Psychopat Daryll Lee Cullum zaútočí na soudní psycholožku Helen Hudsonovou, která přednáší na sanfranciské univerzitě o sériových vrazích. Přestože je dopaden a žena útok přežije, je těžce traumatizována a téměř rok neopustí byt. Přestože ji agorafobie a těžké noční můry vyřadily z práce i běžného života, pokouší se několikrát zavolat na oddělení vražd, když se v novinách dočte o brutální vraždě mladé dívky. Policisté ji považují za hysterku a neberou její telefonáty vážně. Když inspektorka Monahanová zjistí, že je Helen odbornicí na sériové vrahy, okamžitě ji navštíví. Ta sice odmítá na případu spolupracovat, ale přesto si fotografie prostuduje a prozradí Monahanové, že vrah do nejmenšího detailu okopíroval vraždu slavného Bostonského škrtiče. Vzápětí dostane od vraha mail, v němž jí psychopat představí oběť příští vraždy. Žena policii vyčte, že vraha přivedli až k ní, ale když je druhý den nalezena na smetišti zavražděná dívka, souhlasí, že pomůže v pátrání. Vrah opět kopíroval slavnou předlohu a pokusil se vniknout do přísně střeženého bytu opatrné Helen, je však vyrušen Rubenem. Další na řadě je kopie zločinu Teda Bundyho, který během jediné noci zabil tři ženy. Helen si uvědomí, že do případu je zapleten Cullum. Navštíví ho ve vězení a zločinec ji přivede na stopu vraha... (TV Nova)

altaica

PRO MUŽE: Slabé až slabomyslné. Ale film i tak přináší alespoň 2 ponaučení. První je, že máš-li na mušce magora, nestřílej do ramene, ani do ruky, prostě mu ustřel makovici. Druhé ponaučení – místo snahy dostat se psychologií do hlavy úchylného psychopatického vraha je dozajista užitečnější mu tu hlavu oddělit od těla, případně prostřelit. Výrazně se tím ušetří náklady a poklesne riziko dalších obětí. Obětí jeho, nebo stejně pošahaných následovníků. Podotýkám, že sledování snímku je možné pouze ve stavu nouze. To jest váš pohyb a výběr filmů je omezen nemocí, manželkou nebo vězeňskou správou.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Pro hošíky – kromě sympaticky empatického gaye, který se nedožije konce filmu tu chlapci pro vás nic není. Madame, to musíte vidět. Dvě úžasné a inteligentní ženy, poněkud přeceňující vlastní přitažlivost pro muže i diváky všeobecně, řeší společně i přes vzájemný antagonismus a antipatie nesmírně složitý případ, který pochopíte rychle i Vy. Nemusíte se bát, i přes přítomnost několika sériových vrahů, nebude rušit vaše sledování žádná lekačka. Autoři také tušili, že máte sama svých starostí dost, a rozhodli se proto, že nebudou vaše nervy vystavovat zbytečnému napětí. Prostě příjemná kulisa k šálku čaje o páté a drbárně s děvčaty, co si myslí, že jsou vaše kamarádky. ()

Morholt

Já pořád říkám, že všechny ty přednášky a publikace, které detailně referují o zvycích a činech sériových zabijáků jsou takovým Kladivem na čarodějnice pro začínající psychopaty. A tady se mi to do jisté míry potvrdilo. Agorafobická Ripleyová pomáhá vypátrat vrahouna, který se zhlédl v Bundym a spol. a vraždí přesně podle jejich návodu. A pochopitelně má plány i se samotnou Sigourney. Copycat je poctivý krimi-thriller s dobrým nápadem, mírně rutinním zpracováním a parádním obsazením, přičemž u mě hrála prim Holly Hunter. Tu jsem tady vyloženě žral. Jeden z těch lepších sériovo-vrahounských filmů. 80% ()

warrenur

Aj po 28-mich rokoch stale pozeratelny a i zaujimavy krimi-thriller. Sigourney standardna a v hereckych polohach, v ktorych sme ju poznali. Trosku ma prekvapilo, ze sa uz v tom obdobi v policajnom okrsku ujala taka smart kickass witty kocka vysetrovatelka - Holy Hunter. :) Odvtedy sa vo filmografii mnohe klise objavovalo a objavuje doteraz. Vtedy urcite bad-ass kusok. Dnes uz len akasi nostalgia. Ta a zvedavost, boli dovodom, preco som si film pozrel. 55% ()

Tominni

Samozřejmě, není to na úrovni Mlčení jehňátek nebo Sedm, ale i tak to není špatný thriller, především díky výborné Holly Hunter v roli vrchní komisařky, která pracuje na objasnění případu sériového vraha, který vraždí podle slavných vražd v minulosti. Vše pak vede k psycholožce (trochu slabší Sigourney Weaver), která je specialistkou na masové vrahy. ()

lennyd

Psycholožka Helen Hudsonová (Sigourney Weaver) se tak dlouho zabývala analýzou sériových vrahů, až si na ni jeden z nich došlápl. To ji natolik vyděsí, že se sama začíná potýkat s psychickou poruchou, spočívající v chorobném strachu z opuštění svého bytu. I když se svojí prací dávno nezabývá, série podivných vražd ji donutí přispět svými znalostmi policistce M.J. Monahan (Holly Hunter) a jejímu parťákovi v pátrání. Navíc se zdá, že onen vrah neustále mění svůj styl - a že jen Helen Hudsonová je schopna předpovědět, kdy a jak znovu udeří... Pamatuji se, že když jsem film viděl před lety poprvé, tak mně docela děsil - z dnešního pohledu zjišťuji, že mne asi neděsil film jako takový, ale šílená ženská v podání Sigourney Weaver. Film jako takový je zbytečně dlouhý, zbytečně komplikovaný a některé částí "zápletky" jsem dvakrát nepobral (proč by se měl kolega policistky zabouchnout právě do této ženské, nevím). Samotný závěr už byl vůbec postavený na hlavu, a v té chvilce jsem začal fandit vrahovi, ať se jich konečně zbaví a můžu jít spát... ()

• Helen Hudsonová (Sigourney Weaver) nesprávne tvrdí, že Peter Kürten bol sériový vrah z 30-tych rokov. Svoju prvú známu vraždu spáchal v skutočnosti roku 1913 a zvyšok v roku 1929. Český film Normal (2009) podrobne mapuje osud tohto masového vraha. (Raccoon.city)
  • Vrcholná kúpelňová scéna sa natáčala 8 dní. (Raccoon.city)
  • Harry Connick Jr. (Daryll Lee Cullum) strávil v rámci prípravy na svoju rolu týždne sledovaním dokumentárnych filmov o sériových vrahoch. (Raccoon.city)