Godzilla Minus One

• Japonsko Godzilla -1.0 (více)

Japonský stíhací pilot je po druhé světové válce psychicky na dně. Pustí se ale do boje proti obrovské příšeře, která po ozáření děsivě zmutovala. (Netflix)

Marcecek

Keď to porovnám s tými americkými Godzillami, to je sto a jedno. Tento snímok je pojatý osobnejšie, komornejšie, áno aj kvôli nižšiemu rozpočtu, ale keď zvesti neklamú a stál len 15 miliónov alebo aj menej, tak klobúk dole. Síce sú tu vidieť limity efektov, ale nezachádza to do parodických až trapných vôd, to ani zďaleka. Čo je tu ale dôležité, ako dokázali tvorcovia poctivo a dojímavo zobraziť osudy Japoncov tesne po vojne a zhodení atómovky, na pozadí všetkého stojí ono obrovské monštrum, ktoré je symbolom nukleárnej apokalypsy a nukleárneho veku ničiace všetko naokolo. Nestojí na akčných scénach, aj keď sú tu tiež a vyzerajú dobre, ale na osobnejšom prístupe a postavách s ktorými súcítíte a zrazu pochopíte, že obyčajní ľudia za vojnu nemôžu. Premisa je jednoduchá, koniec poameričtený, ale ja som dojatý a veľmi rád, že Japonci ukázali komu Godzilla patrí, a že tu nejde o tie načančané barevné monsterverzá, ale o poctivú filmarinu, u ktorej na peniazoch až tak nezáleží. Bravoo!!! ()

Montiseus

Tohle je konečně to zemitější a osobnější zpracování, které Godzilla potřebovala a na které jsem tak dlouho čekal. Sice jsme měli několik pokusů od Gartha Edwardse nebo Rolanda Emmericha, ale žádný z nich nedokázal proniknout k jádru toho, co Godzilla skutečně znamená. Je to komentář k historii Japonska, metafora jaderné zkázy, kterou Japonci na vlastní kůži prožili. A Jamazaki tohle pochopil a místo zaměření na velké akční CGI bitvy se rozhodl pro intimnější a lidský pohled, prostřednictvím mladého Japonce, který se ocitá tváří v tvář této monumentální hrozbě. Právě lidský rozměr dává Godzille -1.0 velmi silný emoční náboj, v jehož dodání předchozí zpracování selhávají. Zároveň film vypadá po audiovizuální stránce tak neskutečně vymazleně, že se ani nechce věřit tomu, že rozpočet byl pouhých $15M USD a Japonci tak slušně nakopávají zadek americkým produkcím, u kterých doufám, že se po úspěchů této Godzilly trochu vzpamatují. ()

stret

Amaterske herectvo, vyjukane ksichty, problemy s udrzanim velkosti godzilly na ostrove na zaciatku a neskor v meste, fyzikalne problemy. Jedina herecka, ktora tam odviedla trocha herectva bola ta mlada japonka. Sralo a nudilo ma to cely cas. Nezabavne, nudne tak, ze sa da zaspat priamo pocas akcnej sceny. Vlastne je to na odpad, ale nejake CGI tam bolo tak na jednu hviezdu. Nezabudnite dat 4 hviezdy kazdy, komu sa to vlastne nepacilo, lebo na rotten tomatoes tomu dali 100%. A s davom treba predsa vzdy ist, ze. ()

Rozmarýna

Příšerně nadhodnocený film, který mě nudil. Herci přehrávali a hlavně ten hlavní hrdina. Film se strašně vlekl - dlouhé koulení očima a vzlykání hlavního hrdiny a další věci. ()

babuška

promarněnej potenciál, scénama to připomíná, dnešní gender ala holavůd, i když to podle mně nebyl původní záměr, pozitivem je, že monstrum je monstrum a né čivava, 2/35% ()

Miroslav.Zac

Godzilla právem patří Japonsku, ale ty super digitální a barevné efekty, ty neuvěřitelné souboje titánů uvnitř Země v amerických verzích mě prostě baví víc. Na tuhle Godzillu ale můžou být Japonci hrdí. ()

sha.piro

Film se skládá z mnoha velmi chutných japonských ingrediencí. A právě původní tradiční recepturou si vás Godzilla Minus One snadno podmaní. Jediné co tu nefunguje je ...Godzilla. Pouze v úvodní scéně je Godzilla rychlá a má chování predatora, ve zbytku filmu působí jako unavený senior, pro kterého je každý krok navíc obrovský problém. Koukat na ni pro mě bylo čiré utrpení. Kdyby filmu dominoval japonský styl "vyprávění" ve spojeni s americkou verzí Godzilly, bavilo by mě to mnohem víc. ()

Milo384

Opravdu vše působí jako staré japonské filmy. Jsou zde postavy, které řeší svoje traumata z války a načrtnutá japonská společnost po válce. Do toho přichází Godzilla. Závěrečný souboj byl snad napínavější, než nálet na Hvězdu smrti a její zničení. Ne vážně, film byl tradičně japonsky plný emocí a na Evropana přehrávajících herců, ale celé se mně to hodně líbilo. 5* je asi moc - no nechám je. ()

flyer.nick

Japonce už asi štvalo Americké prznění Godzilly, tak si po letech zase udělali svoji. I když ta inspirace Americkými filmy tam je. Ale má to daleko lepší efekty, než leckterý Americký stamilionový trhák. Příběh to taky nemá vůbec špatný, ale těch nesmyslů je v něm snad víc než v Americe. Hlavně časově tam nesedí snad nic, ani v rámci filmového času, a věci, které by měly trvat dny nebo týdny trvají pár minut, maximálně hodin. ()

Kamil111

Naivistické retro nefunguje nepřetržitě, nejednou to autoři přepískli až do karikatury, ale určitě jej lze považovat za validnější příspěvek k godzillovskému tématu než třeba ten od Emmericha.  Zajímavá je vrstva japonského sebezpytování, opět ovšem podaná asijsky expresivně, možná až příliš amatérsky.  Jakoby si neuměli uhlídat hranici mezi stylizací a kýčem. ()

ZiGi_

Tento film o Godzille je opravdu povedený a musím říct, že se mi na něj koukalo daleko lépe než na filmy z posledních let o Godzille a Kongovi. Film není ani zdaleka přeplácaný, má jasnou zápletku a postavy jsou poměrně sympatické a líbilo se mi jejich zapojení do příběhu. Co se mi však úplně nezdálo je zbavení se Godzilly na konci filmu, takové velké monstrum a stačí na ní to, co tam provedli. Nějak nevím nevím... Ale film byl obstojný a daleko lepší než ty novodobější. ()

injoy

No asi kdyby udělali na začátku to co na konci, tak měl film 10 minut. Ale zase bychom si ušetřili pohled na japonské neherce ()

The.Sentry

Godzilla Minus One (2023): Pravděpodobně nejlepší ztvárnění godzilly za poslední desetiletí. Film nabízí vynikající charakterizaci postav, na kterých vám bude opravdu záležet, a jejími příběhy budete pohlceni po celou dobu. Délka filmu mohla být kratší, obzvlášť ve druhé polovině se dala příprava na godzillu zkrátit (klidně o 15 min) a film by si udržel lepší tempo. A některé herecké výkony byly trochu přestřelené, avšak to nacházíme u japonských filmů poměrně často. Závěr může také poněkud působit jako klišé. Tvůrci však i s tak nízkým rozpočtem dokázali něco, o čem se hollywoodským režisérům může jen zdát. Je poznat, že si na tom dali záležet a až na pár záběrů film vypadá lépe než mnohé blockbustery.  4/5 ()

13Maty13

"Is your war finally over?"     /// Tohle je konečně ten film s Godzillou, co každý chtěl vidět. Epický spektákl, kterýmu se nevyrovná spousta dnešních amerických blockbustrů. Efekty za tak málo peněz jsou někdy i lepší než u dnešních filmů za x stovek milionů dolarů. Perfektně zahrané, vypadající a zábavné. Pro mě slabší první půlka sice trochu podkopavá Godzille nohy, ale za mě obrovské překvapení a nejlepší film s Godzillou, co jsem kdy viděl.   / Hodnocení: 9/10. ()

Accuphose

Že ještě nikdo nezkombinoval porno a muzikál... (první myšlenka u filmu) ze začátku jsem to vzdal, a pak se k filmu vrátil, působí to nejdříve dost rozvlekle, a musíte se přes to nějak překlenout. Nechybí akce, japonská kultura a dojemné scény. On vlastně stačí výčet kategorií na čsfd u tohohle filmu. Za mě je to ryzí průměr, ale podruhé na to asi nekouknu :-) Vlastně si ale myslím, že vytáhli z minima maximum - na druhou stranu. ()

Holly_Molly

Celej tenhle film působí, jakože chtěli tvůrci udělat poválečný drama o traumatech z bojů a zároveň na to nějak naroubovat Godzillu.. Takže tam postavy na střídačku brečí a schízujou, do toho se objeví Godzilla, zdemoluje půlku města, rozdupe hromadu lidí a takhle několikrát do kolečka..Sluší se taky dodat, že z těch táhlejch dvou hodin se tam 90% času brečí a Japonsky emočně přehrává a titulní ještěrka se tam objeví tak na 15 minut, což je škoda, protože scény s ní jsou boží a je to reálně jediná zajímavá věc na celym filmu.. ()

Basara

Dej sa odohráva tesne po konci 2. svetovej vojny, po ktorej sa Japoncom objaví nový nepriateľ, no tentokrát nie človek, ale "Kaiju" menom Godzilla. Film je nabitý akciou hneď zo začiatku pri prvom strete s Godzillou. Nevidíme v ňom len boje s Godzillou, ale aj smutné následky v Japonsku po 2. svetovej vojne, rovnako tak aj príbeh hlavnej postavy, ktorý bol vo vojne členom samovražedného leteckého oddielu. Páčilo sa mi, že to už nebolo len o tom "zhoďte na ňu bombu", ale prišli aj s inou stratégiou ako ju poraziť. Ďalšou vecou čo sa mi páčilo, že tam vôbec nebola vláda, ale len bývalí vojaci, ktorý boli v danom čase už len civili. Aj napriek nízkemu rozpočtu má tento film oveľa lepšie efekty než americká verzia z roku 2014 a za mňa sa jedná o najpodarenejšiu adaptáciu Godzilly, takže rozhodne neľutujem, že som si tento film pozrel prvý vysielací deň v kine. ()

Stepan.Frank

Tak film roku mám jasný... Jsem obrovský fanoušek téhle přerostlé ještěrky, film z roku 2014 naprosto miluji a dokonce patří mezi mé nejoblíbenější filmy vůbec. No a Godzilla Minus One je bez pochyb to nejlepší co jsme po Godzille 2014 dostali. Japonsko nám naposledy radioaktivního dinosaura představilo v podobě snímku Shin Godzilla z roku 2016, který byl sice unikátní pohled na ideu Godzilly, ale nebyl jsem z něho zdaleka tak nadšen. Snímek Godzilla Minus One mě ovšem naprosto pohltil a po více jak osmy letech mi ukázal proč tuhle potvoru tak moc miluju. Jedná se o naprosto nádherně vypadající snímek, který má vše co Godzilla film mít má. Nová Godzilla má krásný vizuál, naprosto fantasticky napsané lidské postavy a ze samotné Godzilly běhá mráz po zádech. Snímek řeší silná témata, zejména poválečné trauma, což vede k skvělé práci s atmosférou a napětím. Skutečně se jedná o velmi silný příběh, který je plný emocí a skvěle provedené akce. Long Live the King! ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky