Smršť

Hlavním hrdinou filmu Smršť je forenzní psycholog Martin Lang (Tomáš Maštalír), který přijíždí spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do lázní v horách. Daleko od civilizace si chtějí odpočinout a zkusit zachránit vztah. Procházejí vážnou partnerskou krizí, která pramení z hluboko ukrytého traumatu, a tento pobyt je pro ně ultimátem – buď svoje problémy překonají, anebo se každý vydá vlastní cestou. Koloběh rutinních dní však naruší příchod tajemné zásilky – balíku s důkazním materiálem z vyšetřování tragického případu. Odesílatelem je Langův kolega psycholog. Ten od něj potřebuje pomoc v případě známém jako „jízda smrti“, na jehož konci byli čtyři mrtví. Lang se zpočátku zdráhá, ale postupně podlehne neznámé síle, která ho k tragické události přitahuje. (Bontonfilm)

kareen

Pár Karikových knih jsem přečetla, ale tuhle zrovna ne, takže se přiznám, že jsem měla trochu problém pochopit závěrečnou pointu (a zdá se, že nejsem zdaleka jediná), i když mám svoji mlhavou teorii. Ovšem, na rozdíl od zdejší většiny, nejsem ze snímku zdaleka zklamaná. Líbí se mi horrory, které vychází z psychologických vnitřních běsů propagandistů, zvláště, když jsou podpořeny kvalitními hereckými výkony a ponurou atmosférou. A především mi to přišlo opravdu strašidelné, pořád jsem měla vtíravý pocit, že někdo na hlavního hrdinu v pozadí číhá nebo ho pozoruje. ()

stration

Peter Bebjak je jediný široko daleko, kdo dokáže natočit něco jako mysteriózní thriller v našich podmínkách, v našich scenériích, s našimi herci a s našimi penězi. Předlohu jsem zatím nečetl, ale určitě se k ní dostanu. Jasně, jde z toho cítit Overlook, Blue Velvet a vzpomněl jsem si i na Hranice života. To ale vůbec nevadí. Exteriéry a hlavně interiéry jsou dokonalé a dostatečně dokreslují mrazivou atmosféru celého snímku a naznačují, že tady prostě happyend být nemůže. Kdo chce, může hádat, jak to celé dopadne a sledovat jemné náznaky událostí příštích a závěrečného twistu, který není sice z nejoriginálnějších, je ale dostatečně odůvodněný. Maštalír hraje perfektně a jeho spojení s Bebjakem mi prostě pasuje. Aňa má také zajímavou roli a dokazuje svoje prvotřídní herectví. Perfektní je hudba a zvuky, které vyniknou hlavně v kině. Už se těším na další projekci, kdy se budu moct lépe věnovat všem detailům, které mi unikly. Za mě perfektní! ()

kajas

Musím uznat, že atmosféra ponurého lázeňského komplexu, kam vyrazí zachraňovat manželství forenzní psycholog (jako vždy skvělý Maštalír) se svojí ženou (ještě skvělejší Geislerová), na mě zapůsobila opravdu hodně. Smršť patří k filmům, o jejichž ději je lepší si nic nezjišťovat, o to víc pak budete překvapeni dalším vývojem. A i když úplný závěr vyvolá v divákovi minimálně několik otázek, dobrý dojem z výborných hereckých výkonů a místy až hororového dění na plány mi to nezkazilo. ()

salalala

Rozhodně nejde o adaptaci Karikovy knihy, ale o jakousi variaci na ni, resp. možné pokračování (neboť hlavní hrdina knihy se tady objevuje jen na záběrech z policejního výslechu). Peteru Bebjakovi asi víc sedí seriálový formát a kratší stopáže, protože v tomto případě se pohybuje hodně na hraně. Nemá tedy absolutně žádný problém s atmosférou, protože ta je potřebně hutná a nepříjemná a lokace v podobě zchátralých socialistických lázní jí ještě dodává kousek té nehostinnosti a deprese. Samotný příběh pak je rozehraný poměrně dobře a postupně se odkrývají různá traumata důležitých postav, mezitím pak probleskují různé zvláštní motivy a výjevy a u nich už nastává problém. Nejsou totiž uspokojivě vysvětleny a někdy se dokonce zdá, že ani vysvětleny být nemají. Dolů pak snímek definitivně sráží pointa, která nabízí mnoho různých interpretací, postrádá smysl a mnohdy popírá vše, co se před ní stalo. Jestli se něco Bebajakovi obzvláště povedlo, bylo to obsazení, protože Maštalír i Geislerová  jsou velmi dobří a očekávaná traumata svých charakterů dovedou podat tak, že nepůsobí klišovitě ani směšně a možná, že kdyby to celé bylo poctivé psychologické drama o krizi vztahu, bylo by to mnohem lepší. Smršť tak je ve výsledku podivný nedodělek, který se zřejmě snaží být jakousi poctou Osvícení a mnoha dalším žánrovkám, místo toho je ale jen obyčejným thrillerem, který diváka naláká, aby ho v závěru zklamal a tak trochu z něj udělal hlupáka. 60 % ()

sofiapetra

Hodně lidí mě od tohoto filmu odrazovalo, že se to "nedá", ale mně se to líbilo - průměr dávat nechci. Linka s Větrnicí výborná, na té se to mělo celé postavit a ne z toho pak utéct. Atmosféra celkově  tíživá, přesně taková jaká má u mysteriózních kousků být. Závěr jsem tedy nepochopila (nebo odmítám chápat, protože k ničemu tak trapně "alenkovskému" by se tvůrci přece nesnížili! :), ale nijak zvlášť mi to žíly netrhá. Knihu jsem nečetla, takže nesrovnávám. ()

M.i.k.e

první cca třetina je sice nevýrazná, poměrně dlouho není jasné o co vůbec jde a podobně jako někteří sem měl i já tendenci to minimálně přetočit. Když si to ale sedne a odhalí se něco málo z karet, začne Bebjak servírovat slovenskou variaci na  Shining (a ještě asi tři další filmy), která na česko-slovenské poměry disponuje velmi slušnou atmosférou, která mě osobně dost bavila. Je sice trochu škoda, že na samém konci přijde místo vysvětlení spíš ještě větší zamotání, které se dá interpretovat všelijak, ale i tak jde o velmi dobrý thriller/drama, který má v určitých oblastech evropské parametry...70% ()

BarryLyndon

Překvapivě na tom vidím jako nejslabší režijní ruku Bebjaka. Moc mne to nebavilo. Některé scény působivé i námět docela zábavný, ale jako celek zoufale disfunkční a hlavně nudné. 4/10 ()

dubinak

Jako až začne v Česku nebo na Slovensku někdo točit áčkové psychologické thrillery nebo horory, můžu si na tohle začít stěžovat, ale do té doby beru Smršť všemi deseti, protože pro mě to mělo dost přínosnou kvalitu co se týče řemeslné, herecké a hlavně scénaristické stránky. Původně jsem si sice myslela, že půjde spíš o nějaké to vyšetřování případu, ale ve finále jsem ráda, že Bebjak umí dobře uchytit i témata, která by od jiných režisérů působila lacině a zaměřuje se hodně na vztahy, psychologii a trauma. Pro mě je to momentálně určitě nejperspektivnější tvůrce Česka i Slovenska. Jako bonus zvládl velmi dobře pokrýt i tu hororovu stránku věci a párkrát mi přivodil husí kůži. Bebjak umí totiž nejen filmařsky zaujmout, ale také poskytnou komplexní příběh s dějovými zvraty a finálním rozuzlením, kdy divákovi dopřeje i nějaký ten moment překvapení. Takže co víc si přát. Navíc, ta atmosféra podivného hotelu a zvláštního zdejšího osazenstva ve mně evokavala až Lynchovské nebo Lanthimovské prvky. ()

bourec

Peter Bebjak si v seriálový tvorbě drží poměrně vysokou kvalitu. Proto nechápu, že po slušnym filmu Zlo na začátku filmový tvorby se plácá spíš v podprůměrech. Smršť je dlouhá, chaotická, bez jasnýho cíle, co vlastně chce Bebjak divákovy servírovat. Já to z filmu nevyčetl.. Divný, až unavující. 20%. ()

Sludger

Pokiaľ si sa tešil, že film bude len sfilmovaná kniha, budeš sklamaný. Tvorcovia sa rozhodli použiť knižný príbeh ako temný nástroj atmosféry. Zo začiatku filmu sa môže zdať, že film bude zachytávať dej po udalostiach z knihy. Kvázi sequel, ale pointa to poprie. Psychológ robí profil vraha a odhaľuje temné pozadie príbehu. Zároveň spolu s manželkou prechádzajú ťažkým obdobím a pomaly vyplávajú na povrch traumy a nezhody z ich života. Smrť syna, onkologické ochorenie, nefungujúci vzťah... Atmosféra vďaka prerozprávanej Karikovej knihe naberala temné pozadie, napätie stúpalo. Lenže pointa príbehu tkvela v ničom inom. Dalo by sa to označiť za takú hru s divákom, kde nám boli hádzané hádanky pred oči, mysteriózne odbočky a je na nás sa v tom zorientovať. V tomto prípade mi dielo pripomenulo Lynchovu tvorbu. A rovnako aj ako ona, aj dielo malo jasnú pointu. Aj keď si nie som istý, či všetko do seba správne zapadlo. Na jazyku mi ostal jeden veľký otáznik, ale nemôžem ho povedať nahlas, pretože by to bol veľký spoiler. Ale kludne zanechaj správu a rád sa s tebou o tom pobavím. Scéna s barmanom, tajomná izba, kde nikto nebýva, sexuálne chúťky čudných hostí a dokonca celý hotel mi pripomínal horor Shining. Mňa ako hororového fanúšika to veľmi potešilo. Taktiež musím pochváliť výbornú hudbu, dokonca sa podaril aj jeden vydarený jumpscare a dvojicu hlavných hercov, ktorí svoje role zahrali výborne. Tvorcovia novinky Smršť sa rozhodli film poňal kreatívnejšie. Vykašlali sa na presné sfilmovanie knihy, ale použili ju len ako námet, nástroj mysterióznej atmosféry a okolo nej vystavali psychologický rozbor ústrednej postavy, ktorá sa prepadá do vlastného pekla. Už bude záležať na tebe, či sa do tejto hry zapojíš. ()

Triple H

Z Petra Bebjaka sa stáva asi prvý slovenský režisér čo si osvojuje žáner horor/thriller a nie učí sa, ale vie ako správne a presvedčivo budovať napínavú atmosféru a vyťažiť aj z minimálneho množstva rekvizít a výpravy veľmi funkčný horor/thriller podľa americkej šablóny, ktorý ale stále zostáva tuzemský. Tzn. nie je to len lacná východoeurópska hra na Ameriku, toto je cesta akou si z toho amerického vybrať to správne a dobre to napasovať na slovenské (hotel a kúpele, ktoré sú holt naše skrz naskrz, majú atmosféru a možno sa z nich vizuálne dalo vyťažiť ešte trochu viac). V tomto mi Smršť príde dokonca efektívnejšia ako nedávny Bod obnovy, pretože je formálne a technicky konzistentná a nelepí dokopy kvalitné VFX s rozpadnutými dedinskými dvormi. Dá sa ešte zlepšovať a celok lepšie vyladiť, ale toto je dobrá cesta a film, ktorý si podľa mňa ako podarený môžu dať za klobúk všetci. Maštalír a Geislerová veľmi dobrí. Kombinácia The Shining, A cure for wellness a čiastočne The Ring, ktorá by kľudne mohla mať pokračovanie. ()

elanius

(56/2024) / Slovenským filmom sa vždy snažím prihodiť tú hviezdičku navyše, ale v tomto prípade budem naopak tvrdší, keďže sa jedná o Bebjaka. Výsledok je hrozne rozpačitý a pritom kopa vecí tu aj funguje. Mohol to byť nadpriemerný psychologicky ladený film rozpade jedného manželstva aby sa z toho po pridaní žánru 'horor' stala podpriemerná bizarnosť. Chápem, je to podľa knihy v ktorej táto línia možno fungovala, ale použitý hororový filmový jazyk je na úrovni študentského filmu. Všetko milión krát videné a len okopirované. Snáď to aspoň pritiahlo divákov. Mimochodom, Maštalír je v tej roli super. (4/10) ()

Johnny.ARN odpad!

Duo Karika-Bebjak by sa na to mohlo už regulárne vyjebať. To čo posielajú medzi ľudí, nedá sa to pozerať, nedá sa to čítať. Fakt, Bebjak pri preberaní ( nezaslúžených) cien s tými svojimi príhovormi je super, ako režisér mi len žere nervy a každý jeho snímok je horší ako ten pred tým. Turbo ODPAD! ()

venison

Velké zklamání. Na filmu mi vadila nejvíc celková rozháranost - je to tajemný thriller, psychologické manželské drama nebo horor? Vždycky, když jsem si jakž takž zvykla na styl vyprávění, hned mi ho změnili. Vždycky, když jsem se v ději zorientovala, zase změna. Ten konec jsem vůbec nestihla a celkově tápu, co jsem si z toho měla vlastně odnést.  Chabý pokus o Osvícení.. Jen teda 40 let s křížkem po funus. Tehdy by to bylo asi v ČR wow, ale dnes už to neprojde. ()

morena.jea

Tento film nemá z knižnou predlohou skoro nič spoločné. Je to iba kvázi strašidelný príbeh manželov prechádzajúcich krízou. Nič viac. Karikovo meno bolo zneužité čisto iba na prilákanie divákov po úspechu Trhliny. Obrovské sklamanie. ()

jefff

Když jsem se poprvé dozvěděl, že se točí další Karikova kniha, měl jsem ohromnou radost. Zvláště proto, že se točí adaptace Smršti. Právě po jejím přečtení jsem si říkal, že by bylo skvělé ji zfilmovat. Svižný, tajemný příběh se úplně pro plátno nabízel. Jenže tvůrci si řekli, že ne a podle knihy natočili...úplně jiný příběh. Sice na něj volně navazuje a zachovává stejné universum, ale zasazení story o vražedném větru do sanatoria ve stylu Léku na život či Osvícení tu vůbec nefunguje. A rozuzlení je bolestivé. Opravdu hodně bolestivé. Navíc herecky žádná sláva. Scénář je fakt hrozný a režie sice ujde, ale nemá vlastně moc co točit. Děsivých scén je jako šafránu a místo nich tu je tuna scén úplně zbytečných a pro příběh zcela zbytných. Nepovedené. Trhlina byla lepší a to taky nebyl žádný zázrak. ()

borec999

Slovenské Shining. Plusy sú pôsobivé prostredie socialistických kúpeľov, kvalitné herecké duo Maštalír a Geislerová a hutná atmosféra. Je to minimalistické, tempom pomalé, scény sú dlhé a už od úvodu je film surreálny (realita sa zdá akási divná, s náznakmi že v niečo nie je v poriadku). Vlastne je to typický slow burn, ktorých nie som zrovna fanúšikom, ale Smršť ma bavila. Iba dve ľakačky sa môžu zdať málo, no ako som spomínal: tu šlo hlavne o atmosféru, ktorá funguje: už dlho sa mi nestalo, aby som mal v kine zimomriavky. Dej je dávkovaný opatrne a celý čas vystupuje len akosi v pozadí, v centre je rozbitý vzťah ústredného dua a ich snaha o nápravu. Natočené je to na slovenské pomery výborne (Bebjak je v tomto záruka kvality), s blížiacim sa záverom atmosféra graduje a je to solídne psycho. Film však celkovo nie je dokonalý a má chyby. Najvýraznejšou je v mojich očiach samotný záver, ktorý poskytne twist, ktorý v základe dáva zmysel, no spätne po ňom dve ďalšie línie (vyšetrovanie, Veternica a vietor) nedávajú príliš logiku a zostáva po nich veľa otáznikov. Obvykle takéto závery nemusím, tu mi to však znova sadlo. No a potom je tu Eva Máziková, ktorej výstup síce plne zapadá do konceptu surreálnosti, ale za mňa boli jej scény cringe a pripomenuli mi, že stále je to "slovenský" film. Podobne ako vygradovaná scéna v ktorej Maštalír zrazu zahlási: Mám v piči, ideme preč a film sa v momente zmení na komédiu. I tak však za mňa najlepší slovenský triler/horor, ktorým Bebjak u mňa prekonal svoje Zlo, či Trhlinu. 80% ()