh úplně o někom jiném, než o tom tajemném přízraku konajícím dobro v Gotham City. Z děje se mi vytratilo kouzlo i tajemno, naopak mi tam přibylo mnoho kýčovitých scén a záběrů. Prozrazením všech Batmanovských tajemství pro mě postava přestává být zajímavou stejně jako ztvárněním hercem Christianem Balem. Myslím, že tento film je velmi nadhodnocen! 50% ()

Peiper2

Batman Christophera Nolana se mi líbil více než ten Burtonův. Nejsem žádný velký fanoušek komiksových filmů, dokonce by se dalo říci, že je až na velmi malé množství výjímek nemám rád. Batman begins je ale právě jedním z těch, které se mi celkem líbily. Dobrá atmosféra, výborná volba herců, zajímavý příběh v první polovině a spousta akce v polovině druhé, Nolanův batman je také podstatně reálnější. Škoda jen těch posledních 15 minut, kdy Batman zachrání opět celé město. Je mi jasné, že to asi k tomuto druhu filmů patří, ale je to právě tento prvek, který mi na těchto filmech nejvíce vadí. Co to třeba někdy ukončit špatně nebo prostě jinak:D? Christopher Nolan mě opět nezklamal (poslední film, který mi chyběl z jeho filmografie shlédnout), i když tento film se mi od něj asi líbil nejméně, ale rozhodně to není špatný film a fanoušci tohoto žánru budou asi nadšeni, jak ostatně dosvědčuje vysoké hodnocení. Já dávám silné 4* a jsem zvědav na pokračování. ()

dopita

Určitě lepší, než Schumacherovy filmy, ale horší než Burtonovy filmy. Christopher Nolan mě docela zklamal. Hlavně proto, že se mu nepodařilo udržet tempo vyprávění, z toho vyplývalo, že sem si všímal věcí, kterých bych si u komerčního filmu všímat neměl. Jako třeba že lilo jako z konve, ale lidi přesto venku sušili prádlo, nebo že si Batmobil během automobilovej honičky (mimochodem se hodně povedla) klidně skáče po krovových střechách s taškama a nepropadne se, i když musí vážit několik tun atd. Nebo taky to, že starej Wayne vyjde z divadla zadním vchodem a pak táhne rodinu postraní uličkou, to si vyloženě říká o přepadení. Takovej boháč jako on, by měl mít před hlavním vchodem připravenou limuzínu, no ne? Ale to, že tyhle věci film obsahuje vůbec nevadí. Všechny filmy jsou plný různejch hloupostí a nelogičností. Jádro pudla je v tom, že mě Nolan nebavil tak, abych si toho všeho nevšim. Místo toho, abych se nechal unášet dějem, tak sem se chvílema nudil a tím pádem šťoural. Hlavně první třetina filmu je zbytečně moc dlouhá. Ale jakmile se Bruce navlíkne do netopířího, je to už lepší. I když třeba akční scény nic moc. Na druhou stranu, výše zmíněná honička se zase dost povedla. A co mě vyloženě udělalo radost, byly herecký výkony. Pravda, třeba Katie Holmesová stála za prd, ale všichni ostatní předvedli parádní výkony. Vyzdvihnul bych především Michaela Cainea a Gary Oldmana. A třeba Rutger Hauer mě udělal radost už jen tím, že se tam objevil. Takže průměrnej film, na kterej nemá cenu dívat se podruhý (teda kromě tej honičky, žejo). ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021