Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Rapaport

Dlouho jsem se tomuhle filmu bránil. Ve světě už běžela potterovskámínie pár let, ale mě příběh o brýlatém čarodějovi nechával chladným. Měl jsem to za nějakou hovadinku pro děti. Film jsem viděl až snad v době pátého dílu. No a v podstatě mě překvapil. První díl, je víceméně dětská záležitost, ale byl jsem z ní mile přkvapen a s chutí jsem se pustil do dalších dílů. ()

marek29

Kouzelnický fenomém mého pozdního mládí a dá se říct, že s postupem času jsem stárnul s Harrym, i když je o 2 roky starší, než já. A přistihnul jsem se postupem času, jak sleduju opakování komnat, Azkabanů a všech ostatních dílů, že na jedničku jsem pozapomněl a tak to včera pro mě byl takovej novej Harry - mladší a zase mě dostal jako napoprvé.. Pro děti nutnost, pro dospělé taky. EDIT: Potter je fenomén a kniha je super ale asi snížím laťku na 4. Ve filmu pár věcí chybí a pár je jinak, než v knize.. Ne vždy je to na škodu, ale zatím dám 4 a počkám na srovnání s ostatními díly. EDIT-2: Jinak AJ originál mění tu roztomilost malýho Pottera :( za to taky ta hvězda dolů.. ale nikdy neříkej nikdy ()

Brano

Keď som bol malý chlapec, tak som tento film doslova žral. No s odstupom času mi už tak úžasný neprišiel. Príbeh mi príde na môj v kus až príliš detský a je to v podstate len jedna veľká, nekonečná rozprávka. Nezaujalo ma to už vôbec. Námet je síce zaujímavý, ale ako som už spomenul, je to taká rozprávka robená pre deti a skalných fanúšikov HP. Možno keby bol iný režisér a nedržal sa tak knižnej predlohy bolo by to omnoho lepšie. Chcelo to viac temná. Ale tak "rodinný", ktorý je sprístupnený všetkým vekovým kategóriám predsa zarobí viac, ako keby z toho urobili temný thriller. ()

Guran

Nejsem fanoušek knižních předloh, ale tento film není špatný. Ikdyž není nejlepší, rozhodně nostalgicky vzpomínám na ty časy, kdy jsem byl malý a snímek jsem sledoval s větší oblibou. Film spíše pro děti, ale i dospělé může pobavit. ()

nK_!

První Potter dnes ze všeho nejvíce vzbuzuje úsměv na tváři. Jasně, tehdy před čtrnácti lety jsme se na přehrávající, naivně se tvářící i mluvící dětičky dívali jinak. Nepozastavovali jsme se nad místy velmi okatou trikovostí a ani nechtěně úsměvnými scénami. Osobně mi nejvíce vadil fakt, že malého Pottera téměř všichni zbožňují a nepochopitelně podporují, vše mu vychází a složité záhady řeší s grácií Sherlocka Holmese. Ale to je podle všeho "předností" knížek, které jsem však nikdy nedočetl. Na to by mě paní Rowlingová musela zaujmout úplně jiným a hlavně o dost originálnějším způsobem. ()

donnovann

Pamatuji si když jsem na tento film šel na základce do kina. Ani jsem pořádně nevěděl o čem to je, ale lidi o tom pořád mluvili jak je ten film super. Po odchodu z kina jsem si sehnal všechny knihy a pustil se do čtení jednoho z nejlepších příběhů ever. Tento snímek je věrným následovníkem knihy (i když pár míst vynecháno bylo) a startuje příběh o mladém kouzelníkovi který se prostě musí líbit. Zde musí dát ***** i obyčejnej mudla. ()

mrclTV

Ufff, už uplynulo pätnásť rokov, keď som ako malý šprt bol na tento film v kine, čas beží sakramentsky rýchlo...Teraz si oprašujem spomienky a na film sa dívam dospelými očami. Triky ako také sú prekvapivo slabé (ale na druhej strane je ich nehorázne veľa, takže kvalita ustúpila kvantite a keď máte 10 rokov je vám to jedno, čumíte s otvorenými ústami aj tak), rovnako ako herectvo detských postáv (hlavne Radcliffe je slabý), ale to sa časom vybrúsi. Vynikajúci anglický prízvuk v originálnom znení ma dostáva, úplne sa hodí do čarodejníckeho prostredia, ani si to neviem predstaviť po "americky". A to supportive cast, kvalitka, Alan Rickman hviezdi ako sa naňho patrí. Prekvapivé zistenie - je až zarážajúce ako často sa v tomto filme pre deti rozpráva o násilnej smrti, vraždách a podobne. Zhrnutie - solídny úvod do Potterománie na filmovom plátne. PS: Mať taký bodový systém u nás na škole, tak sa budem sťažovať na ministerstve kebyže som zo Slizolinu, riaditeľ absolútne "objektívny". :D ()

ostravak30

Když pominu genialitu Rowling, která vymyslela celý čarodějnický svět, jeho kulturní i politickou propletenost a zajímavé spojení s naším světem, musím říct, že Harry Potter je nesmírně kouzelná pohádka. O tomhle dílu platí, že ač je moc dobře natočený, stále je lepší kniha než film. Každopádně nelze pominou trochu dětinské dialogy, což zase navazuju na to, že temnější to bude až postupně a že se stále jedná o kvalitní pohádku. Vždyť i některé scény působí trochu jednodušeji. Také triky nejsou příliš propracované. Jako by se i tvůrci teprve učili, jak to celé dělat, když teď budou s Potterem žít několik let. Dětští hrdinové, zvláště pak herec Rona, se zhostili svých rolí na výbornou. Můj osobní odhad je, že zhruba takto si kouzelnický svět milovníci knihy vysnili. Myslím, že jsem jasně uvedl, jaké důvody mě vedou k tomu, že nedávám plné hodnocení. Také se nemůžu vyčerpat, když u dalších dílů chci jít o hvězdu výš. Od čtyřky totiž můžeme sledovat skutečně vytříbené napětí. Jsou prostě lepší díly než tento. Ale Kámen mudrců je vynikající vstup do Potterovské série. ()

JajinkaBec

Jsem "Harryho ročník". Když šel tento film do kin, kde jsem se s potterovskou ságou poprvé seznámila, bylo mi stejně jako jemu 11 let. A pak jsem rostla s ním. Spíš tedy s knihami, ty mi k srdci přirostly ještě o chlup víc. Krom toho byly vždycky první, teprve potom přišel film. Nutno dodat, že nikdy nezklamal. První díl je ještě takový trochu dětský, ale však my taky tehdy ještě byli děti. Je pohádkový, je kouzelný v tom nejmagičtějším slova smyslu. Uvádí do nádherného světa plného věcí, jaké mohla stvořit jen naprosto unikátní mysl. Kámen mudrců je rodinný, je srdečný, zkrátka takový famfrpálový. A hlavně pokládá perfektní základ všemu, do čeho jsme s Harrym dospěli. ()

maoc

V době, kdy se rozjížděla potterománie, jsem byl ve věku a duševním rozpoložení, kdy jsem trendy pohrdal. Prostě kryptofašistickej buržoazní škvár. O 20 let později, v roce 2017, se s nejstarším dítětem na všechny filmy rád podívám, ale číst knihy mne asi nikdo nedonutí. První díl se ještě drží při zemi v tom, jak bombastickou podívanou divákům nabízí. Z některých triků digitál přímo trčel a velké vizuální orgie se dají teprve čekat. Ale už tady se rozjíždí příjemný dětský, ale nikoliv dětinský příběh kamarádství a smyslu pro dobro a odpovědnost. Není ale pravda, že by temné tóny přišly až ve čtyřce. Už tady jsou cítit a svět mudlů není také nijak lichotivě vylíčen. Postavy se sem tam nechovají úplně logicky (dle hesla "anebo přinejhorším použijeme teleportér"), ale i tak jde o fajn dobrodružku s dost zřetelně rozdanými kartami dobro - zlo. Kdyby to bylo o pár minut kratší a tudíž svižnější, bylo by to ještě mnohem lepší. EDIT 2022: Tak i na knihu došlo, byť audio. Není tak hrozná, jak jsem se bál, ale je pravdou, že jazykově jde o dílko pro děti a dospělého zkušeného čtenáře nemá čím ohromit, spíše odradí jazykovou neobratností a stylem, který sedne dětem. Je zbytečně překombinovaná a třeba celá linie s kentaury a drakem Norbertem jsou zbytečné a ve filmu je naštěstí zredukovali na minimum. 3 hodiny stopáže už by to fakt neuneslo. Film je sevřenější a, až na pár opravdu nepovedených momentů (odlet hnusně digitální sovy z Harryho ruky, surfování na koštěti před zachycením zlatonky), lepší než kniha. Dokonce vztahy mezi postavami vykresluje v některých případech snad i lépe (Harry vs. Draco). ()

PlayEasy

Když jsme byli malí a mamka přišla s jakousi knížkou "Harry Potter", kterou jí doporučili studenti, neměli jsme ani potuchy o tom, že nám zásadně změní život... No, zkrátka u nás vypuklo "potterovské šílenství", které se později přeneslo i na filmy. První díl je kouzelný, atmosferický, napínavý + britská herecká elita a autor soundtracku John Williams. Co víc by si člověk mohl přát?! :) Klasika klasik. 90% ()

Tominni

První setkání s Harry Potterem, který se teprve učí, co to znamená být čarodějem, poprvé se vydává do Bradavic a poznává Hermiónu a Rona. Celkově - dobře ztvárněno, profesionálně odvedeno, nic víc, nic míň. ()

Mistr_Moon

1. filmový HP je jen pomalý rozjezd, kterému chybí nějaký výraznější příběh a hlavně atmosféra pozdějších dílů (od trojky dál). Navíc působí hodně staře, asi jako takový horší Indiana Jones z osmdesátých let, i ten Williams to evokuje v podstatě stejnou hudbou. ()

OJan

Vcelku dobrý začátek pro nejslavnější kouzelnickou ságu. Je to nabité dobrými efekty, hudbou i obsazením (až na zde ještě prkeného Radcliffa), ale to je tak všechno. Když jsem byl malý, nesmírně mě to bavilo, ale čím jsem starší, už to pro mě není nic extra. Ovšem, přes každoročně se opakující reprízy a po opakovaném zhlédnutí musím dát o trochu vyšší hodnocení. |80%| ()

janahorova

Tento film má letos 20 let, od dětství jsem ho neviděla (letos mi bude 30). Letos jsem se pustila do znovapřečtení knihy a do filmů. Zatímco u knihy jsem se bavila i jako dospělá, film je takový trochu hloupý a nepřirozený, dialogy působí strašně na sílu a nějak i celý ten film včetně chování herců (po tom, co se Harry ptá Brumbála, zda jsou jeho přátelé v pořádku, se opravdu podivně usmívá, schválně si toho všimněte). Také jsem si všimla pár úplně nelogických věcí, které nebyly v knize. Po těch 20 letech to působí tak zvláštně amatérsky, triky nehodnotím, ty jsou prostě z té doby. Ale režie mohla být lepší. Váhám mezi 3 a 4, ale nějak mě to víc táhne k 3. ()

johnny01

Hlavní slabinou je scénář. Jednak je film neuvěřitelně rozvláčný. Takovou dobu trvá, než se Harry dostane do Bradavic, zpomaluje to kdejaká scéna typu Příčné ulice a první zmínka o Kameni mudrců (který je v názvu filmu!) padne až někdy v čase 1:38. Přitom film nedokáže navodit atmosféru a po vizuální stránce neuchvátí. Samotná hlavní zápletka je pak dost zhuštěná a málo nosná, celkově slabá. K tomu lze přidat i zbytný zápas ve Famfrpálu, naprosto bezvýznamnou soutěž mezi kolejemi (jako náhodou se hlavní kladné postavy dostanou na tu jedinou správnou kolej?). Možná to souvisí i s tím, že jde spíše o první díl série než samostatný film, ale i tak měla zápletka být plnohodnotnější. Velká výtka míří i k závěru, kde jsou naprosto svévolně počítány body, přitom bez dodatečného připočítání mohl závěr vyznět mnohem lépe. Dalším problémem jsou pak málo propracované postavy, především záporné, a hlavně pak ta ústřední, která nemá motivaci naprosto žádnou, místo překvapení se koná rozčarování, divák jí to nevěří ani za nic, tím spíš když film směřoval jinak. Vše pak "vysvětlí" svým monologem ústřední záporák. Takhle se dějový obrat dělat nedá, to bylo naprosto nezvládnuté. Přitom tam někteří záporáci byli zcela nevyužiti. Zpočátku sympatický a schopný Hagrid se nakonec ukáže jako ňouma zneužitý ve prospěch zápletky - to mělo být napsáno jinak. Nepříjemná je i užvaněnost ve stylu telenovel, hlášky typu "kde to jsme?" nebo "co budeme dělat?" si tvůrci měli odpustit. Z postav je tak jednoznačně nejsympatičtější a nejlépe zahraný Brumbál, dobře hrají i Ron s Hermionou a především Malfoy. Harry je naopak zahraný poměrně ploše, hodně bezvýrazně a bez emocí, přesto to postavu výrazně nezkazilo, neboť celý film se točí kolem něj. Povedl se ještě hudební motiv a některé vtipné scény, jakož i některé dílčí minizápletky, například s trolem. ()

RigorMortis

Po vyše 20 rokoch som si povedal, že si celú potterovskú ságu pozriem znova. Bolo zaujímavé vidieť Raddclifa ešte ako malého špunta a uvedomiť si, že scény, ktoré na 10-ročné dieťa pôsobili "desivo", teraz vyvolajú iba úsmev na tvári. O tej konskej dávke nostalgie, ktorú som dostal ani nehovorím. Samozrejme, knižná predloha bola niekde úplne inde a CGI miestami vyzeralo ako zlý vtip. Aj tak to stálo za to. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood